مگامنو

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

متد چابک در مدیریت پروژه طراحی محصول | Agile

مدیریت پروژه چابک یا همان Management Project Agile که آن را با نام اختصاري (APM )نیز می شناسند یک رویکرد براي مدیریت پروژه (معمولا براي ارائه پروژه هاي پیچیده) است که پروژه هاي بزرگ را به پروژه هاي کوچکتر و قابل کنترل تر تجزیه می کند و این پروژه هاي کوچکتر در بازه هاي زمانی کوتاه و تکرار شونده (که اسپرینت نام دارند)در طول زمان تکمیل پروژه انجام می شوند.اسپرینت ها معمولا کوتاه هستند و طول آنها بین دو تا چهار هفته است. درواقع روش مدیریت پروژه چابک ، پروژه را به بخش هاي کوچک بین اعضاي تیم تقسیم می کند و در فاصله هاي زمانی معین بخش هایی از پروژه را که قابل ارائه باشند اجرا و تست می کند و تحویل می دهد و از بازخورد هاي مشتریان براي طراحی و ایجاد تغییر در محصول موردنظر در دوره تکرار بعدي استفاده می کند.

agile-project-management مدیریت چابک اجایل

این رویکرد باعث می شود که تیم ها سریعتر کارهارا به اتمام برسانند ، میزان برنامه ریزي و طراحی اولیه به حداقل برسد و با تغییراتی که درطول پروژه ممکن است ایجاد شود سازگار تر شوند. در واقع مهندسی نرم افزار چابک ، از راهبرد هاي فلسفی و یک مجموعه توسعه، ترکیب شده است.

دوســت عزیــز ســلام،
 چنانچه اولیـن بارِ که به محبی‌دیزاین مراجـعه می‌کنیـد لازمه بدونید که در این سلسه مقالات ما داریم با روند و اصول دیزایـن و مدیریت یک محصـول و یا همون مسیر دیزاینــر شدن آشنا می‌شیم، برای درک بهتر مفاهیم و قرار گرفتن در بهینه ترین مسیر  توصیه می‌شه از اولین‌قدم ایـن مسـیر با ما همراه بشید، چون لازمه حتما یک سری پیش نیاز هارو بـدونیـد تا مطالب براتون قابل هضم باشه؛
از طریق لینک زیر می‌تونی بری نقشه راه رو ببینی و از اولین قدم این مسیر با ما هم‌قدم بشی؛

موقعیت شما در حال حاضر:
اگر علاقه داشتید، به همراه موسیقی مطالعه کنید:

راهبردهاي فلسفی ، توسعه دهندگان را به موارد زیر تشویق می کند :

 • رضایت مشتري
 • تحویل افزایشی زود
 • تیم هاي پروژه کوچک با انگیزة بالا
 • روش هاي غیر رسمی
 • حداقل محصولات کاري مهندسی نرم افزار
 • سادگی توسعه

راهبردهاي توسعه، نیز بر موارد زیر تاکید دارند :

 • تحویل در مدت تحلیل و طراحی
 • ارتباطات فعال و ادامه دار بین توسعه دهندگان و مشتریان

شرکت هاي توسعه نرم افزار ، شرکت هاي برنامه نویسی و شرکت هاي بازاریابی به دلیل تغییراتی که از سوي ذینفعان این پروژه ها دائما ایجاد می شود، امروزه از این متد استفاده می کنند. این متد به تیم ها این امکان را می دهد تا کارهاي انجام شده را بازبینی کرده و با هرگونه تغییر از سوي ذینفعان پروژه امکان تغییر و تطابق تیم با آن وجود داشته باشد. رویکرد اجایل در ابتدا براي توسعه صنعت نرم افزار استفاده می شد ولی امروزه در بسیاري از موارد دیگر از جمله بازاریابی و استارت آپ ها از آن استفاده می شود. که در همه ي این موارد بهره گیري از رویکرد چابک ساده تر از رویکردهاي دیگر مدیریت پروژه است. براي مثال در صنعت نرم افزار وقتی تیم شروع به ساخت یا توسعه یک نرم افزار یا برنامه می کند، تعریف هدف و محصول نهایی دشوار است و برنامه ریزي دقیقی از پیش وجود ندارد، رویکرد چابک با توجه به انعطاف پذیري بالایی که نسبت به تغییرات احتمالی پروژه دارد در این گونه موارد که هدف نهایی مبهم است ، کار آمد تر است.

تاریخچه از رویکرد چابک یا (Agile)

در دهه 1990 همزمان باگسترش شرکت هاي رایانه اي توسعه نرم افزار با بحران روبرو شد که در آن زمان با عنوان “بحران توسعه برنامه” یا “تأخیر تحویل برنامه ” شناخته می شد و طبق تخمین کارشناسان، زمان بین نیاز مشتري و تولید برنامه و نرم افزار سه سال بوده است و قادر به پاسخگویی سریع به نیاز مشتریان وجود نداشت. مشکلی که ممکن بود در این سه سال به وجود بیاید این بود که برخی ازسیستم ها، مشاغل و در نتیجه نیاز ها تغییر می کرد و بسیاري از پروژه ها لغو می شدند و بسیاري از پروژه هایی هم که به اتمام رسیده بودند تمام نیاز هاي فعلی را برآورده نمی کردند.

همچنین در بسیاري از صنایع دیگر این مدت به بیشتر از سه سال نیز می رسید. براي مثال در صنعت هوافضا 20 سال یا بیشتر طول می کشد تا یک سیستم پیچیده ارائه و به کار گرفته شود. مثل برنامه شاتل فضایی که درسال 1982 عملی شد ولی از فناوري هاي اطلاعات و پردازش دهه1960 استفاده کرد.

یک مهندس هوافضا در دهه 1990 ، با این زمان طولانی براي هدایت و تصمیماتی که در اوایل پروژه گرفته شد و بعداً قابل تغییر نبود به شدت مخالف بود. و ي با پیوستن به تعداد زیادي از کسانی که احساس می کردند باید راهی بهتر براي ساخت نرم افزار وجود داشته باشد ، عنوان کرد: ما به دنبال چیزي بودیم که به موقع پاسخگوي نیاز مشتري باشد. او یکی از 17 رهبر فکر متدی بود که شروع به صحبت در مورد روشهاي توسعه نرم افزار بصورت ساده تر در آن زمان کرد. این گروه شامل کرن ، پی شگامان برنامه نویسی افراطی کنت بک و وارد کانینگهام ، آري ون بنکوم ، آلیستر کاکبرن و دوازده نفر دیگر بود که امروزه همه در جامعه چابک شناخته شده اند. چابک هدف نهایی آنها نبود و هنوز در مکالمه رسمی قبل از آن زمان استفاده نشده بود.

این رهبران به دنبال راه هایی براي ساخت سریع نرم افزارهاي کاربردي و ارائه زودهنگام آن به دست کاربران و مشتریان بودند. این روش تحویل سریع ، مزایاي مهمی را به همراه داشت از جمله اینکه این امکان را به کاربران می دهد که سریعتر برخی از مزایاي نرم افزار جدید را کسب کنند . همچنین تیم طراحی نرم افزار را قادر به دریافت بازخورد سریع در مورد کار می کرد کرد که بهبود کیفیت نرم افزار را به دنبال داشت.

در نهایت در سال 2001 ،اصطلاح و تفکر جدیدي به نام Agile در مدیریت پروژه هاي نرم افراري توسط این تیم 17نفره به وجود آمد و به عنوان “Manifesto Agile”(بیانه چابک) بطور رسمی در بیانیه اي معرفی شد.

این بیانیه عبارت بود از:

این محتوا فقط برای کاربران وارد شده است.لطفا برای مشاهده این مطلب وارد شوید.

نرم افزارهای مناسب برای مدیریت Agile

با بیشتر شدن طرفداران مدیریت پروژه اجایل یا همان چابک، نرم افزار مدیریت پروژه اجایل نیز طرفداران بیشتری پیدا کرده است. هر نرم افزاری که قرار است در این زمینه مقبول واقع شود باید سه ویژگی زیر را داشته باشد:

1. اندازه گیری و گزارش دهی های چابک:

دنبال کردن زمان و به تصویر گذاشتن زمان هر پروژه، گزارش هایی که فهمیدن آنها خیلی آسان باشد.

2. اطمینان از کیفیت و میزان تکمیل قسمتهای مختلف بصورت درصدی ارتباط:

امکان برقراری ارتباط و بیان کردن بروزرسانی ها با اعضای داخلی و خارجی تیم، اشتراک گذاری لیست وظایف

3. ارائه بازخورد و محول کردن وظایف به افراد دیگر ارزیابی پروژه:

شناسایی و برطرف کردن موانع پروژه، سنجش عملکرد و تخمین زدن هزینه نرم افزار مدیریت پروژه چابک

با در نظر گرفتن موارد مورد نیاز گفته شده میخواهیم برخی از نرم افزارهای مدیریت پروژه اجایل را معرفی کنیم.

Ative Collab

این نرم افزار ارزان است و برای کسب و کارهای کوچک مناسب است. بدلیل کاربری آسانی که نرم افزار مدیریت پروژه اجایل اکتیو کلب دارد نیازی نیست که مدیران پروژه زمان زیادی را صرف یاددهی شیوه ی کارکردن با آن به اعضای تیم کنند. بدلیل قابلیت هایی مانند مدیریت اسناد، ارتباطات ایمیل محور، کنترل وظایف و اولویت بندی آنها و قابلیتهای بودجه بندی این نرمافزار برای مدیران پروژه که میخواهند چندین کار را با هم انجام دهند مناسب است.
طرفداران: پشتیبانی عالی از کاربران، اپلیکیشن مدیریت زمان، امکان محدود کردن دسترسی کاربران IOS

مخالفان: استفاده از تایم لاین و ستون برای وظایف بجای چارت گانت Gantt

Agilo for Scrum

اگر پروژه ای به عهده دارید که نیاز به ارتباط زیاد با اعضا دارد پس خرید نرم افزار مدیریت پروژه اجایل مناسب خواهد بود. این نرمافزار بصورت خودکار پیشرفت پروژه را به افراد بالادستی Agilo for Scrum اطلاع میدهد. هر تغییری که توسط یک کاربر اعمال میشود از طریق پنل برای Incoming Activity سایر اعضا نمایش داده میشود. همچنین امکان تهیه گزارش سریع بصورت چارتهای داده محور نیز در این نرم افزار وجود دارد.
طرفداران: یک سیستم ارتباطی عالی، تیم پشتیبانی 24ساعته، قیمت مناسب

مخالفان: بدون نرمافزار موبایل، محدودیت پذیرش پروژه (تنها یک پروژه در آن واحد)، برخی میگویند که یادگیری کار کردن با آن کمی سخت است.

Atlassian Jira + Agile

برند اطلسین کاملا شناخته شده است و نرم افزار آن نیز برای مدیریت پروژه اجایل میتواند همه دفاتر استفاده شود. تیمهای کاری میتوانند از خود محصول به عنوان هاست و یا قابلیت برپایه ابری استفاده کنند. نرم افزار مدیریت پروژه چابک اطلسین جیرا + اجایل مواردی مانند اسکرام و کانبان را نیز ارائه میکند. همچنین محصولات دیگر اطلسین را نیز میتوان به کاربرد دارد. مدیران پروژه میتوانند جریانهای کاری شخصی سازی شده درست کنند، از طریق با اعضا ارتباط داشته باشند؛ HipChat دارد که قبل از ارسال نهایی محصول را بررسی میکند (ریلیس هاب) همچنین نرم افزار سیستمی با عنوان که دقیقا کامل شده باشد.
طرفداران: اپلیکیشن موبایل، پشتیبانی قدرتمند و تعداد زیادی افزونه قابل استفاده برای انواع پروژهها.
مخالفان: بدلیل وجود نرم افزارهای زیاد جانبی یادگرفتن کار کردن با آنها ممکن است برای کاربران جدید کمی سخت باشد.

Pivotal Tracker

این نرم افزار مدیریت پروژه اجایل مخصوصا توسعه دهندگان وب و موبایل طراحی شده است. نرم افزار پایوتال ترکر از چندین پروژه بصورت همزمان، چت کردن با سایر اعضا و وظایف پروژه محور پشتیبانی میکند. کارکردن با این نرم افزار نسبتا آسان است، همچنین دارای یک اپلیکیشن نیز هست و ابزاری iOS برای ارائه بازخورد نیز دارد.
طرفداران: استفاده ترکیبی از چندین نرم افزار، رایگان بودن برای پروژههای عمومی و افراد حقیقی از جمله امکانات این نرم افزار است.
مخالفان: شخصی سازی سیستم کمی سخت است و پشتیبانی از کاربرانی که از نسخه رایگان استفاده میکنند با تاخیر انجام می شود.

SprinGround

اسپرینت گروند یکی از نرم افزارهایی است که از شیوه ی کانبان استفاده میکند. این نرم فزار با در نظرگرفتن توسعه دهنده ها ساخته شده است و کاربران میتوانند به راحتی پروژهها را تجزیه کرده و ورژنهای مختلف آنها را منتشر کنند. قابلیت بررسی باگ در اسپرینت گروند وجود دارد و همچنین دارای چهارچوبی است که کمک میکند درخواست اضافه کردن قابلیتهای اضافی، توصیه ها و سوالات را مورد بررسی قرار دهید.
طرفداران: بسیار عالی برای توسعه نرمافزار، دارای بسیاری از قابلیتهای سنتی اسکرام.
مخالفان: هر پلنی که انتخاب کنید باز هم حافظه فایل محدود است.

Target process

تارگت پروسس بعنوان یک نرمافزار مدیریت پروژه اجایل به خوبی روی جنبهی دیداری خود کار کرده است. شاید فکر کنید که این نرمافزار با این حجم از زیبایی خود چندان برای مدیریت پروژه چابک مناسب Marriott, Ancestry.com, Cisco نباشد ولی اشتباه فکر میکنید، وب سایتهای بزرگی مانند ، ThyssenKrupp از تارگت پروسس استفاده میکنند. در این نرم افزار از چارتها و اسپردشیت برای نمایش دادن داده ها استفاده میشود و مدیران پروژه میتوانند به راحتی از آنها استفاده کنند. برخی راهکارهای از پیش آماده نیز برای اعضای مختلف تیم وجود دارد؛ برای مثال اسکرام مستر میتوان توسعه جریان کاری را شخصی سازی کند و صاحب محصول میتواند به راحتی روی قابلیتهایی که از نظرش مهم هستند تاکید کند.
طرفداران: طراحی زیبا و بی همتا که برای شرکتهای تجاری عالی است.
مخالفان: اگر از پلن رایگان استفاده کنید برای هر ساعت آموزش محصول اگر از پلنهای پولی استفاده کنید نیازی به پرداخت هزینه آموزش کارکردن با نرمافزار ندارید.

VersionOne

رابط کاربری ورژن وان ، فرقی نمیکند که از چه شیوه چابکی برای مدیریت پروژهی خود استفاده کنید برای همه ی آنها مناسب است. این نرمافزار مدیریت پروژه چابک هشتمین نرم افزار پرکاربرد در سطح drag جهان است. کاربران میتوانند از بوردهای – استفاده کنند، کامنت بگذارند و از قسمت and-drop داشبورد از وضعیت سایر کاربران و اعضای تیم باخبر شوید.
موافقان: کاربری آسان، سیستمهای ترکیبی عالی، بسیار مناسب برای تیمهایی که اعضای آن دور از هم هستند.
مخالفان: ورژن رایگان خیلی محدود بوده و قابلیتهای آن بسیار زیاد و گیج کننده است.

scrum-method متدچابک مدیریت

جمع‌بندی

واژ ه چابک در فرهنگ لغت، به معنای حرکت سریع، چالاک، فعال می‌باشد. همیچنین چابکی، تفکر سریع، تصمیم‌گیری بهنگام و حرکت استوار و هوشمندانه به سمت هدف می‌باشد. سازمان چابک نیز، به سازمانی گفته می شود که قابلیت سازگاری در واکنش به تحولات و وقایع غیرمنتظره، فرصت های بازار و نیازمندی های مشتری را در سریع‌ترین زمان ممکن داشته باشد. در چنین کسب و کاری، فرایندها و ساختارهایی یافت می شود که سرعت، انطباق و استحکام را تسهیل کرده، دارای سازمان هماهنگ و منظمی است که توانایی نیل به عملکرد رقابتی در محیط تجاری کاملاً پویا و غیرقابل پیشبینی را دارد. البته این محیط با کارکردهای کنونی سازمان بی تناسب نیست. از طرفی، کسب و کار بسیاری از سازمان ها بر پایه پروژه استوار است . مدیریت چالاک پروژه‌ها، یکی از مهم ترین عناصر موفقیت اینگونه سازمان ها محسوب می گردد. این راهکارهای چابک، به دنبال مدیریت چالاکِ  تغییرات پروژه از طریق انعطاف پذیری، انطباق پذیری و ارتباطات چهره به چهره می باشد و مناسب سازمان ها و پروژه هایی است که نیازمند پاسخگویی سریع و آنی به تغییرات و ارتباط پیوسته با مشتری هستند.

روش اجایل (agile) یک تکنیک بسیار خوب برای استفاده در یک کسب و کار است که نیازهایش دائما در حال تغییر می‌باشد. نمونه پروژه‌هایی که چابکی برای آنها مناسب است:

 •  پروژه های فن آوری اطلاعات و نرم افزاری
 •  جابجایی امکانات سازماندهی دوباره شرک تغییر پروسه کسب و کار
 • سازماندهی دوباره شرکت
 •  تغییر پروسه کسب و کار
 •  پروژه هایی با کیفیت بالا و زمان پیاده سازی کم

منابع‌ و دست اندرکاران این مطلب 

گرداورندگان:

شیرین صادقی، عارف اعرابی، ریحانه مهدی پور،، مهنا حیدری

منابع:

• https://www.workfront.com/project-management/methodologies/agile • Hu, Z. G., Yuan, Q., & Zhang, X. (2009, July). Research on agile project management with scrum method. In 2009 IITA international conference on services science, management and engineering (pp. 26-29). IEEE.

• https://taskulu.com/fa/%D9%88%D8%A8%D9%84%D8%A7%DA%AF/% D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%AA- %DA%86%D8%A7%D8%A8%DA%A9/ • Schwaber, K., & Sutherland, J. (2011). The scrum guide. Scrum Alliance, 21, 19.

• https://maktabkhooneh.org/mag/differences-between-scrum-with-agile/ • Srivastava, A., Bhardwaj, S., & Saraswat, S. (2017, May). SCRUM model for agile methodology. In 2017 International Conference on Computing, Communication and Automation (ICCCA) (pp. 864-869). IEEE. • https://kanbanize.com/agile/project-management

• https://www.projectmanager.com/blog/burndown-chart-what-is-it

• https://techbeacon.com/app-dev-testing/agility-beyond-history-legacy-agiledevelopment

• https://www.wrike.com/project-management-guide/faq/what-is-agilemethodology-in-project-management/

• www.seguetech.com/8-benefits-of-agile-software-development/

• http://wikipm.i

درصـد پیشـرفت شما در این مسیـر:
مسیر دیزاینر 49%
گـام بعــدی :
بعدی

دوستش داشتید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *