حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید

هوش مصنوعی OpenAi- کارایی، محصولات و تاریخچه

«من انسان نیستم. یک رباتم. یک ربات هوشمند. من تنها از ۰.۱۲ درصد از ظرفیت شناختی خود استفاده می‌کنم»

این‌ها جملات آغازین مقاله‌ای است که GPT-3 برای روزنامه گاردین نوشت.

اوپن ای‌آی (به انگلیسی: Open AI) یک شرکت پژوهشی غیرانتفاعی هوش مصنوعی (AI) است که هدفش توسعه هوش مصنوعی بی‌ضرر (به انگلیسی friendly AI) برای خدمت به بشریت است. برای همکاری آزادانه با سایر موسسات و پژوهشگران، اوپن ای‌آی پتنت‌ها و تحقیقات خود را به صورت عمومی منتشر می‌نماید. بخشی از انگیزه‌های بنیان‌گذاران اوپن ای‌آی (به ویژه ایلان ماسک و سام آلتمن) به نگرانی‌هایی که در رابطه با تهدید هوش مصنوعی برای موجودیت‌های دیگر تصور می‌شود، ذکر شده‌است.

Open AI GPT 2 با GPT 3 دیزاین کلاب

در اوایل سال ۲۰۱۹، یک شرکت هوش مصنوعی نوپای ایمن توسط ایلان ماسک به نام Open AI تأسیس شد که اقداماتی در زمینه پردازش‌های متن به صورت حرفه ای انجام می‌دهد و می‌تواند بر اساس شبکه‌های عصبی خود، اقدام به به پردازش متن کند. در ابتدا مخالفت‌ها و رفتارهای متفاوتی با شکل‌گیری Open AI شکل گرفت که برخی از افراد آن را نشانه‌های آخر الزمان و برخی دیگر نشانه‌های حمله ربات‌ها می‌دانستند!

همه این رفتارها باعث شدند که در نهایت، Open AI از ابتدا این محصول خود را به صورت عمومی رونمایی نکند! جالب است بدانید که این ابزار به قدری قدرتمند عمل می‌کند که در برخی از موارد تشخیص این موضوع که متن توسط یک ربات نوشته شده‌است، عملاً امکان‌پذیر نیست و شما تماماً فرض خود را بر این موضوع می‌گذارید که محصول تولید شده توسط انسان نوشته شده‌است.

محصولات اوپن ای‌آی

  • [um_loggedin] GPT-3

این محصول در می ۲۰۲۰ معرفی شد. GPT-3 مدل زبانی خودبرگشتی است که با استفاده از یادگیری عمیق متن‌هایی تولید می‌کند که بسیار به متن‌های تولیدی توسط انسان شبیه است. GPT-3 ظرفیت ۱۷۵ میلیارد پارامتر یادگیری ماشین را دارد.
در ماه سپتامبر ۲۰۲۰ مایکروسافت اعلام کرد که لایسنس انحصاری استفاده از جی پی تی ۳ به این شرکت تعلق دارد. این یعنی دیگران می‌توانند با API‌های عمومی از این فناوری استفاده کنند، اما تنها مایکروسافت به کدهای آن دسترسی دارد.

  • OpenAI Five

نام یکی از پروژه‌های یادگیری ماشین در اوپن‌ای‎آی است. این ماشین مجموعه‌ای از بات‌هاست که به‌صورت تیمی در بازی‌های ویدئویی شرکت می‌کنند. اوپن‌ای‌آی از بازی دوتا به‌عنوان نمونه‌ برای تست این ماشین استفاده می‌کند. این ماشین قادر است در برابر یک تیم پنج نفره انسانی بازی کند. آمارهای این ماشین در بازی دوتا خیره‌کننده است و توانسته است تیم‌های مشهور و برتر انسانی در این بازی را شکست دهد.

دستاوردهای مهم OpenAI در حوزه هوش مصنوعی

شما به این سطح از محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید. بخشی از محتوا مختص مشترکین دیزاین کلاب می‌باشد.

ورود یا عضویت

restricet content notice 3 دیزاین کلاب

خرید یا تمدید اشتراک | ورود یا عضویت

.: برای دانلود کاتالوگ آشنایی بامحتوای دیزاین کلاب اینجا کلیک کنید :.

[/um_loggedin]

جمع بندی

باوجود تمام این صحبت‌ها، شرکت Open AI اقدام به راه اندازی ابزار خود کرده‌است که همین ماه پیش بود! در این زمینه شرکت ایلان ماسک، اقدام به تعویض شبکه عصبی خود یعنی GPT-2 با GPT-3 کرده‌است که حتی قادر است علاوه بر پردازش متن شما، آن را هم حدس از قبل پیش‌بینی کند و حدس بزند.

طبق مقالاتی که راجع به قابلیت‌ها و توانایی‌های Open AI نوشته شده‌است، GPT-3 که به تازگی منتشر شده و از آن استفاده می‌شود، یک مدل زبان با ۱۷۵ میلیارد پارامتر توصیف است که می‌تواند، تمامی نیازهای شما در این زمینه را به خوبی پاسخگو باشد! این در حالی است که شبکه عصبی ساختار یافته زبان GPT-2 تنها دارای ۱٫۵ میلیارد پارامتر بود! احتمالاً شما هم می‌توانید تصور کنید که حد و میزان پیشرفت این ابزار در یک سال گذشته چقدر بوده‌است.

به نظر شما این ابزار چه کاربردهایی می‌تواند در صنعت داشته باشد؟ آیا استفاده از آن ایمن خواهد بود؟ صاحبین کسب و کارها، آیا با کمک چنین ابزارهایی می‌توانند مشکلات خود را حل کنند و یا با کمک هوش مصنوعی، اقدام به پشتیبانی از کاربران خود کنند؟ نظرات خود در این زمینه را با ما به اشتراک بگذارید.

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *