معرفی رشته‌های تحصیلی و مهارت های دیزاین محور

همه ما با هر تخصص و دانشی در طول شبانه روز با برخی از واژه‌ها همانند دیزاین سر و کار داریم، در واقع برخی از اصطلاحات و واژه‌ها وجود دارند که به دلیل استفاده بسیار آن‌ها در واژگان مردم با آن‌ها آشنا شده‌ایم و تا حدودی به معنای آن وقوف پیدا کرده‌ایم. اما شاید تا به حال از خودمان نپرسیده باشیم که به راستی  چه رشته هایی رو می‌تونید زیرشاخه دیزاین بگنجونیم؟

به همین دلیل قدم دوم مسیردیزاینر رو اختصاص دادم به معرفی رشته‌های دیزاین محور و می‌شه گفت استعداد یابی خودتون! با اطمینان زیاد می‌شه گفت  یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های ما در زندگی شناسایی استعداد‌ها و آشنایی با زمینه‌هایی است که در آنها توانمندی داریم؛ توجه داشته باشید که شناسایی استعدادها و تصمیم گیری بر اساس اونها، الزاماً به معنای انتخاب رشته یا شغلی کاملاً متفاوت نیست!گاهی فقط تغییر گرایش و زمینه تحصیلی یا زیرمجموعه تخصصی خود، می‌تونیم در حوزه فعلی باقی بمونیم اما لذت و موفقیت بیشتری رو تجربه کنیم.  اگر سن ما بالا رفته و بسیاری از تصمیم های شغلی و تحصیلی رو هم گرفته‌ایم، استعدادیابی هنوز برای ما مفیده؛  استعدادیابی فقط برای انتخاب شغل یا انتخاب رشته تحصیلی نیست، چون همه‌ی زندگی شغل یا رشته تحصیلی نیست! توجه به استعدادها و توانمندی‌ها، حتی در مسئله‌ی ساده‌ای مانند تفریح یک روز تعطیل هم می‌تواند احساس بهتر و لذت بیشتری را برای ما ایجاد کند.

طراحی محصول، طراحی وسایل نقلیه، طراحی لوازم جانبی مُد و طراحی مبلمان،بعضی از شاخه های منشعب از دیزاین هستند که مسلما نمی‌شه به این وضوح بین اونها خط کشی کرد، چرا که همین عناوین بعضا از شاخه های دیگر زمینه های طراحی نیز محسوب می شن؛  امروزه ارائه تعریفی کلان از دیزاین، بسیار گویاتر از تعریف زیرشاخه های اونِ چرا که تغییرات بسیار سریع، و شاخه های جدیدِ بسیاری در حال تولد هستند! در این صفحه هروزه تلاش می‌کنیم این جدول رو به روز نگه داریم و شما عزیزان بتونید دقیقا زمینه مورد علاقه‌تون رو شناسایی کنید، در جدول زیر رشته های اصلی تر دیزاین‌محور و زیر شاخه های اونا رو مورد بررسی قرار دادیم، هر رشته از حرفه های دیزاین دارای زیر مجموعه هایی هم هستن که در صفحات مربوطه به اونها بهشون اشاره کردیم و بیشتر روی اون گرایش زوم کردیم.

رشته های دیزاین محور

مهارت‌های دیزاین‌ محور

مهارت‌های مادرIndustrial DesignDigital DesignVisualArt DesignLifeStyle Design
گرایش 1ماشین‌آلات و ابزارهافرا جهان (متاورس) معماریمـد و استایل
گرایش 2اکسسـوریبرنامه‌نویسی و نرم‌افزارسینـماطراحی رفتار
گرایش 3خودروطراحـی گرافیک نـور و رنـگغذا و تنقلات
گرایش 4موتورسیکلت

نکته:

  • -در موبایل جهت مشاهده بهتر جدول تلفن همراه خود را به حالت افقی بچرخانید؛
  • -از طریق کلیک روی عنوان‌ها می‌تونید به صفحه مربوط به اون رشته هدایت بشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *