حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید

صندل‌های گلادیاتوری | الگوهای تکرارشونده در صنعت مد

صندل ها یکی از پرطرفدار ترین کفش ها بین آقایان و  بانوان در فصل های گرم سال هستن، این دسته از کفش ها در مدل های راحتی ، مجلسی ، اسپرت ، ساده ، بندی و طبی تقسیم می شوند و همچنین ، ترند هر ساله هستند و در هر سنینی می توان از طرح متناسب آن استفاده کرد .

نوع از صندل که طرفدار های خاص و زیادی  مخصوصا در بین خانوم ها داره ، میشه به صندل های بندی یا به اصطلاح گلادیاتور اشاره کرد، این دسته از صندل ها به دلیل شباهت و استفاده در روم باستان ، صندل گلادیاتور نام گرفته و نوعی از صندل به شمار می‌آید که در صنعت مد و پوشاک از جایگاه خاص و ویژه‌ای برخوردار است. این صندل‌ها بسیار خاص و تک هستند و می‌توان گفت که از یک صندل نظامی با تاریخچه‌‌ی رومی به وجود آمده اند. این مقاله شما را با این صندل‌های عجیب و جالب بیشتر آشنا می‌کند.

gladiator-sandals صندل های گلادیاتوری

صندل گلادیاتور

 ترند صندل گلادیاتور در دو سال اخیر حضور پررنگ‌تری داشته و تغییراتی در ساختار این صندل‌های بندی بوجود آمده است. در گذشته تغییرات کفش براساس اتفاقات و شرایط در زمان‌های مختلف می‌بود؛ پیرپائولو پیچیولی(Pierpaolo Piccioli)، در طراحی‌های جدید (Valentino)، صندل گلادیاتور را برای ترند تابستان 2022 با نسخه کلاسیک‌تری آماده کرد.

در حالی که برند دیور (Dior) گلادیاتور را به شکل عروسکی، با پنجه‌ی گردتر و بسته‌تر معرفی کرد. چالش پایداری و ویژگی راحت و کاربردی این صندل است که برندهای مختلف را وارد این بازی رقابتی کرده است. ردپای ترند صندل گلادیاتور در سال 2010 به جهت تغییرات چالشی در ساختار کفش‌های تاریخی و استفاده‌ی مجدد آنان بود. 

محبوبیت ترند صندل گلادیاتور برای اولین بار در دهه‌ی 60 به چشم خورد و در دهه‌ی 70 باقی ماند. در دهه‌ی 80 و 90 این محبوبیت کم‌رنگ‌تر شد؛ اما صندل‌های زنانه زمانی حضور خود را نشان دادند که برند ورساچه (Versace) کالکشن بهار خود را راه اندازی کرد. در اوایل دهه‌ی 2000 بود که طراحان شروع به ایجاد طرح های منحصر به فرد خود بر روی گلادیاتورها کردند و جزئیاتی مانند پاشنه، زیپ و رنگ را اضافه شد. در آن زمان دامن‌های کوتاه یک آیتم ترندی بسیار جذاب بود. دنیای مد مجبور شد راهی برای تزیین و نمایش پاهای زنانه پیدا کند تا ظاهر دامن مینی را کامل‌تر کند. طراحان و برندهای مشهور جهان، چهره‌ی خود را به صندل گلادیاتور تبدیل کردند تا همراه همیشگی دامن‌های کوتاه باشند.

دلیل اصلی محبوبیت ترند صندل گلادیاتور در سال 2022 بدلیل فرم پذیری راحت و کاربردی بودن آن است. این صندل‌ تخت تابستانی مناسب هر فرم پا و هر رده‌ی سنی می‌باشد. به جهت قالب راحت و ساده‌ی آن می‌توان در طراحی آن جزئیات مختلفی را اضافه کرد. صندل‌هایی که توسط گلادیاتورهای رومی به عنوان نمادی از قدرت پوشیده می‌شد، امروز به یک ترند همگانی تبدیل شده است. هدف از پوشیدن صندل تغییر کرده است، اما فردی که آن را می‌پوشد نگرش جسورانه خود را نشان می‌دهد. این صندل‌ها به نماد زنان قدرتمند تبدیل شدند و به Amazon Xena وابسته بودند. از آنجایی که او زنی قوی و مستقل بود، صندل‌هایش به علامت تجاری فمینیسم و قهرمان درونی هر زن تبدیل شد. در دهه‌های گذشته، بسیاری از افراد مشهور مانند جکی کندی، باربرا استرایسند و سوفیا لورن، صندل‌ زنانه گلادیاتور را پوشیدند.

[um_loggedin]

صندل  گلادیاتوری از کجا آمده است؟

اگر بخواهیم از تاریخچه صندل گلادیاتور بگوییم باید از Caligae یا Roman sandal نام کفش‌های به خصوصی که در زمان روم باستان توسط پیاده نظام‌ها از رده‌های بالا تا پایین پوشیده می‌شد نام ببریم. زیره‌‌ی این چکمه‌ها چرم‌های خام و کلفت بودند که به آنها میخ‌های فلزی آهنی و برای فرماندهان برنزی وصل می‌شدند و سپس محل تماس کفش با پا دوباره توسط چرم پوشیده می‌شد تا پا آسیبی نبیند.

پیاده نظامها با این کفش‌ها هنگام حرکت صدای مهیبی ایجاد می‌کردند که برای دشمن بسیار ترسناک بود. صندل‌های کالیگ هم چنین رویه‌‌ی شبکه‌ای و بند بند داشتند که بسیار مناسب برای آب و هوای سواحل مدیترانه بودند. بعد از مدتی به دلیل ساخت خوب و استقبال صندل‌های کالیگ برای شهروندان زن و مرد و حتی بچه‌ها نیز دوخته شدند.

صندل کالیگ Caligae باقی مانده از زمان روم باستان

صندل کالیگ Caligae باقی مانده از زمان روم باستان

هم چنین صندلی با نام یونانی، صندل مربوط به یونان و سالنتو Salento ایتالیا صندل هایی بودند که زیره‌‌ی آن معمولا پاشنه‌‌ی کوتاه داشتند و یا صاف و مسطح بودند. این صندلها با بندهایی متقاطع در پا قرار گرفته و بندهای آن انگشتان پا را به مچ پا متصل می‌کنند. گاهی اوقات این سبک نیز مشابه صندل‌های گلادیاتور می‌شود.

این صندل‌ها را معمولا مردان قدرتمند به پا می‌کردند. در واقع صندل گلادیاتور یک نسخه از صندل‌های نظامی است که ریشه باستانی دارد

صندل گلادیاتور را معمولا مردان قدرتمند به پا می‌کردند. در واقع صندل گلادیاتور یک نسخه از صندل‌های نظامی است که ریشه باستانی دارد.

در واقع صندل گلادیاتور یک نسخه از صندل‌های نظامی است که ریشه باستانی دارد. امروزه صندل‌های گلادیاتور کاربرد چندانی ندارند ولی به عنوان یک پوشش قدیمی به کار گرفته می‌شوند و یک مدل خاص در مد و فش محسوب می‌شوند. در روم باستان این صندل‌ها را تنها در پای پادشاهان و ملکه‌ها می‌توانستید ببینید. ملکه کلئوپاترا معمولا صندل گلادیاتور به پا می‌کرده است.

تعریف صندل گلادیاتور

صندل‌های گلادیاتور یک مدل صندل تسمه‌ای یا بندی هستند که در قسمت جلوی پا با بند‌های متعدد بسته شده است. این صندل‌ها هم مورد استفاده خانم‌ها و هم مورد استفاده آقایان است. در فصل هایی مانند تابستان کاربرد بیشتری دارند ولی در حال حاضر بخشی از مد و فشن شده اند.

بندهای این صندل از نوک پا تا اطراف مچ می‌چرخد و در برخی مدل‌ها تا بالای زانو پیش می‌رود. صندل از یک کفه تشکیل شده و تعداد زیادی تسمه یا بند که طبق مدل صندل بلند و یا کوتاه هستند. این صندل‌ها در رده صندل‌های داخل آپارتمانی بودند ولی پس از مدتی به دلیل طراحی راحت و مقاومی که داشتند به صندل‌های پیاده روی تبدیل شدند.

در بسیاری از طراحی‌های انجام شده برای صندل گلادیاتور پاشنه‌های کوتاه و بلند دیده می‌شود که در رنگ‌های متنوع، زیبایی خاصی دارند. متریال مورد استفاده در صندل گلادیاتور از چرم و یا پلاستیک است. گاهی از یراق آلات فلزی و حتی گلدوزی و مهره‌های فانتزی نیز در آن استفاده می‌شود.

پیشینه شخصیت‌های تاثیر گذار در صندل گلادیاتور

بطلمیوس مرد افسانه‌ای است که در افسانه‌های یونان باستان نقش بزرگی را ایفا کرده است. هرکول یک جفت از صندل گلادیاتور به پا می‌کرده است. شاید به همین دلیل است که کلئوپاترا نیز از او الهام گرفته و این صندل جذاب را استفاده می‌کرده است. مدل این صندل جذابیت و کاریزمای ویژه‌ای دارد که یک سری افراد خاص از آن استفاده می‌کرده اند.

صندل گلادیاتور از گذشته تاکنون

در اواسط دهه ۵۰  استاوروس ملیسینوس نخستین مدل صندل یونان باستان یا همان صندل گلادیاتوری را طراحی کرد. نام این صندل را ” اسپارتان” گذاشتند. این صندل برای یک زن رقصنده انگلیسی طراحی شده بود. از آن به بعد تولید این صندل متوقف نشد.

جهت الهام گیری از این طراحی خاص و منحصر به فرد اسپارتان به موزه باستان شناسی آتن و موزه قدیمی آکروپولیس اهدا شد و این گونه طراحی‌های جدید از این صندل یونانی تا کنون ادامه پیدا کرد. استاوروس ملیسینوس طراحی این صندل را از نقاشی‌های موجود که از دوره روم باستان باقی مانده الهام گرفت همچنین تندیس‌های یونان باستان در ایده طراحی این مدل صندل تاثیر به جا گذاشت.

استاوروس ملیسینوس متوجه پتانسیل و خاص بودن این صندل باستانی شده بود. چندین جفت از این صندل تولید کرد و بسیاری از زنان جوان امریکایی مدل‌های تولید شده را خریداری کردند. علاوه بر زنان جوان بسیاری از افراد مشهور و تعدادی از قایقرانان و تجار صندل گلادیاتور را خریداری کردند. به این صورت بود که طراح و سازنده صندل گلادیاتور با فروش اشعار و صندل گلادیاتورش به شهرت بالایی دست پیدا کرد.

قیمت این صندل بسیار بالا بود. در این مدل تسمه‌های به کار گرفته شده در آن با جواهر آلات تزئین شده بودند و بسیار زیبا بود

در گذشته قیمت صندل گلادیاتور بسیار بالا بود. و اغلب با جواهرات و سنگ‌های قیمتی تزئین می‌شد.

انواع صندل گلادیاتور

شما به این سطح از محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید. بخشی از محتوا مختص مشترکین دیزاین کلاب می‌باشد.

ورود یا عضویت

restricet content notice 3 دیزاین کلاب

خرید یا تمدید اشتراک | ورود یا عضویت

.: برای دانلود کاتالوگ آشنایی بامحتوای دیزاین کلاب اینجا کلیک کنید :.

[/um_loggedin]

جمع‌بندی

صندل‌های گلادیاتور را میتوانید به همراه تیپ ساحلی تان بپوشید. با دامن‌ها گلگلی و نخی برای تیپ‌های تابستانه و ساحلی تان می‌توانید از صندل‌های گلادیاتوری استفاده کنید. این صندل‌ها با دامن کوتاه و پیراهن‌های تا زیر زانو یک تیپ کژوآل و خاص را برایتان می‌سازد. هم چنین می‌توانید صندل‌های بندی ساده و مچی تان را با بندهای چرمی و یا تزئینی به راحتی به صندل‌های گلادیاتوری تبدیل کنید.

صندل های گلادیاتور به دلیل داشتن بند های بلند که از مچ پا تا گاها زانو و بالای زانو بسته می شود ، معمولا به همراه شلوارک یا دامن های کوتاه استفاده می شود؛ استفاده از صندل های بندی در کنار شلوارک و نیم تنه و خرید کلاه بیسبالی می تونه استایل خفن و اسپرتی برای شما داشته باشه 😉

همچنین صندل های گلادیاتور در کنار یک دامن شلواری یا جین های زاپ دار که قد کوتاه تری نسبت به سایر شلوار ها دارند ایده مناسبی برای استایل شما می تونه باشه .

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *