حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

باکمینستر فولر | Buckminster Fuller

fuller 1024x694 1 دیزاین کلاب

باکمینستر فولر | Buckminster Fuller

ریچارد باکمینستر فولر (به انگلیسی: Richard Buckminster Fuller) متولد ۱۸۹۵، معمار و طراح خودرو آمریکایی بود.

فولر نزد همگان به آینده‌نگر بزرگ مشهور بود و اغلب به او پدربزرگ آینده می‌گفتند. کشور آمریکا در نمایشگاه اکسپو ۱۹۶۷ (نمایشگاه جهانی پیش‌بینی آینده) گنبد ژئودزیک را که معمارش فولر بود، با نهایت درایت نماد کشور خود انتخاب کرد.

Buckminster Fuller خانه دایمکس فولر2 دیزاین کلاب

فولر یکی از برجسته‌ترین معماران جهان بود. دانشگاه هاروارد ادعا می‌کرد که فولر قارغ‌التحصیل این دانشگاه است اما مهم اینکه فولر هرگز به دانشگاه نرفته بود ولی در طول زندگی مفتخر به دریافت ۴۷ دکتری افتخاری شده بود.

او یکی از موفق‌ترین آمریکایی‌های تاریخ است که بیش از ۲۰۰۰ اختراع به نام خود ثبت کرده‌است.

فولر کتاب‌های زیادی دربارهٔ علوم، فلسفه و شعر نوشته‌است. رونالد ریگان در سال ۱۹۸۲ نشان افتخار آزادی را به فولر اعطا کرد. او یک بار نیز برای دریافت جایزه نوبل کاندید شد.

آخرین کتاب فولر نامی عجیب یعنی گرانچ غول‌ها (Grunch of Giants) دارد. واژه گرانچ (Grunch) هیج معنایی در واژه‌نامه ندارد؛ بلکه این واژه مخفف عبارت Gross Universal Cash Heist به معنای سرقت جهانی پول نقد است. این کتاب پس از مرگ فولر در ۱۹۸۳ چاپ و منتشر شد.

فولر یکی از منتقدان سرسخت نظام آموزشی بود. انتقادش صرفاً به دلیل مطالب آموزشی نبود؛ بلکه بیشتر به دلیل چگونگی آموزش دادن به کودکان بود. او معتقد بود «هر کودکی یک نابغه به دنیا می‌آید اما به سرعت به وسیله عوامل انسانی و محیطی پیرامون خود نبوغش از بین می‌رود.»

از نظر فولر پیش‌بینی آینده هیچ ربطی به بازار بورس یا مسابقات جهانی ندارد. دیدگاه او آینده را مبتنی بر عشق به خداوند و خدمت به انسان‌های بیشتر می‌دانست. او انسان‌های قدرتمند که همه جیز را برای خود می‌خواهند را لخته‌های خونی می‌دانست که مانع جریان زندگی در رگ‌های دیگران می‌شوند. او باور داشت اگر انسان به تحول و تکامل نرسد، هم خود را از بین می‌برد، هم مادر طبیعت را تخریب می‌کند.

فولر در همایش آخرش ناگهان متوقف می‌شود و اعلام می‌کند که چند روز قبل به او الهام شده که وی و همسرش با هم خواهند مرد. او و همسرش با فاصله سی و شش ساعت از یکدیگر فوت کردند.

فولر در ۱۹۸۳ درگذشت.

علاوه بر اختراعات، فولر در کارهای خلاقانه دیگری نیز شرکت داشت و در طول دهه 1930 مجله ای به نام “Shelter” منتشر کرد. از سال 1938 تا 1940 او مشاور علم و فناوری مجله “Fortune” بود و در طول دهه 1940 در دانشگاه ها تدریس و سخنرانی کرد و در دهه 1950 استاد دانشگاه ایلینوی جنوبی (SIU) شد.

بخش بزرگی از زندگی او در سفر به دنیا صرف سخنرانی شد و نزدیک به 30 کتاب نوشت و 47 درجه دکترای افتخاری دریافت کرد. اندکی قبل از مرگش در سال 1983 مدال آزادی ریاست جمهوری را دریافت کرد. این بالاترین افتخار غیرنظامی در ایالات متحده است. او همچنین، اذعان می‌کند که “مشارکتش در پروژه‌ها به عنوان یک هندسه‌دان، مربی و معمارـ طراح معیار موفقیت در زمینه معماری است.”

پس از مرگ فولر در سال 1983، شیمیدانان دریافتند که اتم‌های یک مولکول کربن می توانند یک آرایه ساختاری مشابه یک گنبد ژئودزیکی تشکیل دهند و به همین دلیل نام مولکول را “باکمینسترفولرن” گذاشتند.

مؤسسه باکمینستر فولر (BFI) که در سال 1983 تأسیس شد که فهرستی از شیوه‌ها و اصول، مقالاتی با کاربردهای معاصر رویکرد فولر و کتاب‌های آنلاین، آرشیوهای صوتی و تصویری را ارائه می‌کند.

fuller 1024x694 1 دیزاین کلاب

مختص مشترکین دیزاین کلاب. شما به این سطح محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید.

ورود یا نام نویسی 🔗

برای دسترسی به صدها درس و محتوای تخصصی در دیزاین کلاب شما نیاز به ثبت نام و تهیه اشتراک دارید.

تمدید یا تهیه اشتراک 🔗 | ورود یا نام نویسی 🔗

.:برای دانلود کاتالوگ آشنایی با محتوای دیزاین کلاب کلیک کنید:.

 

 

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‫2 نظر

  • مهدیه محمدی

    جالبه که یک معمار خودرو هم طراحی کرده

    1402-05-05 در 8:17 ق.ظ
  • vahebi86

    مثل ذهن ایشون توی هر نسلی یک دونه وجود داره ?‍♂️

    1402-05-03 در 4:39 ب.ظ