حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

واژه‌نامه دیزاین کلاب


واژه‌نامه چیست؟

تعریف واژه نامه دو قسمت دارد:

” واژه نامه مجموعه ای از اصطلاحات و تعاریف است که مربوط به یک موضوع خاص می باشد “

اگر فردی به دنبال درک مشکلی با ماشین باشد ممکن است از واژه نامه قطعات خودرو استفاده کند. واژه نامه ای که به خوبی نوشته شده باشد، توصیف می کند که هر قسمت ماشین چه کاری انجام می دهد. 

” اصطلاحات در واژه نامه به صورت ویژه درک یک موضوع خاص را افزایش می دهند “

در مثال قسمت های مربوط به اتومبیل، اصطلاحات واژه نامه مخصوص درک مکانیک های اتومبیل می باشد. واژه های نامرتبطی مانند قطعات موتورسیکلت یا دوچرخه در واژه نامه قطعات خودرو جای نمی گیرند.

اینجاست که واژه نامه با فرهنگ لغت متفاوت خواهد بود. در حالی که واژه نامه به موضوع خاصی مربوط می شود، فرهنگ لغت شامل اصطلاحات غیرمرتبط می باشد. اگرچه ممکن است برخی این دو اصطلاح را به جای یکدیگر استفاده کنند، اما توجه به این نکته مهم است که تنظیم اصطلاحات در ایجاد یک واژه نامه با تنظیم اصطلاحات درایجاد فرهنگ لغت معادل نیست. 

نکته مهم در رابطه با یک واژه نامه، صرف نظر از نوع سایت مورد استفاده، بحث آموزش است.  این نکته باید در پس ذهن هر نویسنده ی واژه نامه، در هنگام انتخاب اصطلاحات و تعاریف وجود داشته باشد. این بدان معناست که اگر یک واژه نامه نتواند به طور موثر به بازدیدکنندگانش مطلبی را آموزش دهد، بی فایده خواهد بود. 

چرا یک واژه نامه ایجاد کردیم؟

واژه نامه زمانی مفید است که موضوعی با استفاده از اصطلاحات مختلف توسط افراد مختلف در صنعت توضیح داده شود. به عنوان مثال موضوع اصلی این سایت را در نظر بگیرید؛ در حالی که برخی از افراد از کلمه ی “دیزاین” استفاده می کنند ، برخی دیگر از “طراحی” استفاده می کنند. این دو معنی یکسانی ندارند. اما یک فرد عادی می تواند به سرعت دو اصطلاح را به جای یکدیگر به کار ببرد، در حالی که اگر شما تنها یک اصطلاح را برای توضیح یک موضوع شنیده باشید، اصطلاح جدید شما را از این کار دور می کند. 

عمیق ترشدن درک مطلب

عدم درک یک اصطلاح می تواند خوانندگان را از درگیر شدن با محتوا باز دارد. این موضوع حتی ممکن است باعث شود برخی سایت را ترک کنند زیرا آنها این مطالب را همانگونه که در ذهن خود تصور می کنند می بینند. یک واژه نامه این امکان را می دهد تا خوانندگانی را که در یک موضوع خاص متخصص نیستند نیز شامل شوند. 

به جای اجتناب از به کار بردن برخی کلمات که ممکن است در پیام کامل باشند، از طرفی خوانندگان چیزهای جدیدی یاد می گیرند و ارتباط بهتری با محتوا برقرار خواهند کرد. واژه نامه مکانی را برای یافتن اطلاعات خوانندگان در صورت نیاز فراهم می کند. و به عنوان یک منبع اضافی جهت تکمیل مطالب به حساب می آید.

کمک به توسعه محتوای هوشمند

همچنین این واژه نامه بصورت هوشمند در بین محتوای سایت جستجو میکند و لغاتی که در آن تعریف دارند را با نمایش خط‌چین سفید رنگ در زیر آنها هایلایت خواهد کرد. شما میتوانید با حرکت نشانگر موس خود به روی این کلمات (و یا کلیک کردن در موبایل) تعریف آنها را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *