حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید

تعریف: Customer

« Back to Glossary Index

معانی به فارسی:  مشتری، خریدار، (عامیانه) طرف، خریدار کل


نکته: با کانسیومر consumer اشتباه گرفته نشود


توضیح بیشتر:  customer به کسی میگن که از مغازه، فروشگاه و یا شرکت، محصول، کالا و یا خدماتی رو خریداری میکنه.

customer  کالا یا سرویس رو میخره (شاید استفاده هم بکنه) ولی consumer کالا یا سرویس رو استفاده میکنه. (شاید هم بخره). فرض کن شما یه کارگاه تولیدی اسباب بازی داری. پس کودکان مصرف کننده ی (consumer) واقعی شما هستن ولی پدرو مادر اونها خریدار یا customer شما ان. از لحاظ بازاریابی و تبلیغات شما باید consumers یا همون کودکان رو هدف قرار بدی تا والدینشون از شما خرید کنند. یه مثال دیگه: سوپرمارکت ها customer هستن و مردم consumer (طبیعتاً مردم customer هم هستن)

از چرخه تولید (producation) تا مصرف (consumption) ممکنه یک کالا توسط چندین customer خریداری بشه تا به دست ultimate consumer = end user = مصرف کننده ی نهایی برسه.

مثال:

We don’t get many customers on Mondays – Saturday is our busiest day : دوشنبه ها مشتری زیادی نداریم ولی شنبه ها حسابی شلوغه.

regular customer : مشتری دائم

satisfied customer : مشتری راضی

well-heeled customer  : مشتری خرپول

customer relations : روابط با مشتریها

دانستن تفاوت مشتری و مصرف کننده میتواند کمک بزرگی در سیاست گذاری های فروش ایجاد کند. تصور کنید یک شرکت سازنده اسباب‌بازی می‌خواهد ایده‌های جدیدی برای طراحی و تولید محصولاتش به‌کار بگیرد تا فروش بیشتری داشته باشد. به نظر شما این شرکت باید به سلایق کودکان توجه کند یا این که بهتر است نظرات پدر و مادرهای آن‌ها را در اولویت قرار دهد؟

این سوال، تفاوت بین دو مفهوم مشتری (Customer) و مصرف‌کننده (Consumer) را نشان می‌دهد. مشتری کسی است که کالای شما را می‌خرد و مصرف‌کننده، فردی است که از آن محصول استفاده می‌کند. گاهی اوقات ممکن است مشتری، مصرف‌کننده هم باشد، مثلا وقتی پدر و مادری برای فرزندشان شکلات می‌خرند، ممکن است خودشان هم از آن را مصرف کنند و احتمالا ذائقه آن‌ها نیز در این انتخاب موثر است.

بعضی وقت‌‌ها کانال توزیع یک محصول نیز می‌تواند بخشی از مشتریان آن محصول باشد. یک انتشارات کتاب‌های کمک آموزشی را در نظر بگیرید. مصرف‌کننده محصولات این شرکت، دانش‌آموزان هستند ولی نظرات افرادی چون کتاب‌فروشی‌ها،‌ خانواده‌ها و یا حتی معلمان مدرسه نیز ممکن است در این تصمیم‌گیری سهیم باشد. مشتریان یک داروخانه، بیماران هستند ولی صاحبان داروخانه، پزشکان منطقه را در برنامه‌های بازاریابی‌شان، مد نظر قرار می‌دهند.

شرکت‌هایی که قصد دارند مسیر رشد و توسعه بازارشان را با موفقیت طی کنند، باید به خوبی رفتار مشتریان و مصرف‌کنندگان‌شان را بشناسند، زیرا مشتریان وقتی محصولی را می‌خرند که مصرف‌کنندگان به آن نیاز دارند.

« بازگشت به واژه نامه

مفید بود؟

نظرات بسته شده است.