حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

تعریف: eCommerce

« Back to Glossary Index

Ecommerce مخفف Electronic Commerce و در لغت به معنی تجارت الکترونیک است. Ecommerce به انجام هر فعالیت تجاری با استفاده از اینترنت اطلاق می‌شود. این فعالیت تجاری می‌تواند خرید، فروش یا تبادل کالا، خدمات و اطلاعات باشد.


توضیح بیشتر: کسب و کارهای تجارت الکترونیکی محصولات خود را به صورت آنلاین می‌فروشند و از فروش محصولات سود دریافت می‌کنند.

تا سال ۲۰۱۵، تنها ۸.۱% از تجارت جهانی به صورت آنلاین انجام می‌گرفت. اما تجارت الکترونیکی تجربه‌ی خرید را آسان‌تر کرده است. مشتریان می‌توانند در وبسایت شرکت‌ها بگردند و قیمت‌ها را با یکدیگر مقایسه کنند و بدون ترک خانه، خرید خود را انجام بدهند. شرکت‌های تکنولوژیکی که از الگوی تجارت الکترونیکی استفاده می‌کنند خود را از شرکت‌های سنتی که با استفاده از الگوی تجارت الکترونیکی کسب و کار خود را پیش می‌برند، متمایز می‌کنند. زیرا بر این باورند که استفاده از تکنولوژی به کسب و کار آن‌ها برتری داده است. شرکت‌هایی تکنولوژیک تجارت الکترونیک معمولا از اطلاعات و داده‌های مشتریان خود برای رفع نیاز مشتریان استفاده می‌کنند.

سرویس‌های عضویتی تجارت الکترونیکی این روزها محبوبیت زیادی کسب کرده‌اند. این سرویس‌ها به گونه‌ای کار می‌کنند که مشتریان حق عضویت ماهانه‌ای پرداخت می‌کنند و در ازای آن سرویس‌هایی مانند ارسال آنلاین و … دریافت می‌کنند.

مثال الگوی تجارت eCommerce

بیزنس به مشتری= شرکت لا توته (La Tote)

بیزنس به بیزنس= شرکت آمازون

نکاتی که باید هنگام بررسی استارت آپ‌های تجارت الکترونیک در نظر داشته باشید.

ترافیک اپلیکیشن یا وبسایت یا Website/App Traffic: تعداد مشتریانی که در یک بازه‌ی زمانی مشخص وارد وبسایت شرکت می‌شوند.
کانورشن ریت یا Conversion Rate: تعداد مشتریانی که بعد از ورود به سایت، تبدیل به یکی از مشتریان وبسایت می‌شوند.
میانگین ارزش هر سفارش یا Average Order Value (AOV): میانگین هزینه‌ای که هر مشتری صرف خرید از سایت می‌کند.
نرخ مشتریان مانا یا Customer Lifetime Value (CLV): درصد مشتریانی که از سایت چندین بار خرید می‌کنند.
هزینه‌ی جذب هر مشتری یا Customer Acquisition Cost (CAC): هزینه‌ی نهایی که در مدت زمانی مشخص، صرف جذب مشتری بیشتر می‌شود تقسیم بر تعداد مشتریان جذب شده.بیشتر بخوانید

« بازگشت به واژه نامه

مفید بود؟

نظرات بسته شده است.