حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

تعریف: متریال

« Back to Glossary Index

به انگلیسی: material


معانی به فارسی: مواد اولیه تولید، ماده سازنده چیزی، جسم، جنس، اطلاعات، داده ها، پارچه، قماش، (جمع) لوازم، نیازمندی ها، نیازگان، مصالح، مادی (دارای ماده)، مادیات


توضیح بیشتر: متریال جزوء مهم ترین بخش در صنعت های معماری، مدلسازی ،انیمیشن و غیره میباشد که امکان استفاده از آنها در نرم افزارهایی همچون 3 دی مکس، مایا، لومیون و … وجود دارد. متریال باعث مشخص شدن جنس اشیاء یا ابجکت در محیط های مدل سازی میشود.با استفاده از آن شما میتوانید تعریف کنید که جسمی که در محیط قرار داده اید از چه جنسی میباشد و حتی میتوانید تعریف کنید که نور به اشیاء درون تصویر از چه زاویه میتابد و سایه آن به چه صورتی در محیط تاثیر میگذارد.

متریال باعث میشود در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی اجسام روح پیدا کنند و شبیه سازی واقعی تری صورت گیرد. از این رو شناخت و بکار گیری صحیح آن ، باعث دریافت نتایج بهتر در خروجی مدلسازیمان میشود.

در لایه عمیق تر در طراحی هر محصولی – چه دیجیتال و چه صنعتی و فیزیکال- متریال مهم ترین عنصر سازنده یک محصول است.در سال های اخیر ، Google Material Design توانسته به شدت توجه طراحان را در چند سال اخیر به خود جلب کند؛ متریال دیزاین زبان طراحی است که برای سیستم عامل اندروید ایجاد شده و در تابستان 2014 به عموم معرفی شد . اگرچه تمرکز این زبان روی برنامه های صفحه نمایش های لمسی می باشد اما به سادگی میتوان مفاهیم آن را به طراحی وب سایت ها نیز سرایت داد .

هر قسمت از material به عنوان یک آبجکت جداگانه در دنیای دیجیتال فرض می شود . بنابراین یک app با رنگ پس زمینه سفید در حقیقت از یک تکه سفید رنگ از material که تمام صفحه را پوشانده استفاده کرده است . یک نوار ناوبری (navbar) آبی رنگ که در قسمت بالا قرار دارد از قسمت دیگری از material استفاده کرده . بنابراین کاربر طوری با تکه های جداگانه material در ارتباط است که انگار آنها اشیاء فیزیکی واقعی هستند .

Material design اهداف این فعل و انفعال کاربر و app را پوشش می دهد . حرکت ، عمق ، اصول نور و رنگ ، سلسله مراتب ارائه اطلاعات و … تحت پوشش مستندات متریال دیزاین هستند . به دلیل اینکه کل مبحث Material design بسیار نوپاست انتظار دارم که آپدیت های زیادی از طرف گوگل بصورت مستمر برای آن ارائه شود .

نکته مهمی که باید همیشه مدنظر داشته باشید اینست که Material Design یک زبان است نه فقط یک کیت رابط کاربری (UI kit) یا مجموعه ای از المان های کاربری . در حقیقت متریال دیزاین نگرشی نو در ارتباط با رابط های کاربری است .

« بازگشت به واژه نامه

مفید بود؟

نظرات بسته شده است.