حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

فرم و عملکرد محصول | Form & Function

در دنیای طراحی محصول ، دو مفهوم کلیدی “فرم” و “عملکرد” همواره در تعامل و جدال با یکدیگر بوده‌اند. از یک طرف، فرم به عنوان ظاهر و کالبد محصول، تجلی زیبایی و خلاقیت طراح را به نمایش می‌گذارد. از سوی دیگر، عملکرد به عنوان کارایی و تناسب بنا با نیازهای انسانی، ضرورتی انکارناپذیر در طراحی محسوب می‌شود.

Form and function فرم و عملکرد محصول

اگر در حوزه طراحی محصول فعالیت دارید به طور قطع اصطلاح “فرم تابع عملکرد یا فرم دنباله رو عملکرد” به گوشتان خورده است.
همین امر بیانگر ارتباط عمیق معنایی این دو واژه در صنایع به شمار خواهد رفت.
یعنی در عین حال که تعاریف متفاوتی را شامل می‌شوند و ممکن است در تقابل با یکدیگر باشند، می‌بایست تاکید و توجه ویژه‌ای به همزیستی هر دو موضوع داشت تا تعادل محصول صورت پذیرد.

تاریخچه رابطه فرم و عملکرد

در طول تاریخ طراحی محصول از ابتدا، رابطه فرم و عملکرد همواره در حال تغییر و تحول بوده است.

در طول تاریخ طراحی، منازعه ای اساسی بین طرفداران فرم و علاقه مندان عملکرد در طراحی اشیا و مصنوعات روزمره قابل ردیابی است. در ابتدای قرن بیستم عقیده رایج پیروی فرم از عملکرد بوده است و در مقطعی دیگر، گروهی دیگر ایده ی پیروی عملکرد از فرم را نیز مطرح نموده اند. در این نوشتار فراتر از فرم و عملکرد، به عوامل دیگری اشاره میشود که امروزه به طرح های طراحان هویت میبخشند و آن را حاوی سطوح عمیقتری از معنا و ارزشمندی می سازند.

اهمیت تعادل بین فرم و عملکرد

عدم تعادل بین فرم و عملکرد می‌تواند پیامدهای منفی به دنبال داشته باشد. به عنوان مثال، اگر فرم محصول به طور کامل تابع عملکرد باشد، ممکن است زیبایی ظاهری خود را از دست بدهد و به محصولی خسته کننده و غیر جذاب تبدیل شود. از سوی دیگر، اگر فرم بنا بر زیبایی ظاهری آن اولویت داشته باشد، ممکن است عملکردی نامناسب و غیر کاربردی داشته باشد و نیازهای انسانی را به طور کامل برآورده نکند.

راهکارهای ایجاد تعادل بین فرم و عملکرد

طراحان برای ایجاد تعادل بین فرم و عملکرد از راهکارهای مختلفی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، می‌توان از متریال و تکنولوژی‌های جدید برای خلق فرم‌های زیبا و در عین حال کاربردی استفاده کرد. همچنین، می‌توان با طراحی فضاهای انعطاف‌پذیر و واکنش گرا، امکان تغییر کاربری محصول را در طول زمان فراهم کرد هم از جنبه زیبایی با متدهای طراحی روز دنیا تطابق داشته باشد و هم به نیاز کاربران پاسخ دهد.
در هر صورت با در نظر گرفتن شرایط پروژه و محصول با تمام محدودیت‌ها و تمایلات در کنار به کارگیری عناصر ابتکار و خلاقیت می‌توان منجر به ایجاد تعادل میان این دو اصل در بحث طراحی محصول شد.

فراتر از فرم و عملکرد محصول

مختص مشترکین دیزاین کلاب. شما به این سطح محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید.

ورود یا نام نویسی 🔗

برای دسترسی به صدها درس و محتوای تخصصی در دیزاین کلاب شما نیاز به ثبت نام و تهیه اشتراک دارید.

تمدید یا تهیه اشتراک 🔗 | ورود یا نام نویسی 🔗

.:برای دانلود کاتالوگ آشنایی با محتوای دیزاین کلاب کلیک کنید:.

 

 

جمع بندی

در نهایت، می‌توان گفت که رابطه فرم و عملکرد در طراحی رابطه‌ای پیچیده و چند وجهی به شمار خواهد رفت. ایجاد تعادل بین این دو عنصر، نیازمند خلاقیت، نوآوری، کسب تجارب مختلف و دانش فنی طراحان است. در عصر نوین طراحی موفق تلقی می‌شود که در آن فرم و عملکرد به طور هماهنگ و متعادل در کنار یکدیگر لحاظ شده و قرار گرفته باشند.

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *