حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

تعریف: PLG

« Back to Glossary Index

به انگلیسی: Product led Growth


به فارسی:رشد محصول‌محور | رشد به رهبری محصول


توضیح بیشتر: رشد محصول‌محور یک استراتژی رشد برای محصولات نرم‌افزاری B2B است؛ رویکردی که تلاش می‌کند با تکیه زدن به خود محصول، محصول را رشد بدهد. این استراتژی به طور معمول در مقایسه با رشد فروش‌محور یا Sales-led Growth بهتر درک می‌شود؛ جایی که فروش، اهرم اصلی رسیدن به رشد است.

برای درک بهتر PLG، فرض کنید یک محصول B2B به نام DataSense داریم که داده‌های محصولات دیجیتالی را جمع‌آوری کرده و با استفاده از هوش مصنوعی، کمک می‌کند از دل این داده‌های عظیم، الگوها و بینش‌هایی را به صورت خودکار استخراج کنیم (AI-powered Data Analytics).برای توضیح این‌که PLG چگونه کار می‌کند، می‌خواهم وضعیت این محصول فرضی را قبل و بعد از به‌کارگیری PLG به تصویر بکشم.

مختص مشترکین دیزاین کلاب. شما به این سطح محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید.

ورود یا نام نویسی 🔗

برای دسترسی به صدها درس و محتوای تخصصی در دیزاین کلاب شما نیاز به ثبت نام و تهیه اشتراک دارید.

تمدید یا تهیه اشتراک 🔗 | ورود یا نام نویسی 🔗

.:برای دانلود کاتالوگ آشنایی با محتوای دیزاین کلاب کلیک کنید:.

 

 

کتاب Product led Growth رشد به رهبری محصول

کتاب رشد به رهبری محصول نوشته وس بوش یکی از مراجعه ارزشمند برای فهم مدل PLG است.

product led growth book 1 دیزاین کلاب

وس بوش یک رقیب است. او با دویدن ماراتن، چتربازی و ایجاد یک تجارت از راه دور خود را به چالش کشیده است. او کل صنعت را برای یافتن راه بهتری برای نزدیک شدن به رشد SaaS به چالش کشیده است. وس به وضع موجود حساسیت دارد. به‌عنوان موسس و رئیس مؤسسه تحت رهبری محصول، وس روزهای خود را به آموزش کسب‌وکارهای SaaS می‌گذراند که چگونه کتاب فروش سنتی را تغییر دهند و موتور رشد خود را با متدولوژی رشد مبتنی بر محصول روشن کنند. وس دارای مدرک لیسانس در تجارت جهانی و هنرهای دیجیتال از دانشگاه واترلو است. وس یک مشاور تجاری معتبر می‌داند که بازاریابی پر زرق و برق و فروش سخت نمی‌تواند جایگزین ارزشی باشد که مشتری از یک محصول استثنایی دریافت می‌کند. یک برند قوی و اثبات اجتماعی دیگر برای ایجاد اعتماد با خریدار مدرن کافی نیست. مردم باید قبل از خرید تلاش کنند. رشد مبتنی بر محصول این فلسفه را به یک استراتژی تجاری قابل اجرا تبدیل می کند. درباره موسسه Product-Led در ProductLed.com بیشتر بیاموزید.

جمع‌بندی

هدف از PLG، منسوخ کردن یا نادیده گرفتن سایر اهرم‌‌های رشد نیست. بسته به نوع محصول و کسب‌وکار، یک سازمان می‌تواند تا اندازه‌ای که برایش مفید است، از PLG بهره بگیرد.با این حال به نظر می‌رسد با توجه به مزایایی که PLG دارد، در یک بازه چند ساله، بیش‌تر کسب‌وکارهای B2B ناگزیرند محصول‌محور شوند؛ در غیر این صورت در عرصه رقابت از رقبای خود باز می‌مانند.

در رشد محصول‌محور، محصول هستهٔ اصلی است. با این حال نمی‌شود اتخاذ رویکرد محصول‌محور را به عنوان یک تصمیم صرفا به اهالی محصول بسپاریم. اگر شرکتی به شدت وابسته به استراتژی فروش‌محور بوده و رویکرد بالا به پایین داشته باشد، این موضوع برایش حیاتی‌تر هم می‌شود. در چنین شرایطی کسب حمایت همگانی در سطح سازمان کاملا ضروری است، زیرا گذار به رویکرد محصول‌محور فرایندی تدریجی است که بخش‌های مختلف یک سازمان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این گذار اغلب با تشکیل یک تیم رشد آغاز شده و سپس برخی تغییرات در چارچوب سازمانی صورت می‌پذیرد. رویکرد محصول‌محور به تدریج شکل تعاملات تیم‌های محصول و فروش را تغییر می‌دهد. ممکن است لازم باشد متخصصان فروش مهارت‌های جدیدی کسب کنند تا بتوانند به خوبی با تغییرات سازگار شوند.

« بازگشت به واژه نامه

مفید بود؟

نظرات بسته شده است.