حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

تعریف: آنتروپومتری

« Back to Glossary Index

به فرانسوی: Anthropométrie


معانی به فارسی: مردم‌سنجی، انسان‌سنجی، پیکرسنجی


توضیح بیشتر: آنتروپومتری  به اندازه‌گیری بخش‌های گوناگون بدن انسان به منظور شناسایی تفاوت‌ها و دسته‌بندی‌های فیزیکی مردمان گفته‌می‌شود. کاربرد مردم‌سنجی در مردم‌شناسی جسمانی و دیرین‌مردم‌شناسی بوده‌است و پیروان این شیوه می‌کوشیده‌اند تا از این راه به درک درستی در طبقه‌بندی مردمان برسند. بررسی تخصصی جمجمه نیز شاخه‌ای از این دانش بوده و جمجمه‌سنجی نامیده می‌شود.

تعریف نظری: از تقسیم طول ویسروکرانیوم برعرض ویسروکرانیوم ضرب درصد عددی به دست می‌آید که آن را شاخص ویسروکرانیوم می‌گویند. آنتروپومتری مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی است و عنوان می‌کند که آنتروپومتری دردسترس‌ترین، فراگیرترین و ارزان‌ترین تکنیک را برای ارزیابی اندازه، تناسب و تراکم بدن فراهم می‌کند و سلامت بدن و تغذیه صحیح آن را پوشش می‌دهد. بعلاوه ابزاری ارزشمند برای هدایت سیاست گذاری سلامت عمومی و تصمیمات بالینی فراهم می‌آورد. آنتروپومتری جمجمه براساس سفالومتری و رابطه کرانیوفاسیال مطالعه می‌شود.

امروزه کاربرد مردم‌سنجی در زمینه‌های طراحی صنعتی، طراحی پوشاک، ارگونومی، معماری و طراحی جواهرات است.

واژه‌شناسی

واژه آنتروپومتری ریشه یونانی دارد ، آنتروپوس(ἄνθρωπος (anthropos به معنای ‘انسانی’ و مترون (مترین) به معنای ‘اندازه‌گیری و سنجیدن ‘ است و درکل به اندازه‌گیری فرد انسان اشاره دارد. از معادل‌های پارسی آن می‌توان به “انسان سنجی” و “مردم سنجی ” و ” پیکر سنجی” اشاره کرد.

تاریخچه انسان‌شناسی شامل مفاهیم مختلف، اعم از علمی و شبه علمی مانند کرانیومتری، دیرینه‌شناسی، انسان‌شناسی بیولوژیکی، فیزیولوژی، پزشکی قانونی، جرم‌شناسی، فیلوگرافی، ریشه‌های انسانی و توصیف صورت و همچنین ارتباط بین انسان‌شناسی در زمان‌های مختلف تاریخ، کاربردهای آنتروپومتری بسیار وسیع بوده‌است – از توضیحات علمی دقیق و تجزیه و تحلیل اپیدمیولوژیک گرفته تا دلایل منطقی برای اصلاح نژادشناسی و جنبش‌های اجتماعی کاملاً نژادپرستانه.

کاربرد در اپیدمیولوژی و مردم‌شناسی پزشکی

اندازه‌گیری‌های آنتروپومتریک در اپیدمیولوژی و انسان‌شناسی پزشکی نیز کاربردهایی دارد، به عنوان مثال در تعیین رابطه بین اندازه‌گیری‌های مختلف بدن (قد، وزن، درصد چربی بدن و غیره) و نتایج پزشکی. اندازه‌گیری‌های آنتروپومتریک اغلب برای تشخیص سوء تغذیه در وضعیت بالینی استفاده می‌شود.

« بازگشت به واژه نامه

مفید بود؟

نظرات بسته شده است.