حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید

تعریف:کامودیتی

« Back to Glossary Index

به انگلیسی: commodity | commoditized


ترجمه به فارسی: کالای اولیه، محصول خام


توضیح بیشتر:

طبق تعاریف، کامودیتی کالایی است که قابلیت معامله با کالاهای مشابه را داشته باشد. این کالاها عموما مواد اولیه صنایع هستند. کامودیتی ها هر روز به عنوان یک ماده خام برای تمامی کالاهایی که بشر در زندگی روزمره استفاده می‌کند و نیز به عنوان یک دارایی، در بازار کامودیتی داد و ستد می‌شوند. قیمت کامودیتی ها به این دلیل برای اقتصاد حائز اهمیت است که به طور مستقیم قیمت کالاهای نهائی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

انواع کامودیتی

کامودیتی ها طیف وسیعی از کالاها را شامل می‌شوند. محصولات کامودیتی در دو دسته کلی سخت و نرم دسته بندی می‌شوند.

۱- کامودیتی سخت

از جمله کامودیتی های سخت می‌توان به مواردی چون نفت، طلا و… اشاره داشت. این دسته از کامودیتی ها به صورت طبیعی در طبیعت وجود دارند.

۲- کامودیتی نرم

دسته دیگری همچون ذرت، سویا، گندم و…. جز کامودیتی های نرم محسوب می‌شوند. این دسته از کامودیتی ها را می‌توان در دسته محصولات کشاورزی جای داد. محصولات کشاورزی حساسیت بالایی نسبت به تغییرات اقلیمی و آب و هوایی دارند و به همین خاطر همیشه شاهد چرخه‌ های قیمتی فصلی در این بازار هستیم.

۳- کامودیتی فلزات اساسی

انواع مهم دیگری از کامودیتی ها فلزات اساسی همچون فولاد، مس، آلومینیوم، روی و… هستند. نفت و مشتقات نفتی نیز در زیر شاخه بازار انرژی جای می‌گیرند. همچنین بازار فلزات گران بهایی چون طلا و نقره نیز زیر شاخه کامودیتی ها هستند.

با توجه به این که کامودیتی ها به ویژه نفت، گندم، آهن و آلومینیوم جزء اصلی ترین ترکیب های تشکیل دهنده کالاهای رایج هستند، نقش مهمی در اقتصاد دارند و تغییرهای قیمت آن ها کل اقتصاد جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

هنوز هم به نظر خودم بهترین مثال برای توضیح کامودیتی فرق بین نیمرو و املت است. این ها دو سر طیف هستند، هر چه از نیمرو به سمت املت بروید محصول شما از کامودیتی دورتر می شود. (من می گویم سود شما دیگر به صورت دقیق قابل محاسبه نیست) پس کاربر نمی تواند آن را سر انگشتی هم حتی حساب کند.

وقتی شما نیمرو سفارش می دهید، مواد لازم برای آن دو تخم مرغ بوده و کمی روغن. حساب کردن قیمت تمام شده آن راحت است. اما زمانی که شما املتی سفارش می دهید که درآن بعضا حتی درست معلوم نیست چند تا تخم مرغ است، چقدر رب یا چند گوجه در آن است. (حالا اگر درون املت پای قارچ و کالباس و … را وسط بکشیم دائما در حال نزدیک تر شدن به سر طیف Non-commoditized هستیم)

دیزاین کلاب

اوبر، اسنپ و تپ سی هم یک محصول کامودیتی هستند.

بازار کامودیتی

بازار کالا یا Commodity Market، جایی است که کالاهای ضروری با توجه به قوانین و مقررات ثابت بین اعضای آن معامله می‌شوند. در یک بازار کالا، اهداف تجاری معامله‌گران شامل ۲ فاکتور اصلی است که عبارتند از: تحویل گرفتن کالاها به‌منظور استفاده واقعی از آن‌ها یا سود بردن از تحرکات قیمتی هرکدام از کالاها

. از جمله مهم ترین و معروف ترین بازارهای کالایی می‌توان به CBOT ،LME ،CME و NYMEX اشاره داشت.

« بازگشت به واژه نامه

مفید بود؟

نظرات بسته شده است.