حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید

تعریف: فریم ورک

« Back to Glossary Index

 به انگلیسی: Framework


فریم ورک در لغت به معنی چارچوب است.


توضیح بیشتر:  فریم ورک نوعی الگو، طرح یا ساختار مفهومی مبتنی بر فناوری است که امکان کار به روشی بسیار ساده‌تر را فراهم می‌کند و به این ترتیب از خطاهای احتمالی برنامه نویسی در اثر کدنویسی زیاد جلوگیری می شود. بنابراین یک فریم ورک مجموعه ای از ابزارها و ماژول ها است که می تواند برای پروژه های مختلف دوباره استفاده شود.

فریم ورک برنامه ‌نویسی مجموعه ای از کتابخانه‌ها، استاندارد‌ها، دیزاین پترن‌ها و قوانین کدنویسی است که در بستر یک چارچوب نرم‌ افزاری در اختیار توسعه‌ دهندگان و برنامه ‌نویسان قرار می‌گیرد. برای انواع زبان‌های برنامه‌ نویسی‌ مختلف، فریم ورک‌های متعددی توسعه داده شده است.

هر یک از این فریم ورک‌ها برای هدفی خاص ایجاد شده‌اند، برای مثال فریم ورک‌های CodeIgniter ,Symfony ,Zend ,Phalcon CakePHP و Yii که جزو برترین فریم ورک‌های زبان PHP بعد Laravel می‌باشند.

بنابراین برنامه ‌نویسان و توسعه ‌دهندگان از فریم ورک‌ها به‌عنوان بستری استاندارد برای طراحی و توسعه اپلیکیشن‌های خود استفاده می‌کنند. در فریم ورک‌ها بسیاری از کدها و دستورات به‌صورت از پیش نوشته‌ شده مورد استفاده قرار می‌گیرند. این توابع و دستورات توسط توسعه دهندگانی با تجربه و متخصص آماده شده اند و برنامه نویسان با استفاده از آن‌ها می‌توانند اپلیکیشن‌های خود را با سرعت، امنیت و کیفیت بالاتری توسعه دهند.

« بازگشت به واژه نامه

مفید بود؟

نظرات بسته شده است.