تعریف: ماژول

« Back to Glossary Index

به انگلیسی: module


به فارسی: پودمان


توضیح بیشتر: هنگامی که یک حصار دارای طول شش فوت است، هر طول شش فوت نمونه ای از یک ماژول است. هنگامی که یک ماشین دارای چندین قسمت است که می توانند به طور جداگانه ایستاده و در کنار هم قرار گیرند، هر قسمت نمونه ای از یک ماژول است.

یکی از مجموعه‌ای از بخش‌های مجزا که با ترکیب، یک کل کامل را تشکیل می‌دهند: برنامه کامل کامپیوتری از چندین ماژول (= برنامه های کوچک) تشکیل شده است که باید قبل از ادغام به صورت جداگانه آزمایش شوند.

اگر سوال شما ماژول چیست و یک توضیح یک جمله ای برای ماژول یعنی چه هست می توانیم این توضیح را بدیم که ماژول در واقع یک ابزار کامل یا ابزار کمکی برای مدیریت یا نمایش یا سرویس دهی می باشد.

تعریف ماژول را می توان در 5 حالت کلی انجام داد که عبارتند از:

1: استاندارد یا واحد اندازه گیری

2: اندازه یک قسمت که به عنوان واحد اندازه گیری گرفته می شود که با آن نسبت های یک ترکیب معماری تنظیم می شود.

3a: هر یک از یک سری واحدهای استاندارد برای استفاده با هم: مانند
(1) : واحد مبلمان یا معماری
(2) : واحد آموزشی که یک موضوع یا موضوع واحد را پوشش می دهد
ب: مجموعه ای کاربردی معمولاً بسته بندی شده از اجزای الکترونیکی برای استفاده با سایر مجموعه ها، ماژول ساب ووفر

4: یک واحد مستقل قابل عملیات که بخشی از ساختار کلی یک وسیله نقلیه فضایی است.

5a: زیرمجموعه ای از یک گروه افزودنی که گروهی در حال اضافه نیز می باشد.

b : یک مجموعه ریاضی که یک گروه جابجایی تحت جمع است و تحت ضرب بسته می شود که از چپ یا راست یا هر دو توسط عناصر یک حلقه توزیع می شود و برای آن a(bx) = (ab)x یا (xb)a است. = x(ba) یا هر دو که در آن a و b عناصر حلقه هستند و x متعلق به مجموعه است.

مثال هایی از ماژول

1. ماژول یکی از بخش های جداگانه یک دوره است که در کالج یا دانشگاه تدریس می شود.

این دوره ها یک دوره دوازده هفته ای را پوشش می دهند و در سه ماژول چهار هفته ای سازماندهی می شوند.

2. یک ماژول بخشی از یک فضاپیما است که می تواند به تنهایی و اغلب دور از بقیه فضاپیما عمل کند.
یک طرح نجات می تواند با ارسال یک ماژول بدون سرنشین به ایستگاه فضایی محقق شود.

3. ماژول یکی از مجموعه قطعاتی است که برخی از ساختمان ها از آن ساخته شده اند. هر ماژول به طور جداگانه ساخته می شود و سپس ماژول های تکمیل شده به یکدیگر متصل می شوند تا ساختمان را تشکیل دهند.

4. ماژول بخشی از یک ماشین به خصوص کامپیوتر است که عملکرد خاصی را انجام می دهد.

ماژول در سایت

ماژول یک جزء قابل نصب و قابل استفاده مجدد است که برای نمایش محتوا یا انجام یک عملیات خاص استفاده می شود. هر ماژول یک بخش جداگانه از ویژگی ها را ارائه می دهد که می توانید با نصب آن ماژول در پنل مدیریت وب به صفحات وب خود اضافه کنید. در واقع محتوا و چیدمان صفحات توسط ماژول ها و چیدمان آنها در صفحه ارائه می شود.

اگر سوال شما این است که ماژول چیست و توضیح یک جمله ای برای ماژول به چه معناست، می توانیم توضیح دهیم که ماژول در واقع یک ابزار کامل یا ابزار کمکی برای مدیریت یا نمایش یا سرویس است که به صورت بسته ای ارائه می شود که از طریق Power پنل مدیریت نصب و راه اندازی آن ابزار را برای وب سایت فعال کنید.

ماژول در کامپیوتر

هنگامی که به نرم افزار کامپیوتری اشاره می کنیم، یک ماژول یک قطعه کد مجزا است که می تواند به طور مستقل ایجاد و نگهداری شود تا در سیستم های مختلف استفاده شود. به عنوان مثال، یک توسعه دهنده ممکن است یک ماژول حاوی کد مورد نیاز برای استفاده از کارت صدا یا اجرای I/O در نوع خاصی از سیستم فایل ایجاد کند. سپس ماژول را می توان برای هر سیستمی که به آن عملکرد نیاز دارد توزیع کرد و از آن استفاده کرد و توسعه ماژول می تواند به طور مستقل ادامه یابد. این رویکرد به عنوان طراحی مدولار شناخته می شود.

با سخت افزار کامپیوتر، یک ماژول یک جزء مستقل است که به عنوان بخشی از یک سیستم پیچیده تر استفاده می شود. به عنوان مثال، یک ماژول حافظه می تواند به مادربرد کامپیوتر متصل شود تا به عنوان بخشی از سیستم کامل عمل کند.

ماژول در شبکه رایانه

شبکه‌های رایانه‌ای که «شبکه رایانه‌ای» نیز نامیده می‌شوند، تعدادی از سیستم‌های رایانه‌ای هستند که برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات در بسته‌های داده، از طریق تعدادی دستگاه بی‌سیم به یکدیگر متصل می‌شوند. که پالس های الکترونیکی یا امواج الکترومغناطیسی را برای تسهیل این فرآیند می پذیرند.

بنابراین، شبکه های کامپیوتری با اجازه دادن به استفاده از یک اتصال اینترنت از چندین کامپیوتر و همچنین تسهیل ارسال و دریافت پیام مشخص می شوند. شبکه های کامپیوتری از چندین عنصر تشکیل شده اند که به آنها اجازه می دهد این فرآیندها را انجام دهند. از جمله این عناصر شامل به اصطلاح “ماژول های شبکه” است.

با این حال، علیرغم ارتباط آن، بسیاری از مردم نمی دانند که ماژول های شبکه چیست و برای چه چیزی در محیط IT استفاده می شوند و عملکردهای اصلی آنها و انواعی که وجود دارند. به همین دلیل است که در این مقاله به تفصیل این اطلاعات را افشا خواهیم کرد.

اساساً ماژول شبکه کامپیوتری به بلوکی از قطعات یا ساختاری اطلاق می‌شود که بخشی از یک سیستم است و معمولاً به بقیه اجزاء متصل است تا انتقال هر نوع داده را تسهیل کند. بنابراین، به عنوان بخشی از یک برنامه کامپیوتری تعریف می شود که وظایف خاصی را بر اساس داده های ورودی و خروجی سیستم انجام می دهد.

بنابراین از این ماژول نرم افزاری برای پیاده سازی یک عملکرد خاص در یک سیستم شبکه کامل استفاده می شود. در میان این توابع، ما رایج ترین آنها را پیدا می کنیم که عبارتند از: یک پروتکل حمل و نقل، رابط پیوند داده یا برنامه کاربردی شبکه. بنابراین، به طور خلاصه، این ماژول هایی هستند که به عنوان یک ارائه دهنده داده و اطلاعات عمل می کنند. در حالی که، آنها می توانند دارای پورت های مختلفی برای قرار دادن روترها باشند.

ماژولار و ماژول در معماری

معماری مدولار یا “مژولار بودن در طراحی” یک رویکرد طراحی است که یک سیستم را به بخش های کوچکتر به نام ماژول یا اسکید تقسیم می کند که می تواند به طور مستقل ایجاد شود و سپس در سیستم های مختلف استفاده شود. یک سیستم ماژولار با پارتیشن بندی عملکردی به ماژول های گسسته مقیاس پذیر و قابل استفاده مجدد، استفاده دقیق از رابط های مدولار کاملاً تعریف شده و استفاده از استانداردهای صنعتی برای رابط ها مشخص می شود.

از مزایای طراحی مدولار می توان به انعطاف پذیری در طراحی و کاهش هزینه ها اشاره کرد. نمونه هایی از سیستم های مدولار ساختمان های مدولار، پنل های خورشیدی، توربین های بادی و غیره هستند. طراحی مدولار مزایای استانداردسازی را با مزایای سفارشی سازی ترکیب می کند. نقطه ضعف ماژولار بودن این است که سیستم های ماژولار با کیفیت پایین برای عملکرد بهینه نشده اند.

« بازگشت به واژه نامه

مفید بود؟

نظرات بسته شده است.