حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید

نگاهی به تاریخ کُرست و کرینولین

کرینولین و کرست2

کُرسِت (به فرانسوی: Corset) نوعی پوشاک زنانه است که معمولاً بسیار سفت و محکم است برای زنان نوعی سینه‌بند هم به‌شمار می‌رود. پوشیدن کرست به دلیل اینکه شکم و قفسه سینه را تحت فشار می‌گذارد با دشواری‌هایی همراه است. امروز پوشیدن آن جنبه‌های زیبایی یا درمانی دارد جنبه زیبایی آن برای یک دست کردن اندام میانی از قسمت بالای ران تا زیر سینه بکار می‌رود. و از نطر درمانی برای دردهای ستون مهره‌ها و سایر مفصلهای بالاتنه به‌کار می‌رود.

اگر کمی به تاریخچه مد علاقه داشته باشید، ممکن است با حقایقی روبه رو شوید که باورش برایتان دشوار باشد؛ به عنوان مثال، آیا می‌دانستید که در گذشته دامن و کفش پاشنه بلند برای آقایان طراحی شده بود؟ یا برخی آرایش‌ها موجب مرگ صاحبشان می‌شدند؟ شاید عجیب باشد اما بعضی از لباس‌ها، آلت قتاله به شمار می‌آمدند و هزاران نفر را به کام مرگ می‌کشیدند. اگر شما نیز دوست دارید که با این آلت‌های قتاله زیبا آشنا شوید با ما همراه باشید.

کرینولین و کرست1

قطعا این سوال در ذهنتان می‌گذرد که کرینولین چیست؟

بگذارید برای پاسخ به این سوال با یک فیلم کلاسیک و معروف به نام « برباد رفته » شروع کنیم.اگر این فیلم را تماشا کرده باشید قطعا به یاد دارید که اسکارلت برای آنکه لباس‌هایش گرانقیمت‌تر و فاخرتر به نظر برسد، دامن‌ حلقه‌ای که شبیه به قفس بود را زیر پیراهنش می‌پوشید. این قفس سنگین همان کرینولین است.

کرینولین در ابتدا از جنس استخوان حیوانات یا فلزات سنگین ساخته می‌شد که بر روی کمر قفل می‌شد و فشار زیادی را به بدن وارد می‌نمود. این دامن حلقه‌ای که باعث می‌شد پیراهن حجیم‌تر و گسترده‌تر به نظر برسد آنقدر سنگین بود که پوشیدن آن به تنهایی ممکن نبود.

کرینولین و کرست1

فجایع و دردسر‌های کرینولین

[um_loggedin] از آنجایی که کرینولین وزن و حجم زیادی داشت، جلوی حرکت دست و پا‌ها را می‌گرفت و باعث می‌شد که پیراهن به نرده یا کالسکه گیر کند و موجب شکستگی دست، پا و دنده شود. همچنین جالب است بدانید که، هزاران زن بخاطر لحظه‌ای غفلت و آتش گرفتن دامنشان در شعله‌های آتش سوختند و جان خود را از دست دادند.

کرست چیست؟

و اما برسیم به کرست. کرست نوعی لباس مردانه و زنانه است که مدل‌های اولیه آن از عاج نهنگ یا میله‌های فلزی ساخته می‌شد. از آنجایی که در دوره ویکتوریا لاغر بودن و داشتن کمر باریک یک معیار زیبایی به شمار می‌آمد، کرست‌ در بین زنان طرفداران بسیاری داشت. این لباس که برای لاغرتر نشان دادن کمر و فرم دادن به اندام استفاده می‌شد، نوعی ابزار شکنجه به حساب می‌آمد زیرا بسیار محکم و سفت بود و به دنده‌ها، ستون فقرات، شکم و کمر فشار بسیاری وارد می‌کرد. گاهی این فشار‌ها انقدر زیاد بود که باعث آسیب‌های جدی به اعضای داخل بدن می‌شد و حتی نفس کشیدن را برای صاحب خود سخت می‌کرد.

تفاوت کرست و سوتین در چیست؟

بسیار از مردم هنوز هم به اشتباه از واژه کرست به جای سوتین استفاده می‌کنند؛ اما باید گفت که کرست از هر لحاظ با سوتین تفاوت دارد. برای مثال کرست، سینه و کمر را پوشش می‌دهد و باعث لاغر دیده شدن شکم و کمر می‌شود اما سوتین فقط سینه‌ها را می‌پوشاند و آن‌ها را بالا می‌کشد تا خوش‌ فرم‌تر دیده شوند.

کرینولین و کرست 21

چرا زنان از کرنولین و کرست استفاده می‌کردند؟

شما به این سطح از محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید. بخشی از محتوا مختص مشترکین دیزاین کلاب می‌باشد.

ورود یا عضویت

restricet content notice 3 دیزاین کلاب

خرید یا تمدید اشتراک | ورود یا عضویت

.: برای دانلود کاتالوگ آشنایی بامحتوای دیزاین کلاب اینجا کلیک کنید :.

[/um_loggedin]

جمع بندی

و در پایان می‌توان گفت که، با کمی دقت به این ترندهای قدیمی می‌توان فهمید که در گذشته مورد پسند جنس مخالف قرار گرفتن، اهمیت بسیاری برای زنان و مردان جامعه داشت و حاضر بودند دست به هر کاری بزنند تا خاص و زیبا به نظر برسند؛ چیزی که در دنیای امروز، اهمیت بسیار کمی دارد و افراد سعی می‌کنند به جای انکه طبق سلیقه دیگران در جامعه ظاهر شوند، علایق خود را در اولویت قرار دهند.

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *