حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

جیانی ورساچه | Gianni Versace

جامعه دیزاینر
gianni-versace جوآنی ورساچه
جیانی ورساچه | Gianni Versace

مـلـیّـت: ایتالیا

حرفه: طراحی لباس

جانی ورساچه طراح لباس اهل ایتالیا و متولد ۲ دسامبر ۱۹۴۶ است. وی بنیان‌گذار شرکت پوشاک و خانه مد ایتالیایی ورساچه یا ورساچی (به ایتالیایی: Versace) است که در سال ۱۹۷۸ این شرکت را بنا نهاد.

تعداد طراحان مد در جهان کم نیست اما مانند هر شاخۀ دیگری از هنر و صنعت، برخی از چنان شهرتی برخوردار شده‌اند که کمتر پیش می‌آید نامی از آن‌ها در گوشه و کنار دنیا به زبان بیاورید و کسی آن‌ها را نشناسد. جیانی ورساچه هم یکی از همین نام‌های آشناست که شما احتمالا برند این طراح بزرگ را بیشتر با لباس و عطر می‌شناسید. البته، محصولات برند ورساچه تنها به این موارد خلاصه نمی‌شود؛ 

لباس‌های طراحی شده توسط جیانی ورساچی

طراحی لباس‌های ورساچه به نوعی بین ظرافت، جذابیت و هنر عامیانه حرکت می‌کرد. ویژگی‌های طراحی لوکس، رنگ‌هایی درخشان و جواهر مانند، خطوط صاف و جذابیت منحصربه‌فرد از عوامل شهرت برند ورساچه در دنیای مد بوده‌اند. بر همین اساس، مشتری‌های ورساچه را افراد کاملاً متفاوتی تشکیل داده و می‌دهند که ستاره‌های موسیقی مانند مدونا و بون جووی تا هنرپیشه‌های شیک پوش هالیوودی را شامل می‌شوند. ورساچه تحت تأثیر فیلم‌ها، هنر و تاریخ طراحی به ویژه اسطوره شناسی یونان باستان قرار داشت و دنیای مد را به صنعتی قدرتمند با محوریت ستاره‌های مشهور مبدل کرد، که تا به امروز نیز این روند ادامه دارد. علاقه و شجاعت ورساچه در ارائه طراحی‌های جدید با گذشت زمان شکوفاتر شد و در سال ۱۹۸۹ وی برای نخستین بار مجموعه‌ای را برای «اوت کوتور» طراحی کرد. جیانی در همان سال لباس‌های اپرای سان فرانسیسکو را طراحی کرد. طراحی لباس برای اپرا و باله از علاقه‌مندی‌های جانبی ورساچه محسوب می‌شد. پس از مرگ جیانی، خواهر وی دوناتلا هدایت ورساچه را بر عهده گرفت و تا به امروز نام این شرکت را همچنان در میان برترین برندهای جهان حفظ کرده‌است.

gianni-versace جوآنی ورساچه

خیلی زود طرفداران سبک ورساچه زیاد شدند، و بوتیک‌های دیگر به این نام در کشورهای مختلف شروع به کار کردند. او در سال ۱۹۸۲ موفق به دریافت جایزه چشم طلایی به خاطر بهترین طراحی لباس زنانه در پاییز و زمستان شد. در سال ۱۹۸۲، ورساچه مجموعه مشهور لباس‌های فلزی دینامیک که بعدها به یک ویژگی کلاسیک در طراحی لباس‌های وی مبدل شد را معرفی کرد. در سال ۱۹۸۶، ورساچه مدال افتخار جمهوریایتالیا را کسب کرد. در سال ۱۹۸۵ ورساچه مارک Instante را در امپراتوری مد دنیا قرار داد. این مارک مشابه سبک او در خیاطی و طراحی زنانه، سطح بالا بود، اما با هدف طراحی برای جوان‌ترها و افرادی که توانایی مالی کمتری دارند، ایجاد شده بود. «پیراهن‌هایی برای اندیشیدن» نام نمایشگاهی بود که به کارهای گذشته ورساچه نگاه می‌کرد و در سال ۱۹۸۹ در میلان برگزار شد. در همان سال ورساچه نخستین مجموعه طراحی زنانه سطح بالای خود را ارائه کرد.

داستان برند ورساچه 

جیانی ورساچی در خانواده‌‎ای رشد کرد که با جهان مد و دیزاین آشنا بودند و او این فرصت را داشت تا هنر طراحی مد را از مادرش بیاموزد. جانی ورساچه در طول دورۀ دبیرستان، دستیار مادرش بود و این کار را تا زمانی که مدرسه را تمام کرد، ادامه داد. براساس مستنداتی که نیویورک تایمز ارائه کرده، مادر جانی (یا جیانی ورساچه) خیاط بود و این موضوع به این نوجوان باهوش امکان داد تا با علاقه و استعدادش آشنا شود.

بعد از آن که ورساچه پا به دوران جوانی گذاشت، به میلان مهاجرت کرد تا در دهۀ ۸۰ میلادی برند ورساچه را تاسیس کند. او برای اینکه بتواند اهدافش را بهتر و با سرعت بیشتری پیش ببرد، خواهر و برادرش را نیز وارد این کسب و کار کرد. در حالی‌که برادرش به موارد مالی رسیدگی می‌کرد، خواهرش دوناتلا ورساچه در زمینه دیزاین و در سمت معاون او مشغول به فعالیت بود و پس از مرگ جیانی، مدیریت خلاقیت‌های برند ورساچه را بر عهده گرفت. گفتنی است که او هنوز مدیریت این برند را عهده دار است…

جیانی ورساچه در ادامه موفقیت‌هایش، در آمریکا و به کمک اعضای خانواده‌اش شعبه‌ای را تاسیس کرد. او همچنین چاپ کتاب‌هایی در قطع کوچک را در دستور کار قرار داد که مدل‌ها و پوشاک ورساچه را در بر می‌گرفت که کار عکاسی آن را ریچارد آودن برعهده داشت. ورساچه موفقیت‌هایی را که در اروپا به دست آورده بود، در آمریکا نیز تکرار کرد؛ با این حال، در سال ۱۹۹۳ به سرطانی نادر دچار شد که فشار زیادی به او وارد کرد. این موضوع بهانه‌ای شد تا کم کم مسئولیت‌های خود را در برند ورساچه به دیگر اعضای خانواده‌اش واگذار کند.

جانی ورساچه تا پیش از مرگ نا به هنگامش در سال ۱۹۹۷، یکی از برترین طراحان مد تاریخ به شمار می‌رفت و امپراطوری عظیمی که او پایه‌گذارش بود، تا به امروز همچنان جزو مهم‌ترین قطب‌های مد جهان محسوب می‌شود.

دلایل شهرت برند ورساچه و طراح مشهورش

[um_loggedin]

جیانی ورساچه به روابط خوبی که با سلبریتی‌ها و نوازندگان معروف داشت، مشهور بود. مدونا، استینگ، پرنس دایانا و التون جان تنها برخی از دوستان این طراح بزرگ به شمار می‌آمدند. براساس نوشته‌‌های دیلی تلگراف، ورساچه اولین برندی بود که تنها به تامین جامۀ ستارگان مشهور کفایت نکرد و به یک دوست نزدیک برای آن‌ها تبدیل شد.

نکتۀ قابل ذکر دیگر درمورد دلایل شهرت برند ورساچه، جذابیت لباس‌های او در مراسم فرش قرمز بود. جامه‌هایی که نام برند ورساچه را بر خود داشتند، چشمگیر و جسورانه به نظر می‌رسیدند و همین حس را درمورد بازیگر یا هنرمندی که آن لباس را پوشیده بود هم به ذهن القا می‌کردند. این موضوع تا به آنجا پیشرفت که لباس‌های ورساچه به نمادی از شجاعت برای کسانی تبدیل شد که تصمیم می‌گرفتند این لباس‌ها را به تن کنند.نکتۀ جالب توجه دیگر، نمایش‌های مد ورساچه بود که در آن‌ها معمولا موسیقی راک پخش می‌شد و هر نمایش، گویی یک زمین‌لرزۀ کوچک به وجود می‌آورد! آن‌ها همچنین برای تاثیر بهتر نمایش‌هایشان از بهترین سوپرمدل‌ها استفاده می‌کردند تا جلوۀ لباس‌هایشان را چندین برابر کنند. طراحان مد این برند معروف، همچنین برای چندین تئاتر مهم نیز لباس تولید کردند که این کار هم با استقبال فوق‌العاده‌ای از سوی جامعۀ هنری و مردم رو‌به‌رو شد. حتی در سال ۲۰۰۷، برای سالگرد درگذشت جانی ورساچی، تئاتری برگزار شد که طراحی تمام لباس‌های آن بر عهده برند ورساچه بود.

داستان لوگوی ورساچه

مختص مشترکین دیزاین کلاب. شما به این سطح محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید.

ورود یا نام نویسی 🔗

برای دسترسی به صدها درس و محتوای تخصصی در دیزاین کلاب شما نیاز به ثبت نام و تهیه اشتراک دارید.

تمدید یا تهیه اشتراک 🔗 | ورود یا نام نویسی 🔗

.:برای دانلود کاتالوگ آشنایی با محتوای دیزاین کلاب کلیک کنید:.

 

 

[/um_loggedin]

پایان تلخ جانی ورساچه، طراح ایتالیایی

در سال ۱۹۹۷، زمانی‌که که جانی ورساچه قدم‌زنان به خانه‌اش در سواحل میامی بازمی‌گشت، مورد سوء قصد یک قاتل سریالی مسلح قرار گرفت و کشته شد. به باور بسیاری از منتقدان، او تا زمان مرگش در ۵۱ سالگی، ۲۵ سال زندگی حرفه‌ای مفید و تاثیرگذار در صنعت مد را از خود به جا گذاشت.

آخرین نمایش طراح بین‌المللی در پاریس

حدود یک هفته قبل از این‌که جانی ورساچه به قتل برسد، در نمایش مد آخرین مجموعۀ لباسش در پاریس شرکت کرده بود. براساس نوشته‌های دیلی تلگراف، برخی از معروف‎‌ترین سوپرمدل‌های جهان در این نمایش به همراه این طراح روی سکو رفته بودند و ۱۵ سال بعد از مرگ جیانی، خواهرش دوناتلا ورساچه، در سال ۲۰۱۷ برای یادبود برادرش در هتل ریتز پاریس دوباره این نمایش را بازسازی کرد.

۵ سال بعد، به مناسبت بیستمین سالمرگ جانی ورساچه، برخی مدل‌هایی که در آن زمان با او روی صحنه بودند، دوباره دور هم جمع شدند و نمایش مدی را در هفتۀ مد میلان، به یاد او برگزار کردند.

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *