حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

آشنایی با انواع اجاق های برقی | Hot Plate

اجاق گاز یکی از پرمصرف ترین وسایل خانگی است و از جمله وسایل ضروری در هر آشپزخانه ای به حساب می آید. داشتن یک اجاق گاز مناسب اثری مستقیم بر کیفیت غذای پخته شده خواهد داشت.

امروزه اجاق برقی و گازی در انواع مختلفی وجود دارند و افرادی که برای خرید یک اجاق پخت پز اقدام می کنند اغلب از میان یکی از این دو نوع انتخاب می کنند. در هر صورت هر کدام از انواع اجاق برقی و گازی دارای مزایا و معایبی می باشند؛

 

اجاق های برقی برخلاف اجاق های گازی از منبع جریان برق برای گرم کردن و پخت و پز استفاده می کند برای همین از اجاق های برقی بیشتر در مواردی که دسترسی به گاز شهری نیست استفاده می شود.

علاوه بر بحث دسترسی به گاز شهری در حال حاضر در اکثر کشور های اروپایی با توجه به اینکه برق یک انرژی پاک به نسبت گاز می باشد روز به روز استفاده از اجاق برقی را به افزایش است.

اجاق پخت پز برقی دیواری -hot plate 1
[um_loggedin]

اجاق برقی چیست؟

اجاق برقی وسیله ای است که با استفاده از نیروی برق کار می کند. در این مدل به جای استفاده از شبکه و سر شعله از المنت های هات پلیت استفاده می شود که هر کدام دارای توان مخصوص به خود می باشند. از نظر تعداد شعله نیز مانند آن چه در مدل های اجاق گاز رومیزی گازی مشاهده کردیم، به صورت ۲ تا ۵ شعله هستند. (البته اجاق گازهایی که توسط برندهای کشورمان تولید میشوند، بیشتر به صورت ۲ شعله هستند).

اما هنوز یک چیز دیگر در مورد اجاقبرقی باقی مانده و آن جنس صفحه مورد استفاده است. بهتر است بدانید که اجاق گاز برقی از نظر جنس صفحه به صورت شیشه، استیل و لعابی تولید می شود. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در کشورمان بیشتر تولید کنندگان به تولید اجاق گازهای برقی از جنس شیشه گرایش بیشتری دارند.

اجاق برقی چگونه کار می کند؟

اجاق برقی های اینداکشنی از تکنولوژی القای مغناطیسی بهره می برند.  تکنولوژی القای مغناطیسی باعث می شود ؛ اجاق های برقی معمولا در زیر سطوح نقاط قرمز رنگ که همان شعله های آن هستند، المنت هایی گرمایی دارند. با اتصال اجاق گاز به برق، گرمای بسیار زیادی توسط سیم پیچ به المنت ها منتقل شده که موجب می شود شما بتوانید قرمزی شعله های آن را مشاهده نمایید. حرارت ایجاد شده از شیشه عبور کرده و به غذای شما منتقل می شود. جالب اینجاست که در این فرایند نیازی نیست کار خاصی انجام دهید. کافی است دوشاخه را به برق متصل نمایید.

این نوع اجاق های برقی تنها ظروف مخصوص به خود را گرم کنند. وقتی شما ظرف را از روی اجاق بردارد سطح آن کاملاً سرد است در حالی که مواد غذایی درون ظرف به خوبی پخته شده اند.

انواع اجاق برقی

  • اجاق برقی مسافرتی: نوعی اجاق از نوع برقی که در اندازه های کوچک برای مسافرت مورد استفاده قرار می گیرد. این اجاق ها دارای المنت های الکتریکی هستند که دمای آن ها ظرف مدت کوتاهی بالا می رود. از مهم ترین ویژگی این اجاق ها می توان به قیمت مناسب و جا به جایی آسان آن ها اشاره کرد.
  • اجاق برقی مسافرتی شارژی: معمولا پیدا کردن برق شهری یکی از مشکلاتی است که همیشه افراد برای استفاده از اجاق برقی در مسافرت با آن مواجه هستند. برای تامین برق مورد نیاز برای گرم نگهداشتن اجاق برقی شما نیاز به یک مبدل برق خودرو دارید تا برق ۱۲ ولت خودرو شما را به ۲۲۰ ولت تبدیل کند. متاسفانه قیمت این دستگاه خیلی زیاد است پس بهترین کار خرید اجاق شارژی می باشد.
  • اجاق برقی رومیزی: اگر اجاق آشپزخانه شما گاز سوز است و اجاق برقی را فقط به برای مواقعی که گاز قطع می شود می خواهید، بهتر است. به سراغ مدل های رومیزی بروید زیرا آن را روی کابینت قرار می دهید و بعد از استفاده آن را جمع می کنید. اجاق های رومیزی بسیار پرطرفدار هستند زیرا در گذشته هم از اجاق های گازی رومیزی بسیار استقبال می شد.
  • اجاق برقی صفحه ای: در واقع نوعی اجاق صفحه ای دقیقا شبیه نمونه گازی است که روی کابینت آشپزخانه شما نصب می شود. یکی از مزیت های این اجاق قیمت مناسب آن است، زیرا شما با نصف قیمت یک اجاق گازی می توانید، یک اجاق برقی خریداری نمایید. برخلاف تصور خیلی ها در برخی مدل ها دمای این نوع اجاق چند برابر بیشتر از نمونه گازی است.
  • اجاق برقی تو کار: در زمان های گذشته که اجاق های صفحه ای روی کار نیامده بودند، اجاق ها به صورت توکار بود و داخل کابینت قرار می گرفت. امروزه هم با توجه به دکوراسیون داخلی منزل خیلی افراد این نوع اجاق را به اجاق صفحه ای ترجیح می دهند. تنها تفاوت این اجاق با نمونه گازی نوع سوخت آن است که به جای گاز از برق استفاده می شود.
  • اجاق برقی تک شعله: این مدل اجاق تنها دارای یک عدد شعله هستند که دمای آن نیز قابل تنظیم می باشد به همین دلیل به آن ها اجاق تک شعله گفته می شود. آیا تا به حال گازهای تشک شعله را دیده اید. اجاق برقی های تک شعله از قیمت مناسبی برخوردارند به همین علت شما می توانید در آشپزخانه خود حتما یک اجاق برقی رومیزی داشته باشید.
  • اجاق القایی: این نوع اجاق برای گرم شدن از امواج الکترومغناطیسی بهره می برد. یعنی به جای گرم شدن خود اجاق ظرف روی اجاق گرم می شود. البته این نوع از اجاق معمولا دارای قابله هم هستند که باید برای پخت و پز حتما از قابلمه مخصوص آن ها استفاده نمود. سرعت داغ شدن آن ها خیلی زیاد است به طوری که دمای ظرف غذا را طی مدت کوتاهی داغ می کند.
  • اجاق مادون قرمز: نوعی اجاق الکتریکی هستند که به وسیله امواج مادون قرمز داغ می شوند. این اجاق ها مانند گازهای قدیمی به تدریج داغ شده و زمان زیادی طول می کشد که دمای آن افت کند. به همان رسم اجاق های گازی روی این اجاق ها تعدادی دایره وجود دارند که داغ می شوند و غدا روی آن ها قرار می گیرد.
  • اجاق های دیواری:  نوعی از اجاق ها هستند مناسب فضاهای هتلی و آشپزخانه های کوچک می‌باشند؛

اجاق گاز مسافرتی برقی

اجاق پخت پز برقی دیواری (1)
اجاق پخت پز برقی دیواری (1)

مزایا و معایب اجاق های برقی

مختص مشترکین دیزاین کلاب. شما به این سطح محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید.

ورود یا نام نویسی 🔗

برای دسترسی به صدها درس و محتوای تخصصی در دیزاین کلاب شما نیاز به ثبت نام و تهیه اشتراک دارید.

تمدید یا تهیه اشتراک 🔗 | ورود یا نام نویسی 🔗

.:برای دانلود کاتالوگ آشنایی با محتوای دیزاین کلاب کلیک کنید:.

 

 

[/um_loggedin]

نکات مهم در طراحی و خرید اجاق های برقی

قیمت اجاق: قیمت نقش مهمی در انتخاب شما دارد به طوری که قیمت محصول است که به انتخاب شما جهت می دهد. قبل از هر کاری میزان بودجه برای خرید اجاق برقی را مشخص کنید. با این کار خود به خود مدل هایی که در محدوده قیمتی شما قرار ندارند از انتخاب شما حذف شده و انتخاب برای شما آسان می شود.

نوع اجاق: همان طور که گفته شد اجاق برقی انواع مختلفی دارد، این بسته به نوع استفاده شماست که چه نوعی را انتخاب کنید. اگر برای آشپزخونه منزل خود می خواهید، باید به سراغ مدل های صفحه ای و توکار بروید. اگر اجاق را تنها برای مواقع قطع شدن گاز شهری می خواهید نمونه رومیزی و برای مسافرت هم نمونه های سفری و پرتابل را استفاده نمایید.

جنس صفحه: به علت اینکه چربی و مواد غذایی روی اجاق ریخته می شود باید به گونه ای باشد که به راحتی بتوانید آن را شستشو دهید. همچنین به علت اینکه امکان زنگ زدگی در صفحه اجاق بیشتر از سایر قسمت هاست باید جنس آن استیل ضد زنگ و یا با رنگ سرامیکی به خوبی عایق شده باشد.

نوع المنت: مهم ترین قطعه ای که در اجاق برقی وجود دارد المنت آن است. زیرا گرمای تولید شده در اجاق برقی به وسیله المنت تامین می شود. المنت های سیمی معمولی معمولا خیلی زود پاره شده و کارایی خود را از دست می دهند بنابراین برای اجاق سفری مناسب هستند و برای اجاق آشپزخانه بهتر است از المنت های سرامیکی استفاده نمایید. زیرا علاوه بر طول عمر بیشتر گرمای زیادی هم تولید می کنند.

قابلیت تنظیم دما: یکی از بهترین آپشن هایی که اجاق برقی می تواند داشته باشد، دکمه تنظیم دما است که در دو نمونه آنالوگ و دیجیتال موجود است. در نمونه آنالوگ یک ولوم چرخان این کار را انجام می دهد. اما در مورد نمونه دیجیتالی با لمس کردن دو دکمه – و + دما قابل تنظیم است و روی صفحه نمایش داده می شود.

توان حرارتی دستگاه: توان تمام لوازم خانگی برقی با واحد وات سنجیده می شود. هرچه میزان عددی وات دستگاه شما بیشتر باشد گرمای بیشتری تولید می کند و به طبع آن مصرف برق شما هم افزایش پیدا می کند. اگر به دنبال یک دستگاه بهینه هستید که میزان برق کمتری هم مصرف کند، نمونه های وات پایین یا اینورتر دار را انتخاب کنید.

تعداد شعله: شما با توجه به نوع استفاده و تعداد اعضای خانواده خود باید تعداد شعله اجاق را مشخص نمایید. هر چه تعداد شعله اجاق بیشتر باشد شما می توانید تعداد بیشتر قابلمه و ظرف غذا را روی آن قرار دهید. مسلما برای اجاق سفری تعداد شعله های کمتر بهتر است زیرا تعداد بیشتر شعله جا به جایی آن را آسان می کند.

گارانتی محصول: همیشه به سراغ برندهایی بروید که دارای گارانتی و خدمات پس از فروش هستند. این محصولات معمولا کیفیت بالایی دارند، زیرا هیچ شرکتی جنس بدون کیفیت خود را گارانتی نمی کند. زیرا برای آن شرکت هزینه های سنگینی را به همراه خواهد داشت. پس می توان نتیجه گرفت جنس گارانتی دار با کیفیت هم هست.

 

اجاق پخت پز برقی دیواری (1)

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *