حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

میشل کلپتون | Michele Clapton

جامعه دیزاینر
میشل کلپتون Michele Clapton
میشل کلپتون | Michele Clapton

مـلـیّـت: انگلیس

حرفه: طراح صحنه و لباس

میشل کلپتون یکی از معروف ترین و پرکار ترین کاستیوم دیزاینر های سینما هستش و تا به امروز چندین بار موفق به دریافت جایزه های معتبر سینمایی مثل emmy و گلدن گلوب شده؛

میشل کلپتون Michele Clapton

برخی از پروژه هایی که میشل با اونا همکاری داشته:

Film

Television

 

طراحی لباس حاندان استارک - بازی تاج و تخت

طراحی لباس سریال گیم آف ترونز و سیر تحول لباس شخصیت های اصلی گیم اف ترونز

مقاله مرتبط: نقش هویتی لباس سانسا استارک | Got

تلاش میشل کلپتون برای به نمایش گذاشتن لباس هایی که هر کدام جداگانه راوی بخشی از داستان سریال گات (GOT) بودند واقعا ستودنی­ست.

وظیفه اصلی او و تیمش ساخت لباس­هایی است که در پس خود، مفهومی را دارند و با استفاده از جزئیات لباس حالت ذهنی کارکترها را بیان می­کنند. برای مثال استایل و لباسهای سانسا استارک (Sansa Stark) که در تمام صحنه ها به شکل  نمادین، وفادار به نام خانوادگی خود بود. [um_loggedin] 

روند تغییر لباس های یک کارکتر بر اساس شرایط داستان، اوج خلاقیت و علم طراحی لباس این هنرمند را نشان می دهد. تغییراتی همچون لباس های دنریس تارگرین که  به کلیسی و سپس مادر اژدها تبدیل می­شود و یا آریا استارک دختر بچه ای معصوم که بعد از مرگ پدرش به یک جنگجوی انتقام جو مبدل شد.

در حالیکه لباس برخی از شخصیتها در طول داستان برای نشان دادن سیر تحولاتشان، تغییرات زیادی داشته است، ولی استایل لباس بعضی از شخصیت های کلیدی، ثابت باقی مانده اند، مثل جان اسنو  با شنل پشمی و کرکی که در واقع جزیی از شخصیت او شده است و تغییر چشمگیری نکرده است.

اخیرا بازیگر جان اسنو کیت هرینگتون (Kit Harington) در برنامه استفن کلبرت (stephen colbert) گفت:

“شنل جان اسنو حداقل یک تن وزن دارد و همچنین بوی خیلی بدی می دهد.” او با خنده اضافه کرد: “آنها (گروه لباس) هرسال، وزن این شنل را اضافه می کنند فقط بخاطر اینکه میشل کلپتون از بازیگران متنفر است و می خواهد ما را خسته کند و ما هرگزحاضر به اجرای دوباره ی این نمایش نیستیم.”

ولی قبلا درباره ی این موضوع میشل کلپتون گفته بود در فصل های اولیه شنل جان اسنو سبک تر بود به دلیل اینکه مقام او در بین اعضای خانواده اش کمتربود. ولی در فصلهای بعدی شنل او را به دلیل مسئولیتش سنگین تر و با ابهت تر کردیم تا قدرتی که در کارکترش لازم داشت را به او بدهیم تا به نمایش بگذارد.

تیم وسیع طراحی لباس گیم او ترونز

بازی تاج ‌وتخت، راوی نبرد خشونت ‌بار بین دودمان‌های اشرافی است که برای به دست آوردن تخت آهنین تلاش می‌کنند و استایل جنگی منحصر به فردی دارند از این رو گروه طراحی لباس وسیعی را میطلبد.

میشل کلپتون یکبار تخمین زد که در هر فصل تقریبا ۱۲۰ دست لباس برای شخصیت های اصلی خلق کرده و تیمش در زمان های مشخص حدود ۷۰ تا ۱۰۰ نفر بوده که اعضای این تیم متشکل از: چرم کاران، چاپگرها، برشکاران، زره سازان، فلزکاران، رنگرزها و جواهر سازان بوده است.

تیمی برای خراب کردن لباس ها

در بسیاری از صحنه­ ها شاهد گروه عظیمی از بردگان و افرادی هستیم که بر تن آنها از لباس های مجلل خبری نیست و در عوض لباس های مندرس و کهنه بر تن دارند. بر اساس سایت کلپتون  گروهی برای خراب کردن لباس ها وجود داشت که شامل نقاشان و بافندگان می­شد. وظیفه­­ ی آنها خراب کردن و مرمت کردن لباس های مشخص شده بود، تا آن لباس ها ساییده شده و مندرس به چشم بیایند و حس واقع گرایانه را به مخاطب القا کند.

پارچه ها از ابتدا ساخته می شوند

مختص مشترکین دیزاین کلاب. شما به این سطح محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید.

ورود یا نام نویسی 🔗

برای دسترسی به صدها درس و محتوای تخصصی در دیزاین کلاب شما نیاز به ثبت نام و تهیه اشتراک دارید.

تمدید یا تهیه اشتراک 🔗 | ورود یا نام نویسی 🔗

.:برای دانلود کاتالوگ آشنایی با محتوای دیزاین کلاب کلیک کنید:.

 

 

[/um_loggedin]
طراحی جزدئیات لباس سانسا استارک گیم اف ترونز

آیا این همه جزئیات در لباس ها لازم است؟

وقتی که از کلپتون پرسیده شد، در حالی که ممکن است مردم در حین تماشا کردن فیلم جزئیات را از دست بدهند، آیا این همه ظریف کاری لازم است؟ او پاسخ داد:

“این روزها مردم تلویزیون را بر روی پرده های نمایشی پروژکتور در ابعاد بزرگ تماشا می کنند و علاقه مندان به این سریال هر قسمت را چندین مرتبه می بینند و بعد از دیدن ۳ یا ۴ مرتبه آنها شروع به دیدن جزئیات می کنند به همین دلیل است که ما به جزئیات می پردازیم و این چیزی است که گیم اف ترونز را ویژه و خاص می کند.” 

جمع بندی

جالب است بدانید کتابی با نام “لباس‌های بازی تاج و تخت” ‏ به قلم “میشل کلپتون” و “جینا مکینتایر” نیز به چاپ رسیده است که از پارچه‌های لایه لایه‌ی لباس‌ها گرفته تا عکس‌های بسیار زیبا از لباس‌های تمامی کاراکترها و جزئیات پشت صحنه‌، از هنرهای باورنکردنی و درگیر در ایجاد هر لباس پرده برمی‌دارد.
این کتاب با آشکار کردن جزئیات پیچیده و تخیل بی‌حد و حصر در پشت لباس‌های این مجموعه، راهنمای بسیار خوبی برای طراحان، الگوسازان لباس و سایر عناصر نمایش است.

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *