حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

دستگاه تست رنگ خودرو | paint thickness

امروزه در کشور ایران بحث کارشناسی خودرو، روز ­به ­روز در­حال پیشرفت و یافتن جایگاه خود می­باشد. با توجه به اهمیت کارشناسی فنی، بدنه ورنگ خودرو، داشتن دستگاه ضخامت سنج رنگ مناسب با دقت عالی و عمر بالا برای کارشناسی خودرو از اهمیت بالایی برخوردار است. دستگاه ضخامت سنج رنگ خودرو یکی از ابزارهای مهم در کارشناسی خودرو می­باشد.

برای تشخیص رنگ خودرو باید توانایی تشخیص مسائلی مانند عیوب رنگ وجود داشته باشد. این تشخیص به نگاه حرفه‌ای کاربلدها نیاز دارد و دستگاه‌ تشخیص رنگ حرفه‌ای کار را ساده می‌کنند.

دستگاه تشخیص رنگ خودرو برای اندازه گیری ضخامت رنگ استفاده می شود. در صنعت امروز اندازه گیری ضخامت رنگ اهمیت بسزایی دارد، چراکه فرآیند پوشش دهی، کنترل کیفی و تعیین قیمت به آن وابسته است.

اندازه گیری ضخامت رنگ به دو روش مخرب و غیر مخرب انجام می شود. در حالت مخرب پوشش با استفاده از ابزار مخصوص خراش داده می شود. در حالت غیر مخرب و به منظور عدم آسیب به رنگ و پوشش باید از دستگاه دستگاه تشخیص رنگ دیجیتال استفاده کرد.

دستگاه تشخیص رنگ خودرو بر اساس قوانین فیزیکی و طبیعی کار می کند. برخی از این دستگاه ها بر اساس القای مغناطیسی و برخی بر اساس پدیده ادی کارنت اندازه گیری می کنند. در اغلب دستگاه ها از هر دوی این قوانین در دستگاه های ضخامت سنج استفاده می شود. در دستگاه های ضخامت سنج از خاصیت القای مغناطیسی برای اندازه گیری ضخامت رنگ و پوشش بر روی سطوح مغناطیسی مانند آهن استفاده می شود. و  از ادی کارنت برای اندازه گیری ضخامت رنگ و پوشش بر روی سطوح غیر مغناطیسی مانند آلومینیم بهره گرفته میشود.

دستگاه تست رنگ خودرو

انواع دستگاه تشخیص رنگ خودرو

[um_loggedin]

یک راه برای اینکه بدانید خودروی پیش رویتان رنگ شده است یا خیر، استفاده از تجهیزات و دستگاه تشخیص رنگ حرفه‌ای است. چه تجهیزات و ابزارهایی؟ انواع این دستگاه‌ها به شرح زیر هستند:

  • الکومتر؛
  • دستگاه‌های مغناطیسی؛
  • دستگاه تشخیص رنگ دیجیتال؛

۱. الکومتر

الکومتر از جمله دستگاه تشخیص رنگ حرفه‌ای است که برای سنجش ضخامت رنگ کاربرد دارد. برای تست‌کردن و بررسی رنگ مایع و تَر از این دستگاه‌ها استفاده می‌شود.

کاربرد و طرز کار

الکومترها اشیایی فلزی هستند در رنگ فرو می‌روند و بعد به بدنه خودرو چسبانده می‌شوند. سپس عددی روی صفحه‌شان نمایش داده می‌شود که ضخامت رنگ خودرو را نشان می‌دهد. با خواندن این عدد و مقایسه‌اش با ضخامت رنگ فابریک وسیله می‌توانید متوجه شوید که خودرو رنگ شده است یا خیر.

دستگاه تشخیص رنگ خودرو

۲. دستگاه تشخیص رنگ خودرو مغناطیسی

دستگاه‌های مغناطیسی هم نمونه‌ای دیگر از دستگاه تشخیص رنگ حرفه‌ای است. این دستگاه‌ها بیشتر شبیه قلمی هستند که روی نقاط مختلف بدنه وسیله قرار می‌گیرند و با مکانیزم‌های مخصوص به خود به ما اطلاع می‌دهند که اوضاع از چه قرار است.

کاربرد و طرز کار

همان‌طور که گفته شد، دستگاه‌های تشخیص رنگ مغناطیسی وسایلی هستند که به قلم شباهت دارند و صفحه‌ای مدرج با اعداد هم روی آنها تعبیه شده است. نوک دستگاه روی بخش‌های مشکوک به رنگ‌شدگی بدنه گذاشته می‌شود و نیرویی مغناطیسی میان بدنه آهنی خودرو و دستگاه به‌وجود می‌آید. با کنارکشیدن دستگاه از بدنه، نوک آن که متصل به یک فنر است، شروع به کِش‌آمدن می‌کند. هرچقدر ضخامت رنگ روی بدنه خودرو کمتر باشد، نیروی مغناطیسی شکل‌گرفته میان قلم و بدنه بیشتر می‌شود. پس فنر دستگاه بیشتر کِش می‌آید. نتیجه این روند، نمایش عددی کوچک روی صفحه دستگاه مغناطیسی است. بنابراین، عکس این موضوع هم زمانی صادق است که ضخامت رنگ‌شدگی خودرو بالا باشد. یعنی در چنین شرایطی، ضخامت بالای رنگ خودرو باعث بزرگ‌بودن عددی می‌شود که دستگاه نشان می‌دهد.

ویژگی‌های دستگاه تشخیص رنگ مغناطیسی

  • کارکرد ساده و آسان وسیله در سنجش ضخامت رنگ؛
  • دقت عمل مناسب و مطلوب.

دستگاه تشخیص رنگ خودرو

۳. دستگاه تشخیص رنگ خودرو دیجیتال

دستگاه‌های مختلفی وجود دارد که باعث می‌شوند تا تشخیص رنگ خودرو ساده شود. دستگاه تشخیص رنگ دیجیتالی مدل‌های بسیار گوناگونی دارد. اما به‌طور کلی، وسیله‌ای است که با بررسی ضخامت رنگ خودرو می‌تواند رنگ‌شدگی آن را تشخیص بدهد. مقایسه رنگ خودرو در بخش‌های مختلف آن از جمله راه‌کارهایی است که دستگاه تشخیص رنگ حرفه‌ای دیجیتال انجام می‌دهد. دستگاه تستر رنگ خودرو یا دستگاه‌های دیجیتال مجهز به حس‌گرهایی قوی است و می‌تواند در تشخیص رنگ خودرو مفید واقع شود.

کاربرد و طرز کار

دستگاه‌های دیجیتالی تشخیص رنگ خودرو را روی بدنه ماشین می‌گذاریم و سپس حس‌گر دستگاه عددی را روی صفحه نمایش می‌دهد. عددی که نمایش داده می‌شود، ضخامت رنگ خودرو در بخش‌های مختلف است. در این روش، با مقایسه ضخامت بدنه در نقاط مختلف می‌توان به رنگ‌شدگی یا نشدگی آن پی برد.

نکته: دقت عمل دستگاه‌ تشخیص رنگ حرفه‌ای دیجیتالی در حد میکرون و بسیار بالاست.

ویژگی‌های دستگاه تشخیص رنگ دیجیتال

  • امکان ضخامت‌سنجی برای وسایل نقلیه‌ای از جنس بدنه آهنی، آلیاژی و آلومینیومی؛
  • صفحه نمایش بزرگ و راحت برای خواندن دقیق ضخامت رنگ در نواحی مختلف بدنه؛
  • مصرف کم باتری؛
  • حس‌گرهای دقیق و پرسرعت‌.

مختص مشترکین دیزاین کلاب. شما به این سطح محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید.

ورود یا نام نویسی 🔗

برای دسترسی به صدها درس و محتوای تخصصی در دیزاین کلاب شما نیاز به ثبت نام و تهیه اشتراک دارید.

تمدید یا تهیه اشتراک 🔗 | ورود یا نام نویسی 🔗

.:برای دانلود کاتالوگ آشنایی با محتوای دیزاین کلاب کلیک کنید:.

 

 

[/um_loggedin]

جمع‌بندی

تشخیص رنگ خودرو بسیار مهم است. با ارزیابی درست وضعیت می‌توانید از خرید خودروی دست‌دومی که تصادفی است و آسیب‌دیده، خود را دور نگه دارید. البته برای شناسایی این وضعیت نیاز به کمک‌گرفتن حرفه‌ای هم دارید. در گذشته‌ها، مکانیک‌ها و دوست یا آشنایانی به یاری‌تان می‌آمدند که در زمینه خودرو سررشته داشتند. این روزها نیز، ابزارهای بسیار پیشرفته و کاربردی و نگاه تخصصی کارشناسان می‌تواند راه‌گشای کارتان باشد که بی‌طرفانه و کاملا حرفه‌ای هستند. 

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *