مگامنو

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

کمک داور ویدئویی | VAR

تکنولوژی کمک داور ویدیویی حالا مدتی هست که بخش جدایی ناپذیری از فوتبال مدرن شده و عمومیت یافته است. کمی پیش از رقابت های جام جهانی روسیه بود که رئیس قسمت تبلیغات فدراسیون جهانی فوتبال، به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت : ما بدون شک از کمک داور ویدیویی در جام جهانی ۲۰۱۸ استفاده خواهیم کرد. استفاده از VAR بسیار مفید است و به برقرای عدالت بسیار کمک خواهد کرد.

این نقطه عطفی در عمومیت بخشیدن به استفاده تکنولوژی VRA در رقابت های رسمی بود. تا پیش از این ما در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل شاهد استفاده از تکنولوژی خط دروازه بودیم و پس از آن وار یا کمک داور ویدیویی به عمومیت بیشتری رسید. موضوعی که ممکن است اتلاف وقت زیادی را برای بازی‌ها به ارمغان بیاورد. لفلوچ  در ادامه گفت: ما با شرکت‌های فعال در این زمینه در تعامل هستیم تا بتوانیم ابزار‌های مورد نیاز برای این کار را تامین کنیم.

کمک داور ویدوئی VAR

البته استفاده از این کمک داور شرایط و قوانین خاص خودش رو داره که فیفا برای اون تعیی ن کرده، در تکنولوژی کمک داور ویدیویی، صحنه‌های حساس و مشکوک، گل‌ها، پنالتی‌ها و کارت‌های قرمز مستقیم مورد بازبینی قرار خواهند گرفت که در ادامه بیشتر هم به این موضوع خواهیم پرداخت.

تاریخچه VAR

برای برقراری هر چه بیشتر عدالت در داوری بازی‌های فوتبال، به احتمال قوی تکنولوژی کمک داور ویدیویی کارساز خواهد بود. استفاده از این تکنولوژی ویدئو چک در فوتبال به بحثی جدی در میان اهالی این ورزش پرطرفدار تبدیل شده است. اما تکنولوژی VAR چیست ؟

کمک داور ویدیویی، تکنولوژی دیجیتال جدیدی است به کمک داوران فوتبال آمده است. تکنولوژی که در سال ۲۰۱۷ در چند لیگ معتبر فوتبالی و نیز جام کنفدراسیون‌ها مورد استفاده قرار گرفت. نهایتا فیفا نیز با پذیرش کامل وار آنرا در جام جهانی 2018 مورد استفاده قرار داد. در حال حاضر کمک داور ویدیویی در بوندسلیگای آلمان و سری آ ایتالیا استفاده می‌شود.

نخستین استفاده از این تکنولوژی به یک بازی دوستانه در نوامبر ۲۰۱۷ در انگلیس بازمی‌گردد. جایی که سه شیر‌ها به مصاف ژرمن‌ها رفتند. نخستین استفاده رسمی از کمک داور ویدیویی به ۸ ژانویه امسال در سری مسابقات FA Cup و در دیدار برایتون و کریستال پالاس باز می‌گردد.

با اینکه انتظارات بر این بود، ظهور یک سیستم جدید جنجال‌های پیرامون تصمیمات داوری را از میان بردارد، اما تا به اینجا تکنولوژی ویدیویی جدید به بحث و اختلاف نظرات بیرون پیرامون قضاوت‌ بازی‌های فوتبال  بیشتر دامن زده است. در مجموع کمک داور ویدیویی لحظات خوب و بد بسیاری را تجربه کرده است و قطعا صحبت‌ها در این باره در چند ماه آتی ادامه خواهد داشت.

اما ما دقیقا در مورد چه حرف می‌زنیم؟ تکنولوژی VAR چیست ؟ در راستای تحقق چه هدفی طراحی شده و کدام یک از لیگ‌های فوتبال پتانسیل تطبیق با آن را دارند؟

تکنولوژی VAR دقیقا چیست ؟

Video Assistant Referee

این محتوا فقط برای کاربران وارد شده است.لطفا برای مشاهده این مطلب وارد شوید.

 

دوستش داشتید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *