حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

جذب سرمایه برای شرکت | عرضه اولیه سهام و کوین | ICO/IPO

جذب سرمایه یکی از چالش های مهم برای کسب و کارهایی است که پتانسیل رشد زیادی دارن، اما پول کافی در حساب بانکی آنها موجود نیست.

به لطف افزایش محبوبیت ارز رمزنگاری‌شده و فناوری بلاک چین با اصطلاحاتی مانند ICO به‌دفعات مواجه شده‌ایم. یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال عرضه اولیه سکه (ICO) است. ازآنجایی‌که ICO شباهت زیادی به IPO دارد بسیاری از افراد این دو اصطلاح را یکسان می‌دانند؛ اما واقعیت این است که تفاوت‌های قابل‌توجهی میان عرضه اولیه سکه (ICO) و عرضه اولیه سهام (IPO) وجود دارد. ICO و IPO با کمک به بیزینس‌های کوچک و بزرگ سبب رشد آن‌ها می‌شوند، اما در نحوه تنظیم و جمع‌آوری منابع مالی با یک‌دیگر تفاوت‌هایی دارند.

ico vs ipo for جذب سرمایه دیزاین کلاب

این دو اصطلاح به بیزینس‌های کوچک کمک می‌کنند تا رشد کنند، ولی در تنظیم منابع مالی و جمع‌آوری منابع با هم تفاوت‌هایی دارند. عرضه اولیه سکه (ICO) و عرضه اولیه سهام (IPO) (Initial Public Offering) هر دو سبب افزایش منابع مالی یک بیزینس می‌شوند. درحقیقت این دو روش به افراد فرصت می‌دهند تا در بیزینس موردنظر سرمایه‌گذاری کنند. اهداف و مرتبه بیزینس‌ها تعیین می‌کند که کدام استراتژی می‌تواند مناسب باشد.

بیشتر شرکت‌هایی که سابقه زیادی دارند، از طریق IPO سرمایه لازم را جمع‌آوری می‌کنند؛ درحالی‌که استارتاپ‌ها و شرکت‌های تازه‌تأسیس از طریق ICO از حمایت‌های مالی استفاده می‌کنند. به‌کمک ICO می‌توان کمک‌های مالی را با کمترین تعهد دریافت کرده و به اهداف خود دست ‌یافت. اگر شما کسب‌وکاری را که در دوره بلوغ خود قرار دارد، در دست دارید و دارای ارزش خصوصی بالایی است، می‌توانید از IPO استفاده کنید.

به‌ طور کلی از طریق تحقیق، مطالعه و آموزش ارز دیجیتال می‌توانید با مفهوم این دو اصطلاح به‌خوبی آشنا شوید. در ادامه این مطلب قصد داریم با بررسی جزئیات ICO و IPO توضیح بهتری از نحوه عملکرد این دو ارائه دهیم:

توضیح مفاهیم ICO و IPO

عرضه اولیه سکه و عرضه اولیه سهام  هردو سبب افزایش منابع مالی بیزینس می‌شوند. درواقع این دو روش به مردم فرصت می‌دهند تا در یک بیزینس سرمایه‌گذاری کنند. مرتبه و اهداف بیزینس تعیین‌کننده چگونگی انتخاب استراتژی مناسب است.

به‌ طور کلی شرکت‌های باسابقه از طریق IPO سرمایه جمع‌آوری می‌کنند درحالی‌که استارت آپ‌ها و شرکت‌های نوپا از طریق ICO از کمک‌های مالی استفاده می‌کنند.

با استفاده از ICO می‌توانید کمک‌های مالی را با کم‌ترین میزان تعهد دریافت کرده و به اهداف کوتاه‌مدت خود برسید. از طرفی اگر کسب‌و‌کار بالغی را اداره می‌کنید که از ارزش خصوصی بالایی برخوردار است IPO گزینه مناسبی برای شما است.

ICO/ عرضه اولیه سکه

ICO مخفف عبارت Initial Coin Offering و به معنای عرضه اولیه سکه است. در طول یک کمپین ICO، می‌توانید یک توکن رمزنگاری‌شده را به هرکسی که قصد پشتیبانی و سرمایه‌گذاری در بیزینس شما دارد، ارائه دهید. برای انجام این کار، لازم است جزئیات کمپین خود را در یک مقاله سفید غیررسمی (white paper) لیست کرده و از طریق آن هدف پروژه و میزان سرمایه موردنیاز خود را مشخص کنید.

درصورتی‌که قادر باشید نیازهای ICO خود را در چارچوب زمانی تعیین‌شده برآورده کنید، می‌توانید از این بودجه برای شروع یا تکمیل پروژه خود استفاده کنید. از طرف دیگر، اگر به هر دلیلی به اهداف تعیین‌شده نرسیدید، کمپین شما شکست‌خورده و لازم است پول سرمایه‌گذاران توکن را به آنها بازگردانید.

در نتیجه اگر یک شرکت تازه تأسیس یا بیزینس نسبتاً جدید را اداره می‌کنید، ICO برای رسیدن به اهداف کوتاه‌مدت به شما کمک می‌کند.

الزامات ICO

در حال حاضر، هیچ‌گونه الزام رسمی برای افرادی که قصد راه‌اندازی کمپین ICO دارند، وجود ندارد. درصورتی‌که در حال اداره یک بیزینس هستید می‌توانید از این طریق منابع مالی خود را تأمین کرده و بودجه موردنیاز شرکت را به دست آورید. تنها مواردی که به آن‌ها نیاز دارید، فناوری راه‌اندازی و زمان کافی برای توصیف پروژه از طریق ایجاد مقاله سفید است. به‌علاوه داشتن مقداری سرمایه اولیه نیز ضرری ندارد.

الزامات سرمایه‌گذار

تقریباً هر فرد مشتاقی می‌تواند در ICO شرکت کند. تا زمانی که سرمایه‌گذاران ارز موردنیاز را داشته باشند مانعی برای سرمایه‌گذاری آنها در بیزینس شما وجود ندارد. در حالت ایده آل، این سرمایه‌گذاران از قبل کیف پول‌های دیجیتالی بیت‌کوین و اتریوم خود را راه‌اندازی کرده‌اند.

سؤالی که مطرح می‌شود این است که سرمایه‌گذاران چطور کمپین‌های ICO موردعلاقه خود را پیدا می‌کنند؟ اکثر آنها از اینترنت برای به‌روز بودن و کسب اطلاعات در مورد پروژه‌های جدید استفاده می‌کنند. مابقی افراد نیز با سرمایه‌گذاران دیگر به‌صورت آنلاین و حضوری در ارتباط هستند.

ICO چطور کار می‌کند؟

پس از ایجاد یک مقاله سفید، لازم است مقاله خود را در یک وب‌سایت و یا اپلیکیشن قرار دهید. با این کار می‌توانید پروژه خود را تبلیغ کرده و از سرمایه‌گذاران بخواهید در آن سرمایه‌گذاری کنند. توجه داشته باشید که پس از موفقیت در جذب سرمایه‌گذار، این افراد در بیزینس شما مالکیت نخواهند داشت. آنها تنها با افزایش ارزش ارز سرمایه‌گذاری شده در پروژه درآمد کسب خواهند کرد.

ازآنجایی‌که ICO تقریباً جدید است بهتر است درروند کار از کمک مشاورین حقوقی استفاده کنید تا شما را از هرگونه مشکل احتمالی آگاه کنند.

مزایای ICO چیست؟

از مهم‌ترین مزایای ICO برای بیزینس‌های کوچک و تازه‌وارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • راه‌اندازی آسان

ازآنجایی‌که سرویس‌های متعدد امکان تولید ارز رمزنگاری‌شده را به افراد مختلف می‌دهند، بنابراین می‌توانید بلافاصله شروع به جمع‌آوری کمک مالی کنید

 • نقدینگی بالا

به‌طورمعمول سرمایه‌گذاری سنتی، سرمایه‌گذاران را مجبور می‌کند تا برای چندین سال پول خود را دست‌نخورده نگه‌دارند؛ اما سرمایه‌گذاران در ICO می‌توانند در هرزمانی که مایل هستند پول نقد را واریز و برداشت کنند.

 • بدون نیاز به مقررات رسمی

هیچ ارگان و نهاد رسمی برای تنظیم و تعیین مقررات در ICO فعالیت نمی‌کند. تا زمانی که برای معرفی پروژه خود مقاله سفیدی تنظیم کرده باشید می‌توانید از مقررات مندرج در آن پیروی کنید.

 • بازدهی قابل‌ توجه

درصورتی‌که ارزش توکن‌هایی که در ICO خریداری کرده‌اید افزایش یابد، سود قابل‌توجهی از سرمایه‌گذاری خود کسب خواهید کرد.

معایب بالقوه ICO چیست؟

در این قسمت به‌صورت کوتاه و مختصر معایب ICO را بررسی می‌کنیم:

 • ریسک و خطر بالا

متأسفانه در سال‌های اخیر تعداد زیادی از ICO‌ها طی چند ماه اولیه پس از شروع کار شکست‌خورده‌اند؛ بنابراین در صورت ورود فقط به یک کمپین ICO نمی‌توانید انتظار موفقیت داشته باشید

 • پتانسیل کلاه‌برداری

ازآنجایی‌که هیچ‌گونه نظارت رسمی وجود ندارد، ممکن است ICO‌ها به‌راحتی به اقدامات کلاه‌برداری و متقلبانه تبدیل شوند.

 • هزینه اجرا

با در نظر گرفتن تمام هزینه‌ها ازجمله هزینه‌های حقوقی و هزینه‌های روابط عمومی ممکن است اجرای ICO نیازمند سرمایه 500 هزار دلاری باشد.

IPO/ عرضه اولیه سهام

IPO مخفف عبارت Initial Public Offering و به معنای عرضه اولیه سهام است. به‌طورکلی IPO به عمومی شدن بیزینس‌های مستقر کمک می‌کند. اگر شما هم می‌خواهید وارد بورس اوراق بهادار شوید لازم است این فرایند رسمی را طی کنید. به زبان ساده از طریق IPO می‌توانید سهام شرکت خود را به‌صورت عمومی به مردم عرضه کرده و وجوهی را جمع‌آوری کنید

این کار یک گام بلند در بیزینس شما خواهد بود، چراکه به شما امکان دسترسی به مقدار زیادی سرمایه را داده و درنهایت سبب گسترش و رشد بیزینس شما می‌شود؛ بنابراین تنها درصورتی‌که به سطح بالایی از بلوغ و ثبات مالی رسیده باشید IPO ایده بسیار خوبی برای بیزینس شما خواهد بود.

الزامات IPO چیست؟

برای ثبت‌ یک IPO، باید بیانیه‌ای را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) ارائه دهید. این بیانیه شامل یک دفترچه راهنما متشکل از ریسک‌های موجود و صورت‌های مالی، برای نمایش به سرمایه‌گذاران بالقوه است. در طول در این مراحل لازم است با متخصصانی مانند وکلا، پذیره نویسان و حسابداران مشورت کنید.

به‌محض انتشار این دفترچه راهنما برای عموم، شما وارد یک پروسه جدیدی شده و از طریق ملاقات با سرمایه‌گذاران بالقوه برای فروش سهام خود تلاش خواهید کرد. اساساً دفترچه راهنما مانند رزومه و پروسه‌های بعدازآن مانند مصاحبه شغلی عمل می‌کنند.

نحوه عملکرد IPO چگونه است؟

هنگامی‌که مشخص شد فعالیت شرکت شما از طریق IPO ادامه خواهد داشت لازم است سود سرمایه‌گذاران را مشخص کرده و منتظر بمانید تا پذیره نویسان قیمت را تعیین کنند. درصورتی‌که کسب‌و‌کار شما با موفقیت در یک IPO ثبت شود، شرکت شما دیگر به‌صورت خصوصی متعلق به شما نخواهد بود. سرمایه‌گذارانی که سهام شرکت شمارا خریداری می‌کنند، به‌عنوان یکی از مالکین جدید شرکت شناخته می‌شوند.

مزایای IPO چیست؟

مزایای اصلی عرضه اولیه سهام عبارت‌اند از:

 • افزایش فرصت‌های تجاری

زمانی که شرکت خود را از طریق IPO در عرضه عمومی قرار می‌دهید، درواقع شرکت را در معرض دید افراد و سازمان‌هایی قرار می‌دهید که احتمالاً در غیر این صورت هرگز از وجود بیزینس شما مطلع نمی‌شدند. این امر سبب افزایش فرصت‌های تجاری شده و شانس موفقیت شمارا افزایش می‌دهد.

 • جذب استعدادهای برتر

اگر از طریق IPO سرمایه جمع‌آوری کنید، می‌توانید از طریق گزینه‌هایی مانند ارائه سهام و سایر مزایای چشم‌گیر، کارمندان باکیفیت استخدام کنید.

 • بهبود اعتبار شرکت

به‌طورکلی شرکت‌های عمومی احترام بیشتری نسبت به شرکت‌های خصوصی در میان مردم‌دارند. اگر از طریق IPO به یک شرکت تجاری عمومی تبدیل شوید، نسبت به سایر رقبای خصوصی خود بهتر و کارآمدتر به نظرخواهید رسید.

معایب بالقوه IPO چیست؟

تعدادی از معایب IPO عبارت‌اند از:

 • طولانی بودن پروسه

شاید بتوان گفت یکی از مهم‌ترین معایب IPO طولانی بودن پروسه آن است، چراکه معمولاً این فرایند شش ماه یا حتی بیشتر از آن نیز به طول می‌انجامد. طولانی شدن این پروسه به دلیل وجود قوانینی است که قبل از به فروش گذاشتن سهام باید از آنها پیروی کنید.

 • قیمت بالا

اگر مایل به طی کردن مسیر IPO باشید برای تهیه پذیره‌نویسی، بایگانی، بازپرداخت و موارد دیگر، با هزینه‌هایی مواجه خواهید شد. این هزینه‌ها به‌سرعت جمع شده و ممکن است خسارت مالی به شما وارد کند.

 • فشار بالا برای انجام کار

ازآنجایی‌که عملکرد شما هر سه ماه یکبار گزارش می‌شود ممکن است برای راضی نگه‌داشتن سرمایه‌گذاران فشار کاری بالایی را متحمل شوید.

تفاوت‌ های بین ICO و IPO

[um_loggedin]

مختص مشترکین دیزاین کلاب. شما به این سطح محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید.

ورود یا نام نویسی 🔗

برای دسترسی به صدها درس و محتوای تخصصی در دیزاین کلاب شما نیاز به ثبت نام و تهیه اشتراک دارید.

تمدید یا تهیه اشتراک 🔗 | ورود یا نام نویسی 🔗

.:برای دانلود کاتالوگ آشنایی با محتوای دیزاین کلاب کلیک کنید:.

 

 

[/um_loggedin]

چند نکته‌ی مهم برای زمان درست جذب سرمایه

[um_loggedin] پیش از هر چیز بهتر است بدانید که مسائل مربوط به زمان‌بندی و تعیین ارزش سهام شرکت‌ها قابل پیش‌بینی یا کنترل نیست. با این حال می‌توانید تا حد زیادی با هوشیاری در مسیر عمومی‌سازی شرکت خود حرکت کنید تا به بازدهی مورد نظر برسید.

شاید بهتر است صبر کنید

یکی از راه‌های پرهیز از ورود به بازار سهام و بورس در زمان نامناسب، این است که صبور باشید و برنامه‌ی عرضه‌ی اولیه‌ی شرکت خود را به تعویق بیندازید. اگر جذب سرمایه برایتان بسیار مهم است و چاره‌ای جز عمومی کردن شرکت ندارید، باید خود را برای هر نوع ریسکی آماده کنید. برای حل چنین مسائلی بهتر است استراتژی کسب‌وکار خود را طوری تنظیم کنید که به عرضه‌ی سهام اولیه نیاز فوری نداشته باشید. به این ترتیب می‌توانید در زمان درست و با اطمینان بیشتری به یک شرکت IPO تبدیل شوید.

آمادگی داشته باشید

سیستم‌های کارآمد برای گزارش‌گیری مالی، پرسنل آموزش‌دیده و متخصص، و شیوه‌های مدیریتی شرکت می‌تواند نقش زیادی در آمادگی شرکت‌‌ها و ورود موفقیت‌آمیز به بازار سهام داشته باشد. مهم نیست شرکت‌تان چقدر کوچک یا بزرگ است؛ دیر یا زود شما هم به دورانی می‌رسید که به جذب سرمایه و کسب اعتبار نیاز پیدا خواهید کرد. پس بهتر است از همان زمان تأسیس شرکت خود، برای عمومی‌سازی آن برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشید.

افراد کلیدی شرکت را هم‌مسیر کنید

برای عرضه‌ی سهام اولیه بهتر است ارتباط مشخص و روشنی بین عوامل اجرایی و هیئت مدیره‌ی شرکت وجود داشته باشد؛ به این ترتیب تمام اعضای کلیدی شرکت روی اقدامات و مراحل مهمی که پیش از IPO باید انجام شود، توافق خواهند داشت. اعتماد به رشد و توسعه‌ی سهام در آینده و سطح نقدینگی بالاتر از یک آستانه‌ی مشخص، از مهم‌ترین نکاتی‌ هستند که باید در این توافق به آن‌ها توجه کنید. تعیین نقاط عطف دقیق و واضح به مدیریت و تیم اجرایی کمک می‌کند تا درک مشترکی از زمان آمادگی شرکت برای IPO شدن داشته باشند.

فرصت‌ها را از دست ندهید

اگر:

 • شرکت‌تان برای خروج از دوران استارت‌آپی و تبدیل شدن به یک شرکت عمومی کاملاً آماده است؛
 • درک درستی از وضعیت سرمایه‌گذاران و خریداران سهام اولیه‌ی خود دارید؛
 • بازار IPO شرایط پایدار، مطمئن و مطلوبی دارد؛

و باز هم صبر می‌کنید و منتظر می‌مانید، بهتر است خود را برای تصمیم‌های پرخطر آینده آماده کنید.[/um_loggedin]

جمع بندی

همان‌طور که مشاهده کردید، ICO و IPO مشخصه‌های مثبت و منفی دارند. شرکت‌های جدید این اجازه را می‌دهد تا به‌سرعت به بودجه لازم دسترسی پیدا کنند و سرمایه‌گذاران نیز می‌توانند با کمترین موانع در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری خود را انجام دهند. از طرف دیگر IPO ها شبکه‌های یکسانی از امنیت و مقررات را برای تجارت‌ها به سرمایه‌گذاران عرضه می‌کنند و مقدار نوسان قیمت و کلاه‌برداری در آن‌ها کم است.

عمومی کردن شرکت پروژه‌ای بزرگ است که به تلاش، زمان و هزینه‌ی زیادی نیاز دارد. به همین دلیل باید هوشیارانه عمل کنید و از توسعه‌ی بخش‌های مختلف شرکت غافل نشوید. اگر بیش از حد روی عمومی شدن شرکت‌ تمرکز کنید، ممکن است از رقبا عقب بمانید یا فرصت افزایش تعداد و تنوع محصولات خود را از دست بدهید

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *