مگامنو

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

فیلم سینمایی Rams 2018

دوست دارید زندگی نامه افراد موفق را ببینید و از نزدیک با زندگی شخصی شان آشنا شوید؟ این فیلم در مورد دیتر رمز (با تلفظ آلمانی دیتر رمس)، طراح افسانه ای کمپانی لوازم خانگی براون است. 

دیتر رامس (به آلمانی: Dieter Rams)؛ (زادۀ ۲۰ مهٔ ۱۹۳۲ میلادی) یک طراح صنعتی و عضو هیئت علمی بازنشستۀ اهل آلمان است که ارتباط نزدیکی با شرکت محصولات مصرفی براون، شرکت مبلمان ویتسو و مدرسۀ کارکردگرای طراحی صنعتی دارد.

رویکرد محجوب و اعتقاد او به طراحی «کمتر، اما بهتر» کیفیتی جاودانه در محصولات او ایجاد کرد و بر طراحی بسیاری از محصولات تأثیر گذاشت که همچنین شناخت و قدردانی جهانی رامس را تضمین کرد.

design rams 2018 - دیتر رامس

فیلم رمز، زندگی و مسیر کاری این نماد طراحی آلمان را از نزدیک بررسی می کند و به سه دهه ای می پردازد که او به عنوان طراح ارشد براون کار کرد. در این فیلم، خود دیتر رمز هم گفتگوهایی دارد، از جمله اعتراف عجیبش در مورد تقویت فرهنگ مصرف گرایی افراطی در آلمان. به ویژه اگر در حوزه طراحی کار می کنید، احتمالا مثل یک فیلم آموزشی شیرین از دیدنش لذت خواهید برد.

ریمز در سال 1947، یک سال  بعد از اینکه مدرسه را ترک کرد، نزد پدربزرگ خود، حرفه نجاری را یاد گرفت در مدرسه ویسبادن در رشته معماری ثبت نام کرد. در سال 1953 فارغ التحصیل شد. در سال 1951 به یک شرکت معماری در فرانکفورت پیوست و چهار سال بعد، به عنوان طراح داخلی توسط شرکت براون استخدام شد. ابتکار، ساخت محصول مفید، زیبایی شناختی، فهمیدن محصول، محبوبیت، صداقت، پایداری، دوام، علاقه به محیط زیست و سادگی، ده اصلی است که ریمز برای نزدیک شدن به طراحی خوب (Less but better) تعریف کرده است.

هر یک از هزار محصولی که ریمز، طی چهل سال همکاری با براون طراحی کرده، زیبا بود واز چند بعد قابل بررسی بود. او در شرکت براون محصولات متعددی از جمله انواع وسایل الکترونیکی، ماشین حساب، قهوه ساز، رادیو، وسایل دفتری و… طراحی کرد. در وسایل الکترونیکی، دکمه ها، کلید ها، صفحه های شماره گیر به کوچک ترین اندازه کاهش داده شدند و با نظم مرتب شدند.

 هدف ریمز این بود که محصولات مفیدی طراحی کند که راحت به کار بیافتند. طراحی های ریمز اغلب بی دردسر به نظر می آید، با یک سادگی بدیع که نتیجه تجربیات سخت و مکرر، با مواد جدید و توجه وسواس گونه به جزئیات برای اطمینان از اینکه هر قسمت و تکه ای بی عیب به نظر بیاید.


قسمت اعظم طراحی های او برای شرکت براون، بخشی از مجموعه های دائمی موزه های بین المللی شده اند. دیتر ریمز به عنوان یک منبع الهام برای طراحان جوان باقی ماند، نمونه های برجسته آنها جاناتان ایو و جاسپر موریسون هستند که معترف به تأثیر پذیری از او در کارهایشان، در اپل و راونتا، هستند. رامس با تعریف کردن زبان دیداری زیبا و خوانا برای محصولاتش به عنوان یکی از تأثیرگذارترین طراحان صنعتی قرن بیستم شناخته شده است. رامس در سال 1996 برنده مدال طلائی طراحی جامعه طراحان آمریکایی شد.

دوستش داشتید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *