مگامنو

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

روش‌های به کارگیری هوش مصنوعی در صنعت مُد | Fashion & AI

خرید اینترنتی یکی از محبوب ترین نوع خرید هاست. در هر کجای دنیا که باشید، میتوانید به سادگی فقط با دسترسی به اینترنت، محصول دلخواه خودتان را سفارش دهید و بعد آن را تحویل بگیرید؛ بدون اینکه حتی در مکان فروش محصول حضور داشته باشید. این یک ویژگی مثبت خرید اینترنتی است، که بین مردم محبوبیت خاصی پیدا کرده؛

امروزه صنایع مختلف با استفاده از هوش مصنوعی توانسته اند تا تحولی عظیم در صنعتشان ایجاد کنند، که صنعت مد هم از این قاعده مستثنی نیست. تا به امروز تحولات عظیمی در صنعت مد با استفاده از هوش مصنوعی شاهد بوده ایم؛

همچنین در این روز های قرنطینگی، اکثر مردم برای حفاظت از سلامتی خود و دیگران، به سایت ها و فروشگاه های اینترنتی برای خرید وسایل مورد نیازشان، روی آوردند. اما قطعا این هم یکی از آن تکنولوژی هایی است که بی عیبب نیست، اما غیرقابل حل شدن هم نیست! در مقالات گذشته استارت آپی رو معرفی کردیم که در ژاپن مشکل پرو لباس بصورت اینترنتی رو حل کرده بود(+) امادر این مقاله قراره به حل شدن چند مشکل بزرگ دیگر خرید اینترنتی لباس که بوسیله هوش مصنوعی برطرف شده اند اشاره کنیم.

یکی از مشکلات خرید اینترنتی لباس، این است؛ زمانی که برای خرید لباس به سایت یک فروشگاه مراجعه می کنیم، حتما باید در سایت فروشگاه کلی بگردیم، تا بتوانیم لباس دلخواه خود را حتی بدون پرو انتخاب کنیم!

حالا تصور کنید همه چیز را جادویی می کنید و تمام این مشکلات از بین میرود. هوش مصنوعی با کمال میل این جادو رو عملی کرده!

هوش مصنوعی در صنعت مد و پوشاک

در سال ۲۰۱۷، یکی از تیم های شرکت آمازون در سانفرانسیسکو، یک طراح مد هوش مصنوعی ناشناس ساخت. آنها الگوریتمی را توسعه داده بودند که تصاویر را تجزیه و تحلیل کرده، و استایل اشخاص را کپی می نمود و در نهایت اقلام جدیدی را در سبک های مشابه برای افراد تولید می کرد. با وجود اینکه این فناوری پایش به زمینه مد سطح بالا باز نشده؛ اما از پیش خبر از آینده ای متفاوت می دهد.

یکی از شرکت هایی که مدتهاست معیارهای پایداری را در خط مقدم مدل کسب و کار خود رعایت می کند، شرکت تومس (Toms) است. این شرکت در سال 2006 توسط بلیک میکوسکی (Blake Mycoskie) تاسیس شد. در بیانیه ماموریت آنها آمده است:

«ماموریت تومس کمک به بهبود زندگی از طریق تجارت براساس ارزش های اساسی است؛ این ارزش ها در تار و پود تمام کارهایی که ما انجام می دهیم تنیده شده اند. ما معتقد به همکاری با کسانی هستیم که این ارزش ها را رعایت کرده و با اخلاق تجارت می کنند».

هوش مصنوعی چگونه در صنعت مد به کار گرفته می شود؟

هوش مصنوعی به شیوه های مختلفی در صنعت مد مورد استفاده قرار می گیرد، از جمله:

1-اولین مورد استفاده از AI در نقش مشاور است

در اصل از دستیارهای هوشمند مصنوعی برای توصیه لباس به مشتریان براساس قد، وزن، هیکل و سایز فعلی آنها استفاده می شود. سپس براساس جزئیاتی که خود مشتریان در سیستم وارد کرده اند؛ سایزبندی دقیق آنها مشخص می گردد. دقت سایزبندی با توجه به بازخوردهای سایر مشتریان تعیین می شود. به طور متوسط 40% از خریدهای آنلاین در نهایت مرجوع می شوند. استفاده از AI در نقش مشاور اهمیت بسزایی دارد؛ زیرا باعث افزایش رضایت مشتری و کاهش نرخ مرجوعی می گردد.

2-جستجوی لباس در فروشگاه ها بر اساس استایل

مشکلی که بیشتر خریداران اینترنتی لباس با آن مواجه هستند، انتخاب مناسب لباس با توجه به سبک استایلشان است. این مشکل را یکی از استارتاپ های ایرانی به نام کاریزماکالر رفع کرده است. در آمریکا هم استارتاپی تحت عنوان استیچ فیکس توانسته مشکل را بصورت غیر هوشمند رفع کند اما باز هم با مشکلاتی روبه رو است که در بخش انتهایی مقاله به شرح آن خواهیم پرداخت؛

3-از هوش مصنوعی می توان برای افزایش کارآمدی و بهره وری فروشگاه ها و خرده فروشی های آنلاین استفاده کرد

خرده فروشی ها از طریق ثبت فروش، مرجوعیات و خریدهای آنلاین می توانند موجودی فروشگاه های خود را بررسی کرده و محصولات مورد نیازشان را مشخص کنند. براساس نتایج یک بررسی که توسط موسسه Capgemini انجام گرفته، AI به واسطه افزایش بهره وری در فرآیندها و عملیات های مختلف می تواند به خرده فروشان کمک کند تا سالیانه 340 میلیارد دلار در هزینه های خود آن هم تا سال 2020 صرفه جویی کنند. رقم این پیش بینی بسیار زیاد بوده و کاملاً قابل درک می باشد که چرا بسیاری از خرده فروشان تمایل دارند تا از فناوری های جدید، مانند هوش مصنوعی در کسب و کارشان استفاده نمایند.

4-هوش مصنوعی در مد و پایداری

صنعت مد همچنان یکی از بزرگ ترین آلاینده های جهان است. این صنعت مسئول انتشار 10% گاز دی اکسید کربن و 20% فاضلاب صنعتی جهان است، و حدود 25% از کل حشره کش های مورد استفاده در دنیا در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. تصور اینکه این صنعت برای اینکه تب و تاب فست فشن را به این صورت سر پا نگه دارد؛ همچنان به تولید انبوه ادامه می دهد شاید تا اندازه ای غیر واقعی به نظر برسد. اما می توان از AI در بسیاری از مراحل تولید برای مقابله با این معضل، و در نتیجه کاهش نرخ موجودی شرکت ها استفاده کرد. هوش مصنوعی راهکارهای پایداری را به صنعت مد ارائه می دهد؛ چون باعث کاهش 20 تا 50% سطح کلی موجودی شرکت ها و در نتیجه بهبود شرایط کار در صنعت مد می شود. استفاده از AI در کنار یادگیری ماشین، یادگیری عمیق، پردازش زبان طبیعی، تشخیص بصری و تحلیل داده ها می تواند باعث کاهش اشتباهات و خطاها در پیش بینی و پیشگویی روند مد شود؛ دقت در پیش بینی در نهایت باعث کاهش حجم لباس های تولیدی و بلا استفاده می گردد.

برندهای استفاده کننده از هوش مصنوعی

این محتوا فقط برای کاربران وارد شده است.لطفا برای مشاهده این مطلب وارد شوید.

جمع‌بندی

بهره گیری از هوش مصنوعی در صنعت مد مزایای زیادی به همراه دارد که از جمله آن می توان به نقش دستیار مد آنلاین در بهبود تجربه مشتریان، پیش بینی روند مد و خلق راهکارهای پایدار اشاره کرد. ما باید در عصر مصرف محور، پیام های درستی را به مصرف کنندگان انتقال دهیم و آنها را ترغیب به مشارکت در این زمینه نماییم؛ زیرا به سمت یک عصر دیجیتالی تر حرکت می کنیم.

دوستش داشتید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *