حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

روش‌های به کارگیری هوش مصنوعی در صنعت مُد | Fashion & AI

خرید اینترنتی یکی از محبوب ترین نوع خرید هاست. در هر کجای دنیا که باشید، میتوانید به سادگی فقط با دسترسی به اینترنت، محصول دلخواه خودتان را سفارش دهید و بعد آن را تحویل بگیرید؛ بدون اینکه حتی در مکان فروش محصول حضور داشته باشید. این یک ویژگی مثبت خرید اینترنتی است، که بین مردم محبوبیت خاصی پیدا کرده؛

هوش مصنوعی در صنعت مد و پوشاک

امروزه صنایع مختلف با استفاده از هوش مصنوعی توانسته اند تا تحولی عظیم در صنعتشان ایجاد کنند، که صنعت مد هم از این قاعده مستثنی نیست. تا به امروز تحولات عظیمی در صنعت مد با استفاده از هوش مصنوعی شاهد بوده ایم؛

همچنین در این روز های قرنطینگی، اکثر مردم برای حفاظت از سلامتی خود و دیگران، به سایت ها و فروشگاه های اینترنتی برای خرید وسایل مورد نیازشان، روی آوردند. اما قطعا این هم یکی از آن تکنولوژی هایی است که بی عیبب نیست، اما غیرقابل حل شدن هم نیست! در مقالات گذشته استارت آپی رو معرفی کردیم که در ژاپن مشکل پرو لباس بصورت اینترنتی رو حل کرده بود(+) امادر این مقاله قراره به حل شدن چند مشکل بزرگ دیگر خرید اینترنتی لباس که بوسیله هوش مصنوعی برطرف شده اند اشاره کنیم.

یکی از مشکلات خرید اینترنتی لباس، این است؛ زمانی که برای خرید لباس به سایت یک فروشگاه مراجعه می کنیم، حتما باید در سایت فروشگاه کلی بگردیم، تا بتوانیم لباس دلخواه خود را حتی بدون پرو انتخاب کنیم!

حالا تصور کنید همه چیز را جادویی می کنید و تمام این مشکلات از بین میرود. هوش مصنوعی با کمال میل این جادو رو عملی کرده!

در سال ۲۰۱۷، یکی از تیم های شرکت آمازون در سانفرانسیسکو، یک طراح مد هوش مصنوعی ناشناس ساخت. آنها الگوریتمی را توسعه داده بودند که تصاویر را تجزیه و تحلیل کرده، و استایل اشخاص را کپی می نمود و در نهایت اقلام جدیدی را در سبک های مشابه برای افراد تولید می کرد. با وجود اینکه این فناوری پایش به زمینه مد سطح بالا باز نشده؛ اما از پیش خبر از آینده ای متفاوت می دهد.

یکی از شرکت هایی که مدتهاست معیارهای پایداری را در خط مقدم مدل کسب و کار خود رعایت می کند، شرکت تومس (Toms) است. این شرکت در سال 2006 توسط بلیک میکوسکی (Blake Mycoskie) تاسیس شد. در بیانیه ماموریت آنها آمده است:

«ماموریت تومس کمک به بهبود زندگی از طریق تجارت براساس ارزش های اساسی است؛ این ارزش ها در تار و پود تمام کارهایی که ما انجام می دهیم تنیده شده اند. ما معتقد به همکاری با کسانی هستیم که این ارزش ها را رعایت کرده و با اخلاق تجارت می کنند».

هوش مصنوعی چگونه در صنعت مد به کار گرفته می شود؟

هوش مصنوعی به شیوه های مختلفی در صنعت مد مورد استفاده قرار می گیرد، از جمله:

1-اولین مورد استفاده از AI در نقش مشاور است

در اصل از دستیارهای هوشمند مصنوعی برای توصیه لباس به مشتریان براساس قد، وزن، هیکل و سایز فعلی آنها استفاده می شود. سپس براساس جزئیاتی که خود مشتریان در سیستم وارد کرده اند؛ سایزبندی دقیق آنها مشخص می گردد. دقت سایزبندی با توجه به بازخوردهای سایر مشتریان تعیین می شود. به طور متوسط 40% از خریدهای آنلاین در نهایت مرجوع می شوند. استفاده از AI در نقش مشاور اهمیت بسزایی دارد؛ زیرا باعث افزایش رضایت مشتری و کاهش نرخ مرجوعی می گردد.

2-جستجوی لباس در فروشگاه ها بر اساس استایل

مشکلی که بیشتر خریداران اینترنتی لباس با آن مواجه هستند، انتخاب مناسب لباس با توجه به سبک استایلشان است. این مشکل را یکی از استارتاپ های ایرانی به نام کاریزماکالر رفع کرده است. در آمریکا هم استارتاپی تحت عنوان استیچ فیکس توانسته مشکل را بصورت غیر هوشمند رفع کند اما باز هم با مشکلاتی روبه رو است که در بخش انتهایی مقاله به شرح آن خواهیم پرداخت؛

3-از هوش مصنوعی می توان برای افزایش کارآمدی و بهره وری فروشگاه ها و خرده فروشی های آنلاین استفاده کرد

خرده فروشی ها از طریق ثبت فروش، مرجوعیات و خریدهای آنلاین می توانند موجودی فروشگاه های خود را بررسی کرده و محصولات مورد نیازشان را مشخص کنند. براساس نتایج یک بررسی که توسط موسسه Capgemini انجام گرفته، AI به واسطه افزایش بهره وری در فرآیندها و عملیات های مختلف می تواند به خرده فروشان کمک کند تا سالیانه 340 میلیارد دلار در هزینه های خود آن هم تا سال 2020 صرفه جویی کنند. رقم این پیش بینی بسیار زیاد بوده و کاملاً قابل درک می باشد که چرا بسیاری از خرده فروشان تمایل دارند تا از فناوری های جدید، مانند هوش مصنوعی در کسب و کارشان استفاده نمایند.

4-هوش مصنوعی در مد و پایداری

صنعت مد همچنان یکی از بزرگ ترین آلاینده های جهان است. این صنعت مسئول انتشار 10% گاز دی اکسید کربن و 20% فاضلاب صنعتی جهان است، و حدود 25% از کل حشره کش های مورد استفاده در دنیا در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. تصور اینکه این صنعت برای اینکه تب و تاب فست فشن را به این صورت سر پا نگه دارد؛ همچنان به تولید انبوه ادامه می دهد شاید تا اندازه ای غیر واقعی به نظر برسد. اما می توان از AI در بسیاری از مراحل تولید برای مقابله با این معضل، و در نتیجه کاهش نرخ موجودی شرکت ها استفاده کرد. هوش مصنوعی راهکارهای پایداری را به صنعت مد ارائه می دهد؛ چون باعث کاهش 20 تا 50% سطح کلی موجودی شرکت ها و در نتیجه بهبود شرایط کار در صنعت مد می شود. استفاده از AI در کنار یادگیری ماشین، یادگیری عمیق، پردازش زبان طبیعی، تشخیص بصری و تحلیل داده ها می تواند باعث کاهش اشتباهات و خطاها در پیش بینی و پیشگویی روند مد شود؛ دقت در پیش بینی در نهایت باعث کاهش حجم لباس های تولیدی و بلا استفاده می گردد.

برندهای استفاده کننده از هوش مصنوعی

restrict paid=”pro-designer”]

– برند اچ اند ام (H&M)

اولین برندی که در این خصوص به آن پرداخته می شود؛ برند اچ اند ام (H&M) است. اچ اند ام یک برند فروشگاهی محبوب در سراسر جهان است که در سال 1947 توسط ایرلینگ پرسون (Erling Persson) در سوئد تاسیس شد و سالیانه مسئولیت تولید بخش اعظمی از پوشاک مصرفی جهان را برعهده دارد. آنها برای ارتقا و بهبود شرایط کسب و کار خود، استفاده از روش های تجزیه و تحلیل پیشرفته و هوش مصنوعی را انتخاب کردند. اچ اند ام با بهره گیری از فناوری های هوش مصنوعی، در حال اصلاح روش هایش برای پیگیری و پیش بینی روند مد، برنامه ریزی تدارکاتی، کاهش تعداد فروش های تخفیف دار و حجم موجودی های به فروش نرفته انبارهای خود است. در ضمن آنها از AI برای بررسی عرضه و تقاضا و اختصاص کالای کافی به هر یک از فروشگاه های خود استفاده می کنند؛ این امر در نهایت باعث کاهش تعداد لباس های هدر رفته می شود. گروه H&M نتایج تجزیه و تحلیل هوش مصنوعی را با هوش انسانی ترکیب می کند و در نهایت از نتیجه آن که به «هوش تقویت شده» معروف است، استفاده می کند.

– استیتچ فیکس (Stitch Fix)

شرکت استیتچ فیکس (Stitch Fix) در فوریه 2011 توسط کاترینا لیک (Katrina Lake) تاسیس شد. این شرکت در زمینه ارائه خدمات سبک مشتری به زنان و مردان فعالیت می کند. آنها هم از داده های مشتریان و هم از داده های مراجعه کنندگانشان استفاده می کنند تا دقیق ترین نتیجه را به کاربرانشان ارائه دهند. در این پلتفرم مشتری در هنگام ساخت پروفایل خود، اطلاعاتش را وارد می کند. سپس کاربر به سوالاتی مانند این سوالات پاسخ می دهد: «آیا از خرید لذت می برید؟» و «صبح ها چقدر برای آماده شدن وقت صرف می کنید؟»؛ پاسخ کاربر به این سوالات به آنها در خلق یک تجربه شخصی برای او کمک می کند. از فناوری های مختلفی برای موفقیت این ابزار یا برنامه استفاده می شود. برخی از این فناوری ها عبارتند از: سیستم های پیشنهادی، محاسبات انسانی (استفاده از هوش انسانی برای حل مسائل محاسباتی)، بهینه سازی لجستیک، ماشین های حالات (یک ماشین می تواند حالت های مختلفی داشته باشد، اما در هر لحظه تنها یکی از این حالت ها را دارد)، مدل سازی تقاضا، مدیریت موجودی و یک بستر داده (پایگاه داده مشتریان که در سیستم های دیگر هم قابل دسترسی است).

این استارتاپ آمریکایی چندین سال است که در حوزه فروش اینترنتی لباس فعالیت میکند و با کمک گرفتن از چندین متخصص استایلیست، مشتریان را آنالیز میکند و با توجه به سوالاتی که کاربر جواب داده و بررسی خریدهای گذشته اش، ست لباس را برای مخاطب پیشنهاد میکند. همانطور که میدانید در فعالیت های انسانی همیشه احتمال خطا وجود دارد و ممکن است لباسی که به کاربر پیشنهاد می شود مورد پسند مخاطب نباشد که برای این مشکل جوانان خلاق ایرانی راه حلی پیدا کرده اند که در ادامه به توضیح کامل آن می پردازیم.

– کاریزماکالر (carismacolor)

پاساژ اینترنتی کاریزماکالر فعالیت تخصصی خود را در حوزه فروش پوشاک از سال ۱۴۰۰ شروع کرده است. کاریزماکالر با تکیه بر سیستم هوش مصنوعی میتواند استایل، سلیقه و فرم بدن شما را شناسایی کند. فروشگاه کاریزما کالر براساس این معیارها لباسی متناسب با فرم بدنی و سلیقه تان به شما پیشنهاد میکند. همچنین میتوانید براساس مکان مورد نظرتان از سیستم کاریزماکالر کمک گرفته تا ست لباس جذابی از محصولات موجود در کاریزما کالر برای شما انتخاب کند.

مهمترین رسالت کاریزماکالر بهبود سبک پوشش و استایل بر اساس سلیقه مشتریان گرامی است. همچنین کاریزماکالر توانسته با صدها فروشگاه در سراسر ایران همکاری خودش را آغاز کند و همین مورد نوید بر تنوع بالای پوشاک در کاریزماکالر است.
در کاریزماکالر میتوانید تمام آیتم هایی که مرتبط با مد و پوشاک است را پیدا کنید. محصولات ارائه شده در بخش لباس زنانه شامل بادی زنانه، تاپ و نیم تنه زنانه، سرهمی، پیراهن و سارافون زنانه، بلوز، تونیک و شومیز زنانه، کت و شلوار، جلیقه و کت زنانه، شلوار و شلوارک زنانه ، دامن، لگ و ساپورت، ست مانتو، لباس مجلسی، تیشرت زنانه، کیف و کفش و اکسسوری زنانه است. همچنین امکان خرید ست چرم زنانه، ست کیف و کفش زنانه و ست اسپرت در کاریزماکالر وجود دارد.

هوش مصنوعی کاریزماکالر و سیستم آنلاین پیشنهاد لباس

شاید در نگاه اول از خودتان بپرسید که چطور ممکن است که یک سیستم بی روح بتواند لباسی متناسب با استایل بدنی،‌ پیشنهاد کند. اما خبر خوش اینجاست که عده ای از جوانان با استعداد ایرانی توانسته اند سیستمی را با استفاده از هوش مصنوعی پیاده سازی کنند که عمل پیشنهاد لباس با توجه به استایل شخصی را به صورت انلاین و بدور از خطای انسانی انجام دهد.

کاریزماکالر چگونه کار میکند؟

استارتاپ کاریزماکالر حاصل تلاش این تیم خلاق ایرانی است. ساز و کار فروشگاه اینترنتی لباس کاریزماکالر به این صورت است که کاربر در این فروشگاه لباس ثبت نام کرده و با پاسخ دادن به تعدادی سوال، هوش مصنوعی فروشگاه، استایل شخصی کاربر را شناسایی میکند و لباس مناسب استایل بدنی اش را پیشنهاد میکند.

نکته جالب توجه اینجاست که سیستم هوش مصنوعی سایت کاریزماکالر، رفتار کاربر را زیر نظر دارد و با توجه به محصولاتی که بازدید کرده و یا حتی خریداری کرده، سلیقه کاربر را متناسب با قیمت هایی که متناسب با رفتارش باشد را به کاربر هدف پیشنهاد میکند.

هدف کاریزما کالر، تحول در حوزه فروش آنلاین لباس است. به طوری که خرید انلاین لباس را ساده تر کند به طوری که هرشخصی بتواند یک استایلیست راهنما برای خودش داشته باشد و بتواند بهترین لباس را متناسب با فرم بدن خود بپوشد. حتی این سیستم لباس هایی بعنوان ست لباس به کاربر پیشنهاد میکند. بعنوان مثال ممکن است شما شلوار لی زنانه ای را انتخاب کنید و بخواهید کفش،‌ لباس و اکسسوری متناسب و ست با آن شلوار را بپوشید، اینجاست که هوش مصنوعی کاریزماکالر به کمک شما می آید و آیتم هایی را متناسب با شلوار انتخابیتان به شما پیشنهاد میکند با این هدف که استایلتان را بهتر و زیباتر جلوه دهد و رضایت کاربر را نسبت به خرید لباس جلب کند.

لینک رسمی وب سایت: فروشگاه اینترنتی لباس کاریزماکالر (carismacolor.com)[/restrict]

جمع‌بندی

بهره گیری از هوش مصنوعی در صنعت مد مزایای زیادی به همراه دارد که از جمله آن می توان به نقش دستیار مد آنلاین در بهبود تجربه مشتریان، پیش بینی روند مد و خلق راهکارهای پایدار اشاره کرد. ما باید در عصر مصرف محور، پیام های درستی را به مصرف کنندگان انتقال دهیم و آنها را ترغیب به مشارکت در این زمینه نماییم؛ زیرا به سمت یک عصر دیجیتالی تر حرکت می کنیم.

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *