حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

نرم‌افزارهای طراحی لباس

آموزش طراحی مد و لباس امروزه به صورت کاملاً علمی و با ابزارهای روز دنیا همراه شده است نرم افزار طراحی لباس مثل نرم افزار optitex کار را بسیار راحت‌تر از قبل کرده‌اند. اگر می‌خواهید به کلاس طراحی لباس بروید و دوره‌ طراحی مد و لباس را ببینید، در انتخاب آموزشگاه خود دقت کافی را داشته باشید. زیرا آموزش طراحی لباس اگر زیر نظر یک مربی حرفه‌ای و با تجربه نباشد، سبب می‌شود شما نتوانید به صورت علمی و کارآمد دوره طراحی لباس را بگذرانید.

طراحی مد و لباس یک رشته‌ی محبوب و پُرطرفدار در تمامی دنیا می‌شود،
 بسیاری از کشورها سرمایه‌گذاری‌های زیادی در خصوص دیزاین و فشن می‌کنند، زیرا این حرفه تبدیل به یک صنعت بسیار پر درآمد و ارز آور برای جوامعی شده است که روی آن برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری بلندمدت کرده‌اند. امروزه لباس تنها یک پوشش نیست. بلکه همه‌ی افراد در جوامع مختلف به پوشش خود حساس شده‌اند. آن‌ها موارد زیادی مانند زیبایی، راحتی، مطابق مد روز بودن، رنگ، طرح لباس و … را به عنوان فاکتورهای مهم در انتخاب خود در نظر می‌گیرند. همان‌طور که مردم سخت‌پسندتر شده‌اند به همان نسبت هم طراحان لباس از ابزراهایی برای برآورده کردن نیازهای هرچه بهتر و بیشتر آن‌ها استفاده می‌کنند. یکی از این ابزارها نرم افزار طراحی لباس است.
در این مقاله با نرم افزارهایی برای طراحی لباس آشنا می‌شیم.

دروس مرتبط و پیش نیازها: معرفی رشته طراحی لباس | ابزار چیست و چه کاربردی دارد؟

همیشه آدما در طول تاریخ تمدن، در جستجــوی راه‌ی برای زندگــی بهتــر و راحــت‌تر بوده و هستــن و همین خصوصیــت کمال گرایــی و آرمانــی فکــر کــردن انسان‌ها، باعث به وجــود اومدن پـدیـده های اکتسابـی مثل علم، هنر، فرهنگ و تمدن شــده؛  پــررنــگ شدن نقش حرفــه و مهــارت و ارتباط تنگاتنــگ اون با اقتصــاد و سطح رفاه اجتماعی، باعث به وجود اومدن انقــلاب صنعتی شده و یافتن راه‌های جدید و خلاقانه برای حل کردن مشکلات اون هم به‌گونه‌ای که نیازهای مردم در اولویـت قرار بگیـره موضوعـیِ که “تفکـر دیزاین” به ما گـوش‌زد مـی‌کنه؛ 
ما در مدرسـه دیـزاین مهـارت‌ها و رشته‌های دیزایــن محــور رو بررسی می‌کنیم و سعــی داریم فرهنگ دیزاین در زبان فارسی رو گسترش بدیم؛

قطعاً در گذشته کار یک طراح مد و لباس بسیار سخت‌تر از امروز بوده است. همه چیز را باید به صورت دستی و اندازه‌گیری‌های دقیق روی کاغذهای الگو می‌کشیدند و به عیب‌یابی‌های طاقت‌فرسا و چندین‌باره پس از دوخت نیاز داشت. خیاطی و طراحی در گذشته به عنوان یک کار سخت قلمداد می‌شد زیرا ابزارهای موجود و در دسترس بسیار ابتدایی بود و این کار را پر زحمت می‌کرد.

اگر شما از آن دست افرادی هستید که به دنیای فشن و دیزاین علاقه‌مندید، از همین حالا می‌توانید وارد این حرفه‌ی پُرطرفدار جهانی بشوید. در قدم نخست یک اموزشگاه طراحی لباس ومد خوب  پیدا کنید و در آن ثبت‌نام کنید. سپس می‌توانید در کلاس طراحی لباس شرکت کنید و دوره‌ی طراحی مد و لباس را بگذرانید. در نهایت مدرک معتبر طراحی لباس را هم بگیرید. کم کم با کسب تجربه در این کار می‌توانید درآمد خوبی هم کسب کنید.

آموزش طراحی مد و لباس امروزه به صورت کاملاً علمی و با ابزارهای روز دنیا همراه شده است نرم افزار طراحی لباس  مثل نرم افزار optitex کار را بسیار راحت‌تر از قبل کرده‌اند. اگر می‌خواهید به کلاس طراحی لباس بروید و دوره‌ طراحی مد و لباس را ببینید، در انتخاب آموزشگاه خود دقت کافی را داشته باشید. زیرا آموزش طراحی لباس اگر زیر نظر یک مربی حرفه‌ای و با تجربه نباشد، سبب می‌شود شما نتوانید به صورت علمی و کارآمد دوره طراحی لباس را بگذرانید.

با تغییراتی که امروزه در کشورمان در صنعت لباس شاهد آن هستیم، در نهایت با داشتن پشتکار و علاقه، بسیاری از سختی‌های این راه را پشت سر می‌گذارید و به یک جایگاه اجتماعی مناسب دست پیدا می‌کنید. فقط قدم نخست گذراندن دوره طراحی مد و لباس است.

نرم‌افزار طراحی لباس آپتیتکس

نرم افزار طراحی لباس اپتیتکس optitex

نرم افزار شبیه‌سازی لباس روی مانکن:

نرم افزار طراحی لباس optitex با قرار دادن لباس روی مانکن انتخابی و در نظر گرفتن جنس و بافت پارچه و مدل لباس، نحوه قرارگیری لباس روی اندام و ریزش پارچه آن را شبیه‌سازی می‌کند و امکان ایجاد تغییرات مورد نیاز را به طراح می‌دهد. نرم افزار Optitex هم برای مشتریان و هم برای طراحان امکانات جالبی را به وجود آوده است. زیرا از دوباره‌کاری و طولانی‌شدن پروسه دوخت و طراحی جلوگیری می‌کند.

نرم افزارهای حوزه طراحی لباس:

نرم افزار آپتیتکس شامل یک بخش طراحی الگو و سایزبندی می باشند، همچنین یک بخش دیگر شامل چیدمان دستی و خودکار و تعدادی از آن ها  هم مانند بخش طراحی سه‌بعدی یا طراحی روی مانکن است. در نرم افزار optitex به صورت سه‌بعدی می‌توانید لباس طراحی شده را در زاویه‌های گوناگون بررسی کنید و عیب‌هایش را راحت تر ببینید.

نرم افزار مارکر و چیدمان:

در محیط نرم افزار طراحی لباس optitex مارکر یا چیدمان الگو امکان به حداقل رساندن دورریز پارچه و مواد اولیه را به وجود می‌آورد. از این جهت بسیار مقرون به صرفه است. بدین صورت که تمام قطعات الگوها را با در نظر گرفتن مسیر الگو، عدم تداخل الگوها و حذف فضاهای خالی بر روی عرض پارچه چیدمان می‌کند. با استفاده از نرم افزار optitex علاوه‌بر به حداقل رساندن هدر رفت پارچه در مواردی که با کمی عرض پارچه مواجهیم، مصرف پارچه را بهینه‌تر می‌کند.

در یک دوره طراحی مد و لباس استاندارد و کامل کار کردن با نرم افزار های محبوب ومعروف این حوزه را در کلاس طراحی لباس به شما می‌آموزند. امروزه اکثر آموزشگاه‌های طراحی لباس به صورت مدرن دوره‌های طراحی لباس را برگزار می‌کنند. لطفاً به سرعت اقدامات لازم را برای ورود به عرصه‌ی دیزاین و فشن انجام دهید. مطمئن باشید با تلاش جز افراد موفق این رشته خواهید بود.

همان‌طور که گفته شد در کلاس‌های طراحی لباس، نرم افزارهای مختلفی را آموزش می‌دهند، یکی از این نرم افزارهای پُرطرفدار و بسیار کار آمد نرم افزار تولید شده توسط شرکت طراحی مد و فشن optitex است. نرم افزار optitex قابلیت‌های فراوانی دارد و در آموزش طراحی مد و لباس به عنوان ابزار قدرتمند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با استفاده از نرم افزار طراحی لباس optitex به سادگی در محیط نرم افزار با استفاده از ابزارهای تعبیه شده، طرح خود را می‌زنید و در نهایت آن را به صورت سه‌بعدی می‌بینید. می‌توانید به صورت مجازی لباس را بر تن مانکن تجزیه و تحلیل کنید. ریزش‌های پارچه و نحوه‌ی قرارگیری در قسمت‌های مختلف بدن را ببینید. حتی این امکان برای‌تان وجود دارد که از خروجی مورد نظر، در سایز دلخواه پرینت بگیرید. همچنین در صورت تمایل آن را به ماشین‌های برش پارچه متصل کنید.

طراحی لباس مطابق با سلیقه مشتری

یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد نرم افزار آپتیتکس این است که می‌توانید با استفاده از سلایق مشتری در همان لحظه نخست لباس مورد نظر را برای او طراحی کنید. با وارد کردن اطلاعات دقیق در خصوص رنگ، طرح و جنس پارچه، خروجی نهایی را به صورت شبیه‌سازی شده و سه‌بعدی مشاهده کنید. این ویژگی کمک شایانی به طراحان و افراد کرده است. با کمک نرم‌افزار طراحی لباس optitex می‌توانید گزینه‌هایی مانند جنس، رنگ، وزن و نوع پارچه را در طرح خود اعمال کنید.

در گذشته بسیار پیش می‌آمد که مشتری پس از دوخته شدن لباس از آن ناراضی باشد یا به دلیل اینکه نمی‌توانست مدل ذهنی خود را به خوبی به طراح معرفی کند، پس از صرف هزینه‌های زیاد، از محصول نهایی خوشش نمی‌آمد. این دست مشکلات با وجود نرم افزار طراحی لباس optitex حل شده است. به عبارت بهتر با کمک نرم‌افزار طراحی لباس optitex نیازسنجی و رسیدن به سلیقه مشتری قبل از دوخت و حتی الگوسازی بسیار ساده و سریع انجام می‌شود.

ویژگی‌های نرم افزار optitex

 • شبیه‌سازی تمام فعالیت‌های قبل از تولید مربوط به اتصالات، تجسم، بافت و تنوع رنگ
 • الگوها را می‌توان به راحتی بر روی یک یا چندین مدل در نرم افزار گنجانده شده آویخت.
 • سیستم شبیه‌سازی پارچه و تولید محصولات با کیفیت بالا به دلیل اتصالات مجازی دقیق
 • علامت‌گذاری و ساخت نشان‌گر بر روی پارچه
 • صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ی طراحی و تولید لباس
 • امکان استفاده در تولیدات انبوه در شرکت‌های نساجی و کمک به سیستم فروش و بازاریابی
 • حداکثر مطابقت با طراحی نهایی پس از دوخت
 • خود نرم افزار نسبت به نرم افزارهای مشابه، از نظر مالی بسیار ارزان‌تر و اقتصادی‌تر است.

با نرم افزار طراحی لباس optitex و قابلیت‌های خوبش آشنا شدیم. دیدیم که پیشرفت تکنولوژی‌ها چگونه به طراحان مد و فشن کمک‌های قابل توجهی کرده است. اگر شما هم خواهان داشتن یک جایگاه شغلی خوب و درآمد مناسب هستید، پس از گذراندن دوره‌ی طراحی لباس در یک آموزشگاه معتبر می‌توانید اموزش طراحی مد لباس  را ببینید و به جمع دیزاینرهای فشن و مد بپیوندید.

نرم‌افزار طراحی الگو و لباس جِمینی Gmini

gemini نرم افزار طراحی لباس جمینی

نرم‌افزار طراحى الگو، طراحی لباس و سایزبندى جمینی (Gemini)، محصولى جامع به‌منظور طراحى دقیق، سریع و بدون خطاى الگو مطابق با خواست تولیدکنندگان پوشاک مى‌باشد. با استفاده از این نرم‌افزار، طراحان لباس و الگو مى‌توانند مطابق با متد دلخواه خود و بدون محدودیت، الگوى موردنظر را طراحى نموده، سپس با استفاده از جداول استاندارد سایز موجود در آرشیو نرم‌افزار یا با بهره‌گیرى از جداول مورد تأیید خود که به نرم‌افزار افزوده مى‌شود، الگو را سایزبندى نمایند.

بهره‌گیرى از رابط کاربرى فارسى و انگلیسى، ابزارهاى توابع پیشرفته طراحى الگو نظیر ابزار ایجاد ساسون، انتقال ساسون، پلیسه به روش‌هاى مختلف، توابع ایجاد حق درز لباس، ایجاد چرت، اوازمان و غیره این امکان را براى طراحان فراهم مى‌سازد تا به سادگى و دورى از خطاهاى متداول طراحى الگو، طراحى نمایند. همچنین امکان ایجاد منحنى‌هاى کامل و یکنواخت با استفاده از تابع منحنى BEZIER در طراحى منحنى‌هاى الگو امکان کنترل و ترسیم بهترین منحنى را فراهم مى‌سازد.
از مهم‌ترین ویژگى‌هاى این محصول نرم‌افزارى، مى‌توان به رابط کاربرى فارسى، قابلیت ارتباط با سایر محصولات نرم‌افزارى معتبر دنیا و همچنین دستگاه‌هاى سخت‌افزارى پیشرفته پوشاک نظیر دیجیتایزر، پلاتر و دستگاه برش خودکار اشاره نمود.
همچنین در صورتى‌ که الگو داراى سایزبندى باشد، تمام سایزها به‌صورت مستقیم از طریق دیجیتایزر وارد سیستم نرم‌افزارى مى‌گردند.

ویژگی های نرم افزار جیمینی

[um_loggedin]

 • ایجاد سایزبندى جدید مطابق با استاندارد خود یا امکان استفاده از جداول سایزبندى استاندارد تعبیه‌شده در نرم‌افزار
  قابلیت کنترل، ویرایش و تغییر منحنى‌هاى الگو به سادگى و با دقتى بى‌نظیر با استفاده از تابع منحنى BEZIER
 • امکان ارسال الگوى مادر به داخل نرم‌افزار به‌منظور تغییر یا اعمال سایزبندى
 • داراى بیش از ۷٠ ابزار و تابع پیشرفته به‌منظور تسهیل در امر طراحى الگو
 • مطابقت قطعات مختلف الگو با یکدیگر پیش از دوخت و تولید
 • استفاده از رابط کاربرى فارسى، انگلیسى، عربى، ترکى استانبولى و …
 • قابلیت تبدیل فایل‌هاى ذخیره‌شده الگو به فرمت فایل‌هاى سایر نرم‌افزارهاى شناخته‌شده
 • انتقال اجزاى یک الگو به الگوى جدید به‌منظور افزایش سرعت و دقت طراحى
 • استفاده از تابع «دستیار طراح الگو» به‌منظور طراحى بهینه الگو
 • ذخیره روش سایزبندى به‌عنوان یک قانون براى استفاده مجدد
 • امکان سایزبندى الگو به دو روش نقطه‌اى و یا خودکار
 • داراى آرشیو طرح الگو
 • کاهش زمان سایزبندى
 • آرشیوسازى و طبقه‌بندى موثر الگوها
 • پاسخگویى سریع به تغییر و نیاز بازار مد
 • امکان تغییر و ویرایش سریع و آسان الگو
 • کاهش چشمگیر زمان ایده تا طراحى الگو
 • کاهش ریسک طراحى و ایجاد الگوى جدید
 • افزایش قابلیت ایجاد سایز در محدوده‌هاى دلخواه
 • امکان ارسال، انتقال و جابجایى الگوها به آسانى از طریق اینترنت

[/um_loggedin]

نرم‌افزار طراحی لباس مارولس دیزاینر Marvelous Designer

نرم افزار طراحی لباس مارولس دیزاینر Marvelous Designer

 نرم افزار کاربردی که توسط آن می توانید طرح و ایده های مدرن برای لباس را خلق کنید و آنها را با دقت بسیار بالا رندر کنید، و الگوهای دقیقی را بدون استفاده از الگوهای CAD طراحی نمایید. بنابراین بدون استفاده از نرم افزارهایی مانند CAD می توانید اقدام به طراحی لباس و پوشش های مختلف کنید تا سرعت بیشتری در این کار داشته باشید. یکی از قابلیت های کلیدی این نرم افزار هماهنگ سازی ویرایش الگو و دراپینگ 3 بعدی برای طراحی تعاملی می باشد. به این معنی که هر گونه تغییرات در الگو را به صورت کامل و بلافاصله بر روی دراپینگ لباس های سه بعدی منعکس می کند. همچنین از دیگر قابلیت های کلیدی این نرم افزار می توان به سادگی کار با آن و ویرایش الگوها، اشاره کرد. شما می توانید تنها با چند کلیک موس الگوهای طراحی شده را به یکدیگر دوخته و آن را بر روی تن مدل موجود مشاهده کنید.

این نرم افزار از انواع خواص فیزیکی پارچه ها از جمله: کششی، برشی، خم، سفتی، چگالی، ضخامت و … پشتیبانی می کند و کنترل این پارامترها به شما در شبیه سازی هر چه ببهتر مدل های طراحی شده کمک می کند. همچنین این نرم افزار با نرم افزارهای معروف مدل سازی سه بعدی از جمله 3ds Max، مایا و بسیاری دیگر سازگار می باشد.

قابلیت های نرم افزار Marvelous Designer

[um_loggedin]

 • پشتیبانی از الگوهای طراحی کامل
 • هماهنگ سازی ویرایش الگو و دراپینگ 3 بعدی برای طراحی تعاملی
 • پشتیبانی از Tuck, Shirring, Pleat, Gather, Ironed line making
 • پشتیبانی از نرم افزار های مدل سازی سه بعدی چون 3ds Max، maya و …
 • پشتیبانی از انواع خواص فیزیکی پارچه ها
 • و …

[/um_loggedin]

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *