حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

اصول طراحی استاندارد | DSP

تقریبا برای همه ی ما مرغوبیت کالا در هنگام خرید بسیار مهم است از طرفی در خیلی از مواقع ما به تنهایی توانایی شناسایی کیفیت یک محصول یا خدمات ارائه شده را نداریم، هر روز برندهای متفاوتی به وجود می‌آید که ما از بیشتر آنها اطلاعی نداریم، اولین راه حل برای انتخاب محصول مناسب ، نشان استاندارد کالا می باشد. درواقع این نشان به ما کمک میکند تا کیفیت کالا یا خدمات مورد نظرمان را ارزیابی کنیم.

از طرفی تولیدکنندگان دوست دارند استانداردها و گواهینامه هایی را که بدست آورده اند به مشتریان خود نشان دهند. با مشاهده و آگاهی نسبت به این استاندارد ها می توانید موارد متعددی را پیدا کنید که نشان دهنده حرفه ای بودن و آینده نگر بودن یک شرکت است.

استاندارد چیست؟

از دید اجتماعی آنچه بر پایه قرارداد، سنت، یا قانون، نمونه‌ای برای سرمشق به کار می‌رود و اجرای آن مورد پذیرش همه می‌شود استاندارد (به فرانسوی: Standard) گفته می‌شود.

از دید فنی، وضع قوانین و مقرارت برای تعیین کیفیت و مشخصات مطلوب یک کالا یا خدمات را استاندارد می‌گویند.

پایه مان برابر واژه استاندارد به معنای آنچه باید در کارها و امور به عنوان پایه و اساس قرار بگیرد و بماند. این واژه به فرهنگستان زبان ایران پیشنهاد شده‌است.

به سازمان هایی که بر کیفیت کالاها نظارت می کنند، سازمان استاندارد گفته می شود که انواع و اسامی مختلفی دارند. ایزو ISO یکی از همین سازمانها در سطح بین المللی است که 157 عضو دارد.

استاندارد در لغت ، معنی جامع و متنوعی دارد. استاندارد یعنی میزان انطباق با الزامات و قوانین از پیش تعیین شده. یعنی تدوین و تعیین ویژگی های لازم در تولید یک فراورده و انجام یک خدمت. پس استاندارد تنها مربوط به کالا نیست و خیلی از خدمات را نیز شامل میشود.

درواقع استاندارد یعنی نوشته هایی که محتوای آن حاکی از راه حل انجام دادن یک عملیات فنی تکراری است. استاندارد به نوعی زبان مشترکی است بین تولید کننده کالا یا ارائه دهنده خدمات با مشتری.

استانداردها معمولا توسط گروهی از افراد خبره، سازمان ها، نهادهای دولتی یا شرکت های خصوصی تدوین می شوند. در حال حاضر کمتر کشوری ست که سازمانی برای نظارت بر کیفیت کالاها و خدمات نداشته باشد و تقریبا تمامی کشورها یک سازمان ملی استاندارد دارند.

چرا استاندارد مهم است؟

استاندارد یک توافق نامه جمعی است که به درک یکسان نیاز ها در یک جامعه کمک کرده و باعث یکسان سازی شناخت یک موضوع می شود.به عنوان مثال:
⦁ اسباب بازی ها نباید حاوی مواد مضر باشند.
⦁ ارتفاع پله ها برای هر پله یکسان است.
⦁ در یک راه پله، در یک سو به ارتفاع کمر شما نرده محافظ نیاز است.
وقتی یک شرکت توسط عضو سازمان استاندارد ملی تأیید شود، می توانیم اطمینان حاصل کنیم که آنها با مقررات خاصی مطابقت دارند. هر استاندارد قوانین خاص خود را در باره یک موضوع به طور تخصصی دارد. بنابراین هر کدام شماره اختصاصی مر بوط به خود را دارند.

کشف استانداردها، اولین گام شروع طراحی محصول

تیم‌های طراحی محصول از همان ابتدا کار خود را شروع می‌کنند تا به طور یکپارچه زیبایی‌شناسی، قابلیت استفاده،آنتروپومتری، استانداردهای ساخت و حتی اهداف بلندمدت تجاری را در محصول بگنجانند.

فرآیند طراحی محصول بر اساس الزامات استانداردهای مدیریتی از گام‌های تشکیل‌شده است که در ادامه قدم‌های آن در سازمان تشریح شده است، باوجود اینکه قدم‌های اصلی در فرآیند طراحی تمامی محصولات مشابه هم هستند اما در طراحی مستندات باید به ویژگی‌ها و الزامات هر محصول توجه نمود .

ورودی‌های طراحی

ورودی‌های طراحی و توسعه محصول توسط تیم طراحی جمع‌آوری‌شده و کفایت این ورودی‌ها قبل از طراحی بازنگری شده و سوابق آن نگهداری می‌گردد.این ورودی‌ها می‌تواند موارد زیر باشد:

  • الزامات مرتبط با محصول از طرف مشتری
  • الزامات قانونی و مقرراتی مرتبط با محصول
  • سوابق طراحی‌های مشابه قبلی
  • محدودیت بودجه ساخت
  • محدودیت استفاده از متریال
  • و….

بعد از کشف ورودی های طراحی ، طراحی متناسب با محصول توسط تیم طراحی صورت می‌گیرد طراحی می‌تواند با به‌کارگیری ابزارهایی صورت گیرد نظیر نرم‌افزارها طراحی سه بعدی؛

به‌منظور اطمینان از انطباق خروجی‌های مورد انتظار برای کاربرد موردنظر، ساخت پروتوتایپ محصول قبل از به‌کارگیری آن صورت می‌گیرد بدین منظور نمونه محصولاتی به‌صورت آزمایشی تولیدشده و آزمون‌های مختلفی بر روی آن اجراشده و سوابق نگهداری می‌گردد.

درصورتی‌که نتایج آزمون‌ها با الزامات تعیین‌شده تطابق داشته باشد تولید انبوه محصول در برنامه قرار می‌گیرد.
در برخی از محصولات امکان پروتوتایپ سازی قبل از به‌کارگیری آن وجود ندارد که سازمان باید متناسب با آن محصولات اقدامات موردنیاز را اجرا نماید.

قدم‌های فوق مهم‌ترین گام‌های فرآیند طراحی محصول تولیدی است.

اصالت استانداردهای دیزاین کلاب

این استانداردها با توجه اصول طراحی جهانی و شیوه مصرف توسط کاربران تدوین و تنظیم شده اند .

فید کامل استانداردهای به ثبت رسیده: