حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

مدیریت منابع | Resource Management

بسیاری از ما با شنیدن واژه‌ی منابع به یاد منابع طبیعی (Natural Resources) می‌افتیم. البته این مسئله کاملاً قابل درک است. منابع طبیعی یکی از مهم‌ترین منابعی هستند که در اختیار جامعه‌های انسانی قرار می‌گیرند- اما باید به خاطر داشته باشیم که مفهوم منابع در زمینه کسبُ کار محدوده‌ی بسیار گسترده‌تری رو شامل می‌شه،
هر سازمانی، کوچک یا بزرگ، از سرمایه‌های گوناگونی برای عملیاتی‌کردن کسب‌وکار خود استفاده می‌کند، صنعت مهم نیست، همه شرکت‌ها یک چیز مشترک دارند "منابع"

تفکر سیستمی System-thinking-in-the-organization

وقتی از منابع (Resources) و مدیریت منابع (Resource Management) صحبت می‌کنیم، اول‌ش همه چیز به نظر ساده و شفاف می‌آد، این در حالیِ که وقتی کمی دقیق‌تر فکر می‌کنیم و انتخاب‌ها و تصمیم گیری‌های درست و نادرست خود را مرور می‌کنیم، متوجه می‌شیم که ریشه‌ی بخش مهمی از اشتباهات‌مان را باید در درک ضعیف یا نادرست از مفهوم منبع جستجو کنیم؛

مدیریت منابع به حوزه‌ی کسب و کار محدود نیست  و همه‌ی جنبه‌های زندگی مصداق پیدا می‌کنه…در این درس میخوایم با منابع آشنا بشیم و بگیم مدیریت منابع دقیقا به چه معناس.

منابع

[um_loggedin]بسیاری از ما با شنیدن واژه‌ی منابع به یاد منابع طبیعی (Natural Resources) می‌افتیم. البته این مسئله کاملاً قابل درک است. منابع طبیعی یکی از مهم‌ترین منابعی هستند که در اختیار جامعه‌های انسانی قرار می‌گیرند- اما باید به خاطر داشته باشیم که مفهوم منابع در زمینه کسبُ کار محدوده‌ی بسیار گسترده‌تری رو شامل می‌شه،
هر سازمانی، کوچک یا بزرگ، از سرمایه‌های گوناگونی برای عملیاتی‌کردن کسب‌وکار خود استفاده می‌کند، صنعت مهم نیست، همه شرکت‌ها یک چیز مشترک دارند “منابع”

البته باید توجه داشت که منظور از منابع “دارایی(asset)” های یک شرکت نیست!

«منابع» به امکانات و قابلیت‌های مورد نیاز برای اجرای یک پروژه‌ی خاص اطلاق می‌شود،
 درحالی‌که «دارایی» به تمام امکانات مشهود (مانند سخت‌افزار، نرم‌افزار، منابع مالی، نیروی انسانی و…) و غیرمشهود (مانند دانش) گفته می‌شود که زیربنای وجودیِ سازمان هستند و هسته‌ امکانات و قابلیت‌های کلی سازمان را تشکیل می‌دهند؛
بنابراین، مدیریت دارایی‌ها فرآیندی است که ویژگی‌ها و قابلیت‌های متفاوتی از مدیریت منابع دارد و در بستر متفاوتی هم اجرا می‌شود. ا اتمام پروژه، می‌توان منابع را از بین برد، حذف کرد یا کاربری‌شان را تغییر داد. اما دارایی‌های سازمان را نمی‌شود حذف کرد یا از بین برد، فقط می‌توان آنها را تغییر داد؛

مدیریت منابع

مدیریت منابع (انگلیسی: Resource management) در مطالعات سازمانی، به توسعه کارآمد و مؤثر منابع سازمان در زمان مناسب، اطلاق می‌گردد، که این منابع شامل منابع مالی، موجودی، مهارت‌های انسانی، منابع تولیدی یا فناوری اطلاعات باشد. مدیریت منابع همچنین از مباحث مهم در حوزه مدیریت پروژه بشمار می‌آید، که از دیدگاه مؤسسه مدیریت پروژه، بعنوان یکی از ده حوزه مهم در زمینه مدیریت بهینه پروژه محسوب می‌شود؛
تا زمانی که راه‌های کسب حداکثر بازده از منابع خود را پیدا نکنید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که کسب و کار بدون دردسر موفق شود. این همان مدیریت منابع است؛ علت ارزشمندی منابع به «محدود بودن» آن‌هاست و اگر ما در تصمیم‌ها و انتخاب هایمان به این محدود بودن توجه نکنیم، احتمالاً منابع‌مان را تلف خواهیم کرد. در دوره‌های مدیریت کسب و کار (MBA) بحث منابع و مدیریت منابع را در درس استراتژی کسب و کار می‌گنجونن، اما مدیریت منابع به حوزه‌ی کسب و کار محدود نیست  و همه‌ی جنبه‌های زندگی مصداق پیدا می‌کنه.

دسته بندی منابع

• منابع مالی (Financial Resources)
• منابع انسانی (Human Resources)
• منابع فیزیکی (Physical Resources)
• منابع فکری و داشته های نامشهود (Intellectual / Intangioble Resources)

چرا مدیریت منابع برای سازمان‌ها مهم است؟

خب، همونطور که اشاره شد هر چیزی که یک سازمان برای اجرای یک کار یا پروژه استفاده می‌کند، منبع نامیده می‌شود.

این بدان معناست که همه چیز، از افراد شاغل در سازمان گرفته تا نرم‌افزار و سخت‌افزاری که آن‌ها برای کار استفاده می‌کنند، می‌تواند به عنوان منابعی برای سازمان در نظر گرفته شود.

تعریف منبع به خودی خود کاملاً واضح توضیح می‌دهد که چرا یک کسب و کار برای دستیابی به حداکثر کارایی باید اقدامات دقیق مدیریت منابع را اجرا کند.

با این حال، اگر می‌خواهید به این سوال پاسخ دهید که چرا مدیریت منابع مهم است، می‌توان این دلیل را ذکر کرد: استفاده بهینه از داشته‌های شما برای جلوگیری از هدررفت آن‌ها.

چرا کسب و کارها قادر به مدیریت موثر منابع نیستند؟

مختص مشترکین دیزاین کلاب. شما به این سطح محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید.

ورود یا نام نویسی 🔗

برای دسترسی به صدها درس و محتوای تخصصی در دیزاین کلاب شما نیاز به ثبت نام و تهیه اشتراک دارید.

تمدید یا تهیه اشتراک 🔗 | ورود یا نام نویسی 🔗

.:برای دانلود کاتالوگ آشنایی با محتوای دیزاین کلاب کلیک کنید:.

 

 

[/um_loggedin]

جمع بندی

در روند اجرای مدیریت منابع صبور باشید. این کار یک روند پیوسته است و اگر در شرکت نوپایی مشغول فعالیت هستید، باید برای سازگاری با آن وقت بذارید و مهارت‌های تیم پروژه را به‌خوبی شناسایی کنید. با این کار می‌توانید مطمئن باشید که برای هر کاری منابع مناسبی اختصاص می‌یابد.

مدیریت کارآمد منابع به شما کمک می‌کند تا یک تیم و کسب و کار برنده بسازید. با این حال، قبل از این اتفاق باید درک کاملی از فرآیندها، اینکه چرا مهم هستند و چگونه می‌توانید در نهایت از آن‌ها برای تیم خود استفاده کنید، بهره‌مند شوید.

هنگامی که همه این‌ها را درک کردید، مدیریت تیم، کسب و کار و رشد به بهترین شکل ممکن برای شما آسان‌تر خواهد شد.تنها سوالی که اکنون باید به آن پاسخ داده شود این است: آیا شما برای آن آماده هستید؟

اگر بله، نکاتی که در اینجا ذکر شد به شما کمک زیادی می‌کنند. به آن‌ها بپردازید و مطمئناً شاهد تغییر مثبتی در مدیریت منابع خود خواهید بود.

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *