حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

کارت شناسایی هوشمند – اهمیت و کارکردها | Smart ID Card

یکی از ابزارهایی که در چند سال اخیر استفاده بیشتری برای تأیید هویت و کنترل تردد کارکنان دارد، کارت شناسایی هوشمند است که از سیستم‌های سنتی فاصله گرفته و به سمت تکنولوژی‌های پیشرفته میل کرده است. سیستم حضور و غیاب قدیمی و همچنین کنترل تردد فیزیکی با کمک نیروی انسانی، به شدت احتمال بروز خطا را بالا می‌برند.

بنابراین کارشناسان حوزه امنیت به فکر استفاده از کارت‌های جدیدی هستند که به کارت شناسایی هوشمند رسیده‌اند و در این مطلب به معرفی آن خواهیم پرداخت.

 کارت شناسایی هوشمند   به کارت‌های گفته می‌شود که امکان ذخیره سازی اطلاعات فرد به صورت اطلاعات رمزگذاری شده بر روی آنها وجود دارد. در واقع، شما یک کارت معمولی در اختیار دارید که هم می‌توانید از اطلاعات درج شده بر روی آن برای کنترل تردد فیزیکی استفاده کنید و هم از اطلاعات رمزگذاری شده آن برای تأیید هویت در سیستم‌های مانند سیستم حضور و غیاب و سیستم کنترل تردد استفاده شود.

چاپ کارت شناسایی هوشمند شامل درج اطلاعات فیزیکی به صورت چاپی بر روی بدنه پلاستیکی و pvc آن‌هاست. در کنار آن اطلاعات فرد نیز به صورت اطلاعات رمزگذاری شده و بلوک‌های اطلاعاتی در کارت ذخیره می‌شود.

Organization ID card کارت شناسایی هوشمند2

کارت شناسایی چیست؟

قبل از هر چیزی، اجازه دهید که کارت شناسایی را معرفی کنیم. کارت شناسایی یک نوع مدرک بخصوص است که می‌تواند ارتباط شخص با یک حرفه یا با یک سازمان مشخص را برساند. این کارت‌ها حاوی اطلاعاتی در مورد فرد دارنده کارت هستند که توسط یک سازمان یا یک نهاد غیردولتی تأیید شده‌اند. بنابراین می‌توان به شکل‌های مختلفی از آنها برای تأیید هویت یا حتی کنترل تردد در فضاهای سازمانی و اداری استفاده کرد.

کارت شناسایی هوشمند چیست؟

با توجه به مشکلاتی که در مورد کارت‌های شناسایی مقوایی وجود داشت و همچنین بستری که تکنولوژی‌های جدید به وجود آورده‌اند، امروزه شاهد استفاده از کارت‌های تحت عنوان کارت شناسایی هوشمند هستیم. در مورد تعریف این کارت‌ها می‌توانیم به همان جملات قبلی بسنده کنیم، اما یک تفاوت بزرگ در ساختار آنها به وجود آمده که باعث ایجاد خصوصیات هوشمندی در کارت شده است.

کارت شناسایی هوشمند بر روی کارت‌های مخصوصی چاپ می‌شوند که قابلیت ذخیره سازی اطلاعات دارند و در آنها یک بخش دیجیتال یا هوشمند در نظر گرفته شده است. سه مدل از کارت‌های استفاده شده برای چاپ  کارت شناسایی، کارت مایفر و کارت مغناطیسی و کارت بدون تماس هستند که هر کدام از آنها به شکل‌های مختلف قابلیت ذخیره سازی اطلاعات را دارند.

 نقش کارت شناسایی هوشمند

[um_loggedin]

در مورد استفاده از کارت‌های شناسایی هوشمند   ، دو بحث مجزا وجود دارد که یکی از آنها مربوط به نقش کارت و یکی هم مربوط به کاربردهای مختلف آنهاست. در کارت مایفر از یک تراشه برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده می‌شود و در کارت‌های مغناطیسی از یک نوار مغناطیسی بهره گرفته می‌شود. بنابراین عملاً می‌بینیم که نقش کارت شناسایی می‌تواند بسیار متنوع باشد و تنها چند نمونه از آنها در زیر آورده شده است.

1. استفاده به عنوان کارت دانشجویی

2. استفاده به عنوان کارت شناسایی سازمان‌های دولتی و خصوصی

3. استفاده به عنوان کارت شناسایی شرکت‌های نفت، گاز و پتروشیمی

4. استفاده به عنوان کارت شناسایی صنایع و معادن

5. استفاده به عنوان کارت شناسایی پرسنل بیمارستان‌ها

6. استفاده به عنوان کارت شناسایی شرکت‌های خصوصی

7. استفاده به عنوان کارت شناسایی صنایع مختلف

8. استفاده به عنوان کارت شناسایی هوشمند خودرو

9. استفاده به عنوان کارت شناسایی هوشمند ایثارگران

10. استفاده به عنوان کارت شناسایی هوشمند اتباع افغانی

11. استفاده به عنوان کارت شناسایی هوشمند فرهنگیان

12. استفاده به عنوان کارت شناسایی هوشمند طلاب

کاربردهای کارت شناسایی هوشمند

در برخی موارد    کاربردهای کلیه کارت‌های شناسایی    برای ما اهمیت پیدا می‌کند و باعث می‌شود که درک ما نسبت به این کارت‌ها بهتر باشد. در اینجا بیشتر مسائل کلی و کاربردهای کلی کارت‌ها اهمیت پیدا می‌کند و در کنار آن می‌توان به نقش‌های کوچک‌تر نیز اشاره کرد. در مورد کاربردهای کارت شناسایی هوشمند موارد زیر بیشتر دیده می‌شود:

* استفاده در سیستم حضور و غیاب

* استفاده در سرویس دانشگاه‌ها و سازمان‌ها

* استفاده به عنوان کارت تردد در سیستم کنترل تردد و کنترل دسترسی

* استفاده به عنوان کارت خدمات رفاهی

* استفاده به عنوان کارت تخفیف

* استفاده به عنوان کارت حضور و غیاب در امتحانات دانشگاه‌ها

* استفاده به عنوان کارت فعالیت پرستار برای سرکشی از بیماران

Organization ID card کارت شناسایی هوشمند دیزاین کلاب

کاربرد کارت شناسایی در کارخانجات و شهرک های صنعتی

برای چند دقیقه جلوی کارخانجات و شهرکهای صنعتی بنشینید، متوجه میشوید که تردد در آنها به حدی بالاست که تنها با کارت شناسایی می توان این افراد را شناخت. حالا سوالی که در اینجا وجود دارد این است که چگونه صاحب کارخانه ها یا حراست شهرک صنعتی می تواند آن ها را تشخیص دهند؟

 پاسخ به این سوال، چاپ کارت شناسایی است. اما آیا صرفاً کارت های شناسایی برای احراز هویت هستند؟ مسلما پاسخ منفی است. با استفاده از یک کارت شناسایی در کارخانه جات و شهرک های صنعتی می توان موارد زیر را انجام داد:

 کارت شناسایی برای کنترل تردد

 این اصلی ترین و مهمترین کاربرد کارت شناسایی در کارخانجات و شهرکهای صنعتی است. هر شرکت یا کارخانه با توجه به نوع فعالیت خود می‌تواند طرح خاصی برای کارت های شناسایی کارکنان در نظر بگیرد و اطلاعات هویتی آنها را مانند نام و نام خانوادگی و حوزه فعالیت آنها در این طرح وارد کند.بنابراین هم امکان شناسایی و احراز هویت کارکنان و کارگران با کمک گیت کنترل تردد وجود دارد و همه حراست می تواند با کمک دستگاه های دستی آنها را شناسایی کند.

 کارت حضور و غیاب

 مسلماً کنترل حضور و غیاب کارکنان و کارگران با استفاده از روش های سنتی بسیار سخت شده و زمان بر است. این در حالی است که شما با کمک نشان دادن یک کارت مایفر یا یک کارت شناسایی هوشمند به راحتی می توانید اطلاعات را در اختیار یک دستگاه حضور و غیاب قرار دهید و زمان ورود و خروج شما ثبت شود. نمونه هایی از دستگاه حضور و غیاب به صورت اثر انگشت وجود دارد، اما کارتها RFID امکان استفاده به صورت تماسی و غیر تماسی را به وجود آوردند.

 کارت خدمات رفاهی

 هر کارخانه یا شهرک صنعتی ممکن است یک فروشگاه برای کارکنان خود احداث کند یا با یک فروشگاه یا باشگاه ورزشی به توافق برسد. ضمن این که خدماتی مانند پارکینگ، امکانات ورزشی خود شهرک صنعتی و موارد مشابه هم در اختیار کارگران و کارکنان قرار می گیرد. این افراد می‌توانند از طریق نشان دادن کارت شناسایی یا اسکن کارت توسط دستگاه های کارتخوان به راحتی از این خدمات استفاده کنند و از ورود افراد غیر مجاز جلوگیری شود.

کارت شناسایی تخفیف دار

روش کار به این صورت است که شما برای کارتهای شناسایی کارکنان از کارت هوشمند مانند کارت مایفر یا کارت نوار مغناطیسی استفاده می کنید و از ویژگی های هوشمند آن برای تبدیل کارت به کارت تخفیف کمک می‌گیرید. این سیستم هم برای استفاده از نرم افزار باشگاه مشتریان و هم برای استفاده از فروشگاه های تخفیفی قابل استفاده است.

 

مقایسه کارت شناسایی هوشمند و کارت شناسایی ساده

مختص مشترکین دیزاین کلاب. شما به این سطح محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید.

ورود یا نام نویسی 🔗

برای دسترسی به صدها درس و محتوای تخصصی در دیزاین کلاب شما نیاز به ثبت نام و تهیه اشتراک دارید.

تمدید یا تهیه اشتراک 🔗 | ورود یا نام نویسی 🔗

.:برای دانلود کاتالوگ آشنایی با محتوای دیزاین کلاب کلیک کنید:.

 

 

[/um_loggedin]

چاپ کارت شناسایی هوشمند

یکی از موارد مهمی که در رابطه با کارت‌های شناسایی هوشمند وجود دارد، بحث چاپ آن‌هاست که نیاز به تمهیدات ویژه و استفاده از دستگاه‌های خاص است. در وهله اول جنس بدنه این کارتها از ماده PVC است و به همین دلیل باید به سراغ پرینتر چاپ کارت پی وی سی برویم. از آنجایی که نوع کارت‌ها با یکدیگر متفاوت است، لازم است که چاپگر مورد نظر ما قابلیت رمزگذاری نوار مغناطیسی و بارگذاری اطلاعات را داشته باشد.

 به طور کلی دو تکنیک منحصر به فرد برای چاپ کارت شناسایی هوشمند استفاده می‌شود:

1. چاپ دیجیتال: چاپ دیجیتال با کیفیت بسیار بالا و با سرعت کمتر انجام می‌گیرد و به همین دلیل از آن برای چاپ کارت در تعداد کمتر از ۱۰۰۰ عدد استفاده می‌شود.

2. چاپ افست: چاپ افست به عنوان یک روش غیر مستقیم در چاپ کارت pvc شناخته می‌شود و معمولاً سرعت آن بسیار بالاتر از چاپ دیجیتال است. در سفارش بالاتر از ۱۰۰۰ عدد از چاپ افست برای چاپ کارت شناسایی هوشمند استفاده می‌شود.

نکته‌ای که در مورد هر دو روش چاپ وجود دارد این است که کیفیت چاپ انجام گرفته بسیار خوب و مناسب است و برای قابل لمس بودن این کیفیت، می‌توانید کیفیت کارت بانکی را در نظر بگیرید.

Organization ID card کارت شناسایی هوشمند2

قیمت کارت شناسایی هوشمند

مهم‌ترین موضوعی که قیمت کارت شناسایی هوشمند را تحت تأثیر قرار می‌دهد، نوع کارت استفاده شده برای این کارت‌هاست. در ابتدای این متن اشاره کردیم که از سه نوع کارت مایفر، کارت مغناطیسی و کارت بدون تماس برای این کارت‌ها استفاده می‌شود. بنابراین با توجه به اینکه قیمت هر کدام از این کارت‌ها متفاوت است، طبیعی است که قیمت کارتهای شناسایی هوشمند هم متغیر باشد.

 قیمت چاپ کارت شناسایی هوشمند

در مورد قیمت چاپ کارت شناسایی هوشمند باید به چند موضوع توجه کرد که مهم‌ترین آن‌ها نوع چاپ استفاده شده برای کارت شناسایی است. اصولاً در چاپ کارت با کمک چاپ افست سرعت چاپ بیشتر است و با تعداد بالاتری صورت می‌گیرد و به همین دلیل قیمت آن ارزان‌تر است.

طراحی کارت شناسایی هوشمند

طراحی کارت شناسایی هوشمند آخرین موضوعی است که در این مطلب به آن می‌پردازیم. انتظار ما از کارت‌های شناسایی این است که اطلاعات هویتی فرد را به صورت فیزیکی و هوشمند ارائه دهند. بنابراین می‌توانیم انتظار داشته باشید که اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی فرد، پست سازمانی او و مشخصاتی در مورد سازمان مورد نظر آورده شود. مهم‌ترین نکته در طراحی این کارت‌ها این است که طرح انتخاب شده باید با نوع کارت همخوانی داشته باشد و شرایط آن به شکلی باشد که سطح تراشه یا نوار مغناطیسی پوشیده نشود.

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *