مگامنو

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

کارت شناسایی هوشمند – اهمیت و کارکردها | Smart ID Card

یکی از ابزارهایی که در چند سال اخیر استفاده بیشتری برای تأیید هویت و کنترل تردد کارکنان دارد، کارت شناسایی هوشمند است که از سیستم‌های سنتی فاصله گرفته و به سمت تکنولوژی‌های پیشرفته میل کرده است. سیستم حضور و غیاب قدیمی و همچنین کنترل تردد فیزیکی با کمک نیروی انسانی، به شدت احتمال بروز خطا را بالا می‌برند.

بنابراین کارشناسان حوزه امنیت به فکر استفاده از کارت‌های جدیدی هستند که به کارت شناسایی هوشمند رسیده‌اند و در این مطلب به معرفی آن خواهیم پرداخت.

 کارت شناسایی هوشمند   به کارت‌های گفته می‌شود که امکان ذخیره سازی اطلاعات فرد به صورت اطلاعات رمزگذاری شده بر روی آنها وجود دارد. در واقع، شما یک کارت معمولی در اختیار دارید که هم می‌توانید از اطلاعات درج شده بر روی آن برای کنترل تردد فیزیکی استفاده کنید و هم از اطلاعات رمزگذاری شده آن برای تأیید هویت در سیستم‌های مانند سیستم حضور و غیاب و سیستم کنترل تردد استفاده شود.

چاپ کارت شناسایی هوشمند شامل درج اطلاعات فیزیکی به صورت چاپی بر روی بدنه پلاستیکی و pvc آن‌هاست. در کنار آن اطلاعات فرد نیز به صورت اطلاعات رمزگذاری شده و بلوک‌های اطلاعاتی در کارت ذخیره می‌شود.

Organization ID card کارت شناسایی هوشمند2

کارت شناسایی چیست؟

قبل از هر چیزی، اجازه دهید که کارت شناسایی را معرفی کنیم. کارت شناسایی یک نوع مدرک بخصوص است که می‌تواند ارتباط شخص با یک حرفه یا با یک سازمان مشخص را برساند. این کارت‌ها حاوی اطلاعاتی در مورد فرد دارنده کارت هستند که توسط یک سازمان یا یک نهاد غیردولتی تأیید شده‌اند. بنابراین می‌توان به شکل‌های مختلفی از آنها برای تأیید هویت یا حتی کنترل تردد در فضاهای سازمانی و اداری استفاده کرد.

کارت شناسایی هوشمند چیست؟

با توجه به مشکلاتی که در مورد کارت‌های شناسایی مقوایی وجود داشت و همچنین بستری که تکنولوژی‌های جدید به وجود آورده‌اند، امروزه شاهد استفاده از کارت‌های تحت عنوان کارت شناسایی هوشمند هستیم. در مورد تعریف این کارت‌ها می‌توانیم به همان جملات قبلی بسنده کنیم، اما یک تفاوت بزرگ در ساختار آنها به وجود آمده که باعث ایجاد خصوصیات هوشمندی در کارت شده است.

کارت شناسایی هوشمند بر روی کارت‌های مخصوصی چاپ می‌شوند که قابلیت ذخیره سازی اطلاعات دارند و در آنها یک بخش دیجیتال یا هوشمند در نظر گرفته شده است. سه مدل از کارت‌های استفاده شده برای چاپ  کارت شناسایی، کارت مایفر و کارت مغناطیسی و کارت بدون تماس هستند که هر کدام از آنها به شکل‌های مختلف قابلیت ذخیره سازی اطلاعات را دارند.

 نقش کارت شناسایی هوشمند

این محتوا فقط برای کاربران وارد شده است.لطفا برای مشاهده این مطلب وارد شوید.

چاپ کارت شناسایی هوشمند

یکی از موارد مهمی که در رابطه با کارت‌های شناسایی هوشمند وجود دارد، بحث چاپ آن‌هاست که نیاز به تمهیدات ویژه و استفاده از دستگاه‌های خاص است. در وهله اول جنس بدنه این کارتها از ماده PVC است و به همین دلیل باید به سراغ پرینتر چاپ کارت پی وی سی برویم. از آنجایی که نوع کارت‌ها با یکدیگر متفاوت است، لازم است که چاپگر مورد نظر ما قابلیت رمزگذاری نوار مغناطیسی و بارگذاری اطلاعات را داشته باشد.

 به طور کلی دو تکنیک منحصر به فرد برای چاپ کارت شناسایی هوشمند استفاده می‌شود:

1. چاپ دیجیتال: چاپ دیجیتال با کیفیت بسیار بالا و با سرعت کمتر انجام می‌گیرد و به همین دلیل از آن برای چاپ کارت در تعداد کمتر از ۱۰۰۰ عدد استفاده می‌شود.

2. چاپ افست: چاپ افست به عنوان یک روش غیر مستقیم در چاپ کارت pvc شناخته می‌شود و معمولاً سرعت آن بسیار بالاتر از چاپ دیجیتال است. در سفارش بالاتر از ۱۰۰۰ عدد از چاپ افست برای چاپ کارت شناسایی هوشمند استفاده می‌شود.

نکته‌ای که در مورد هر دو روش چاپ وجود دارد این است که کیفیت چاپ انجام گرفته بسیار خوب و مناسب است و برای قابل لمس بودن این کیفیت، می‌توانید کیفیت کارت بانکی را در نظر بگیرید.

Organization ID card کارت شناسایی هوشمند2

قیمت کارت شناسایی هوشمند

مهم‌ترین موضوعی که قیمت کارت شناسایی هوشمند را تحت تأثیر قرار می‌دهد، نوع کارت استفاده شده برای این کارت‌هاست. در ابتدای این متن اشاره کردیم که از سه نوع کارت مایفر، کارت مغناطیسی و کارت بدون تماس برای این کارت‌ها استفاده می‌شود. بنابراین با توجه به اینکه قیمت هر کدام از این کارت‌ها متفاوت است، طبیعی است که قیمت کارتهای شناسایی هوشمند هم متغیر باشد.

 قیمت چاپ کارت شناسایی هوشمند

در مورد قیمت چاپ کارت شناسایی هوشمند باید به چند موضوع توجه کرد که مهم‌ترین آن‌ها نوع چاپ استفاده شده برای کارت شناسایی است. اصولاً در چاپ کارت با کمک چاپ افست سرعت چاپ بیشتر است و با تعداد بالاتری صورت می‌گیرد و به همین دلیل قیمت آن ارزان‌تر است.

طراحی کارت شناسایی هوشمند

طراحی کارت شناسایی هوشمند آخرین موضوعی است که در این مطلب به آن می‌پردازیم. انتظار ما از کارت‌های شناسایی این است که اطلاعات هویتی فرد را به صورت فیزیکی و هوشمند ارائه دهند. بنابراین می‌توانیم انتظار داشته باشید که اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی فرد، پست سازمانی او و مشخصاتی در مورد سازمان مورد نظر آورده شود. مهم‌ترین نکته در طراحی این کارت‌ها این است که طرح انتخاب شده باید با نوع کارت همخوانی داشته باشد و شرایط آن به شکلی باشد که سطح تراشه یا نوار مغناطیسی پوشیده نشود.

دوستش داشتید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *