مگامنو

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

دستگاه‌های خودبانک | Virtual Teller Machine

امروزه تقریباً تمام افراد با دستگاه خودپرداز آشنا هستند. در راستای اهداف بانکداری نوین، دستگاه دیگری اخیراً مورد توجه مدیران بانک ها و مؤسسات مالی قرار گرفته است که تحت عنوان دستگاه خود دریافت یا VTM شناخته می شود. اساس کار دستگاه خود دریافت، بسیار مشابه با دستگاه خودپرداز است اما در برخی از موارد با آن تفاوت دارد. تفاوت های دستگاه های خودپرداز و خوددریافت را در قسمت بعدی برای شما توضیح خواهیم داد؛ چند سالی بیشتر از ورود دستگاه Video Teller Machine  یا به عبارتی VTM به بازارهای جهانی نمی‌گذرد. پیشرفت تکنولوژی در ویدئوکنفرانس کردن اطلاعات، به سهولت استفاده از این دستگاه‌ها کمک شایانی کرده است. یک دستگاه VTM نه تنها تمام مزایای یک دستگاه خودپرداز را داراست، بلکه امکان گفتگوی آنلاین و زنده را با کارمند بانک میسر می‌سازد.

VTM را می‌توان یک باجه تقریبا کامل بانکی دانست که حتی در ساعات غیر اداری هم یک کارشناس بانکی به شکل ویدیویی برای انجام امور تعاملی، با مشتری ارتباط برقرار می‌کند. 

این دستگاه امکانات یک شعبه بانکی، مراکز تماس، موبایل‌بانک و اینترنت‌بانک را در هم می‌آمیزد، تا یک کانال جدید را به سوی مشتریان باز کند. دستگاه‌های VTM می‌توانند سطح وسیعی از خدمات را به مشتریان حقیقی و حقوقی بانک‌ها ارائه دهند. این دستگاه‌ها در مقایسه با شعب، هزینه‌های ثابت و عملیاتی کمتری را به بانک‌ها و موسسات مالی تحمیل می‌کنند.

VTM_ دستگاه خودبانک VTM2

استفاده از فرآیندهای بیومتریک و رویت همزمان(Real-Time Visual) اسناد توسط نماینده مستقر در بانک، کمک بزرگی به جلوگیری از استفاده غیرقانونی و جعل هویت افراد می‌نماید و ضبط آنلاین تصاویر ویدیویی، امنیت این دستگاه‌ها را مضاعف می‌کند.

در مارس ۲۰۰۹، در مترو دیترویت آمریکا، اولین ویدئوبانک بر مبنای استفاده از پی‌تی‌ام راه‌اندازی شد. شرکت پیشرو در ساخت نرم‌افزارهای دستگاه خودپرداز تعاملی، یک شرکت آمریکایی مستقر در ایالت یوتا با نام یوجینیس است، که هم‌اکنون در مالکیت شرکت بزرگ NCR است. در هندوستان بانک اینداس ایند(IndusInd) سرویس بانک‌داری ویدئویی خود را با نام «شعبه ویدئو» در ژوئن ۲۰۱۴ راه‌اندازی نمود.

بانک ترکیه‌ای Kuveyt Turk Participation اولین شعبه مجهز به VTM، با همکاری شرکت GRG در سال ۲۰۱۳ افتتاح گردید و تا سال ۲۰۱۴ شعبه‌های فعال خود را به ۵۰ عدد افزایش داد.  موارد لازم برای تعبیه این دستگاه‌ها شامل مکانی برای صف انتظار، همراه با یک گارد امنیتیست. دستگاه VTM در یک محفظه جداگانه، جهت حفظ حریم خصوصی افراد، قرار می‌گیرد.

VTM شامل یک صفحه کلید تاچ جهت ورود اطلاعات، یک صفحه نمایش جدا جهت ویدیو-کنفرانس و یک اسکنر جهت اسکن فرم‌های شناسایی و اظهار شخص می‌باشد. مشتریان می‌توانند پول به حساب واریز کرده و یا از حساب برداشت نمایند. افتتاح حساب‌های مختلف را انجام داده و سوالات مربوط به وام بانکی یا سایر تراکنش‌های مالی خود را از نماینده بانک سوال نمایند. به گفته «مصطفی درسی»، مدیر توسعه بازاریابی بانک کویت ترکیه، مزیت رقابتی و نفوذ در بازار این دستگاه‌ها به دلیل هزینه پایین آنها نسبت به راه‌اندازی شعب است و مشتریان به صورت ۲۴ ساعته طی هفت روز هفته، می‌توانند نسبت به خرید و فروش کالاهای مورد نیاز خود مبادرت ورزند.

تاریخچه دستگاه های VTM

این محتوا فقط برای کاربران وارد شده است.لطفا برای مشاهده این مطلب وارد شوید.

 محمدرضا حسین‌زاده، مدیرعامل بانک ملی ایران در حاشیه بازدید از نمایشگاه ملیشو (رونمایی از رباط متصدی بانک) در جمع خبرنگاران از اتصال کارت ملی هوشمند به شبکه شتاب بانکی خبر داد و گفت:

با همکاری سازمان ثبت احوال کشور کارت ملی هوشمند به کارت بانک‌ها تبدیل خواهند شد.

سازمان ثبت احوال این امکان را فراهم کرده است تا با حضور در VTM‌ها از مشتریان احراز هویت شده و از کارت ملی خود به عنوان کارت بانکی استفاده کنند.

اطلاعات از قبل در کارت ملی هوشمند ذخیره شده است

در ادامه این مراسم، حسین پور طاهری، مدیر پروژه اتصال کارت هوشمند ملی به شبکه شتاب بانکی تشریح کرد: نحوه اتصال کارت‌های ملی به شبکه بانکی به این صورت است که مشتریان بعد از ورود به باجه VTM با شناسایی اثر انگشت به صورت آنلاین شناسایی می‌شوند.

وی افزود: این اطلاعات از قبل در کارت ملی هوشمند ذخیره شده است. با ورود یک اثر انگشت در حسگر موجود در باجه و تطبیق آن با اثر انگشت ذخیره در کارت ملی، می‌توانند خدمات بانکی خود را از کارت ملی هم دریافت کنند.

پور طاهری با بیان اینکه متولی این پروژه سازمان ثبت احوال و بانک ملی است، گفت: در آینده نزدیک شاهد وصول چک و صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی از طریق اطلاعات کارت ملی هوشمند هم خواهیم بود.

خدمات دستگاه خودبانک VTM

VTM_ دستگاه خودبانک VTM

معرفی اجزاء دستگاه خودبانک VTM

دوستش داشتید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *