حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید

ادیث هد | Edith Head

جامعه دیزاینر
ادیث هد | Edith Head
ادیث هد | Edith Head

 کاستوم دیزاینر و طراح لباس هالیوود و نامزد 35 جایزه اسکار

مـلـیّـت: آمریکا

حـرفــه: طراحی لباس

دروس مرتبط در مدرسه دیزاین:  | LifeStyleDesign | طراحی لباس | فشن دیزاینر | کاستوم دیزاین

116 سال از تولد «ادیت هد»، طراح لباس افسانه‌ای هالیوود که با 35بار نامزدی و کسب هشت جایزه اسکار رکوردی جاودانه در تاریخ سینما ثبت کرد، می‌گذرد «ادیت کلو پوسنر»، طراح لباس آمریکایی در 28 اکتبر 1897 در «سنت برناردینو» کالیفرنیا چشم به جهان گشود. وی مدرک کارشناسی خود در سال 1919 از دانشگاه کالیفرنیا و در رشته علوم و ادبیات کسب کرد و مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته زبان‌های رمانتیک در سال 1920 از دانشگاه استنفورد گرفت. وی در ابتدا تنها به تدریس زبان فرانسوی می‌پرداخت، اما بعدها به سبب مشکل مالی به تدریس هنر پرداخت. با وجود اینکه مطالعات زیادی در رشته هنر نداشت، بنابراین برای افزایش مهارت خود در نقاشی بعدازظهرها به کلاس‌های هنری در کالج کوینارد می‌رفت.

وی در سال 1923 با “چارلز هد” ازدواج کرد و گرچه پس از مدتی از وی جدا شد، اما نام حرفه‌ای «ادیت هد» تا زمان مرگش بر روی او ماند. ادیت در سال 1924 علی‌رغم مهارت هنری کم خود در بخش طراحی لباس کمپانی فیلم پارامونت مشغول به کار شد. بعدها وی اقرار کرد که در مصاحبه برای کسب این شغل از طراحی دوستان خود استفاده کرده است.

«ادیت» کار خود را با طراحی لباس برای فیلم‌های صامت آغاز کرد و به تدریج نام خود را به عنوان یکی از طراحان لباس پیشگام در هالیوود بر سر زبان‌ها انداخت. وی برای مدت طولانی 43 سال برای کمپانی پارامونت کار کرد و پس از آن در سال 1967 به سبب همکاری‌های فراوانی که با آلفرد هیچکاک داشت، به کمپانی یونیورسال نقل مکان کرد، چرا که هیچکاک نیز به کمپانی یونیورسال نقل مکان کرده بود.

ادیث هد | Edith Head

«ادیت هد» در طول دوران طولانی فعالیت حرفه‌ای خود به عنوان طراح لباس 35 بار نامزد کسب جایزه از آکادمی اسکار شد (هر سال از 1948 تا 1966) و توانست هشت جایزه اسکار را به نام خود ثبت کند، رکوردی که هیچ سینماگر دیگری تاکنون به آن نزدیک نشده است. وی در ابتدا زیر سایه «ترویس بنتون»، طراح لباس ارشد کمپانی پارامونت قرار داشت، اما با استعفای وی در سال 1938 مجال بیشتری برای نشان دادن استعداد خود یافت و به شهرت فراوانی در عرصه طراحی لباس دست یافت.

ایجاد بخش طراحی لباس در جوایز سینمایی اسکار در سال 1949 در پیشرفت او و تبدیل شدن به یک چهره تکرار نشدنی نقش عمده‌ای ایفا کرد و او نامزدی و کسب جوایز اسکار خود را آغاز کرد و هر روز به شهرت خود افزود. «ادیت هد» به سبک کاری منحصر به فرد خویش که با بازیگران به ویژه بازیگران زن درباره طراحی لباس‌ها در فیلم بسیار مشورت می‌کرد، یکی از محبوب‌ترین طراحان لباس نزد بازیگران معروف دهه 60 چون «سوفیا لورن»، «جینجر راجرز»، «بت دیویس»، «باربارا استنویک»، «شرلی مک کلین»، «آن بکستر»، «الیزابت تیلور» و «ناتالی وود» بود. در واقع «ادیت هد» با درخواست بازیگران زن برای کار به سایر کمپانی‌های فیلمسازی قرض داده می‌شد. وی پس از ترک کمپانی پارامونت در سال 1967 تا سال 1981 یعنی آخرین سال زندگی‌اش برای کمپانی یونیورسال کار کرد.

«هد» هشت جایزه اسکار خود را برای فیلم‌های «وارثه» (1950)، «سامسون و دلیله» (1951)، «همه چیز درباره ایو» (1951)، «مکانی در آفتاب» (1952)، «تعطیلات در رم» (1954)، «سابرینا» (1955)، «واقعیت‌های زندگی» (1961) و «نیش» (1974) بدست آورد. نام این طراح لباس افسانه‌ای هالیوود در سال 1974 در تالار مشاهیر هالیوود ثبت شد و وی در 24 اکتبر 1981، چهار روز پیش از تولد هشتاد و چهار سالگی‌اش بر اثر ابتلا به یک بیماری مغز استخوان لاعلاج درگذشت.

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *