مگامنو

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

کاستوم دیزاین | طراحی محصول سفارشی

کاستوم دیزاین custom Design به فارسی، سفارشی سازی شده معنا شده و مترادف هاش هم واژه هایی مثل :

  • made-to-order 
  • Customized or Customization
  • Personalization

هستند؛ سفارشی سازی و شخصی سازی دو مفهوم کلی است که در طراحی محصول در مدت زمان زیادی نامفهوم و ناروشن مانده اند. مردم معمولا از هر دوی این کلمات برای یک معنی استفاده می ‌کنند. اما در نهایت بین این کلمه تفاوت وجود دارد. در حالی که هر دوی سفارشی سازی و شخصی سازی یک هدف یکسان را دنبال می کنند –ساختن تجربه مناسب برای کاربران– اما راه رسیدن به این هدف متفاوت است. برای کمک به درک بهتر این موضوع، این درس از مدرسه دیزاین قصد دارد با یک بینش کمکی به شما تفاوت این دو موضوع را بگوید.

اگر از فروش کالاهای خام (مانند گندم و شکر و نمک) بگذریم، قدیمی‌ترین شکل تولید و عرضه‌ی محصول توسط کسب و کارها را می‌توان عرضه‌ی  محصولات استاندارد و سفارشی دانست؛

سبکی که از چند هزاره قبل آغاز شده و تا همین امروز هم ادامه دارد، در این بخش میخوایم به مبحث طراحی محصولات استاندارد و سفارشی بپردازیم.

کاستوم دیزاین

جعبه خدمات:

دوســت عزیــز ســلام،
 شما اولین بار است که به مدرسه دیزاین مراجعه می‌کنید و هنوز وارد اکانت کاربری خود نشده اید؛ مطالب این سایت برای کاربران ناشناس ناقص نمایش داده می‌شوند؛

در این سلسه مقالات که شما در حال حاضر اواسط اون هستید ما داریم با روند و اصول دیزایـن و مدیریت یک محصـول و یا همون مسیر دیزاینــر شدن آشنا می‌شیم، برای درک بهتر مفاهیم و قرار گرفتن در بهینه ترین مسیر  توصیه می‌شه از اولین‌قدم ایـن مسـیر با ما همراه بشید، چون لازمه حتما یک سری پیش نیاز هارو بـدونیـد تا مطالب براتون قابل هضم باشه؛ از طریق لینک زیر می‌تونی بری نقشه راه رو ببینی و از اولین قدم این مسیر با ما هم‌قدم بشی.

  • طراحی سفارشی چیست؟
  • تفاوت میان شخصی سازی و سفارشی سازی
  • ارزش افزوده در طراحی سفارشی
  • جمــع‌بندی

(برای پرش به موضوع کلیک کنید)

موقعیت شما در حال حاضر:

لازمه بگم کاستوم دیزاین با طراحی پرسونامحور که در بخش قبلی راجع بهش نوشتم،هم‌پوشانی های زیادی دارن و شاید بشه گفت یکی هستن اما برای اینکه شما عزیزان بطور دقیق تری با این مفاهیم آشنا بشید تصمیم گرفتم دو مفهوم و دو اصطلاح سفارشی سازی (Customization) و شخصی سازی (Personalization)  رو در دو مقاله و بصورت جداگانه بهشون بپردازم.

طراحی محصولات سفارشی - کاستوم دیزاینر ارشد

تعریف طراحی سفارشی یا کاستوم

طراحی سفارشی یا کاستوم چیزی است که به یک ترتیب خاص ساخته شده است، یک مثال مناسب از طراحی سفارشی ساخته شده “لباس شب عروسی” است که در آن لباس برای عروس دوخته می‌شه؛  مشتری معمولاً نظرهاش رو می ده یا از طراح پیشنهاداتش رو می خواهد تا چیزی منحصر به فرد خلق بشه، طرح های سفارشی می تواند هر چیزی باشد، از لباس ها و مبلمان گرفته تا تی شرت و کفش.

این محتوا فقط برای کاربران وارد شده است.لطفا برای مشاهده این مطلب وارد شوید.
کاستوم دیزاین لباس

در ادامه چند ویدئو ببینید از شخصی سازی محصولات در صنعت فشن تا بحث رو ادامه بدیم؛

تفاوت میان سفارشی سازی و شخصی سازی

سفارشی سازی محصول

این محتوا فقط برای کاربران وارد شده است.لطفا برای مشاهده این مطلب وارد شوید.

طراحی مدل ارزش کلی درک شده محصولات سفارشی سازی شده انبوه بر اساس تئوری های مرتبط با ارزش تمایز فردی

تحقیقات نشان داده است که سفارشی سازی  ارزش بیشتری را به مشتری ارائه می نماید. در این راستا ، این مقاله به دنبال پاسخگویی به این سوال است که چگونه ارزش تمایز فردی بر ارزش کلی درک شده و قصد خرید محصولات سفارشی سازی شده انبوه اثر می گذارد در این تحقیق تمایزات فردی موثر در غالب سه بعد :نیاز به بهینه سازی،تمرکز بر زیبایی محصول و نیاز به منحصر به فرد بودن منعکس می شود. در این ارتباط مدل مفهومی بر اساس تئوری مشارکت ، تئوری وظیفه ای نگرشها و تئوریهای مطلوبیت منحصر به فرد بودن ارائه و آزمون شده است. این تحقیق توسعه ای –پیمایشی بوده و در آن دانشجویان مدیریت بازرگانی دانشگاههای تهران و تربیت مدرس مورد سوال قرار گرفتند.به طور کلی اطلاعات بدست آمده از پاسخها در غالب مدل مفهومی رابطه میان سه بعد تفاوتهای فردی مصرف کننده و ارزش کلی درک شده و قصد خرید محصولات سفارشی سازی شده انبوه را تایید می نمایند.

محصول سفارشی دارای ارزش افزوده

همه ما دوست داریم آن چیزی که قصد خریدش را داریم٬ سفارشی سازی کنیم. زمانی که شما پیتزا سفارش میدهید، آن پیتزایی را سفارش خواهید داد که دارای مواد تشکیل دهنده مورد علاقه شما باشد. موقع خرید لباس، رنگی را انتخاب میکنید که مورد علاقه شماست. زمانی که میخواهید خودرویی را خریداری کنید، دقت میکیند که آن ماشین، آپشن های مورد نظر شما را دارا باشد.

حالا چرا واقعا به مشتری خود این ارزش افزوده را ندهیم؟

برای درک بیشتر ارزش افزوده به این مثال ها توجه کنید: به عنوان مثال، مشتری از ما خریدی را انجام میدهد و ما در همان خرید به صورت رایگان هدیه را تقدیم کنیم. این به معنای ارزش افزوده می باشد. ارش افزوده باعث میشود که مشتری از شما راضی و خوشحال باشد و باعث میشود که مشتری مجدد از سایت شما خرید کند، این به معنی سود بیشتر برای شما می باشد. به عنوان مثال بیایید در سایت رزرواسیون هتل خود، به مشتری صبحانه رایگان به عنوان اشانتیون دهید. یا یک تور یک روزه در هتل خود قرار دهید و زمانی که مشتری خرید و یا رزرو آنلاین انجام داد، از مشتری درخواست کند که در این تور یک روزه نیز شرکت کند و مبلغ ان را پرداخت کند. به مشتری های خود اعتبار داده و برای آن ها ارزش قائل شوید تا مشتری ها نیز برای تجارت و کسب و کار آنلاین شما ارزش قائل شوند. طراحی محصول سفارشی یعنی احترام و ارزش دادن به مشتری های خود که علاوه بر منحصر بفرد شدن محصول نهایی دست تولید کننده در تعیین قیمت نهایی کاملا باز و اختیاری است.

چالش‌ها در طراحی محصولات سفارشی

مهم ترین چالش در طراحی محصولات سفارشی فرآیند تولید این دسته محصولات است؛ تولید یک محصول روش‌های مختلفی دارد، برخی از این روش‌ها برای تولید بیش‌تر کالاها مناسبند و برخی دیگر فقط منحصر به تولید چند کالای خاص هستند. در مورد تولید انبوه محصولات سفارشی و انواع متدهای تولید در آینده بیشتر صحبت خواهیم کرد.

جمع‌بندی

سلائق و نیازهای هر کاربری متفاوت است، برای شخصی سازی و سفارشی سازی درست مانند دیگر جنبه های طراحی شما نیاز دارید تا کاربران‌تان را بشناسید و پرسونا آنها رو در نظر داشته باشید؛  درنظر گرفتن هر دو حالت سفارشی سازی و شخصی سازی نیازمند کار زیاد و زمان کافی است. پیاده سازی حالت شخصی سازی نیازمند بررسی های مرتب و منظم است تا مطمئن شوید که محتوای درست به سوی پروفایل های مرتبط می‌رود. درست در همین آن، سفارشی سازی نیازمند آن است که بتوانید برنامه را با تغییرات کاربر چه در رابط کاربری و چه در کارایی وفق دهید.

درصـد پیشـرفت شما در این مسیـر:
مسیر دیزاینر 8.5%

دوستش داشتید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *