حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

پرسونا چیست؟ | طراحی پرسونا کاربر | طراحی پرسونا محور

پرسونا مشتری - ذهن

پیش از آغاز هر کار و تولید هر محتوا یا محصولی بهتر است به طور واضح درخواست و نیازهای کاربران را بشناسید. پرسونا (persona) پاسخ نیاز ما را می‌دهد.

اگر شرکتی نیاز و درخواست کاربران را بشناسد، تولیدات بر اساس نیاز آنان ارائه می‌گردد. بنابراین ساخت پرسونا روش مناسبی به منظور رسیدن به این هدف است.[um_loggedin]
شما که مدیر یک کسب و کار هستید نباید تصور کنید مشتری یا مخاطبانتان مانند شما فکر می‌کنند. این فکر که خریدار مانند شما فکر می‌کند و دغدغه‌هایی مانند شما دارد برای کسب و کارتان بسیار مخرب است. ولی اگر بپذیرید مخاطبان شما طرز تفکر متفاوتی دارند باعث می‌شود تصویر شفاف‌تری از مخاطبانتان داشته باشید و بهتر نیازها و خواسته‌هایشان را بشناسید. در این جا پرسونا به شما برای شناخت مشتریانتان کمک خواهد کرد. پرسونای خریدار ، پرسونای مشتری یا پرسونای مخاطب اصطلاحی است که بسیار رواج پیدا کرده است. 

پرسونا (Persona) اصطلاحی است که استفاده از آن طی دهه‌ی اخیر، بسیار رواج یافته است، این واژه در حوزه‌های متنوعی از جمله بازاریابی، دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی محتوا، مدیریت ارتباط با مشتریان، تولید محتوا، مدل کسب و کار، ارائه مطلب و حتی توسعه محصول به‌کار می‌رود و در همه‌ی آن‌ها، معنای کمابیش مشابهی دارد.

اصطلاحات:

  • پرسونای مخاطب (Audience Persona)،
  • پرسونای مشتری (Customer Persona)،
  • پرسونای خریدار (Buyer Persona)
  • و پرسونای مصرف‌کننده (Consumer Persona)

از جمله ترکیب‌هایی هستند که با واژه‌ی پرسونا ساخته‌ شده‌‌اند و به‌کار گرفته می‌شوند،
بازاریابان و بیزینس‌های حرفه‌ای برای شناخت مخاطبان و جلب کردن توجه آن‌ها از طراحی پرسونا شروع می‌کنند. پرسونا کمک می‌کند تا:
 بدانید مشتری‌تان چه رفتارهایی دارد،
 واکنش‌های او به مسائل مختلف چگونه است،
 موانع ذهنی که او را در برابر شما دلسر می‌کنند کدامند،
کاربران شما چه اهدافی دارند، چه چیزهایی نیاز دارند و در نهایت شما در قبال آن‌ها چه کاری می‌توانید انجام دهید؛
 بعد از شناخت مخاطب است که می‌توانید برنامه بازاریابی موثری ترتیب دهید، نیازهای مخاطب را برطرف و او را به یکی از مشتریان وفادار برندتان تبدیل کنید؛

پرسونا (Persona)

 

مختص مشترکین دیزاین کلاب. شما به این سطح محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید.

ورود یا نام نویسی 🔗

برای دسترسی به صدها درس و محتوای تخصصی در دیزاین کلاب شما نیاز به ثبت نام و تهیه اشتراک دارید.

تمدید یا تهیه اشتراک 🔗 | ورود یا نام نویسی 🔗

.:برای دانلود کاتالوگ آشنایی با محتوای دیزاین کلاب کلیک کنید:.

 

 

[/um_loggedin]

جمع‌بندی

هر برند ویژگی‌های خاص خودش را دارد و در بین رقبا با همان ویژگی‌ها شناخته می‌شود. سلیقه و علاقه مشتریان متفاوت است و برندها باید براساس همین سلایق و علایق ویژگی‌های خود را تعیین کنند؛ این مساله برای جلب نظر مخاطبین خاص و منحصر به فرد برند لازم است، اگر قصد طراحی محصولات لیمیتد و سفارشی رو دارید، ساخت یک بانک اطلاعات پرسونای مخاطبینتون خیلی مهمه.

هر مجموعه‌ای، براساس محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهد، باید پرسونای مخاطب خودش را هم طراحی کند تا روز به روز به ایده‌آل این شخصیت فرضی نزدیک شود. نحوه تولید محتوا، موضوعات مختلف، محصولات یا خدمات جدید، ویژگی‌های هر محصول و خدمت و مواردی از این دست باید به نسبت سلیقه پرسونا تغییر کنند تا روز به روز به تعداد مشتریان وفادار برند اضافه شود.

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *