حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

شناخت پوزیشن های مختلف سازمانی

انتخاب مهارت مورد علاقه

این مساله که در روزهای اول اداره‌ی استارتاپتان، سعی کنید تا حدّ امکان خودتان همه‌ی کارها را انجام دهید کاملا طبیعی است. این روش مقرون به صرفه‌ترین، راحت‌ترین و عاقلانه‌ترین راه انجام کارها در ابتداست. اما با رشد کسب و کار ، می‌بینید که لاغرتر و لاغرتر می‌شوید. بالاخره می‌فهمید که نمی‌توانید به نظارت بر فعالیت‌های فروش و حسابداری و اجرا و بازاریابی ادامه دهید و در عین حال به ادامه‌ یافتن رشد کسب و کار خود هم امیدوار باشید. به تدریج باید با عناوین، پوزیشن‌ها و وظائف شغلی مختلف آشنا شوید.

زمانی که به این مرحله رسیدید که از نقش طراح محصول به مدیر محصول یا مدیرعامل تغییر موقعیت بدهید، وقتش آن رسیده است که به افزودن مدیران سطح بالای دیگری به هیئت مدیره برای کمک به خودتان و محصولتان فکر کنید. باید تیمی عالی تشکیل دهید که قادر به مدیریت تمام حوزه‌های مهم کسب و کارتان باشد؛ 
از طرفی در کشور ما یه چیز خیلی جالب وجود داره که تعداد بسیار زیادی از آدم‌ها دنبال شغل هستن و بی‌کارند و از آن سو تمام کارفرماها به دنبال نیروی کار که پیدا نمی‌کنند… بنظرمن دلیل این موضوع اینه که ما نمی‌تونیم شغل های موجود در سازمان رو بخوبی تعریف کنیم و شرح شغل مشخصی برای اونها بنویسیم؛

job title پوزیشن ها کسب و کار دیزاین کلاب

تشکیل تیمتان نیاز به تنظیم کردن مشاغل با توانایی‌های افرادتان دارد. یعنی دادن مسئولیت به افراد مطابق با سطح مهارت آنها، نه براساس اینکه چقدر دوست نزدیکی هستند، یا چه نسبت نزدیکی با شما دارند، یا اینکه شخصیت آن‌ها را دوست دارید یا نه. این مساله شامل خودتان هم می‌شود  به طوری که نباید عنوان و شغل تأثیرگذاری به خودتان بدهید مگر اینکه برای آن شغل مناسب باشید. واقعیت این است که بسیاری از کارآفرینان باهوش وقتی پی می‌برند که مهارت‌هایشان در جای دیگری از شرکت به درد می‌خورد، برای خودشان رئیس اجرایی می‌گذارند. در این نوشتار سعی شده است که با مفاهیمی همچون CEO , CFO , COO , CMO , CTO و … آشنا شوید.

در این درس فعلاً هدف‌مان صرفاً آشنایی با اصطلاحات و مختصر اطلاعاتی در مورد هر جایگاه شغلی هست، و از این سطح فراتر نمی‌رویم، در بخش پایانی این درس – که مهم‌ترین بخش درس هم محسوب می‌شود – توضیح خواهیم داد که تجزیه و تحلیل شغل در دنیای امروز چه چالش‌‌هایی دارد و آیا واقعاً چنین کاری را می‌توان برای یک کسب و کار کوچک و یا استارتاپ هم انجام داد؟ یا باید بپذیریم که تجزیه و تحلیل شغل صرفاً در سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ معنا پیدا می‌کند؟

انواع پوزیشن‌های شغلی و وظایف آن

مخففلغت انگلیسیمعادل فارسیزمینه فعالیت/واحدشرح وظایف
CEOChief Executive Officerمدیـر عاملمدیریتمدیر عامل، رئیس همه و مسئول همه چیز؛
او راهبرد تیم را تعیین می‌کند، کارمندان را استخدام کرده و تیم محصول را تشکیل می‌دهد؛
COOChief Operating Officerمدیر ارشد عملیاتیمدیریتمدیر ارشد عملیات، جزئیات پیچیده‌ی شرکت را مدیریت می‌کند. درباره‌ی UPS فکر کنید که سه بیلیون بسته را در دو هفته منتهی به کریسمس جابه‌جا می‌کند، مدیر ارشد عملیات اطمینان حاصل می‌کند که کسب و کارش می‌تواند هر روز بسته‌ها را تحویل بدهد. وی آنچه نیاز به ارزیابی دارد را می‌سنجد تا بگوید که آیا اوضاع خوب پیش می‌رود یا خیر. بعد تیمش سیستم‌هایی ایجاد می‌کنند تا این سنجش‌ها را پیگیری کرده و درصورت عدم تحویل بسته ازجانب شرکت، اقدام نمایند.
CFOChief Finance Officerمدیر ارشد مالیمدیریتمدیر ارشد مالی شما با پول سروکار دارد. آنها بودجه و راهبردهای مالی را فراهم می‌سازند، و تعیین می‌کنند که برای کسب و کارتان بهتر است اجاره کنید یا بخرید. بعد سیستم‌های کنترلی ایجاد می‌کنند که بر سلامت مالی شرکت شما نظارت دارند. مدیر ارشد مالی «آدم بده» است که به شما اجازه نمی‌دهد تجهیزات ویدیوکنفرانس گران قیمتی را که به تازگی دیده‌اید بخرید و درعوض مجبورتان می‌کند وام تجاری خود را تسویه کنید.
CMOChief Marketing Officerمدیر ارشد بازاریابیبازاریابیاخیراً، شرکت‌ها یک کارشناس بازاریابی را در سطح مدیریت به کادر خود افزوده‌اند، نه صرفاً در سطح معاونت و دلیلش ساده است: صحنه‌ی نبرد فعلی کسب و کارها بیشتر بر سر بازاریابی است، پس راهبرد شرکت اغلب با راهبرد بازاریابی رابطه دارد. CMO مسئول راهبرد بازاریابی است -که غالباً راهبرد فروش را هم شامل می‌شود- و بر پیاده‌سازی آن نظارت دارد. CMO پشت و روی صنعت شما را می‌داند و شما را در جا انداختن محصولتان، متمایز کردن آن از محصولات رقبا و تهیه‌ی فهرستی از توزیع‌کنندگان یاری نموده و اطمینان حاصل می‌کند که مشتریان در جریان محصول شما قرار گرفته و خواهان آن بشوند.
CTOChief Technology Officerمدیر ارشد فناوریفناوریبسیاری از مدیران ارشد فناوری به سطح مدیریتی تعلق ندارند. یک CTO باید پابه‌پای جریان‌های فناوری پیش برود، آن‌ها را در راهبرد شرکت بگنجاند، و حتماً به‌موقع شرکت را در جریان قرار دهد. آنها نباید اسباب‌بازی‌های جدید و فناوری‌های پیشرو را صرفاً به این دلیل بخرند که جدیدترین و عالی‌ترین چیزی است که وجود دارد.
CHRO / HRChief Human Resource Officerمدیر ارشد منابع انسانیمنابع انسانیمدیر ارشد منابع انسانی رایج‌ترین عنوان شغلی مدیر منابع انسانی در یک شرکت بزرگ است. اکثر CHRO‌ها به مدیر عامل (CEO) گزارش می‌دهند.

اگر یک شرکت خیلی بزرگ باشد حتی ممکن است چند CHRO داشته باشد. مثلاً: Pepsico یک نفر را به عنوان CHRO کلی دارد. اما برای واحدهای تجاری (نوشیدنی‌های پپسی، طعم‌های جهانی) و واحدهای منطقه‌ای (چین، قزاقستان و غیره) نیز دارای CHRO است.
PMProduct Managerمدیر محصولمدیریتشغل مدیر محصول را با 3 نقش اصلی در نظر گرفت: تنظیم راهبرد، اجرا،درک کاربر و مشتری
Production designerطراح تولیدطراحیطراح تولید بخصوص در صنعت فیلم و تلویزیون، فردی است که مسئول زیبایی‌شناسی کلی داستان می‌باشد. طراحی تولید حسی از دوره زمانی، مکان طرح و کنش‌ها و احساسات شخصیت را به بینندگان القا می‌کند. طراحان تولید با همکاری مستقیم با کارگردان، فیلم‌بردار و تهیه‌کننده، نقش خلاقانه کلیدی در خلق فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی دارند. اصطلاح طراح تولید نخستین بار توسط ویلیام کمرون مینزیز، در حالی که او در حال کار بر روی فیلم بر باد رفته بود، ابداع شد. طراحان تولید اغلب با کارگردان هنری اشتباه گرفته می‌شوند، زیرا نقش‌ها و مسئولیت‌های مشابهی دارند.
R&DResearch and developmentتحقیق و توسعه فنی توسعهوظائف واحد آر اند دی عبارت است از رشته فعالیت‌های مشخصی برای توسعه سبد محصولات در یک کسب و کار.
customer supportپشتیبانی مشتریپشتیبانی پشتیبانی مشتری بخشی از خدمات گسترده به مشتریان است و در پاسخ به تقاضای مشتری ارائه می‌شود؛
در حالی که خدمات روی ایجاد رابطه مشتری محور تمرکز دارد، پشتیبانی مشتری تمرکزش روی روابط تجاری است. تیم‌های پشتیبانی مشتری برای حل مشکلات مشتری با تمرکز بر عیب‌یابی و از بین بردن موانع، کمک‌های لازم را ارائه می‌دهند.
Customer careمشتری‌مداری | مراقبت از مشتریپشتیبانی مراقب مشتری با ارتباط احساسی که ایجاد می‌کند، یک‌قدم از خدمات مشتری جلوتر است. مراقبت از مشتری در طول کل چرخه عمر مشتری استفاده نمی‌شود؛ اما مجموعه‌ای از تعاملات است.

مراقبت از مشتری ارائه کمک‌های حرفه‌ای، مفید و باکیفیت قبل، حین و بعد از برآورده شدن نیازهای مشتری است.
Brand Managerمدیر برندمارکتینگ
Marketing Analystتحلیلگر بازاریابی مارکتینگ
Marketing Communications Managerمدیر ارتباطات بازاریابیمارکتینگ
Product Marketing Managerمدیر بازاریابی محصولمارکتینگ
Public Relations Managerمدیر روابط عمومیپشتیبانی
Publicity Managerمدیر تبلیغات مارکتینگ
SEO ManagerSearch Engine Optimizationمدیر سئوفنیبهینه سازی محتوای سایت برای موتورهای جستجو
Frontend Developer توسعه دهنده ظاهر(؟!)برند / فنیمنظور از فرانت اند و یوآی آن بخشی از محصول است که قابل دیدن است و با آن تعامل می کنیم
Backend Developerتوسعه دهنده الگوریتم ها فنیبک اند عموما از سه بخش تشکیل می شود: یک سرور، یک برنامه و یک پایگاه داده ها (دیتا بیس).
FULLSTACK برنامه نویس فول فنیبرنامه نویس های فول ایتک هرودوکار فرانت اند و بک اند را باهم انجام میدهند
DevOpsترکیب دو کلمه Development و Operations توسعه محصول فنی / مدیریتارتباط بین بخش توسعه و بخش عملیات را در فرآیند خلق و توسعه نرم‌افزارها، تسهیل می‌کند. DevOps را میتوان به صورت «عملیات توسعه» ترجمه کرد. یک کارشناس DevOps دریافت و انتقال بازخوردها را برای دو بخش عملیاتی و توسعه نرم‌افزاری برعهده دارد و آن را بسیار ساده‌تر می‌کند. حاصل این تلاش مهندس دواپس، کاهش زمان توسعه نرم‌افزار خواهد بود.

نکته: جهت مشاهده بهتر جدول تلفن همراه خود را به حالت افقی بچرخانید.

ویژگی های شغلی در زمان استخدام همکار جدید

مختص مشترکین دیزاین کلاب. شما به این سطح محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید.

ورود یا نام نویسی 🔗

برای دسترسی به صدها درس و محتوای تخصصی در دیزاین کلاب شما نیاز به ثبت نام و تهیه اشتراک دارید.

تمدید یا تهیه اشتراک 🔗 | ورود یا نام نویسی 🔗

.:برای دانلود کاتالوگ آشنایی با محتوای دیزاین کلاب کلیک کنید:.

 

 

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *