حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید

طراحی سبک زندگی شخصی

دیزاین روندیِ که ناخودآگاه مغز های تکامل یافته انجامش می‌دن،
همه افراد آرزو دارند که یک سبک زندگی یا لایف استایل (Lifestyle) ایده آل داشته باشن!
حتی میشه شرط بست که افرادی که تابحال اصلا همچین کلمه ای رو نشنیدن هم تصوری از زندگی ایده آل برای خود در گوشه‌ای از قلب…

همه افراد آرزو دارند که یک سبک زندگی یا لایف استایل (Lifestyle) ایده آل داشته باشن. حتی میشه شرط بست که افرادی که تابحال اصلا همچین کلمه ای رو نشنیدن هم تصوری از زندگی ایده آل برای خود در گوشه‌ای از قلب، لا به لای چین و چروک‌های مغز و سیاه‌ چاله‌های ذهن خود پنهان کرده‌اند.
سوالی که حتما برای شما هم پیش اومده اینه که لایف استایل یعنی چی؟ چه جوری میشه یک سبک زندگی ایده آل داشت؟ آیا لایف استایل ایده آل خودم رو میتونم پیدا کنم یا پیدا کردم؟ یا شاید قبلا این سبک زندگی ایده آل رو زندگی کردم!
بعد از تغییر طرزفکر، هدف‌گذاری و انتخاب مهارت دیزاین محور، نوبت به تغییر سبک زندگی و یا لایف استایل شخصی خودمون می‌رسه؛سبک زندگی دیزاینری چگونه‌اس و چطور به ما در مسیر دیزاینر شدن کمک می‌کنه؟
در این مقاله به این سوال ها پاسخ می‌دیم.

طراحی یک سبک زندگی

جعبه خدمات:

دوســت عزیــز ســلام،
 شما اولین بار است که به مدرسه دیزاین مراجعه می‌کنید و هنوز وارد اکانت کاربری خود نشده اید؛ مطالب این سایت برای کاربران ناشناس ناقص نمایش داده می‌شوند؛

در این سلسه مقالات که شما در حال حاضر اواسط اون هستید ما داریم با روند و اصول دیزایـن و مدیریت یک محصـول و یا همون مسیر دیزاینــر شدن آشنا می‌شیم، برای درک بهتر مفاهیم و قرار گرفتن در بهینه ترین مسیر  توصیه می‌شه از اولین‌قدم ایـن مسـیر با ما همراه بشید، چون لازمه حتما یک سری پیش نیاز هارو بـدونیـد تا مطالب براتون قابل هضم باشه؛ از طریق لینک زیر می‌تونی بری نقشه راه رو ببینی و از اولین قدم این مسیر با ما هم‌قدم بشی.

موقعیت شما در حال حاضر:

سبک زندگی(LifeStyle)

ساده‌ترین تعریف برای لایف استایل یا سبک زندگی در واقع، روشی هست که فرد با اون روش زندگی میکنه. این یک روش زندگی یا لایف استایل محسوب میشه که برای هر فرد مخصوص به او بوده و ممکنه با سبک زندگی دیگران تفاوت یا شباهت داشته باشه!علاوه بر این ممکنه به گروه‌هایی از مردم، جوامع و فرهنگ، هم یک سبک زندگی یا لایف استایل گفته بشه و این لایف استایل،شیوه زندگی اونها رو تعریف میکنه؛به بیان بهتر، لایف استایل یا سبک زندگی، ناشی از نگرش، اعتقادات و خواسته‌های شماست! حتی ارزشها و اصول شما در شکل گیری سبک زندگی شما نقش دارند.

[um_loggedin] همه افراد دارای یک لایف استایل مخصوص به خود هستند! اگرچه ممکنه این لایف استایل از فردی به فرد دیگر و یا از فرهنگی به فرهنگ دیگر، متفاوت باشه. حتی افرادی که هیچ سبک زندگی ندارند هم در واقع دارای سبک زندگی و لایف استایل هستند!

در حقیقت، هرکسی سعی میکنه لایف استایل خودش رو به روش خودش تعریف کنه! این امر کاملا بدیهی هست؛ چراکه این زندگی شماست و شما بهتر می‌دونید که چگونه و با چه روشی زندگی می‌کنید و از زندگی چه چیزی می‌خواهید!

به عنوان مثال، برخی از افراد تمایل دارند تا سبک زندگی خودشون رو مطابق با لایف استایل و سبک زندگی که توسط جامعه بزرگتر انتخاب شده، انتخاب کنند اما برخی دیگر تمایل دارند تا راه خودشون رو برای ایجاد سبک زندگی یا لایف استایل منحصر به فرد خود پیش بگیرند و گاهی اوقات هم ممکنه در این مسیر، با دیگران مخالف باشند یا از هنجارهای موجود سرپیچی کنند.

در حالت ایده آل، یک لایف استایل یا سبک زندگی باید راهنمای شما برای زندگی باشه! در واقع لایف استایل شما رو راهنمایی میکنه تا به روشی زندگی کنید که براتون مفید، کمک کننده و سودمند باشه!

یک شیوه لایف استایل ایده آل، از شما در برابر خطرات و تخریب‌ها محافظت می‌کنه، به شما کمک میکنه تا مسیر درست رو انتخاب کنید و شما رو ترغیب میکنه تا کارهای درستی که باعث خوشحالیتون میشه رو انجام بدید.

یک سبک زندگی ایده آل و درست باید سلامت جسمی، روحی، عاطفی و معنوی شما رو تضمین کنه و کیفیت زندگی شما رو به بهترین سطح ممکن برسونه؛ با این حال اگر سبک زندگی یا لایف استایل با دقت و به درستی انتخاب نشه، ممکنه با رفتارها و جنبه‌های منفی مواجه بشید که شما رو از رسیدن به کمال و هدفی که از زندگی دارید، دور کنه![/um_loggedin]

زمانی که زندگی نامه ی افراد موفق را مطالعه و تجزیه و تحلیل می کنیم به این نتیجه می رسیم که همه ی آنها در بسیاری از موارد شبیه به هم عمل کرده اند و همین نیز باعث شده است که در برخی از موارد به بیشترین دست آورد ها برسند.یعنی انسان ها با انجام دادن بسیاری از موارد که به صورت مستمر نیز انجام می دادند به جایگاهی رسیدند که گمان می کردند با در دسترس داشتن بسیاری از ویژگی های خص به موفقیت رسیده اند درحالی که بعد از بررسی هایی که انجام داده شد به جایگاهی رسیدند که به این نکته رسیدند همه آنها از یک سری اصول مشترک پیروی کرده اند آنهم بدون اینکه خودشان از آن با خبرباشند.

بله درست است برای به موفقیت رسیدن باید یک سری موارد را به صورت ناخودآگاه و یا خودآگاه انجام داد و یک سری تغییرات را در زندگی و نحوه آن اعمال کرد که با استفاده از آن بتوانند خود را شبیه به دیگر ثروت مندان و موفق ها کرد تا بعد از مدتی بتوانند پای خود ر در جای آنها بگذارند و در راستایی قرار بگیرند که همیشه وست داشتند قرار بگیرند.

 

اهمیت سبک زندگی درشکل گیری تفکر دیزاین

طراحی آگاهانه سبک زندگی مورد علاقه

شاید شنیدن برخی کلمات اینجا براتون عجیب به نظر برسه،‌اما همونطور که گفتم ما اینجا به همه چیز با عینک دیزاین نگاه می‌کنیم،
حتی به سبک زندگی، در واقع دیزاین جزئی جدانشدنی از زندگی انسانی ماست؛ گسترش شبکه‌های اجتماعی، رقابتی شدن فضای کسب‌و‌کار، رونق فعالیت‌های دانش‌محور، رواج یافتن سبک فریلنسری و کارهای پروژه‌ای و شکل‌گیری آن‌چه اقتصاد شهرت نامیده می‌شود و باعث شده که بسیاری از ما برای متمایز شدن نسبت به دیگران نیازمند برندسازی شخصی باشیم.

“هر انسان باید خودش را مانند یک شرکت اداره کند”(تام پیترز)

از زمانی که تام پیترز می‌گفت «هر انسان باید خودش را مانند یک شرکت اداره کند» بیش از دو دهه گذشته است، اما امروزه بیشتر می‌تونیم به این حرف پی ببریم که همه ما در زندگی یک برند هستیم،همه اونچیزی که برای کسب و کارها مطرح میشه رو میتونیم به خودمون هم وفق بدیم و با این نگاه همه ما یک پرسونا برند هستیم،برندی که فقط یک عضو داره! ما اگر نتونیم یک سبک شخصی سازه شده و منحصر بفرد رو در زندگی خودمون ایجاد کنیم، چطور می‌تونیم محصولی منحصر بفرد تولید کنیم؟

و ما اگر بتونیم سبک زندگی مون رو دیزاین محور کنیم، همه چیز الهام بخش ما در طراحی می‌شن، “دیزاین روندیِ که ناخودآگاه مغز های تکامل یافته انجامش می‌دن” و اگر سبک زندگی یا لایف استایل مون رو مجموعه‌ای از «علایق»، «فعالیت‌ها» و «نگرش‌ها» درنظر بگیریم،‌ دیزاین کمک‌ می‌کنه که این سه‌گانه رو دستکاری کنیم و بهبود ببخشیم،عواملی که ما می تونیم اونارو کنترل و طراحی کنیم.

قطعا سبک و شیوه زندگی امروزمونه که آینده ی ما را می سازه. به طور مثال، اگر شما در یک خانواده ی روستایی متولد شدید، می تونید انتخاب کنید که تا آخر عمر توی همون روستا بمونید و زندگی خودتون رو متناسب با اون مکان، طراحی و کنترل کنید و یا سبک و شیوه ی زندگی خودتون رو تغییر بدید و تصمیم بگیرید به شهر بزرگتری مهاجرت و زندگی شهرنشینی و کار در اونجا رو به عنوان آینده و سبک زندگی خودتون انتخاب کنید.
برای این که بتونید زندگی خودتون رو با قدرت و اونطور که می‌خواید طراحی کنید باید روش و مراحل اون رو بدونید و گام به گام اصول اولیه ی اون رو انجام بدید، با این کار ما در واقع زندگی مورد علاقه خودمون رو دیزاین میکنیم، شما رو نمیدونم اما برای من حس اینکه آینده زندگی‌م تحت کنترل خودمه و می‌تونم هرچیزی که بخوام رو برای خودم طراحی کنم خیلی هیجان انگیزه
دیزاینری تنها یک شغل نیست، اشتباهه اگه فکر ‌کنیم که دیزاینرها پشت میز کارشون می‌شینن و تمام روز مشغول طراحی با ابزارهای دیجیتال هستن یا اینکه برای دیزاینر شدن کافیه ابزارهایی  مثل ادوبی XD، ایلاستریتور، فتوشاپ یا اسکچ تسلط پیدا کنیم، نه !

جمع بندی

دیزاین یک فرآیند انسان محوره و دیزاینر باید بتونه با نیازها و خواست‌های انسانی همراه و هم‌قدم بشه و از آاونجا که نیازهای انسان‌ها مدام درحال تغییر و تحوله، هیچ‌وقت یک دیزاین کامل و عالی برای تمامی دوران‌ها وجود نخواهد داشت. این نکته همون چیزیه که فرآیند دیزاین رو پیچیده می‌کنه.
برای اینکه دیزاینرها بتونن در مسیر پرابهام و پرپیچ و خم دیزاین قدم بردارن،

 اولین لازمه اش اینه که به تمامی موضوعات با عینک دیزاین نگاه کنن و به این درک برسیم که همه چیز قابلیت بهتر و بهینه تر شدن داره، اون وقته که ایده ها به سمت ما سرازیر میشن،
 این یک اصله که باید درک ش کنیم تا بتونیم یک سبک زندگی دیزاینری داشته باشیم، همان طور که ساخت یک خونه نیاز به یک طرح اولیه داره، دیزاین زندگی نیز یک طرح مشخص می‌خواد، ما توی این مدرسه قصد داریم یک مسیر برای خودمون و آیندگانمون بسازیم.

خب شاید مهم ترین قدم در این مسیر که شروع راه ما برای خلق یک محصول پیدا کردن ایده اون محصول باشه، توی قدم بعد می‌خوایم راجع به ایده و پیدا کردن ایده صحبت کنیم…

 

درصـد پیشـرفت شما در این مسیـر:
مسیر دیزاینر 1.5%

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *