مگامنو

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

آنبوردینگ کاربر | Onbording

آنبوردینگ (onboarding) یا همسوسازی کارکنان تازه وارد در شرکت، فرآیند تطبیق این افراد با روند فعالیت شرکت و همچنین فرهنگ سازمانی آن است. همچنین، شامل ارائه ابزارها و اطلاعات مورد نیاز برای حضور مولد او در تیم نیز می‌شود.
به گفته کارکنان و کارشناسان منابع انسانی، ثبت آگهی استخدام و استخدام نیروهای جدید در یک سازمان باید یک فرایند استراتژیک باشد که حداقل یک سال به طول انجامد؛ زیرا نحوه برخورد کارفرمایان در چند روز و ماه‌های اول با یک کارمند جدید بسیار در نگه داشت و حفظ او در شرکت نقش دارد و باید اهمیت داده شود. اما این پروسه را در شرکت‌ها آنبوردینگ می‌نامند. مطمئنا از خود می‌پرسید که آنبوردینگ چیست ؟
آنبوردینگ یا همسوسازی

دوســت عزیــز ســلام،
 چنانچه اولیـن بارِ که به محبی‌دیزاین مراجـعه می‌کنیـد لازمه بدونید که در این سلسه مقالات ما داریم با روند و اصول دیزایـن و مدیریت یک محصـول و یا همون مسیر دیزاینــر شدن آشنا می‌شیم، برای درک بهتر مفاهیم و قرار گرفتن در بهینه ترین مسیر  توصیه می‌شه از اولین‌قدم ایـن مسـیر با ما همراه بشید، چون لازمه حتما یک سری پیش نیاز هارو بـدونیـد تا مطالب براتون قابل هضم باشه؛
از طریق لینک زیر می‌تونی بری نقشه راه رو ببینی و از اولین قدم این مسیر با ما هم‌قدم بشی؛

موقعیت شما در حال حاضر:
اگر علاقه داشتید، به همراه موسیقی مطالعه کنید:

آنبوردینگ چیست؟

پیدا کردن افراد مناسب و توانا برای فرصت‌های شغلی و پست‌های سازمانی تنها بخشی از فرایند تیم سازی در شرکت‌ها به شمار می‌آید. فرآیند استقرار کارکنان جدید و همسوسازی آنها با شرکت می‌تواند یکی از مهم‌ترین عوامل در تضمین این باشد که افراد تازه استخدام شده در آینده می‌توانند در کار بسیار سازنده عمل کنند و از کار در شرکت راضی باشند.

با این حال، در برخی از سازمان‌ها، همسوسازی کارکنان اغلب با جهت گیری اشتباه گرفته می‌شود. در حالی که جهت گیری در سازمان نیز امری مهم است که در آن کاغذبازی و سایر کارهای معمول باید تکمیل شوند؛ اما همسوسازی یک فرایند جامع است که در آن هم مدیریت و هم دیگر کارکنان نیز درگیر هستند که می‌تواند تا ۱۲ ماه نیز به طول انجامد.

قبل از اجرای برنامه رسمی ورود کارمند جدید یا همان آنبوردینگ ، کارفرمایان باید به سوالات کلیدی برای رسیدن به هماهنگی بین تیم پاسخ دهند؛ این سؤالات عبارت است از:

  • آنبوردینگ یا همسوسازی از چه زمانی شروع می‌شود؟
  • چقدر طول می‌کشد؟
  • تصور شما از نیروی کار جدید چیست و چه انتظاراتی از او دارید؟
  • کارکنان جدید باید در مورد فرهنگ و محیط کار چه بدانند؟
  • منابع انسانی در این فرایند چه نقشی خواهد داشت؟ مدیران مستقیم چطور؟ این اثرگذاری در مورد همکاران به چه صورت است؟
  • چه اهدافی را برای کارمند جدید خود در نظر گرفته‌اید؟
  • چگونه می‌توانید جمع بندی‌ای از فرایند همسوسازی داشته باشید و ملاک شما برای اندازه گیری میزان موفقیت آن چیست؟

پس از پاسخ به این سؤالات، متخصصان منابع انسانی و مدیران عالی می‌توانند طرحی را آماده کنند تا با کمک آن بتوانند سیاست‌ها و برنامه‌های شروع به کار عضو جدید در سازمان را مشخص کنند و بستری برای شروع به کار او پس از آشنایی کامل با فرهنگ سازمان آماده کنند.

تدوین برنامه‌ی آنبوردینگ

اگر از قبل برای شروع به کار کارمند جدید خود برنامه‌ای نداشته باشید، باید بگوییم که نمی‌توانید در راضی نگه داشتن او، پیشرفت او، نگه داشت او و همچنین مولد بودن او در شرکت موفق عمل کنید. به جای اینکه کلی کاغذ بازی برای روند استخدام کارمند جدید خود داشته باشید و او را از این پروسه خسته کنید، می‌توانید کارها را بسیار مکانیزه پیش ببرید و حتی سراغ ابزارهای آنلاین برای این روند بروید. درباره مزایای روش‌های نوین استخدامی تحقیق کنید، سراغ فناوری بروید و از آن به جای کاغذ بازی‌های خسته کننده استفاده کنید. حتی سراغ پورتال‌های شرکتی بروید، که بهترین ابزار برای راحت کردن کارها برای روز اول کاری کارمندان جدید است.

امروزه بسیاری از شرکت‌ها به این پورتال‌ها مجهز هستند و به محض ورود کارمند جدید، آنها می‌توانند به این پورتال دسترسی داشته باشند و مواردی مانند یادداشت خوشامدگویی کارفرما، اطلاعات روز اول کاری، پیام‌های خوشامدگویی از طرف کارکنان و عکس‌های هم تیمی‌های جدید، اصطلاحات و واژگان منحصر به فرد در شرکت، یک نسخه مجازی از روند کار در شرکت و فرهنگ سازمانی آن و سایر جزئیات در مورد بخش استخدام شده و مسئولیت‌های شغلی در اختیار او قرار می‌گیرد.

بسیاری از شرکت‌ها نه تنها از طریق همین پورتال‌ها روند استخدام نیروی جدید خود را انجام می‌دهند، بلکه اطلاعات تمام موازین حضور در شرکت مانند اینکه روز اول کجا باید بروند، در بدو ورود سراغ چه کسانی را بگیرند و چه لباسی بپوشند را، می‌توانند در این پورتال‌ها به دست آورند. تیم استخدامی نیز تمام رمزها، امکانات مانند تلفن، کامپیوتر و تمام ابزارهای مورد نیاز را برای شخص تازه استخدام شده مهیا می‌کند.

بدترین چیز برای یک کارمند جدید این است که در همان مراحل اولیه استخدامی هیچ توجهی نبیند و حتی بدون گرفتن این امکانات کار خود را آغاز کند. این روند می‌تواند روی طرز تفکر آن فرد روی شرکت شما اثر منفی بگذارد و همکاری او با شما حتی به یک سال هم نرسد. در واقع چیزی که ما در تعریف و بیان آنبوردینگ چیست جا انداختیم این است که، کار شما در پروسه استخدام افراد و شروع کار آنها در شرکت می‌تواند باعث توسعه فردی آنها شود که این توسعه فردی در آینده برای شما و شرکت شما مزایای بسیاری به همراه خواهد داشت.

روز اول در همسوسازی یا آنبوردینگ

این محتوا فقط برای کاربران وارد شده است.لطفا برای مشاهده این مطلب وارد شوید.

نمایش کامل این مطلب مختص مشترکین دیزاین کلاب است.

  • مشترکین به گروهی از کاربران گفته می‌شود که حق اشتراک ماهیانه پرداخت می‌کنند.

بخشی از محتوای کلوب دیزاین مختص دیزاینرهای سطح پیشرفته می‌باشد“شما اشتراک ندارید و یا وارد اکانت خود نشده اید"

با فعال کردن اشتراک ویژه علاوه بر این مطلب به مطالب بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید؛ برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع مشترکین و انواع محتوا می‌توانید به صفحه‌ی ثبت نام مشترکین مراجعه نمایید.

مزایای آنبوردینگ چیست؟

تا اینجا دانستیم آنبوردینگ چیست و چه اهمیتی دارد. حتما متوجه شده‌اید که یک برنامه آنبوردینگ منظم و صحیح، بر عملکرد کارکنان و موفقیت کسب و کار تاثیر زیادی دارد. در این بخش کمی راجع به تاثیرات و مزایای آنبوردینگ یا همسوسازی صحبت می‌کنیم.

انگیزه و اشتیاق کارکنان را برای مشارکت افزایش می‌دهد

آنبوردینگ موثر، به کارکنان جدید کمک می‌کند تا با کسب و کار، ارزش‌ها و اهداف آن ارتباط بیشتر و بهتری برقرار کنند. بنابراین، انگیزه آنها برای مشارکت در زمینه دستیابی به اهداف سازمان، افزایش پیدا می‌کند.

نیروهای با انگیزه و مستعد را به آسانی جذب می‌کند

افراد پس از تجربه یک فرآیند همسو سازی ناخوشایند، به دلیل نارضایتی، آن سازمان را به دیگران پیشنهاد نمی‌دهند. پس لازم است یک برنامه آنبوردینگ کارآمد و موثر طراحی کنید که کارکنان جدید نسبت به آن تجربه مثبتی داشته باشند. از این طریق، ضمن حفظ کارکنان پرتلاش و موفق، می‌توانید افراد با استعداد دیگری را نیز جذب کنید.

کارکنان شما را حفظ می‌کند

هر چند که در هر سازمان، رفتن کارکنان، همیشه ممکن است اتفاق بیفتد، اما برنامه ریزی برای کم کردن این اتفاق، اهمیت زیادی دارد. چرا که جایگزینی کارکنان، فرآیندی نسبتا سخت و پرهزینه است. به عنوان مثال، جایگزینی یک کارمند جدید، نسبت به جایگزینی یک کارمند با سابقه که سال‌های زیادی را در کنار شما گذرانده، هزینه بیشتری دارد.

بر اساس تحقیقات انجام شده، کسب و کارهایی که فرآیند آنبوردینگ قوی‌تر و موثرتری دارند، در حفظ کارکنان خود، موفق‌ترند. پس بهتر است از کارکنان جدید به گرمی استقبال کرده، محیط مناسبی را برای آنها ایجاد کنید و روزهای اول را با یادگیری‌های اولیه بگذرانید. این فرآیند تا مدتی ادامه دهید تا مطمئن شوید آنها با محیط و نقش جدید خود به خوبی هماهنگ شده‌اند و قصد دارند در کنار شما بمانند.

بهره وری کارکنان را افزایش می‌دهد

افراد تازه وارد، معمولا به زمانی نسبتا طولانی (حدود 1 سال) نیاز دارند تا به بهره ‌وری کامل برسند. چرا که مواردی مانند: آشنایی با کسب و کار و برقراری ارتباط با افراد، به زمان نیاز دارد. اما یک فرآیند آنبوردینگ بهینه و قوی، می‌تواند این روند را سرعت ببخشد و میزان بهره وری را نیز افزایش دهد.

همان طور که گفتیم، همسوسازی کارآمد و موثر، به کارمندان جدید کمک می‌کند ضمن آشنایی کامل با سازمان، با سایر افراد نیز روابط مناسبی برقرار کنند. همچنین بدانند که مدیر از آنها چه انتظاری دارد و برای بهبود فعالیت‌های خود باید چگونه برنامه ریزی کنند.

در کارکنان احساس تعهد ایجاد می‌کند

در طول فرآیند ورود کارمندان جدید به یک کسب و کار، مدیران فرصت دارند احساس تعهد نسبت به سازمان و اهداف سازمان را در آنها ایجاد کنند. مدیران می‌توانند از طریق ارتباط نزدیک با کارمندان جدید، میزان تعهد، مشارکت و پیشرفت را در آنها مشاهده کنند.

اضطراب کارکنان جدید را کاهش می‌دهد

قبلا هم گفتیم که شروع یک کار جدید می‌تواند بسیار استرس زا باشد. اما مدیران می‌توانند با اجرای فرآیند همسوسازی مناسب، این استرس و نگرانی را کاهش دهند. آنبوردینگ بهینه و قوی، با ایجاد حس خوب در کارکنان تازه وارد، به آنها کمک می‌کند تا دیگران را بهتر بشناسند و با آنها ارتباط مطلوب و موثری برقرار کنند.

همچنین به آنها امکان می‌دهد تا نقش خود و مطابقت آن با نقش سایر کارمندان را به خوبی درک کنند. این امر منجر به ایجاد روابط دوستانه‌ای می‌شود که بخش مهمی از یک زندگی کاری مطلوب به حساب می‌آید. خوب است بدانید اکثر کارمندانی که روابط خوبی با همکاران خود ندارند، به ادامه شغل خود تمایلی نشان نمی‌دهند.

در کارکنان جدید حس اعتماد ایجاد می‌کند

در برنامه آنبوردینگ، به اشتراک گذاری اطلاعات در مورد کسب و کار، بین مدیران و کارکنان جدید، حس اعتماد ایجاد می‌کند. همچنین برای تقویت حس اعتماد، بهتر است مدیران ارشد با افراد تازه وارد ملاقات کرده و آنها را در جریان اهداف استراتژیک سازمان قرار دهند.

سعی کنید در طول برنامه همسو سازی، این خطوط ارتباطی را حفظ کنید. به این ترتیب ضمن افزایش سطح اعتماد، شاهد مشارکت فعال و طولانی مدت کارمندان جدید نیز خواهید بود.

جمع‌بندی

امیدواریم سوال آنبوردینگ چیست را به خوبی پاسخ داده باشیم. همان طور که ملاحظه کردید، پیدا کردن افراد مستعد و توانمند، تنها بخش کوچکی از روند استخدام در کسب و کار شماست. چیزی که اهمیت دارد، این است که از این افراد حمایت کنید، آنها را با روند فعالیت‌های خود همسو کنید و در کنار خودتان حفظشان کنید. تنها در این صورت می‌توانید به افزایش بهره‌وری و سود در سازمانتان امیدوار باشید

درصـد پیشـرفت شما در این مسیـر:
مسیر دیزاینر 48%
گـام بعــدی :
بعدی

دوستش داشتید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *