حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید

پلتفرم Tribe | ساخت جامعه کاربران بدون کدنویسی

بشر موجودی است اجتماعی. ما در یک جامعه زندگی می‌کنیم و علاقه‌مندیم که احساسات، شادیها و غمهایمان را با دوستان، خویشاوندان و دیگران شریک باشیم. تمایل به با هم بودن و تعلق داشتن، در کل منجر به ایجاد جامعه می‌شود؛ جامعه اصطلاح وسیعتری داشته و معنای ضمنی بزرگتری را شامل می‌شود؛

پلتفرم قبیله سازی - استارت آپ tribe

جالب می‌شد اگر مشتری‌های شما به عنوان یک بیزنس و یا کلی تر دنبال کنندههای یک پرسونال برند می‌توانستند کارهایتان را برایتان انجام دهند، کارهای مثل: پاسخ دادن به سوالات یکدیگر در مورد محصولات شما و ارائه ایده‌هایی برای پیشرفت و تشویق یکدیگر برای استفاده بیشتر از خدمات، این موضاعت هیجان‌انگیز، اما کمی غیرقابل باور است، اما به نظر می رسد ایده پردازان پلتفرم Tribe راه حلی پیدا کرده اند که جامعه مشتریان بتوانند در پیش‌برد کسب و کار به شرکت‌ها کمک کنند؛

قبیله یا جامعه یا Tribe مجموعه ای از بهترین شیوه های تعامل اجتماعی ارائه شده به برندها ، کسب و کارها، و سازندگان است که از قدرت فن آوری برای ساخت شبکه اجتماعی دنبال کنندگان را بدون نوشتن کد امکان پذیرمیکند.

گفته شده استارت آپ ترایب در سال گذشته 7.5 میلیون دلار سرمایه جذب کرده و ما در این مقاله ابتدا به کاربردها و دلیل نام گذاری اون میپردازیم و سپس به اهمیت ساخت جامعه، استارت آپ های مشابه ترایب، و قیمت های اون رو مورد بررسی قرار خواهیم داد.

وب سایت رسمی: Tribe | A Customizable Community Platform

Tribe چيست؟

قبیله یک پلتفرم ساخت جامعه کاملا قابل تنظیم برای اتصال، درگیر کردن، و حفظ مشتریان است. شما می توانید یک وب سایت مستقل جامعه و همچنین عمیقا ادغام قبیله را به محصولات و وب سایت ها ایجاد کنید. جوامعی که توسط قبیله تغذیه می شوند از مجموعه ای از تعامل انسان بهترین شیوه ها، اجزای اجتماعی مدولار، و ابزارهای نامزدی مدرن برگرفته از سایت های محبوب رسانه های اجتماعی بهره مند می شوند؛ بیشتر بخوانید: پلتفرم چیست؟…

معمولاً جامعه به گروهی از افراد گفته می‌شود که در یک منطقه‌ی جغرافیایی زندگی می‌کنند و یا عضو خانواده و مصرف کنندگان محصولات یک برند هستند.

این افراد از برخی هنجارهای اجتماعی و برخی ارزشهای رایج میان خودشان تبعیت می‌کنند. بدین لحاظ، در جهان جوامع بسیاری وجود دارند که به وسیله‌ی زبان، فرهنگ یا منطقه‌ی جغرافیایی از یک دیگر جدا می‌شوند. با توجه به این که جوامع به طرق مختلفی به یک دیگر مربوط می‌شوند، بنا بر این تمام دنیا را به یک جامعه‌ی واحد تبدیل می‌کنند.

Designer comunity-جامعه دیزاین

مفهوم جامعه جهت بر قراری آرامش و هماهنگی در میان اجتماع بسیار مهم است. تقسیم کار، احساس اتحاد، با هم بودن، همکاری ـ تمام اینها به بر قراری جوی سالم که مملو از یگانگی، هماهنگی و دوستی است، کمک می‌کند. مفهوم یک جامعه در پرورش احساس بین المللی به همان اندازه‌ی احساس برادری بین المللی مهم است. اجازه دهید این نکات را مورد بحث قرار دهیم، که درصورت نبود هرکدام هرج و مرج زیادی در این جامعه به وجود می‌آید.

چرا اسم استارتاپ مان را «قبیله» گذاشتیم؟

به نقل از نوشته سهیل علوی1

ما انسان ها ابزارهایی را برای شکار و جمع آوری غذا توسعه دادیم،  ما گروه هایی تشکیل دادیم و منابع حیاتی را با یکدیگر در میان گذاشتیم، ما جاهای مورد علاقه ای برای کار، استراحت و غذا خوردن با هم داشتیم؛

 در هسته ما، ما انسان ها قبیله ای هستیم !

 ما دوست داریم متعلق به گروه هایی از افراد با دیدگاه ها، افکار و منافع مشابه باشیم. آسایش بودن در میان دیگران وجود دارد که هم فکر ما هستند. انسان ها وقتی احساس تعلق می کنند می مانند؛ همچنین انسان ها ابزارساز هستند، و اینترنت قابل توجه ترین ابزاری است که تا به حال ساخته ایم که مردم و ایده ها را به هم متصل می کند.

نیروی محرکه پشت ساخت پلت فرم قبیله اشتیاق ما و در DNA انسان ما برای شکل دادن به تجارب لذت بخش است که تعامل انسان با یکدیگر را تشویق به پرورش یک جامعه درگیر است.

ما این کار را با مطالعه طبیعت انسان انجام می دهیم و آن را به تجربه های دیجیتال ترجمه می کنیم. چه دلایلی برای گرد هم آمدن وجود دارد؟ چه انگیزه ای به مردم برای پیوستن و ماندن در زندگی واقعی است که ما می توانیم آن را به تجارب پردازنده دیجیتال ترجمه؟

یوتیوب یک جامعه است،
Pinterest یک جامعه است،
دریبل یک جامعه است،
ما معتقدیم با دادن یک ابزار بهتر به مردم، آنها را قادر خواهیم ساخت به تشکیل جوامع منحصربفرد با ویژگی های پیچیده و برتر از فیس بوک و توییتر…

اهمیت ساخت جامعه  کاربران

شما به این سطح از محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید. بخشی از محتوا مختص مشترکین دیزاین کلاب می‌باشد.

ورود یا عضویت

restricet content notice 3 دیزاین کلاب

خرید یا تمدید اشتراک | ورود یا عضویت

.: برای دانلود کاتالوگ آشنایی بامحتوای دیزاین کلاب اینجا کلیک کنید :.

بنیانگذاران Tribe

به نقل از فوربس استارت‌آپ Tribe در کشور کانادا توسط سه هم‌بنیان‌گذار ایرانی به نام‌های سیاوش محمودیان، سهیل علوی و محسن ملایری راه‌اندازی شده است، با یک ایده متفاوت در بستر شبکه‌های اجتماعی، می‌خواهد مشتریان کسب وکارها را به یک ارزش قابل اتکا تبدیل کند. محسن ملایری پیش از این بنیانگذار شرکت آواتک، شتاب‌دهنده نام آشنای شرکت سرآوا و سهیل علوی نیز هم‌بنیانگذار استارتاپ سفارش غذای ریحون در پرتفو سرآوا بوده‌اند. 

سیاوش محمودیان، که به تازگی از جذب سرمایه ۷.۵ میلیون دلاری استارتاپ Tribe خبر داده است، این طور استدلال می‌کند: «موفق‌ترین شرکت‌ها آنهایی هستند که احساس تعلق در بین مشتریان خود ایجاد می‌کنند. شما با این کار می‌توانید مشتریان خود را به عنوان بخش بزرگتری از کسب و کار خود تبدیل کنید».

محمودیان می‌گوید، جامعه مشتریان – یا شبکه‌های اجتماعی که حول محور تجارت شکل گرفته‌اند – راهی برای دستیابی به این هدف هستند. بنابراین Tribe بستری را ارائه می دهد که مشاغل می‌توانند روی آن جامعه خود را ایجاد کنند. سرویس نرم افزاری آن، مشتریان را قادر می‌سازد تا به سرعت شبکه‌های اجتماعی خود را که به صورت سفارشی برای این کسب و کار احداث شده است، داشته باشند.. محمودیان توضیح می دهد: «هدف این است که حتی مشتری بدون دانش کدنویسی بتواند چیزی شبیه به فیس بوک ، LinkedIn یا Slack خود را در مدت کوتاهی ایجاد کند.»

مشتریانی که برای حل مشکلات یا همفکری به یکدیگر مراجعه می کنند سریعتر و بهتر از زمانی که منتظر پاسخ پشتیبانی یک شرکت خاص می‌مانند پاسخ می گیرند. همچنین مدیران محصول نیز بازخوردهای بی‌پایانی از آنچه مشتریان در مورد کسب و کار آنها فکر می‌کنند دریافت می‌کنند که به بهبود کسب و کار آنها کمک می‌کند. علاوه بر این محتوای تولید شده توسط کاربر که در این انجمن‌ها تولید می‌شود، با موتورهای جستجو Google به طور فزاینده‌ای ارزش بالاتری را برای این کسب و کار ایجاد می‌کند.

این یک ارزش پیشنهادی است که از زمان راه اندازی  استارتاپ Tribe در سال ۲۰۱۹ مورد توجه مشتریان قرار گرفته است. تعداد مشتری‌ها با رشد ۴۰۰ درصدی نسبت به سال گذشته روبرو شده است ، به طوری که اکنون هر روز حدود ۳۰۰ جامعه جدید در Tribe ایجاد می‌شود. چیزی نزدیک به ۸۰،۰۰۰ شبکه در سراسر جهان در بستر Tribe.

هم‌بنیان‌گذار استارتاپ Tribe می‌گوید، شبکه های اجتماعی سنتی با ارائه خدماتی مانند صفحات گروهی، ابزاری را برای کسب و کارها برای راه اندازی فضاهای اختصاصی برای مشتریانشان در شبکه خود فراهم می کند. اما Tribe بر این باور است که سرویسی که به طور ویژه برای کمک به شرکت‌ها ایجاد شود و به طور مستقل راه اندازی شود، می‌تواند بسیار کارآمدتر باشد.

محمودیان می گوید: « ما فکر می کنیم کاری که Shopify با آمازون انجام داده است را می‌توانیم با فیس بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی انجام دهیم». «ما می‌خواهیم مشاغل، صاحب مشتری خود باشند و آنها باید بتوانند فضا و محیط مورد نظر خود را بسازند.»

محمودیان می‌افزاید: «در عمل راه‌اندازی یک شبکه اجتماعی برای یک کسب و کار، ۹۰٪  آن به ایجاد جامعه برمی‌گردد و فقط ۱۰٪ آن فناوری اطلاعات است، اما بسیاری از شرکت‌ها تمرکز خود را بیشتر روی بخش دوم ماجرا می‌گذارند.»

تحقیقاتی که توسط گارتنر انجام شده نشان می دهد، دو سوم مشتریان وفادار به یک کسب و کار، بخاطر تجربه کاربری به آن احساس وفاداری می‌کنند. و این نکته تاثیر بیشتری نسبت به نام تجاری و قیمت دارد. داده های فورستر نشان می دهد شرکت‌های مبتنی بر تجربه مشتری رشد سالانه ۱.۶ برابر تا ۱.۹ برابر در حفظ مشتری‌، نرخ خرید مکرر و ارزش ماندگاری مشتری را نسبت به سایر شرکت‌ها ارائه می‌دهند.

محمودیان می گوید، سایر توسعه‌دهندگان می‌توانند راه حل‌های  استارتاپ Tribe را بهبود بخشند و تجربه کلی بهتری را برای سازندگان جامعه و مشتریانشان ایجاد کنند. رویکرد این پلت فرم، مشتریان را قادر می‌سازد به سادگی آن دسته از برنامه‌هایی را که به بهترین وجه کار از یک کسب و کار استفاده می‌کنند را جذب کرده و ارزش بالاتری به آن بدهند.

گفتوی سهیل علوی و سیاوش محمودیان

در ادامه گفتگوی سهیل علوی و سیاوش محمودیان هم بنیانگذاران پلتفرم tribe در پادکست طبقه 16 رو براتون قرار میدم؛ (ویدئو از یوتیوب لینک شده است)

قیمت های پلتفرم Tribe

های پلتفرم ترایب دیزاین کلاب

جایگزین ها و پلتفرمهای مشابه برای استارت آپ Tribe

شما به این سطح از محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید. بخشی از محتوا مختص مشترکین دیزاین کلاب می‌باشد.

ورود یا عضویت

restricet content notice 3 دیزاین کلاب

خرید یا تمدید اشتراک | ورود یا عضویت

.: برای دانلود کاتالوگ آشنایی بامحتوای دیزاین کلاب اینجا کلیک کنید :.

جمع‌بندی

برندهای تجاری و کسب و کارهای امروزی، فعالیت‌های جانبی متنوعی را در کنار ارائه محصولات و خدمات خود، انجام می‌دهند. آن‌ها در کنار فعالیت‌های اصلی خود، ارتباط‌شان با مشتریان و مخاطبان خود را از راه‌های مختلفی تقویت می‌کنند. این روند نشان می‌دهد که ایجاد جامعه‌ میان مشتریان می‌تواند مهم‌ترین هدف آن‌ها باشد؛

ایجاد جامعه‌ی میان مشتریان یک برند تجاری، برای دستیابی به دو هدف می‌تواند سودمند باشد: یکی جذب مشتریان و مخاطبان بیشتر و دیگری ایجاد حس وفاداری مشتریان به برند؛ رسیدن به این اهداف، کار آسانی نیست. ایجاد ارتباط با مشتریان، به چیزی بیشتر از تلاش نیاز دارد و باید شامل انجام یک سری فعالیت‌های موثر و بلند مدت باشد.

  1. هم‌بنیانگذار استارت آپ ترایب | لینک نوشته در مدیوم ↩︎

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک نظر

  • سمیراحسن پور

    خیلی عالی و کامل، ممنون؛
    پادکست طبقه 16 فوق العاده اس، مرسی بابت معرفیش

    1401-07-05 در 5:23 ب.ظ