حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

بریف محصول | سندتفهیم نامه طراحی | Berif Product

تفهیم نامه (به انگلیسی: Berif Design) خلاصه‌ی طراحی سندی برای پروژه است که توسط شخص یا تیمی (طراح یا تیم طراحی) با مشورت کارفرما تهیه می‌شه و در اختیار ذی‌نفعان پروژه قرار می‌گیره.

تفهیم نامه طراحی

بریف توضیحاتی مکتوب، اساسی و چکیده درباره یک پروژه (برند) است که در حقیقت صورت مساله را با تمام جزئیات ممکن (اما مختصر) تشریح می کند. من آنرا پیش نیاز چهارپایه برندینگ (Pre-Branding) می دانم. به عبارتی یک Pre-Branding خلاصه شده است که همه عناصر لازم و مورد نیاز برای تدوین استراتژی های ارتباطی و برندینگ یک برند را توصیف می کند.در ادامه با این سند بیشتر آشنا می‌شیم.

سند بریف یا تفهیم نامه محصول چیست؟

این برگه نتایج و محدوده پروژه شامل هرگونه محصول یا کار (عملکرد و زیبایی) ، زمان و بودجه را مشخص می کنه، تفهیم نامه ها می تونن برای بسیاری از پروژه ها از جمله پروژه های معماری ، طراحی داخلی و طراحی صنعتی و طراحی گرافیک و… استفاده بشن، همچنین از خلاصه های طراحی برای ارزیابی اثربخشی یک طرح پس از تولید و در طول روند ایجاد پروژه برای پیشبرد و بودجه پروژه استفاده می شود. برخی از شرکت ها بیش از دیگران به آنها متکی هستند ، اما در روند طراحی به سمت پاسخگویی بیشتر حرکت می شود و بنابراین بسیاری از افراد آنها را مفیدتر می دانند. آنها معمولاً با گذشت زمان تغییر می کنند و با تکامل محدوده پروژه تعدیل می شوند.

طراحی حل مسله است ، بنابراین یک طراحی خوب باید درک عمیق از مسله که باید حل شود آغاز بشه، که این وظیفه بر عهده تفهیم نامه است.

یک مثال برای درک اهمیت تفهیم نامه

برای طراحی یک تفهیم نامه باید حیطه (category) اون کسب و کار ابتدا مورد بررسی قرار بگیره، جواب به این سوال در نگاه اول بسیار ساده بنظر میرسه اما وقتی کمی در اون عمیق می‌شیم میبینم موضوع پیچیده اس؛ یک سوال، بنظر شما مک دونالد در کدامیک از طبقات استاندارد کالا یا خدمات قرار میگیره؟!

بیشتر افراد فوری خواهند گفت در “غذای فوری (fast food) البته که مک دونالد در رستوران هایش غذای فوری میفروشه و میتونیم بحث کنیم که به لحاظ حقوقی هم به این دسته تعلق داره، اما اگر یک بار به شعب این رستوران های زنجیره ای برید متوجه میشید در حقیقت این شبکه متعلق به طبقه “سرگرمی (entertainment) عه!

تمام اونچیزی که مک دونالد رو به رهبر بازار در حیطه فعالیت خودش تبدیل کرده اینه که جایی برای تفریح خونواده هاس، پارک بازی کودکان، سرگرمی ها برای عکاسی،عروسک های دلقک معروف مک دونالد و شعار تبلیغاتی معروف ” امروز شما لایق یک استراحتید! (you deserve a break today) ” همه و همه نوید دهنده اقاتی سرگرم کننده به دور از خانه و در کنار بچه هاس و در نهایت کم اهمیت تر از همه اینها اینه که بله شاید یک وعده غذا هم بخورید!

اگر همون سالهای اولیه کسی از شما می‌خواست پروژه طراحی برای مک دونالد رو به عهده بگیرید آیا نمی‌خواستید بدونید مهمترین طبقه ای که اونها در اون زمان برای کسب جایگاه در آن رقابت می‌کردند نه حیطه غذای فوری بلکه سرگرمی بوده؟! نمی‌بایست موضوع رقابت و رقبای فعال در این حوزه که شامل پارک های تفریحی و مکان های تفریح خانودگی بودند رو در نظر می‌داشتید؟! اگر تصور می‌کردید حیطه فعالیت شرکت فقط در زمینه فروش همبرگر و سیب زمینیِ ایده های طراحی شما به شدت محدود می‌شد!

گاهی لازمه ماطبقات دیگر کسب کار رو در نظر بگیریم و تعریف کنیم، یک مثال دیگه:

مختص مشترکین دیزاین کلاب. شما به این سطح محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید.

ورود یا نام نویسی 🔗

برای دسترسی به صدها درس و محتوای تخصصی در دیزاین کلاب شما نیاز به ثبت نام و تهیه اشتراک دارید.

تمدید یا تهیه اشتراک 🔗 | ورود یا نام نویسی 🔗

.:برای دانلود کاتالوگ آشنایی با محتوای دیزاین کلاب کلیک کنید:.

 

 

جمع بندی

باشتاب حرکت کردن گاهی خیلی طول می کشد! اگر شما به عنوان یک مدیر امور مشتریان روش پاسخ گویی از طریق تلفن را انتخاب می کنید و بریف را مکتوب نمی کنید، یا اگر به عنوان مدیر محصول بدون داشتن بریف خلاق یا مینی بریف خلاق از تیم آتلیه انتظار ارائه خروجی های موثر و خلاق دارید، چطور انتظار دارید که وقتی پیمانکار یا تیم مورد نظر برای ارائه کار خود بیایند، شما تمام حرف ها و نکات خود را به یاد داشته باشید؟ از کجا می دانید کارشان همان چیزی است که شما می خواهید؟ و…

اگر شما یک استراتژیست یا مدیر معمولی برند هم باشید، تدوین یک تفهیم نامه کوچک حدود 30 الی 60 دقیقه از شما زمان می گیرد. پس مدیریت خود را زیر سوال نبرید و پیش از واگذاری کار به آژانس یا واحد خلاق یا هر سفارش دیگر، تفهیم نامه مربوط به آنرا تنظیم کنید. آن وقت چیزی که بدست می آورید می تواند به فروش بهتر شما کمک کند.

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *