مگامنو

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

تحلیل رقبای بالفعل و بالقوه محصول

استراتژی

آیا آخرین باری که برای بهبود بازار مخاطبان برند، به تجزیه و تحلیل رقبا پرداخته‌اید را به یاد دارید؟ آیا می‌دانید چگونه می‌توان تحلیل رقبا را به طور مؤثرتری انجام داد؟ اگر درمورد زمانی که آنالیز رقبا را انجام دادید، اطمینان ندارید یا فقط تحلیلی سریع روی وب‌سایت و فعالیت‌های مربوط به شبکه‌های اجتماعی رقبا انجام داده‌اید، به احتمال زیاد روش هوش‌مندانه‌ای برای کمک به رشد برند کسب‌وکارتان را از دست داده‌اید! در این مطلب به تجزیه و تحلیل رقبا در کسب و کار و مراحل عملیاتی آن می‌پردازیم.

کاربرد تحلیل رقبا صرفاً به «کسب و کارهای موجود و فعال» محدود نمی‌شود. بلکه در کارآفرینی برای کسب و کارهایی که هنوز راه نیفتاده‌اند هم به‌کار می‌آید.

به عنوان مثال، معمولاً انتظار می‌رود در بخش «تحلیل بازار» در بیزینس پلن (طرح تجاری)، به آنالیز رقبا هم پرداخته شود.

تجزیه و تحلیل رقبا

این محتوا فقط برای کاربران وارد شده است.لطفا برای مشاهده این مطلب وارد شوید.

تجزیه و تحلیل رقبا در بازاریابی

هر برندی می‌تواند از تجزیه و تحلیل رقبا به طور مداوم بهره‌مند شود. با انجام تحلیل روی رقبا می‌توانید به مزایایی از جمله موارد زیر دست پیدا کنید:

  • شکاف‌های موجود در بازار را شناسایی کنید؛
  • محصولات و سرویس‌های جدیدی را توسعه دهید؛
  • ترندهای موجود در بازار مخاطبان را کشف کنید؛
  • بازاریابی و فروش مؤثرتری داشته‌باشید.

همان طور که مشاهده می‌کنید، یادگیری هریک از این ۴ مؤلفه برند کسب‌وکارتان را در مسیر دستیابی به موفقیت سوق می‌دهد.

تعریف رقبای بالقوه و بالفعل

پاسخ به تعریف این دو کلمه، دو بخش دارد: رقیبان فعلی و رقیبان بالقوه بخش اول پاسخ، ساده و سریع به دست می‌آید و بخش دوم، نیازمند مطالعه و بررسی بیشتر است.

رقیبان فعلی کسب و کارها و کسانی هستند که همین الان، در بازار هدف شما، محصولی مشابه (یا قابل مقایسه) با محصول شما عرضه می‌کنند. به طور مشخص، منظور از رقیب، مجموعه‌‌هایی هستند که با شما در یک گروه استراتژیک قرار می‌گیرند (رقیب ایران خودرو، شرکت‌هایی مثل سایپا و کرمان خودرو هستند و نه هیوندای و کیا).

رقیبان بالقوه افراد و مجموعه‌هایی هستند که در حال حاضر به شکل مستقیم با شما رقابت نمی‌کنند. اما به صورت بالقوه می‌توانند تهدیدی برای شما باشند. 

این محتوا فقط برای کاربران وارد شده است.لطفا برای مشاهده این مطلب وارد شوید.

نحوه‌ی ارزیابی کسب‌وکار

قبل از این‌که رقبای خود را به طور دقیق ارزیابی کنید و تجزیه و تحلیل رقبا را انجام دهید، باید نقطه‌ی شروعی را برای کسب‌وکارتان تعیین کنید. انجام این کار کمک می‌کند تا زمان انجام تجزیه‌وتحلیل ماتریس SWOT را به‌درستی تشخیص دهید.

از همان معیارهایی که برای آنالیز رقبای خود استفاده می‌کنید، به اهداف کسب‌وکار، فروش و بازاریابی خود نگاهی عینی بیندازید. این اطلاعات را دقیقا مانند داده‌های مربوط به کسب‌وکارهای رقیب ثبت کنید و از آن‌ها به عنوان نقطه‌ی شروع تحلیل رقبا در کسب و کار  خود در سطوح مختلف استفاده کنید.

جمع بندی

  • تجزیه و تحلیل رقبا در کسب و کار کمک می‌کند تا نکاتی را درمورد چگونگی رقابت برای تمایز در صنعت موردنظر بیاموزید و فرصت‌های بالقوه را برای بهبود برندتان شناسایی کنید؛
  • هر برندی می‌تواند از تجزیه و تحلیل رقبا به طور مداوم بهره‌مند شود؛
  • ۱۲ گام ضروری برای تجزیه و تحلیل رقبا وجود دارد که می‌توانید با تمرین آن‌ها، در تجزیه و تحلیل رقبای خود موفق شوید.

دوستش داشتید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *