حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید

دستگاه دیاگ | عیب‌یابی هوشمند خودرو

تنظیم موتور خودرو با دستگاه دیاگ ، عیب یابی به وسیله کامپیوتر ، کلینیک های تخصصی خودروهای انژکتوری و … تابلوهای بزرگ و کوچکی که روزانه با گذری به خیابان ها بارها و بارها در ابعاد مختلف مشاهده می نمایید.

تعمیرکارانی که هر کدام معتقدند دستگاه بهتری دارند و می توانند دستگاه دیاگ مصرف سوخت را کاهش دهند و هر مشکلی را اسان کنند

دیاگ، کوتاه‌شدهٔ دیاگنوز (به فرانسوی: diagnose) یا دایاگنوسیس (به انگلیسی: diagnosis) به معنی «تشخیص» گرفته شده‌است.

در خودرو،کامپیوتری جهت کنترل عملکرد آن، قطعه‌ای به نام ئی‌سی‌یو (ECU) یا یونیت کنترل الکترونیکی تعبیه شده است.

diagnose- دیاگ خودرو

علاوه بر یونیت کنترل الکترونیکی، خودروهای جدید، دارای کنترل یونیت های متنوعی جهت کنترل و پایش عملکرد قسمت های دیگر خودرو چون ترمز، بدنه، کیسه هوا و … می‌باشند؛ در صورت خرابی در هر یک از متعلقات سیستمهای فوق، کنترل یونیت خطایی را در حافظه پایدار خود ضبط کرده و هنگام استفاده از دستگاه دیاگ، این کد خطا جهت تفسیر و نمایش به تعمیرکار به دستگاه دیاگ ارسال می‌شود.

علاوه بر خواندن کدهای خطا، دستگاههای دیاگ دارای قابلیتهای زیر نیز هستند:

انجام و تغییرات تنظیمات یونیت کنترل (از قبیل تعریف کلید جدید برای خودرو، کدگذاری یونیت های متصل دیگر،…)

تعداد و گستره عملیات فوق بسته به نوع و نرم‌افزار کنترل یونیت و همینطور پوشش برنامه دیاگ (که توسط شرکت سازنده تعریف می شود)متفاوت است.

[um_loggedin]

واحد فرمان موتور ECU

 ای‌سی‌یو (به انگلیسی: Engine control unit (ECU)) که اکنون به آن ماژول کنترل انتقال قدرت (به انگلیسی: powertrain control module) نیز گفته می‌شود که گونه‌ای واحد کنترل الکترونیکی است که مجموعه‌ای از عملگرهای درون موتور را برای اطمینان از بهبود عملکرد موتور درون‌سوز هدایت و رهبری می‌کند.

نحوۀ عملکرد ECU

واحد فرمان موتور با خواندن مقادیر مختلف به‌وسیلۀ حسگرهایی که درون موتور قرار دارد، اطلاعات مختلف را جمع‌آوری و پردازش می‌کند و براساس آن دستورهای موردنیاز را صادر می‌کند. تفسیر داده‌ها بر اساس نقشه عملکرد چندبعدی که look up table نام دارد انجام می‌شود.

وظایف ECU:

 • کنترل نسبتِ هوا به سوخت،
 • کنترل زمان احتراق،
 • کنترل زمان استراحت،
 • کنترل زمان‌بندی متغیر سوپاپ،
 • کنترل الکترونیکی سوپاپ

ECUهای قابل برنامه‌ریزی: بعضی ECUها رفتار ثابتی ندارند و می‌توانند توسط کاربر برنامه‌ریزی شوند. این برنامه‌ریزی‌ها می‌تواند هنگام فعالیت موتور به‌وسیلۀ اتصال دستگاه دیاگ از طریق رابط ویژه انجام شود.

تاریخچه دستگاه دیاگ

دستگاه دیاگ از واژه Diagnosis به معنای عیب یابی گرفته شده است پس از آنکه در دهه 70 میلادی مسائل زیست محیطی و افزایش وابستگی به نفت اهمیت یافت و تصویب قوانینی مبنی بر این که خودروهای جدید باید دارای حداقل مصرف سوخت و الودگی باشند ، به کارگیری سیستم های انژکتوری و نصب سیستم های الکترونیکی برروی خودرو اجتناب پذیر شد و این در حالی بود که پیچیدگی اجزای الکترونیکی در مقابل سیستم های مکانیکی تعمیرکاران را عاجز کرده بود پس تولیدکنندگان خودرو کم کم به این نتیجه رسیدند که همراه با پیشرفت و ارتقا تجهیزات الکترونیکی خودرویی باید به منظور عیب یابی و مشکلات احتمالی که ممکن است برای آنها پیش بیاید تکنسین ها و تعمیرکاران خودرو را مجهز به ابزار هوشمندی کنند که به کمک آن بتوان اجزا خودرو را عیب یابی کنند.

2972418 دیزاین کلاب

در سال 1996 انجمن مهندسین خودرو به این نتیجه رسیدند که باید سیستم متحد و یک شکلی با یک استاندارد کامل طراحی شود وسیستم (  (on board diagnosticیا OBD  عیب یابی در خودرو ، را برای همه خودروسازان مصوب کرده و آنها را ملزم به در نظر گرفتن یک سوکت 16 پایه در اتاق خودرو در دسترس راننده کردند .از طرفی دیگر هر کدام از واحدهای الکترونیکی موتور ، گیربکس ، ترمز ، بدنه ، کیسه هوا یک بخش از سخت افزار خودشان را به عیب یابی لحظه ای واحد خودشان اختصاص داده اند که در صورت بروز مشکلی چراغ هشدار را برای آگاه سازی راننده روشن کرده تا با مشاهده اخطار جهت رفع آن به تعمیرکار مراجعه کنند .

انواع دستگاه دیاگ خودرو

شما به این سطح از محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید. بخشی از محتوا مختص مشترکین دیزاین کلاب می‌باشد.

ورود یا عضویت

restricet content notice 3 دیزاین کلاب

خرید یا تمدید اشتراک | ورود یا عضویت

.: برای دانلود کاتالوگ آشنایی بامحتوای دیزاین کلاب اینجا کلیک کنید :.

[/um_loggedin]

دیاگ چه کارهایی برای ما انجام میدهد؟

 • خواندن پارامتر
 • خواندن خطا
 • پاک کردن خطا
 • برنامه ریزی
 • مقدار دهی اولیه
 • تست عملگرها
 • تعریف سوئیچ
 • تعریف ایسیو
 • بی کد کردن ایسیو
 • ریمپ


خواندن پارامترها:
همانطور که قبلا اشاره شد ایسیو ECU با استفاده از اطلاعات دریافتی خود از سنسورها تصمیم میگیرد و به عملگرها (مثل انژکتورها ، کوئل و …) دستور میدهد در صورتی که اطلاعات دریافتی از سنسورها غلط باشد در این صورت ایسیو تصمیم غلطی خواهد گرفت و باعث اختلال در عملکرد خودرو خواهد شد. به همین منظور دستگاههای دیاگ قابلیت خواندن مقدار اطلاعات دریافتی را دارند که به آن خواندن پارامترها می گویند.
کاربر در این بخش میتواند اطلاعات زیر را مشاهده کند.
دمای هوا و مایع خنک کننده موتور ، زاویه دریچه گاز،سرعت خودرو،مقدار آلاینده های خروجی ،دور موتور،فشار هوا ، مقدار آوانس ، ولتاژ باطری و …
علاوه بر موارد فوق که مختص سنسورهای خودرو هست ایسیو ECU میتواند نحوه کار عملگرها را نیز کنترل کرده و وضعیت فعلی آنها را گزارش کند مثل: موقعیت استپر موتور،وضعیت رله های فن ، زمان باز بودن انژکتورها و شیر برقی کنیستر ، وضعیت گرمکن دریچه گاز ، وضعیت فعال بودن کولر ، روشن یا خاموش بودن چراغ چک و …
تعمیرکار یا کاربر دیاگ میتواند با مراجعه به این اطلاعات از صحت عملکرد اجزای سیستم انژکتوری و یا سیستم ایمنی و …… اطمینان حاصل کند؛


دیاگ چه کارهایی برای ما انجام نمیدهد؟

این قسمت برای این نوشته شد بخاطر اینکه بسیار از مردم تصور نادرستی از دستگاه دیاگ و توانایی آن در تعمیر خودرو دارند
اغلب مردم فکر میکنند که بوسیله دیاگ یک تعمیرکار بدون هیچ کاری میتواند عیب را پیدا کرده و با همان دستگاه هم آنرا تعمیر کند بدون هیچ کاری روی خودرو و بدون هیچ دانشی به هیچ وجه اینگونه نیست
در عمل دیاگ اطلاعات دریافتی از سنسورها و بعضا عملگرها را که خارج از مقدار تعریف شده برای ایسیو ECU باشد را از حافظه آن میخواند و بعنوان خطا به کاربر نمایش میدهد .با پاک کردن این خطاها ایراد فیزیکی از بین نمیرود و صرفا خطاهای درون حافظه ی ایسیو ECU پاک میشود
مواردی که دیاگ نمیتواند برای ما انجام دهد عبارتند از :


 • دیاگ نمیتواند قطعه خراب را تعمیر کند
 • همانطور که گفته شد دیاگ یک وسیله ارتباطی با ایسیو ECU است و نمیتواند یک سنسور و یا عملگر معیوب را تعمیر کند صرافا کاربر میتواند با خواندن خطاهای ایسیو ECU و یا پارامترها تشخیص دهد که کدام قطعه معیوب است و آنرا تعویض یا تعمیر کند بطور مثال اگر سنسور دمای آب درست عمل نکند و مقاومت آن خارج از بازه تعیین شده باشد ایسیو ECU خطای این سنسور را در حافظه ی خود ذخیره میکند و دیاگ میتواند فقط این پیغام خطا را پاک کند اما نمیتواند سنسور را تعمیر کند . در صورت پاک کردن خطا اگر خودرو روشن شود دوباره این خطا در حافظه ECU ثبت خواهد شد زیرا سنسور معیوب است .
 • خرابی های سیستم برق را نمیتواند تشخیص دهد
 • دیاگ نمیتواند عیب هایی را که ایسیو ECU ثبت نمیکند را تشخیص دهد

جمع‌بندی

دیاگ‌ها دستگاه‌هایی هستند که برای عیب‌یابی سیستم الکترونیک خودرو استفاده می شوند و با اتصال به رایانه خودرو به رفع نقص آن کمک می‌کنند.

 

این دستگاه‌ها قادر به تشخیص عیوب دارای منشأ مکانیکی نیستند اما استفاده از آنها به عنوان دستگاه اندازه‌گیری مقادیر عملکردی موتور، می‌تواند کمک مؤثری برای تشخیص صحیح این عیوب باشد.

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *