حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

دارا خسروشاهی | Dara Khosrowshahi

جامعه دیزاینر
Dara Khosrowshahi - دارا خسروشاهی
دارا خسروشاهی | Dara Khosrowshahi

مـلـیّـت: ایرانی

حرفه: Product Designer

سمت سازمانی: مدیرعامل پلتفرم اوبر | Explore the Uber Platform

دروس مرتبط در مدرسه دیزاین: | Digital DesinProduct Design | طراحی پلتفرم | طراحی خدمات

دارا خسروشاهی (زاده ۷ خرداد ۱۳۴۸ در تهران) مالک کسب‌وکار ایرانی آمریکایی و اخیرا توسط هیئت مدیره‌ی اوبر، به سمت مدیرعاملی این شرکت بزرگ انتخاب شده است. او پیشتر مدیر عامل اجرایی اکسپیدیا بود.

بیوگرافی

دارا خسروشاهی، متولد ۷ خرداد ۱۳۴۸ (۲۸ می ۱۹۶۹) در تهران است. پدر او، حسن خسروشاهی از کارآفرینان به‌نامی است که کارخانه‌های تولیدی زیادی را در ایران تاسیس کرده است. دارا خسروشاهی که در سال‌های ابتدایی تحصیل از ایران مهاجرت کرده است، اکنون به یکی از مشهورترین مدیرعاملان دنیای فناوری تبدیل شده و پس از ۱۲ سال فعالیت حرفه‌ای در شرکت اکسپدیا، اخیرا پیشنهاد مدیرعاملی اوبر (uber) بزرگترین سرویس تاکسی اینترنتی جهان را دریافت کرده است.

[um_loggedin]

والدین

حسن خسروشاهی و نزهت خسروشاهی، پدر و مادر دارا خسروشاهی هستند. حسن خسروشاهی تاجر نامدار ایرانی است که بسیاری از کارخانه‌های بزرگ ایرانی با نام او و خاندان خسروشاهی تاسیس شده‌اند. حسن خسروشاهی مدارک دانشگاهی خود را در رشته‌های اقتصاد و حقوق از دانشگاه تهران دریافت کرده است.

برندهای تولی‌پرس، تولیدارو، مینو، تی‌دی و غیره، تنها بخشی از کارخانجات و شرکت‌هایی هستند که حسن خسروشاهی در ایران تاسیس کرد. او در سال ۱۹۷۸ همراه با خانواده‌اش از ایران مهاجرت کرد. تا سال ۱۹۸۱ خبری از این خانواده در دست نبود تا این که ردپای خسروشاهی بزرگ، در سال ۱۹۸۱ در ونکور کانادا پیدا شد.

او پس از نقل مکان کامل به کانادا، اولین فعالیت‌های تجاری خود را با تاسیس شرکت Persis Holdings آغاز کرد و پس از مدتی، اولین شعبه‌های فروشگاه‌های معروف Future shop را در کانادا تاسیس کرد. این فروشگاه‌های زنجیره‌ای که به فروش تجهیزات الکترونیکی معروف هستند، در سال ۲۰۰۱ توسط best buy خریداری شدند. ثروت حسن خسروشاهی در سال ۲۰۱۲ حدود ۹۴۰ میلیون دلار برآورد شده است.

سال‌های ابتدایی (زندگی در ایران و مهاجرت)

دارا خسروشاهی تا سن ۹ سالگی به همراه خانواده‌اش در ایران اقامت داشته است. خانواده‌ی او در این سال‌ها ۱۵ کارخانه را در ایران اداره می‌کردند. این کارخانه‌ها در صنایع گوناگون از مواد غذایی گرفته تا دارو، لوازم آرایشی و بهداشتی و شوینده‌ها فعال بوده‌اند. خسروشاهی سال‌های زندگی در ایران را بسیار جذاب می‌داند و از آن سال‌ها، محصول به‌یادماندنی پودر لباسشویی “دریا” را به‌یاد می‌آورد که برای رقابت با تاید در آن زمان تولید می‌شده است.

دارا خسروشاهی پس از شروع مبارزات انقلاب اسلامی در ایران، همراه با خانواده‌اش کشور را ترک می‌کند. آنها ابتدا به شهر نیس رفته و سپس به نیویورک مهاجرت می‌کنند. او این سال‌ها و تنش‌های میان دولت آمریکا و ایران به یاد می‌آورد و از فوتبال، به عنوان پلی برای دوست شدن با آمریکایی‌ها یاد می‌کند.

دوران نوجوانی خسروشاهی برای او آسان نبوده است. پدرش برای مدتی به ایران بازگشته و در طول ۴ سال اقامت پدر، مادرش مجبور بوده او و برادرانش را به تنهایی در غربت تربیت کند.

تحصیلات دانشگاهی

دارا خسروشاهی به پیشنهاد پدر که پزشکی را بهترین حرفه می‌دانسته، برای جراح شدن وارد دانشگاه می‌شود. او علاقه‌ای به این رشته نداشت و به‌همین خاطر پس از مدتی به مهندسی بیوالکتریک تغییر رشته داد. او مدرک کارشناسی خود را در سال ۱۹۹۱ از دانشگاه براون دریافت کرد.

ورود به دنیای کسب و کار

خسروشاهی پس از فارغ‌التحصیلی بین ادامه تحصیل و وارد شدن به دنیای کسب و کار باید یکی را انتخاب می‌کرد. او در تابستان پس از فارغ‌التحصیلی به عنوان کارآموز به شرکت Allen & Company رفت و آنجا با فعالیت‌های سرمایه‌گذاری و بورس اوراق بهادار آشنا شد. فعالیت در این فضا او را به کار کردن تشویق می‌کند و دارا خسروشاهی تحصیلاتش را در مقطع کارشناسی به پایان می‌رساند.

مدیرعامل سابق اکسپدیا تا سال ۱۹۹۸ در Allen & Company مشغول به کار بود. او از سال ۱۹۹۵ معاون این شرکت سرمایه‌گذاری شد. سال ۱۹۹۸ بود که دارا خسورشاهی پس از فعالیت‌های حرفه‌ای در زمینه‌ی سرمایه‌گذاری و بانکداری، با بری دیلر آشنا می‌شود. دیلر که استعداد بالای خسروشاهی در مدیریت و آنالیز مالی را می‌بیند، از او دعوت می‌کند که به شرکت InterActiveCorp بپیوندد. خسروشاهی در IAC سمت مدیر امور مالی را برعهده گرفت.

این هولدینگ بزرگ متشکل از معتبرترین برندهای رسانه‌ای اینترنتی مانند HomeAdvisor, Vimeo, Dotdash (About.com), Dictionary.com, The Daily Beast, و Investopedia است. IAC در سال ۲۰۰۳ شرکت اکسپدیا را خریداری کرد و دارا خسروشاهی از سال ۲۰۰۵ به سمت مدیرعاملی این زیرمجموعه‌ی جدید انتخاب شد.

فعالیت در اکسپدیا (Expedia)

زمانی که خسروشاهی به اکسپدیا پیوست، دوران اوج محبوبیت اینترنت و انبساط حباب سایت‌های اینترنتی بود. او که در زمان کار در IAC این شرکت را زیر نظر داشت، پس از پیوستن به Expedia پیشرفت‌های زیادی را تجربه کرد. خسروشاهی سال‌های اولیه‌ی مدیرعاملی در این شرکت را دشوار می‌داند و می‌گوید در ابتدا نمی‌توانسته با فرهنگ کاری کنار بیاید. او از این سال‌ها به عنوان زمانی که نقش پررنگی در تغییر رفتارهای مدیریتی‌اش داشته یاد می‌کند.

در طول دورانی که خسروشاهی مدیرعامل اکسپدیا بوده است، این شرکت مسافرتی فعالیت خود را به بیش از ۶۰ کشور جهان گسترش داد و با برندهایی مانند Hotels.com و Hotwire که سرویس‌های آنلاین رزرواسیون هستند، توانست درآمد خود را به شکل قابل توجهی افزایش دهد.

البته موفقیت کنونی اکسپدیا به دور از چالش نبوده است. آنها در سال‌های ابتدایی با بحران مالی مواجه شدند و اکنون نیز رقیب بزرگی به نام Airbnb تجارت آنها را تهدید می‌کند.

درآمد اکسپدیا در ۱۲ ماه اخیر به ۹ میلیارد دلار رسیده وطبق آمار، این شرکت رشد درآمدی ۲۶ درصدی داشته است. درآمد این شرکت در ابتدای کار خسروشاهی ۲.۱ میلیارد بوده که این مقدار رشد، نشان از موفقیت این مدیر ایرانی-آمریکایی دارد.

 Expedia تحت مدیریت او و از طریق Expedia، Hotels.com و Hotwire حضور جهانی خود را به بیش از ۷۰ کشور جهان گسترش داده است. شرکت حسابداری Ernst & Young در سال ۲۰۱۳ دارا خسرو شاهی را به عنوان دریافت کننده جایزه کارآفرین سال Pacific Northwest معرفی کرد.
خسروشاهی پیش از Expedia مدیر عامل IAC Travel، بخشی از InterActiveCorp، بود. دارا در گسترش فعالیتهای IAC نقشی اساسی داشت. او همچنین به عنوان معاون اجرایی و مدیر امور مالی IAC بر کلیه امور مالی شرکت نظارت داشت. پیش از این نیز خسرو شاهی معاون رئیس Allen & Company بود.
شرکت Expedia در حال حاضر در بیش از ۷۰ کشور جهان فعالیت دارد و تعداد ۱۴۵۷۰ کارمند زیر نظر آقای خسروشاهی کار می کنند. جالب است بدانید که جک ولش، مدیر موفق و برجسته آمریکایی در کتاب Winning از دارا خسروشاهی یاد کرده است.
وی از سال ۲۰۰۵ میلادی تا کنون به مدت ۹ سال است که بر راس هرم شرکت Expedia مدیریت می کند. حقوق خسروشاهی در سال ۲۰۱۳ معادل ۵/۷ میلیون دلار بوده است.

اکـــســپدیا

بزرگ ترین شرکت مسافرتی آنلاین دنیا

Expedia, Inc. شرکت آمریکایی بزرگی است که چندین برند مسافرتی جهانی شامل
Expedia.com، Hotels.com، Hotwire.com، trivago ،Egencia، Venere، Expedia Local Expert، Classic Vacations، Expedia CruiseShipCenters، eLong را تحت پوشش خود قرار داده است. برند های اکسپدیا پایانه فروش بیش از ۱۰۰ برند گردشگری در بیش از ۷۰ کشور دنیا می باشند. اکسپدیا همچنین رزرو و فروش بیش از ۱۰۰۰۰ شریک تجاری نظیر خطوط هوایی، هتل ها، برندهای مصرفی، وبسایت های پر ترافیک را از طریق Expedia Affiliate Network ارتقا می دهد.
درآمد اکسپدیا در سال ۲۰۱۲، حدود ۴ میلیارد دلار و کل دارایی هایش ۷ میلیارد دلار و تعداد کارمندانش در این سال ۱۴۵۷۰ نفر بوده است.

پیشینه اکسپدیا
در سال ۱۹۹۶، بخش کوچکی از مایکروسافت یک سایت رزرو آنلاین سفر به نام Expedia.com ایجاد کرد که با معرفی راه جدیدی برای جستجو و رزرو سفر، انقلابی در این صنعت ایجاد کرد. اکسپدیا در سال ۱۹۹۹ از مایکروسافت مستقل شد و سپس در سال ۲۰۰۱ توسط TicketMaster خریداری شد. TicketMaster در سال ۲۰۰۳ نام خود را به InterActiveCorp تغییر داد. بخش مسافرت IAC در سال ۲۰۰۵ تحت نام Expedia, Inc. مستقل شد. در آن زمان Expedia.com، Expedia Corporate Travel، TripAdvisor، Classic Vacations، eLong، Hotels.com و Hotwire.com تحت پوشش اکسپدیا بودند.
در سال ۲۰۱۱ TripAdvisor از اکسپدیا مستقل شد و در سال ۲۰۱۲ اکسپدیا اکثر سهام موتور جستجوی مسافرتی Trivago را با پرداخت ۶۳۰ میلیون دلار خرید.
در ۶ جولای ۲۰۱۴ اکسپدیا اعلام کرد که هلدینگ فعال در آسیا- اقیانوسیه به نام Wotif شامل شرکت های آنلاین مسافرتی Wotif.com، lastminute.com.au و travel.com.au را خریده است. البته هنوز قرار داد نهایی ثبت و تأیید نشده است.
در حال حاضر اکسپدیا پیشرو ترین شرکت مسافرتی آنلاین تبدیل شده است و ۱۲ برند برتر مسافرتی را تحت پوشش خود دارد.

نقاط عطف تاریخچه اکسپدیا

اکتبر ۱۹۹۶
Expedia.com به عنوان به عنوان ارائه دهنده خدمات مسافرتی آنلاین توسط مایکروسافت ایجاد می شود

نوامبر ۱۹۹۹
ارائه پیشنهادات سفر به صورت عمومی در اکسپدیا

ژانویه ۲۰۰۰
اکسپدیا Travelscape.com را خریداری کرد

نوامبر ۲۰۰۲
بخش سفرهای شرکتی اکسپدیا راه اندازی شد

ژوئن ۲۰۰۳
IAC وبسایت Hotels.com را خریداری کرد

آگوست ۲۰۰۳
IAC اکسپدیا را خریداری کرد

نوامبر ۲۰۰۳
IAC وبسایت Hotwire را خریداری کرد

مارچ ۲۰۰۴
IAC شرکت Egencia را خریداری کرد و برند آن را تحت پوشش سفرهای شرکتی اکسپدیا قرار داد

آوریل ۲۰۰۴
IAC وبسایت TripAdvisor را خریداری کرد.

ژانویه ۲۰۰۵
IAC بخشی از سهام eLong را به خود اختصاص داد

آگوست ۲۰۰۵
دارا خسروشاهی از IAC مدیر عامل .Expedia, Inc می شود

نوامبر ۲۰۰۵
.Expedia, Inc و بنیاد UN پیمان میراث جهانی را با یکدیگر می بندند

آوریل ۲۰۰۶
مایکل آدلر از IAC مدیر مالی .Expedia, Inc می شود

اکتبر ۲۰۰۶
Epedia!Fun برند خود را به Expedia Local Expert تغییر می دهد

مارچ ۲۰۰۷
.Expedia, Inc یک پیمان طولانی مدت با CruiseShipCenters می بندد.

اکتبر ۲۰۰۷
.Expedia, Inc به لیست ۵۰۰ سهام برتر در بازار بورس سهام نیویورک و نزدک می پیوندد.

مارچ ۲۰۰۸
.Expedia, Inc وبسایت CarRental.com که در حال حاضر بخشی از Hotwire است را خریداری کرد

ژوئن ۲۰۰۸
سفرهای شرکتی اکسپدیا به Egencia تغییر نام می دهد.

جولای ۲۰۰۸
.Expedia, Inc وبسایت اروپایی Venere.com را خریداری می کند.

می ۲۰۰۹
اکسپدیا جریمه های تغییرات و کنسلی هتل ها، ماشین های اجاره ای، کشتی های تفریحی و پرواز های رزرو شده را حذف می کند.

ژوئن ۲۰۱۰
.Expedia, Inc بزرگ ترین آژانس مسافرتی دنیا لقب می گیرد

نوامبر ۲۰۱۰
.Expedia, Inc اپلیکیشن مسافرتی موبایل Mobiata را خریداری می کند

می ۲۰۱۱
eLong و Tencent برای ارائه خدمات مسافرتی آنلاین به میلیون ها کاربر چینی اینترنت همکاری می کنند

سپتامبر ۲۰۱۱
Mark Okerstrom مدیر مالی و قائم مقام .Expedia, Inc می شود

دسامبر ۲۰۱۱
اکسپدیا تریپ ادوایزر را به عنوان یک شرکت مستقل (.TripAdvisor, Inc) معرفی می کند

جولای ۲۰۱۲
اکسپدیا از Expedia Traveler Preference (ETP) رونمایی می کند

مارچ ۲۰۱۳
اکسپدیا بخش عمده سهام trivago (شرکت تحقیقاتی پیشرو در زمینه هتل) را خریداری می کند

آگوست ۲۰۱۳
.Expedia, Inc و Travelocity قرارداد استراتژیک بازاریابی می بندند.

ژوئن ۲۰۱۴
.Expedia, Inc گروه Auto Escape را می خرد.

جولای ۲۰۱۴
.Expedia, Inc گروه Wotif را می خرد.

[/um_loggedin]
Dara Khosrowshahi - دارا خسروشاهی

مدیرعاملی اوبر (Uber) و چالش‌های پیش رو

[um_loggedin]
خبری که امروز در مورد شرکت اوبر منتشر شد، بسیاری از فعالان دنیای فناوری و صنعت حمل و نقل را شوکه کرد. هیئت مدیره‌ و سرمایه‌گذاران اوبر که به‌دنبال مدیرعاملی جدید برای جایگزینی تراویس کالانیک، موسس اوبر و مدیرعامل فعلی بودند، به‌یکباره خسروشاهی را که بین نامزدهای این پست قرار نداشت، معرفی کردند. ابته هنوز خبر پذیرفتن این پست از طرف خسروشاهی منتشر نشده؛ اما پیش‌بینی می‌شود او با وجود قراردادی که تا سال ۲۰۲۰ با اکسپدیا دارد، این شرکت را به مقصد بزرگترین تاکسی اینترنتی دنیا ترک کند.

اگر خسروشاهی پیشنهاد جدید را قبول کند، به عنوان رهبر یکی از باارزش‌ترین استارتاپ‌های دنیای فناوری شناخته خواهد شد. سرمایه‌گذاران اوبر ارزش این شرکت را حدود ۶۰ میلیارد دلار عنوان کرده‌اند. البته این موقعیت جذاب، مشکلات و چالش‌های زیادی را نیز برای خسروشاهی به همراه خواهد داشت. او باید فرمان این تاکسی اینترنتی را بار دیگر به‌دست گرفته و پس از ماه‌ها دعواهای حقوقی و مشکلات مدیریتی داخلی، آن را به جاده‌ی موفقیت قبلی برگرداند.

خسروشاهی که اکثر عمر کاری خود را در واشنگتن گذرانده، در سیلیکون ولی آنچنان شناخته شده نیست. اگرچه هردوی این مکان‌ها به عنوان قطب‌های فناوری آمریکا شناخته می‌شوند، اما رقابت‌هایی نیز میان آنها وجود دارد.

خسروشاهی پس از قبول سمت مدیرعاملی اوبر، با مشکلاتی همچون دعواهای مدیرعامل قبلی با سرمایه‌گذار اصلی یعنی Benchmark، مشکلات قانونی خودروهای خودران اوبر و چالش‌های مالی فراوان روبرو خواهد بود. به‌طور قطع او پس از شروع دوره‌ی کاری باید ابتدا فکری به حال وضعیت مالی نگران‌گننده‌ی اوبر بکند و یک مدیر مالی حرفه‌ای استخدام کند.

مدیرعامل سابق اکسپدیا، تجربه‌ی زیادی در صنعت حمل و نقل ندارد. البته گفته می‌شود او یکی از سرمایه‌گذاران Convoy است که نوعی اوبر برای خودروهای سنگین محسوب می‌شود. به هر حال شروع کار خسروشاهی در اوبر آسان نخواهد بود و او مدتی را باید برای آشنایی با فرهنگ این شرکت بگذراند و احتمالا اقداماتی را برای اصلاح آن انجام دهد.

فعالیت‌های دیگر

خسروشاهی در حال حاضر در هیئت میدیره‌ی نیویورک تایمز و Fanatics عضویت دارد. Fanatics استارتاپی در حوزه‌ی فروش محصولات ورزشی است.

فعالیت خسروشاهی در نیویورک تایمز، روحیه‌ای انتقادی همراه با فعالیت‌های سیاسی پراکنده به او داده است. او از منتقدان جدی سیاست‌های دونالد ترامپ است و در زمان ارائه‌ی لایحه‌ی محدودیت اتباع خارجی در آمریکا، اعتراضاتی جدی به آن داشت.

زندگی شخصی

دارا خسروشاهی در سال ۲۰۱۲ با سیدنی شاپیرو در لاس‌وگاس ازدواج کرده و در حال حاضر ۴ فرزند دارد. او درباره‌ی ازدواجش می‌گوید: «من در ۱۲/۱۲/۱۲ در لاس‌وگاس با همسرم ازدواج کردم. او در مراسم عروسی یک تیشرت ساده پوشیده بود. این نشان می‌دهد که من با چه همسری خوشحال و خوشبخت هستم.»

پسرعمه‌های خسروشاهی، هادی و علی پروتوی، بنیانگذاران وبسایت آموزشی code.org در سیلیکون ولی به‌خوبی شناخته‌شده هستند. آنها ازکودکی با خسروشاهی بزرگ شده‌اند.

[/um_loggedin]

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *