حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید

اِی بِی | eBay

eBay بازاری است که هر روز میلیون‌ها نفر در آن به خرید، فروش یا هر دو مشغول‌اند. زیبایی کار eBay در قدرت بازارش است؛ در این بازار هر چیز همان‌قدر می‌ارزد که مشتری حاضر است بابتش پول بپردازد.

Ebayیک شرکت تجارت الکترونیک چند ملیتى آمریکایی مى باشد،که اولین سایت مزایده آنلاین است و در حال حاضر بزرگترین شرکت در جهان در زمینه مزایده های آنلاین مى باشد.

استارت آپ مشابه ebay در ایران دیوار و شیپور هستند( که البته تفاوت های زیادی باهم دارند)

اِی بِی | eBay

eBay در سال ۱۹۹۵ توسط یک کارافرین بنام پییِر امیدیار که در منزل کار می کرد، شروع شد. در سال ۲۰۰۹ این شرکت ۹۰ میلیون کاربر فعال در سراسر جهان داشت و سود خالصی بالغ بر ۸.۷ میلیارد دلار داشت که نسبت به سود خالص ۴۴۲ میلیارد دلاری در سال ۲۰۰۳ رشد یافته بود. eBay، یک شرکت بین المللی است که ۵۴ درصد درآمدش را در کشورهای خارجی کسب می‌کند. (گزارش مالی ۲۰۰۹ شرکت eBay، منتشرشده در سال ۲۰۱۰)

درس مرتبط در مدرسه دیزاین: مارکت پلیس چیست؟

اولین فروش سایت اى بى :

در سال ١٩٩٥میلادى، پیر امیدیار براى آزمایش ایده خود  یک اشاره گیر لیزرى شکسته، که قصد دور انداختن آن را داشت، براى فروش به صورت مزایده در سایت خود گذاشت و سپس شخصى براى خرید این کالا متقاضى شد. پیر امیدیار از اینکه چه کسى حاضر مى باشد تا برای خرید یک دستگاه شکسته پول بپردازد بسیار متعجب شده بود. او بوسیله ایمیل با این خریدار ارتباط بر قرار نمود تا اطمینان نماید که خریدار متوجه شکسته بودن کالا مى باشد ولى خریدار جواب داد، که او یک کلکسیونر اشاره‌گر لیزری شکسته  است. در نهایت این کالا به قیمت ١٤.٨٣دلار فروخته شد، که به عنوان اولین فروش سایت اى بى در جهان مشهور است.   

[um_loggedin]

موفقیت eBay، مبتنی بر استفاده از شبکه جهانی وب برای راه‌اندازی یک بازار جدید آنلاین بود. اساسا، یک بازار می تواند به این صورت تعریف شود:

مجموعه ای از افراد که علاقمند به خرید یا فروش یک محصول یا خدمت مشخص باشند و با هم ارتباط دارند.

استفاده از شبکه وب جهانی، eBay را قادر ساخت تا بازارهایش را گسترش دهد و افراد و سازمان هایی که از فرصت های خرید و فروش آگاهی نداشتند تحت پوشش قرار دهد. همان طور که انتطار می رفت، بازارهای توسعه یافته، معمولا مزایایی برای خریداران و فروشندگان در بر داشت. eBay به بازارهای ناکارمد کمک کرد تا کارامدتر فعالیت کنند.

با کاهش رشد کسب و کار آنلاین eBay در امریکا، این شرکت به سوی زمینه های مرتبط در خدمات و ایجاد شبکه جهانی از برندهای قوی حرکت کرده است. eBay علاوه بر خرید پی پال که یک موفقیت بزرگ برای او بود، خرید اسکایپ که یک اشتباه بود و با ضرر فروخته شد، تعدادی دیگر از دارایی‌ها در امریکا و سایر نقاط جهان را برای تکمیل و توسعه خدمات و دسترسی شرکت تهیه کرد.

در دنیای تجارت الکترونیکی که با سرعت بالا مدام تغییر می‌کند؛ خطر عقب افتادن در زمینه توسعه های جدید، همواره یک تهدید بوده است و سرمایه گذاری روی نقاط قوت یا یافتن فرصت های جدید، یک ضرورت است. یک نمونه در این مورد، رشد سریع بخش بازار در تجارت تلفن همراه است. فروش تلفن همراه و سایر دستگاه های الکترونیکی سیار، در سال ۲۰۰۹ به یک صنعت ۱۸.۳ میلیارد دلاری تبدیل شد که برای سال ۲۰۱۰، رقم ۲۵ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود و ظرفیت رشد جهانی معادل ۱۱۹ میلیارد دلار تا سال ۲۰۱۵ را نشان می‌دهد. اپلیکیشن‌های موبایل، برنامه‌هایی هستند که اغلب از سوی افرادی غیر از تولیدکنندگان دستگاه های الکترونیکی طراحی شده اند تا مشتریان بتوانند با گوشی‌ همراه خود خرید کنند. علیرغم رشد فروش تلفن‌های همراه eBay، این شرکت در حال از دست دادن سهم بازارش نسبت به آمازون بود.

eBay با هدف رشد بیشتر، حرکت گسترده ای را برای طراحی و توسعه اپلیکیشن‌های بیشتری روی تلفن‌های همراه آغاز کرد؛ و توانست در اواسط سال ۲۰۱۰، سهمی معادل دو برابر سهم آمازون در این بازار فوق العاده سهمیه‌بندی شده بدست آورد. در حال حاضر eBay هر ماه تعدادی اپلیکیشن جدید را برای استفاده در خرید و فروش و یافتن پیشنهادهای فروش از جمله اپلیکیشنی که حراج های آنلاین را به افرادی که با تلفن همراه خرید می‌کنند اطلاع می‌دهد، عرضه می‌کند. همچنین یک اپلیکیشن مد eBay طراحی کرده است که چند تصویر از یک لباس برای بررسی بهتر به‌همراه یک اتاق پرو مجازی که مشتری می‌تواند لباس را روی بدن خود ببیند را ارائه می‌دهد. eBay در انتخاب بازارهای بیشتر همزمان با فرصت ها و چالش هایی برای ارائه نوع خدمات، مسائل امنیتی، رقابت رو به رشد و توسعه بیشتر فعالیتش در سایر نقاط جهان مواجه است.

سایر ابتکارها و رویکردها در سطح ملی و جهانی پس از مطالعه نحوه شکل‌گیری و توسعه eBay، مورد بحث قرار می‌گیرد.

ایده‌ای که به یک شرکت تبدیل شد

پییِر امیدیار، موسس eBay، زمانی که به منطقه سانفرانسیسکو نقل مکان می‌کرد یک متخصص رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه تافتز بود و کار خود را در یک شرکت مهندسی نرم افزار شروع کرد. او دارای ترکیبی از علایق کارآفرینی، خلاقیت و دانش فنی بود و شرکت توسعه اینک (Ink) را با همکاری شرکا تاسیس کرد؛ این شرکت بعدا به مایکروسافت فروخته شد. در سال ۱۹۹۵، همسر آینده اش که کلکسیونر شکلات‌های پز (Pez) بود از سختی پیدا کردن دیگر افراد کلکسیونر اظهار نارضایتی کرد. او تصمیم گرفت که، یک سایت حراج در اینترنت راه اندازی کند و یک مکانیسم ساده و قابل فهم برای خرید و فروش طراحی کرد. در پاییز ۱۹۹۵، او یک وب‌سایت حراج را به عنوان سرگرمی روی کامپیوتر منزلش به راه انداخت. نام دامنه، www.ebay.com بود. این وب‌سایت فعالیت خود را به عنوان یک سرویس رایگان اغاز کرد اما ترافیک سایت به حدی بالا رفت که او یک مبلغ کمی را به عنوان هزینه خدمات در نظر گرفت. امیدیار ماه اول پول خوبی بدست آورد و درآمدش به سرعت رشد کرد. با رشد حجم معاملات و پدیدار شدن مشکلات، افزایش ظرفیت، اضافه شدن تجهیزات و ایجاد تغییر در نرم افزار ضروری شد.

مطالب مرتبط:  معرفی کتاب: الگوهای بین المللی شدن شرکت ها

امیدیار با رونق کسب و کار، یک MBA دانشگاه استنفورد را استخدام کرد. آنها کارشناسان فنی، پشتیبانی مشتری و واحد مالی را استخدام کردند. او با همکاری یک شرکت سرمایه گذاری، عرضه اولیه عمومی سهام eBay را انجام داد؛ و پست مدیر عاملی خود را به مگ وایت‌من واگذار کرد که پیش از ملحق شدن به eBay، مدیر اجرائی شرکت هاسبرو بود. عرضه سهام در سال ۱۹۹۸ رخ داد و تمام کارمندان یکباره ثروتمند شدند. بعد از این هر ساله درآمد و سود eBay افزایش یافته است.

تعداد کارکنان نیز به سرعت افزایش یافت. نرم افزار پشتیبانی سایت که یکی از پیچیده ترین نرم افزارهایی است تا به امروز طراحی شده است؛ باید به طور مستمر بهبود و توسعه یابد. به موازات رشد سریع، مشکلات چشمگیری وجود داشت. در سال ۱۹۹۹ سایت eBay برای ۲۲ ساعت غیرفعال شد و یک خسارت ۴ میلیون دلاری و کاهش ۵ میلیارد دلاری در ارزش بازار eBay را به‌همراه داشت. پس از این اتفاق مینارد وب به عنوان رئیس فناوری‌ شرکت و لین ریدی به عنوان معاون ارشد توسعه نرم افزار استخدام شد. فناوری به یک مزیت رقابتی برای eBay تبدیل شد.

روند خرید و فروش در اى بى

اجناس قیمت‌‌ ثابت

با دیدن دکمه «Buy It Now» و قیمتی که کنار آن نوشته شده است می‌توان به‌راحتی این کالاها را تشخیص داد. برای خرید کافی است بر روی دکمه، کلیک و مبلغی را که کنار آن نوشته شده است، پرداخت کنید.

اجناس حراجی

برای این اجناس یک دکمه «Place Bid» قرار داده شده است که در کنار آن یک باکس برای مشاهده‌ی قیمت حراجی فعلی و وارد کردن قیمت پیشنهادی شما وجود دارد. کالاهای حراج در زمان‌های مشخص و برای بازه‌ای مشخص در دسترس خواهند بود. وقتی‌ زمان حراجی تمام می‌شود، کالا به بالاترین قیمت پیشنهادی فروخته می‌شود.

اگر کالایی که می‌خواهید، دکمه Place Bid دارد (جزو کالاهای حراجی است)، باید برنده‌ی حراج شوید. کاری که لازم است انجام بدهید این است که مبلغ پیشنهادی خود را در باکس وارد و بر روی دکمه Place Bid کلیک کنید. حراجی‌های eBay مدت‌ زمان مشخصی دارند. در حراج سنتی روش کار کمی غیرمنصفانه است؛ به‌طوری‌که فروشنده، حراجی را تا زمانی که پیشنهاد بالاتر وجود دارد، ادامه می‌دهد و تنها زمانی که دیگر قیمت‌های پیشنهادی بالاتر نمی‌روند، حراجی را تمام می‌کند و کالا را می‌فروشد، اما در eBay فروشنده موظف است زمان مشخصی برای فروش کالای خود مشخص کند، مثلا ۱ روز یا ۱۰ روز. وقتی زمان حراجی به پایان رسید، بالاترین پیشنهاد برنده است. 

مبلغ پیشنهادی شما باید بیشتر از مبلغ پیشنهادشده‌ی فعلی باشد. اگر شما برنده شوید، ممکن است کمتر از پیشنهادی که در حراجی داده‌اید، پرداخت کنید. اگر پیشنهاد شما برنده شد، باید کالا را بخرید. پیشنهاد شما در حراج به‌منزله‌ی یک قرارداد قانونی است. زمانی که حراج خاتمه می‌یابد اگر پیشنهاد شما بالاترین پیشنهاد موجود باشد، شما کالا را خریده‌اید و باید بهای آن را به فروشنده بپردازید.

 

تسهیل کاربرد و ورود به بازارهای جدید

eBay به نوآوری ادامه داد؛ سایت های جدید و خدمات جدید ارائه کرد و امکاناتی را برای پشتیبانی از بازارهای آنلاین شرکت تهیه کرد. شرکت همچنین از افزایش افراد و سازمان هایی که ‌متوجه شدند با عرضه محصولات در eBay می‌توانند سود خوبی کنند؛ منفعت برد.

eBay طیف گسترده ای از گزینه‌ها را ارائه می کند که به افراد کمک می‌کند به سادگی و سریع تر خرید یا فروش را انجام دهند. علاوه‌ بر روش حراج برای خرید، کالا و خدمات از طریق سیستم همین الان بخر و eBay’s Half.com با قیمت ثابت نیز به فروش می‌رسد. شرکت تعدادی کارگاه اموزشی و دوره ارائه می کند تا به افراد آموزش دهد که چگونه به روشی کارآمدتر محصولات خود را در سایت تبلیغ کنند. آنها همچنین مباحث و تالارهای گفتگویی را در نظر گرفته‌اند تا ارتباط مستقیم میان اعضاء و شرکت را تقویت کند. آنها دارای سیستم بازخوردی هستند که در آن فروشندگان و خریداران، یکدیگر را بر مبنای هر معامله ارزیابی می کنند و شرکت در زمینه کلاه برداری کاملا مراقب است. آنها نرم افزاری را طراحی کرده اند تا فروش کالاهایی مثل اسلحه و یادواره‌های حزب نازی محدود شود.

علیرغم تلاش مداوم eBay برای تسهیل استفاده کاربرانش از سایت، هنوز برخی افراد تردید دارند تا نحوه استفاده از آن را یاد بگیرند و از کالایی که می‌خواهند بفروشند به شکل مناسب عکس بگیرند. شرکت های مستقلی شکل گرفته‌اند که فروشگاه فیزیکی دارند و افراد می‌توانند کالایی که می‌خواهند بفروشند را به این فروشگاه‌ها ببرند؛ آن‌ها در ازای مبلغی از کالا عکس می‌گیرند و باقی فرآیند بارگذاری تصاویر و ثبت کالا در وب‌سایت را برای مشتریان انجام می‌دهند. eBay ایجاد چنین شرکت هایی را تشویق می کند و معتقد است که هر مشتری جدیدی در نهایت برای شرکت سود به‌همراه دارد. اما خود eBay مایل به بازکردن این فروشگاه ها نیست.

eBay شرکت پی پال را به قیمت ۱.۵ میلیارد دلار در اکتبر ۲۰۰۲ خریداری کرد. این شرکت خریداران را قادر می ساخت تا پرداختی هایی را از طریق کارت اعتباری یا حساب های بانکی ارسال و دریافت کنند. این کار خدمات بهتری را برای کاربران eBay در مقایسه با سیستم قبلی ارائه می‌کرد؛ همچنین پرداخت برای سایر وب سایت ها را میسر ساخت که سود eBay را افزایش می‌داد.

eBay سرمایه گذاری جدیدی را در حوزه پست الکترونیکی با اداره پست امریکا در سال ۲۰۰۴ آغاز کرد.

شما به این سطح از محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید. بخشی از محتوا مختص مشترکین دیزاین کلاب می‌باشد.

ورود یا عضویت

restricet content notice 3 دیزاین کلاب

خرید یا تمدید اشتراک | ورود یا عضویت

.: برای دانلود کاتالوگ آشنایی بامحتوای دیزاین کلاب اینجا کلیک کنید :.

[/um_loggedin]

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *