حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

معرفی و خلاصه کتاب “طراحان چگونه می اندیشند”

معرفی و خلاصه کتاب طراحان چگونه می اندیشند دیزاین کلاب

کتاب طراحان چگونه می اندیشند، ترجمه ای است از چاپ سوم کتاب How Designers Think: The Design Process Demystified که در سال 1997 توسط انتشارات آکسفورد منتشر شده است و تاریخ چاپ اول آن به سال 1980 برمی گردد.

برایان لاوسون (Bryan Lawson)، نویسنده کتاب که در دو رشته معماری و روان شناسی به تحصیل و تدریس پرداخته است، پژوهش های متعددی در زمینه فرایند طراحی، طراحی به کمک رایانه و روان شناسی معماری به انجام رسانده و بیش از 100 اثر منتشر نموده است که در میان آنها، کتاب «طراحان چگونه می اندیشند»، از جامع ترین کتاب های منتشر شده در نوع خود به شمار می رود، به طوری که از زمان انتشار جزو منابع درسی بسیاری از دروس طراحی، چه در رشته معماری و چه در سایر رشته های طراحی، بوده است.

کتاب با این جمله به نقل از اسکات براون شروع می شود:
“گروهی از معماران، طراحان شهری و برنامه ریزان را با اتوبوسی به تماشای نقاط دیدنی ببرید، اعمال آن ها حدود دل مشغولی هایشان را نشان خواهد داد. معماران از ساختمان ها، بزرگراه ها یا پل ها عکس خواهند گرفت. طراحان شهری منتظر لحظه ای خواهند ماند که این هر سه در کنار هم قرار داشته باشند. برنامه ریزان چنان سرگرم صحبت خواهند بود که از پنجره به بیرون نگاه نکنند”

برایان لاوسون در بخشی از کتاب، هدف خویش را از تألیف آن چنین بیان می کند: این کتاب، همان طور که از عنوانش برمی آید، قصد آن دارد تا در بحث چگونگی اندیشیدن طراحان شرکت کند، به طراحان پراشتیاق در نیل به سطوح بالاتر کمک کند و به کسانی که با طراحان کار یا آنها را استخدام می کنند، در درک بهتر آنان یاری رساند.

لاوسون امیدوار است خواننده با مطالعه این کتاب، به درکی از نحوه اندیشیدن طراحان نزدیک تر شود. او در این کتاب، برای مطالعه چگونگی اندیشیدن طراحان، سعی کرده است درک بهتری از طبیعت طراحی و ویژگی های مسائل طراحی و راه حل های آنها پیدا کند. وی در عین حال خاطرنشان می کند که این کار به هیچ وجه جنبه تجویزی ندارد و قصد او ارائه شرح معتبری از اینکه طراحان چگونه باید طراحی کنند، نیست.

آنچه در کتاب «طراحان چگونه می اندیشند» مطرح می شود، بیشتر به فرایند طراحی مربوط است تا به محصول نهایی؛ در کل، این کتاب درباره موضوعات مربوط به فرایند طراحی، مسئله ها و راه حل های طراحی و تفکر طراحانه است.

نویسنده می گوید: کتاب حاضر درباره معماری یا در حقیقت درباره هیچ یک از محصولات طراحی نیست. این کتاب درباره مسئله های طراحی است، این که چه چیز آنها را چنین ویژه می سازد و چطور می شود آنها را فهمید؛ این کتاب درباره فرایندهای طراحی و چگونگی آموختن، بسط دادن و تمرین کردن آنهاست.

از دیدگاه برایان لاوسون، پنج رویکرد عمده زیر برای تحقیق در فرایند طراحی وجود دارد که او در این کتاب شخصاً از همه این روش ها سود جسته و کارهای پژوهشگران برجسته ای را که انواعی از آنها را به کار برده اند، نقل کرده است:
1. می توان به سادگی نشست و درباره طراحی فکر کرد.
2. می شود طراح را در شرایط آزمایشگاهی گذاشت و او را تحت قواعد تجربی دقیق مشاهده کرد.
3. می شود تنها به مشاهده طراحان در حین کار در کارگاه یا آتلیه پرداخت.
4. می شود از طراحان پرسید که چه می کنند.
5. می شود فرایند طراحی را شبیه سازی کرد.

کتاب «طراحان چگونه می اندیشند» در 3 بخش و 17 فصل تدوین شده است.
بخش اول، طراحی چیست؟
– پیشگفتار
– نقش دگرگون شونده طراح
– نقشه های مسیر فرایند طراحی

بخش دوم، مسئله ها و راه حل ها:
– اجزای مسئله طراحی
– اندازه گیری، معیار و داوری در طراحی
– الگویی از مسئله های طراحی
– مسئله ها، راه حل ها و فرایند طراحی

بخش سوم، اندیشه طراحانه:
– انواع و شیوه های اندیشیدن
– تفکر خلاق
– اصول راهنما
– راهبردهای طراحی
– فوت و فن های طراحی
– دام های طراحی
– طراحی با نقشه ها
– طراحی با دیگران
– طراحی با رایانه ها
– به کجا می رویم؟

ترجمه ی کتاب به فارسی توسط دکتر حمید ندیمی صورت گرفته که ترجمه ی روانی می باشد و انتشارات دانشگاه شهید بهشتی آن را به چاپ رسانده است. نخستین چاپ ترجمه این کتاب مربوط به سال 1384 می باشد.

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *