حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید

پارک روی هم خودرو ها با پارکینگ‌های مکانیزه | Hydrotech Parking

گسترش آپارتمان‌ نشینی، احداث ساختمان‌ های چند طبقه با واحدهای متعدد، دارا بودن حداقل یک خودرو توسط اکثریت قریب به اتفاق خانواده‌ ها و کم‌ عرض بودن بسیاری از کوچه ‌ها و فرعی ها، احداث پارکینگ در ساختمان‌ ها و واحدهای مسکونی را در شهر ها خصوصا کلان‌ شهرهای کشور، به یک ضرورت تبدیل کرده است. نبود فضای پارک مناسب برای خودرو ها، به بسیاری از مشاجرات و کشمکش‌ ها بین همسایه ‌ها و ساکنان کوچه یا خیابان دامن زده است و کمتر فضای محدود برای پارک خودرو را می‌ توان شاهد بود که در آن بحث و جدل، خشونت لفظی و حتی فیزیکی رخ نداده باشد.
به همین منظور، بر اساس طرح تفصیلی، ساخت پارکینگ، هنگام احداث ساختمان‌ ها و آپارتمان ‌ها الزامی است. بنابراین قوانین و مقررات احداث پارکینگ در ساختمان از جمله ابعاد پارکینگ، طراحی پارکینگ، تاثیر پارکینگ در قیمت ملک، اندازه و ابعاد پارکینگ در ساختمان، خرید و اجاره پارکینگ در ساختمان، پارکینگ مزاحم و نظایر آن از جمله موضوعاتی است که هر شهروند امروزی باید درباره آن آگاهی داشته باشد.

 

جای پارک، مفهومی که امروزه زیاد از آن می‌شنویم. شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که در خیابان به دنبال پیداکردن جای پارک می‌گردید و از این موضوع کلافه می‌شوید. در این موارد باید به دنبال بهترین گزینه برای پارک ماشین خود باشید؛ یکی از مهم‌ترین راهکار‌هایی که دراین‌خصوص وجود دارد استفاده از پارکینگ مکانیزه جهت حل مشکلات جای پارک است. به‌طوری‌که می‌توانیم بگوییم امروزه استفاده از پارکینگ مکانیزه، ساده‌ترین راه برای از بین بردن معضل جای پارک ماشین است.

automated-car-parking- پارکینگ هوشمند طبقاتی

تعریف پارکینگ در معماری شهری

اصولا پارکینگ یا توقفگاه، محل نگهداری خودروها در زمانی است که از آن ها استفاده نمی‌ شود. پارکینگ می ‌تواند در فضای باز مانند جاده‌ یا در فضای بسته مانند ساختمان واقع شود که دسترسی به آن به دو صورت خصوصی یا عمومی می باشد. حقوق شهروندی ایجاب می ‌کند یک ساختمان نیاز ساکنان خود را به پارکینگ مورد نیاز فراهم کند. این موضوع، نه تنها ساختمان‌ های مسکونی بلکه مجتمع‌ های اداری و تجاری را نیز شامل می‌ شود.
از سوی دیگر محل احداث یک مجتمع غیر مسکونی نیز باید به‌ گونه ‌ای باشد که موجب ترافیک در خیابان‌ های اطراف نشود. بنابراین داشتن پارکینگ از نخستین نیازهایی است که در ساخت‌ و ساز یک مجتمع باید مد نظر قرار گیرد. بدیهی است این امر برای مجتمع‌ های مسکونی، ضرورت ویژه‌ ای دارد. اهمیت این موضوع در شهرهای پیشرفته جهان، به ‌گونه‌ ای است که در هر ملک، علاوه بر تامین پارکینگ مالک، پارکینگ‌ هایی برای میهمانان نیز لحاظ می‌ شود که اغلب جلوی ساختمان یا ملک شخصی در نظر گرفته می شود. در این حالت طبق قوانین تعیین‌ شده از طرف شهرداری‌ یا مدیریت شهری، اگر منطقه یا محله‌ ای ظرفیت ساخت ساختمان‌ های چند طبقه را نداشته باشد، مجوز احداث آن صادر نخواهد شد.

آشنایی مختصر با انواع پارکینگ

پارکینگ ها انواع و اقسام مختلفی دارند و تنها محدود به آپارتمان ها و واحدهای مسکونی و تجاری نیستند و می توان آنها را از جنبه های مختلف مانند میزان دسترسی، ابعاد و اندازه، تعداد وسایل نقلیه داخل پارکینگ، نوع قرار گرفتن خودروها، مواد استفاده شده در ساخت و نظایر آن تقسیم بندی کرد. در زیر انواع پارکینگ ها ذکر شده است:
  • پارکینگ همکف، زیرزمینی، پشت بام

در قسمت همکف آپارتمان های مسکونی و تجاری، غالبا هر واحد یک جای پارک مجزا دارد که با توجه به ماهیت و ابعاد پارکینگ، وسایل نقلیه پشت سرهم و اغلب کنار هم قرار می گیرند. در طراحی این نوع پارکینگ، باید فضای کافی برای جابه جایی خودرو و ورود و خروج آن فراهم شده باشد اما پارکینگ زیرزمینی معمولا در مکان هایی که فضای کافی وجود ندارد یا قیمت زمین بالاست، اعم از طبقات زیرین آپارتمان، جاده، پارک و… طراحی و ساخته می شود که البته نیازمند صرف هزینه های بالاست و در ساختمان ها و آپارتمان هایی که تعداد واحدهای آن در هر طبقه زیاد است، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین پارکینگ پشت بام که استفاده از آن بسیار محدود است، برای پارک وسایل نقلیه سبک مانند موتورسیکلت و دوچرخه کاربرد دارد. در این رابطه، ملاحظاتی مانند جابه جایی وسایل نقلیه، تامین ایمنی و مقاومت لازم سقف برای تحمل وزن وسیله نقلیه، صرف زمان و هزینه را باید در نظر داشت.

  • پارکینگ کوچک، متوسط، بزرگ

پارکینگ ها از نظر ابعاد و اندازه، پارکینگ های کوچک، متوسط و بزرگ را شامل می شوند. پارکینگ های کوچک ظرفیتی برابر با 3 محل پارک برای خودرو دارند. پارکینگ های متوسط، ظرفیتی برابر با 4 الی 25 محل پارک خودرو و پاکینگ های بزرگ، ظرفیتی بیش از 25 محل پارک خودرو دارند.

  • پارکینگ‌ اختصاصی و مشاع

پارکینگ‌ های اختصاصی، آنهایی هستند که محدوده آن به طور کامل در سند منزل یا اجاره نامه قید شده و مشخصا به یک واحد آپارتمانی تعلق گیرد. خریدار یا مستاجر این واحد آپارتمانی، می ‌تواند به طور اختصاصی از این پارکینگ استفاده کند و وسایل نقلیه مانند خودرو، موتورسیکلت و دوچرخه خود را در این قسمت قرار دهد اما پارکینگ‌  مشاع، آنها‌یی هستند که بین واحدهای یک آپارتمان مشترکند و می ‌توانند از آنها به صورت توافقی استفاده کنند. آپارتمان ‌هایی که تعداد واحدهای آنها زیاد و تعداد انباری یا پارکینگ آنها کم است، دارای پارکینگ مشاع هستند. معمولا استفاده از پارکینگ های مشاع به صورت توافقی است و قبلا به مستاجر یا خریدار منزل درباره حق استفاده از پارکینگ صحبت می شود. به دلیل دردسرهای پارکینگ مشاع، قوانین پارکینگ آپارتمان درباره آنها، بیشتر مدنظر قرار می گیرد.

  • پارکینگ طبقاتی

از انواع پارکینگ های سرپوشیده است که بیشتر در مراکز خرید بزرگ یا برج ها کاربرد دارد. سازه آنها چند طبقه و بعضا به صورت مارپیچ است. در این پارکینگ ها، خودروها می توانند از طریق رمپ داخلی، رمپ خارجی، بالابر خودرو و سیستم های ربات خودرو به طبقه مورد نظر و مکان پارک مناسب وارد شوند. در این شیوه، رمپ داخلی، رایج ترین روش است و استفاده از بالابر خودرو فقط برخی ساختمان های قدیمی، معمول است.

  • پارکینگ خیابانی

از انواع پارکینگ های عمومی و روباز در نزدیکی و اطراف مکان های شلوغ و پرازدحام است. این پارکینگ ها ممکن است خصوصی و پولی یا رایگان و عمومی باشند.

  • پارکینگ مکانیزه 

در پارکینگ مکانیزه هوشمند که موضوع اصلی بحث ما در این مقاله است، با استفاده از ماشین آلات الکتریکی، دیجیتالی و مکانیکی، از فضای موجود به صورت حداکثری استفاده می شود. تعداد خودروهای پارکینگ هوشمند با فضایی مشابه در مقایسه با نوع غیر هوشمند آن، بیشتر است و موجب صرفه جویی در فضا و هزینه و کاهش آلودگی محیط زیست می شود. همچنین این پارکینگ، سرعت ورود و خروج ماشین را افزایش می دهد و خودروها بدون نیاز به راننده و با استفاده از سیستم مکانیزه هوشمند، به جایگاه خود منتقل می شوند.

[um_loggedin]

پارکینگ مکانیزه طبقاتی یا خانگی یکی از نیاز های قطعی امروز است. امروزه حدود نود درصد خانواده ها در جهان دارای خودروی سواری هستند، و تعداد کثیری از این خانواده ها دارای دو یا چندین خودرو هستند؛ و در صورتی که آپارتمان آن‌ها یک پارکینگ طبقاتی داشته باشد همیشه مجبورهستند یک خودروی خود را در خیابان و یا پارکینگ‌های محل اطراف زندگی خودشان پارک کنند و در اکثر مواقع با مشکلاتی مانند چرخیدن برای پیدا کردن جای پارک، مزاحمت در محل پارک شده توسط عابرین پیاده و همچنین ترس از سرقت دست ‌و پنجه نرم می‌کنند. در سال‌های پیش مردم از روش‌های جدید برای رویارویی با این مشکل استفاده می‌کردند مثلاً پارکینگ بی‌استفاده سایر همسایه‌ها را می‌خریدند و یا اجاره می‌کردند اما با توجه به این نکته که امروزه اکثر افراد مالک خودرو هستند این مشکل به شیوه قابل حل نیست و باید دنبال یک راه‌حل جدید بود.

در چنین شرایطی شما می‌توانید با استفاده از پارکینگ‌های خانگی یا پارکینگ مکانیزه مسکونی طبقاتی، پارکینگ مکانیزه مسکونی دوبل یا دو طبقه مشکل خود را حل کنید. این نوع پارکینگ‌ یک  نوع پارکینگ خانگی است و ویژه کسانی طراحی شده است که دارای یک جای پارک اما مالک دو خودرو هستند؛ که به راحتی و بدون هیچ مشکلی می توانند از کمترین فضا بیشترین بهره را ببرند و از مشکلات جای پارک و پیرامون آن رهایی یابند.

تعریف پارکینگ مکانیزه

پارکینگ ها مکانیزه به پارکینگ های هوشمندی گفته می شود که در ساختمان هایی که مکان و فضای کافی برای پارک ماشین ها ندارند کار گذاشته می شود و بیشتر به صورت طبقاطی بر روی هم دیگیر می باشد.

انواع پارکینگ مکانیزه

1- گرند پارکینگ مکانیزه (سیستم کارتی)

گرند-پارکینگ-مکانیزه-(سیستم-کارتی)
گرند پارکینگ مکانیزه که به آن سیستم کارتی پارکینگ مکانیزه یا کالسکه ای هم گفته میشود یک سیستم ترکیبی چند طبقه ای می باشد که عموما به صورت زیر سطحی اجرا می گردد با دسترسی سریع و راحت به تعداد زیادی خودرو که در فضایی محدود جانمائی شده اند. خودرو ها در طبقه همکف به سیستم تحویل داده میشوند سپس توسط یک سیستم متحرک عمودی به طبقه مورد نظر رفته و تحویل سیستم متحرک افقی (CART) میگردند و در نهایت سیستم کارتی پارکینگ مکانیزه به جای مورد نظر منتقل می شوند.
سیستم گرند بهترین گزینه برای پروژه های بزرگ ساختمانی علی الخصوص با کاربری های تجاری و اداری می باشد چرا که توانایی پذیرش و تحویل چند خودرو را در کوتاهترین زمان دارا می باشد.
 

2-پارکینگ مکانیزه دبل

 
پارکینگ-مکانیزه-دبل

در سیستم پارکینگ مکانیزه دبل یک پالت روی زمین قرار گرفته که پس از اینکه خودرو روی آن مستقر شد با فشردن یک دکمه به سمت بالا حرکت کرده و یک خودرو نیز در زیر آن قرار میگیرد. به هنگام خروج ، اول خودرو پایینی باید خارج شده و بعد خودرو بالایی می تواند پایین بیاید در غیر این صورت سنسورهای ایمنی دستگاه از پایین آمدن آن جلوگیری می کنند. با اجرای پیت در زیر دستگاه پارکینگ مکانیزه دبل پارک خودرو ها بدون مزاحمت میتوانند تخلیه و بارگیری شوند.

3-پارکینگ مکانیزه صفحه گردان

 
پارکینگ-مکانیزه-صفحه-گردان

صفحه گردان یک دستگاه کمکی می باشد برای استفاده بهینه از فضا جهت مکانهایی که فضایی کافی برای تامین شعاع گردش خودرو ندارند.

نحوه عملکرد سیستم به این صورت است که خودرو روی دستگاه قرار گرفته – با فشردن یک دکمه ، گردش صفحه گردان به اندازه زاویه مورد نظر انجام میشود و خودرو مقابل جایگاه ورودی دستگاه قرار میگیرد. هنگام خروج عکس این عمل اتفاق می افتد و خودرو سر و ته شده آماده حرکت می باشد.

4-پارکینگ مکانیزه تریپل

پارکینگ-مکانیزه-تریپل

این سیستم به صورت سه یا چهار طبقه طراحی شده بصورتیکه یک خودرو روی سطح زمین و مابقی در چاله (Pit) قرار می گیرند اما همه طبقات آزادانه در دسترس بوده و درگیر نمی باشند.

در بالاترین طبقه، خودرو میتواند مستقیم وارد یا خارج گردد و سایر خودرو ها جهت ورود یا خروج همسطح زمین قرار خواهند گرفت و دسترسی فنی جهت انجام عملیات سرویس و نگهداری از طریق یک نردبان فراهم می گردد.

جهت خروج آبهای سطحی نیاز به طراحی سیستم زهکشی در پائین پیت می باشد و جهت افزایش زیبائی بصری، سطح فوقانی را می توان با پوششی از چمن مصنوعی آراسته نمود.

5-پارکینگ مکانیزه برجی

 
پارکینگ-مکانیزه-برجی

در سیستم پارکینگ مکانیزه برجی خودرو در طبقه همکف تحویل دستگاه میشود و توسط یک آسانسور به طبقات بالا یا پایین پارکینگ مکانیزه برجی منتقل میشود. در طبقه مورد نظر پالت جاگذاری شده و آسانسور در مسیر بازگشت با خودرو فراخوان شده یا با یک پالت خالی به همکف باز میگردد. در این طبقه توسط یک صفحه گردان (turn table)  خودرو به صورت چرخیده و آماده حرکت تحویل راننده میگردد. در سیستم پارکینگ مکانیزه برجی استفاده از هرنوع خودرو سواری و شاسی بلند امکان پذیر میباشد.

6- پارکینگ مکانیزه روتاری (چرخ و فلکی)

پارکینگ-مکانیزه-روتاری-(چرخ-و-فلکی)

سیستم پارکینگ مکانیزه روتاری (چرخ و فلکی) در دو مدل L برای خودرو های سواری( SU (SEDANبرای خودرو های شاسی بلند (SUV ) تولید میشود. ورود یا خروج خودرو از دستگاه پارکینگ مکانیزه روتاری (چرخ و فلکی – چرخشی) در سطح زمین انجام میشود. در این نوع پارکینگ برای سهولت استفاده کاربر یک تابلو فرمان (CONTROL PANEL) بسیار ساده ای طراحی گردیده که از نظر ظاهری و استفاده کاملا شبیه آسانسور می باشد. روی محل قرار گیری خودرو (پالت پارکینگ مکانیزه روتاری ) یک شماره درج شده است که از پای دستگاه قابل رویت می باشد. با فشردن همان شماره در تابلو فرمان پارکینگ مکانیزه روتاری از کوتاهترین فاصله که توسط PLC دستگاه تشخیص داده میشود خودرو به سمت دروازه خروجی هدایت می گردد.

7-سیستم روباتیک

سیستم روباتیک

8-پارکینگ مکانیزه پازلی

پارکینگ-مکانیزه-پازلی

سیستم پارکینگ مکانیزه کیوبیک همانند پازل ( جورچین) با استفاده از یک جای خالی همیشکی عمل می کند . هنگامی که یک خودرو فراخوان میشود با استفاده از این فضای خالی خودرو های دیگر جابجا میشوند تا خودرو فراخوان شده آماده تحویل گردد.
پالتها ( محل قرارگیری خودرو ) در این مکانیزم دارای دو حرکت عمودی و افقی هستند که در طبقه همکف فقط حرکت افقی و در بالاترین طبقه فقط حرکت عمودی اتفاق می افتد.
به طور کلی پارکینگ مکانیزه کیوبیک برای برای اماکنی توصیه می شود که پیک همزمانی مراجعه کاربر ندارند و ورود و خروج در آنها پراکنده است ( کاربری مسکونی ) و به صورت استاندارد در ظرفیت های متوسط ( حداکثر ۳۰ تا ۳۵ خودرو ) طراحی می گردند اما در صورت وجود فضای کافی همانند دیگر مدل های پارکینگ مکانیزه به صورت مدولار می توان ظرفیت آنها را افزایش داد .

9-پارکینگ مکانیزه تمام هوشمند

همان‌طور که از اسم این نوع پارکینگ‌ها پیداست این پارکینگ‌ها جدیدترین روش در تأمین کسری پارکینگ به روش رباتیک و مکانیزه هستند و در سطح مثبت و یا زیرزمین قابل اجرا هستند. این مدل پارک این در واقع آینده پارکینگ مکانیزه مسکونی در دنیا است که با سطح ایمنی بسیار بالا و سرعت فراخوانی بسیار قابل‌توجه در حال تولید و ارائه هستند. تمام اعمال در این نوع پارکینگ‌ها توسط ربات‌ها و با دقت بسیار بالایی انجام می شود پارکینگ مکانیزه تمام هوشمند حدوداً با هزینه ساخت هر جای پارک از شصت و پنج تا صد و چهل میلیون تومان قابل ارائه می‌باشد.

10-پارکینگ مکانیزه پلتفرمی

پارکینگ پلتفرم نوعی دیگر از  پارکینگ‌های مکانیزه مسکونیست که به پارکینگ پازلی نیز مشهور است که این روش یکی از بهترین روش‌های رفع کسری پارکینگ در ساختمان هایی است که معمولاً با ارتفاع پارکینگ کمتر از سه و نیم متر ساخته شده‌اند. این پارکینگ مکانیزه پلتفرمی ترکیبی از پارکینگ‌های معمولی سنتی و پارکینگ‌های مکانیزه و مدرن است.

به این صورت که با استفاده از پارکینگ مکانیزه پلتفرمی شما می توانید به راحتی راهروهای بین خودروها را در پارکینگ‌های معمولی سنتی حذف کنید و خودروها را پشت سر هم پارک نمایید؛ در این نوع پارکینگ ها فضای مورد نیاز برای خروج ماشین‌های پارک‌شده حذف میشود و از آن به‌عنوان جای پارک برای ماشین‌های جدید استفاده میشود. با استفاده از پارکینگ پلتفرم به صورت معمول و بر حسب مدل زمین و چینش ماشین‌ها در محل پارک می توان بین سی تا پنجاه درصد ظرفیت پارکینگ‌ها را افزایش داد. هزینه ساخت این پارکینگ برای هر جای پارک معادل چهل تا پنجاه میلیون تومان می‌باشد.

مزایای استفاده از پارکینگ مکانیزه

شما به این سطح از محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید. بخشی از محتوا مختص مشترکین دیزاین کلاب می‌باشد.

ورود یا عضویت

restricet content notice 3 دیزاین کلاب

خرید یا تمدید اشتراک | ورود یا عضویت

.: برای دانلود کاتالوگ آشنایی بامحتوای دیزاین کلاب اینجا کلیک کنید :.

[/um_loggedin]

جمع‌بندی

 با افزایش روزانه هزاران خودرو در کشور یکی از نیازهای در حال حاضر عده‌ای از مردم یافتن مکانی مناسب و امن جهت پارک کردن خودروی خود هستند و این موضوع به به یکی از مهم‌ترین نیاز جوامع امروزی تبدیل شده است. در نتیجه تمهیدات زیادی در این زمینه در نظر قرار گرفته است، و باعث تولید پارکینگ مکانیزه مسکونی و بهبود بخشیدن و رفع نیازهای مردم شده است.

در سال ۱۹۰۵ برای اولین بار در کشور آمریکا از پارکینگ‌­های طبقاتی استفاده شد و چند سال بعد نیز در اروپا به بهره برداری رسید. در ابتدای امر به دلیل وجود مشکلات فنی و نبود زیرساخت‌­های مورد نیاز، استفاده و ساخت این مدل پارکینگ کمی سخت بود؛ اما با گذشت زمان، این مشکلات اولیه رفع شدند و روند ساخت آن‌ها با سرعت بیشتری انجام پذیرفت.

از سال ۱۳۷۰ پارکینگ­‌های مکانیزه در ایران تاسیس شدند. این پارکینگ­‌ها در کلان شهر­های ایران مورد استفاده قرار می­‌گیرند و به دلیل داشتن مزایای فراوان با استقبال پرشوری مواجه شدند.

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *