حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

کریم رشید | Karim Rshid

کریم رشید - جامعه دیزاین

کریم رشید | Karim Rshid

وب سایت رسمیKarim Rashid

کریم رشید یک طراح محصولات صنعتی کانادایی-مصری متولد قاهره است. او دانش‌آموختهٔ طراحی صنعتی از دانشگاه کارلتون اوتاوا است و کارشناسی ارشدش را از دانشگاه پلی‌تکنیک میلان زیر نظر استودیوی بونتو(Bonetto Studio) دریافت کرده‌است.

طرح‌های او از وسایل زندگی روزمره مانند مبلمان، نور و ظروف و همچنین محصولات لوکس مانند ادکلن و ساعت و غیره است. به نقل از نشریهٔ تایم؛ کریم رشید مشهورترین طراح صنعتی قارهٔ آمریکا است.

با توجه به نگاه وی به مترییال به او لقب شاهزادهٔ پلاستیک داده‌اند که به دلیل علاقهٔ شدید او به این ماده و تعداد زیاد آثار پلاستیکی اوست. برادر او هانی رشید نیز معمار شناخته شده‌ای است.

کریم رشید معروف به طراح همه طرح حریف و طراح صورتی؛
  رشید تقریبا از هر شاخه هنری که تصورش رو بکنید، سر در می آورد و از همه آن ها نه یکی، بلکه چندین نمونه کار هم دارد. دامنه هنرهای رشید به قدری گسترده است که هر کسی را شگفت زده می کند؛
 یکی از مهم ترین تخصص های او طراحی داخلی است، اما شما در میان کارهایش طراحی آرم، اسباب بازی، لباس، مبلمان و بسیاری از چیزهای دیگر را نیز مشاهده می کنید؛
چهره دلنشین، لبخند کودکانه، خالکوبی های عجیب، انگشتر منحصر به فرد در دست و شلوارهای خاصی که اغلب صورتی رنگ هستند؛ این تصویری است که از کریم رشید در ذهن دوستداران هنر و معماری وجود دارد. رشید متولد سال 1960 در قاهره مصر می باشد. او از مادری انگلیسی و پدری مصری به دنیا آمده است. به نظر می رسد هنر پدر رشید به بهترین شکل در وجود پسر نمود پیدا کرده است. رشید در کانادا بزرگ شد و تحصیلات خود را در ایتالیا ادامه داد. او هم اکنون ساکن نیویورک است.

اگر بحث تخصص های اصلی رشید به میان آید، طراحی صنعتی و معماری داخلی در اولویت قرار می گیرند، اما کمتر مقوله ای در هنر وجود دارد که او در آن دستی نداشته باشد. طراحی اسباب بازی، لباس، آرم های گرافیکی، نورپردازی، مبلمان، پارچه، نقاشی و حتی موسیقی از جمله شاخه های هنری متعددی هستند که او به آن ها پرداخته است.

دنیای دیجیتال و تکنولوژی، جولانگاه طراحی کریم رشید است. از طرف دیگر، رشید به دنبال یافتن پاسخی برای یک جانبه نگری مدرنیسم می باشد. کریم رشید، روح لطیفی دارد و طرح های او پر از رنگ های شاد و زنانه هستند. تقریبا اکثر شرکت های معروف از طرح های این نابغه برای محصولات خود بهره گرفتنه اند. در کارنامه درخشان رشید، بیش از 2000 طرح وجود دارد. او همچنین چندین دکترای تخصصی از دانشگاه های هنر دارد و برنده تعداد زیادی جایزه معتبر بین المللی نیز بوده است.

رشید می گوید: جهان شایسته فهم و درک عمیق می باشد. در چنین دنیایی انرژی و زمان خیلی مغتنم هستند. مصرف کنندگان به صورت پیوسته به دنبال موضوعات مهیجی می باشند که محیط فیزیکی آن ها را محرک کند. این خصوصیت عصر دیجیتال است.

از نظر رشید وقتی دنیای هنر تا این حد منعطف، شخصی، پیچیده و زیبایی شناسانه است، چرا دنیای فیزیکی این گونه نباشد؟ او برای پاسخ به این سوال از الگوهای دیجیتال و رنگ های شاد جهت ایجاد یک محیط یکپارچه استفاده می کند. نتیجه این رویکرد، ایجاد محیطی با پرسپکتیوها و نقاط دید نامتعارف می باشد.

در معماری کریم رشید با قدم زدن در بین تکه های بزرگ گرافیکی می توان فهمید که الگوهای دیجیتالی بزرگ، فضا را به خود اختصاص داده اند. در چنین فضایی، تزئینات متدی هستند جهت برقراری ارتباط با مخاطب؛ با کمک گرفتن از بافت، الگو، بعد، عمق و روح. این متدی است که فضاها را هرچه بیشتر زنده می سازد.

در بیش تر پروژه های رشید، کاربران با گذر کردن از میان انعکاس های نور و الگوهای دیجیتالی به فضای اصلی وارد می شوند. در نهایت می توان گفت که تزئینات و غنی سازی سطوح، متریال ها و اشیاء از جمله خصوصیت بارز طرح های کریم رشید هستند. رشید معتقد است این متد می تواند به دنیای بی روح مدرنیسم احساس و معنا بدهد. در یک کلام، کریم رشید را می توان یک طراح نابغه با روحیات شرقی دانست که در کالبد تکنولوژی غربی ظهور پیدا کرده است.

مصاحبه ای با کریم رشید

– آیا شما نام مستعار نیز دارید؟ اگر جوابتان مثبت است، آن را چگونه به دست آورده اید؟
– من به عنوان “شاهزاده پلاستیک” شناخته شده ام. من از پلاستیک در بسیاری از کارهای خود استفاده کرده ام، چرا که خصوصیات این ماده شگفت انگیز است. پلاستیک بادوام، نرم و قابل انعطاف و می تواند کاملا راحت باشد. با توجه به تکنولوژی های جدید در روش های قالب ریزی، من می توانم فرم های ارگانیک و متفاوتی خلق کنم که قبلا وجود نداشته اند. پلاستیک ها همچنین کمک می کنند تا محصولات من هر چه بیشتر در بازار فروش وارد شوند.

– شما در زمینه های بسیاری از طراحی مانند طراحی محصول، طراحی داخلی و طراحی هویت سازمانی فعالیت نموده اید. عاشق کدامشان هستید؟
– نمی توانم یکی را به دیگری ترجیح دهم. من عاشق فضایی هستم که تأثیری آنی بر زندگی مردم می گذارد. چه وقتی که برای فضای بیمارستان طراحی می کنم چه وقتی برای یک فضای عمومی، می دانم که تعداد زیادی از مردم به محصولات من دسترسی دارند و نه تنها آنها را می بینند، بلکه به لحاظ فیزیکی در آن فرو می روند. من این قدرت را دارم که بر زندگی اجتماعی مردم تأثیر بگذارم چه زمانی که برای آسایش آنها در فضای اختصاصیشان طراحی می کنم، چه زمانی که برای ارتباطات انها طراحی می کنم و چه زمانی که برای یک تعطیلات لذت بخش طرحی ارائه می دهم. من شادمانی بی حدی از طراحی به دست می آورم چرا که هر موضوعی پتانسیل این را دارد که با مصرف کننده ارتباط برقرار کند و حس لذت را در زندگی روزمره آنها ایجاد نماید. خلاقیت شما ریشه در کجا دارد؟ من در یک خانواده خلاق به دنیا آمدم. پدرم، فردی هنرمند بود که همه چیز طراحی می کرد. از مبلمان گرفته تا لباس و طراحی برای فیلم وسینما. او پرسپکتیو را وقتی خیلی جوان بودم به من آموخت و به من یاد داد که می توانم همه چیز طراحی کنم و تمام ویژگی های دنیای فیزیکیمان را لمس نمایم.

– چگونه چیزهایی که الهام بخش برای شما هستند پیدا می کنید؟
– من به ماورای طراحی و معماری نگاه می کنم. هر چیزی می تواند الهام بخش برای طراحی باشد. این به نحوه دید شما به جهان ارتباط دارد. دوران کودکی من، آموزش هایی که دیده ام، آموزگارانم، پروژه هایی که روی آنها کار کرده یا کار می کنم، شهرهایی که به آنجا ها سفر کرده ام، کتاب هایی که خوانده ام، نمایشگاه هایی که دیده ام، آهنگ هایی که شنیده ام، هرگونه بو، مزه، صدا و هر چیز که احساس کرده ام برای من منبع الهام هستند.

– شما لیست بلند بالایی از محصولات دارید که خود طراحی کر ده اید و یا باعث پیشرفتش شده اید. کدامیک باعث افتخار شماست و بهترین لحظات را برایتان ایجاد کرده است؟
– فقط مربوط به یک لحظه نبوده. ولی بهترین آنها مربوط به طراحی Garbo و صندلی Oh Chair است که به دهه 90 بر می گردد. من بسیار خوشحال و راضی می شوم وقتی می بینم که طرح هایم به شکل محصولی واقعی در می آیند و دارای کیفیت بالا، سودمندی و در برگیرنده نکات متغیر در طول زمان هستند. یکی دیگر از کارهایی که واقعا از آن لذت بردم هتل سمیرامیس در آتن بود که حس شگفت انگیزی در من ایجاد کرد. من امسال 37 جایزه برده ام و اخیرا طرحم برای طراحی داخلی Hall Of Fame پذیرفته شده است. اما من منتظر این هستم که سال جدید چه چیزی برایم خواهد آورد. ما به تازگی کار هتلی در برلین را به اتمام رسانیده ایم و به زودی طراحی ایستگاه مترویی در ناپل را کامل خواهیم کرد.

– شما تعدادی سمبل منحصر به خود دارید که با دیدن آنها، هر کس یاد کریم رشید می افتد. حتی آنها را روی پوستتان خالکوبی کرده اید. معانی آنها چیست و از کجا آمده اند؟
– آنها هیروگلیف های من هستند! من حدود 55 سمبل را در طول 13 سال درست کرده ام. هر کدام دارای معنی هستند. من آنها را Karimagologos می نامم! در کتابی که نوشته ام، معانی آنها را توضیح داده ام. من عمدا از آنها استفاده نمی کنم بلکه به طور ناخودآگاه در طرح هایم خود را نشان می دهند. من 12 تتو در بدنم دارم که هر کدام از شهرهای مختلفیست که دیده ام، توکیو، نیویورک، شیکاگو و…

– پیش زمینه خانوادگی شما به لحاظ تاریخی بسیار غنی است. اما من نوستالژی کمی در کارهایتان می بینم. زیبایی شناسی آثار شما از کجا نشات می گیرد؟
– در قرنی که زندگی می کنیم مردم علاقه یه حفاری گذشته دارند حتی بیشتر از دهه 80 وقتی پست مدرنیسم ایجاد شد. هر چه زمان می گذرد ما گذشته را بیشتر جستجو می کنیم تا از هر چیزی پرده برداریم. خوب یا بد، ما باید به آینده نیز نظر داشته باشید تا بتوانیم نوآوری کنیم.

– وقتی می خواهید طراحی و ایده پردازی کنید تمایل دارید در خلوت خود این کار را انجام دهید یا آن را با دیگران به اشتراک گذاشته و از نظراتشان مطلع شوید؟
– من ابتدا به تنهایی ایده پردازی را شروع می کنم. سپس آن را به میان تیم می آورم تا تغییرات را روی آن شروع کنیم و مدل سازی سه بعدی آن را انجام دهیم. من اسکچ های زیادی می زنم، به خصوص وقتی در خانه هستم یا با هواپیما در حال سفرم. دوست دارم به تنهایی و در حالی که موسیقی پخش می شود طرح های ابتدایی را بزنم. ولی بعد پروسه طراحی شروع می شود و من باید با مشتری و مصرف کننده و نیازهایشان در ارتباط باشم.

– شما چگونه دنیا را تغییر می دهید؟
– من فکر می کنم هر هنرمند و طراحی دوست دارد کاری فرهنگی انجام دهد و من همیشه روی این مساله وسواس داشته ام که تأثیری واقعی بر زندگی مردم ایجاد کنم. حتی وقتی یک پسر بچه چهار ساله بودم وقتی خانه ای می کشیدم همیشه دوست داشتم تغییری در آن بدهم. . مثلا در طرح در یا پنجره ها و اینگونه می دانستم که دوست دارم طراح بشوم. به غیر از این، من خودم را یک هنرمند می دانم تا صرفا یک طراح صنعتی. چرا که همواره می خواهم چیز جدیدی خلق کنم و به جهان ارائه دهم. من همچنین معتقدم که دنیای ما بسیار پیچیده است و هیچ وقت با دید تخیلی یک فرد، آرمان شهر نخواهد شد. و البته هیچ وقت دید خود را به کسی تحمیل نمی کنم، فقط به انسان ها کمک می کنم که احساس بهتری از زندگی خود داشته باشند.

– به عنوان آخرین سوال، رنگ مورد علاقه شما چیست و چرا؟
– صورتی. صورتی برای من یک سفید بسیار خوشبینانه است! صورتی انرژی بخش، درخشنده و جذاب است. صورتی جنبه های متنوعی از احساسات مختلف را در افراد بر می انگیزد. . صورتی یک سیاه جدید است!

جایزهٔ جورج نلسون – ۱۹۹۹

جایزهٔ طراح کانادایی سال – ۲۰۰۱

جایزهٔ پنت‌آوارد – ۲۰۱۰

جایزهٔ رد-دات – ۲۰۱۲

جایزهٔ اینترنشنال دیزایت اورد- ۲۰۲۱

مختص مشترکین دیزاین کلاب. شما به این سطح محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید.

ورود یا نام نویسی 🔗

برای دسترسی به صدها درس و محتوای تخصصی در دیزاین کلاب شما نیاز به ثبت نام و تهیه اشتراک دارید.

تمدید یا تهیه اشتراک 🔗 | ورود یا نام نویسی 🔗

.:برای دانلود کاتالوگ آشنایی با محتوای دیزاین کلاب کلیک کنید:.

 

 

کریم رشید در زمینه طراحی داخلی آثاری نظیر رستوران مورییمتو (Morimoto) در فیلادلفیا، هتل سمیرامیس (Semiramis) در آتن، هتل نهاو (nhow) در برلین، نمایشگاه برای شرکت آئودی و بخش VIP برای Deutsche Bank Art را در کارنامه دارد.

در ادامه به معرفی برخی از آثار وی خواهیم پرداخت.

مختص مشترکین دیزاین کلاب. شما به این سطح محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید.

ورود یا نام نویسی 🔗

برای دسترسی به صدها درس و محتوای تخصصی در دیزاین کلاب شما نیاز به ثبت نام و تهیه اشتراک دارید.

تمدید یا تهیه اشتراک 🔗 | ورود یا نام نویسی 🔗

.:برای دانلود کاتالوگ آشنایی با محتوای دیزاین کلاب کلیک کنید:.

 

 

مصاحبه با کریم رشید

توی ویدئوی زیر رشید درباره آینده دیزاین صحبت می‌کنه :

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *