مگامنو

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

لوئیجی کولانی | Luigi Colani

لوئیجی کولانی | Luigi Colani​
لوئیجی کولانی | Luigi Colani

مـلـیّـت: سوئیس 

حرفه: طراحی صنعتی

لوئیجی کولانی یکی از نام های افسانه ای در طراحی صنعتی بویژه بخش خودرو است. کولانی (در خانواده ایی که پدرش سوئیسی با اصالت کورد و مادری لهستانی داشت) در اگوست سال 1928 در شهر برلین آلمان متولد شد.

 لوئیجی کولانی  طراحی  حرفه ای را از  دهه 1950 آغاز کرد.کولانی طراحی های برجسته ای برای کمپانی های بزرگ اتومبیل سازی دنیا داشته و ماشین هایی را برای شرکت هایی مانند فیات، آلفا رومئو، لانسا، فولکس واگن و بی ام وی طراحی نموده است. در سال 1957، او نام کوچک خود را از لوتز به لوئیجی تغییر داد. در دهه 1960،کولانی شروع به طراحی مبلمان نمود و از دهه 1970، فعالیت خود در زمینه های متعدد، اعم از آیتم های خانگی مانند قلم خودکار، تلویزیون، لباس، آشپزخانه و… گسترش داد. پیانوی بزرگ طراحی شده توسط کولانی به تولید انبوه کارخانه شیمل رسیده و در بازار عرضه شد.

لوئیجی کولانی یکی از نام های افسانه ای در طراحی صنعتی بویژه بخش خودرو است. کولانی (در خانواده ایی که پدرش سوئیسی با اصالت کورد و مادری لهستانی داشت) در اگوست سال 1928 در شهر برلین آلمان متولد شد. کانال عصر ایران در تلگرام زندگی حرفه ای وی از دهه 1950 میلادی آغاز شد. زمانی که وی با کمپانی های بزرگ مانند فیات، آلفا رومئو، فراری، فولکس واگن و ب ام و همکاری داشت.

طرح های غیر معمول وی، نه تنها در محافل طراحان، بلکه برای عموم مردم جذابیت زیادی دارد. او برای طراحی های خاص خود جوایز متعددی دریافت کرده است. در واقع نبوغ لوئیجی کولانی به دلیل طراحی های خاص و خارج از عرف وی در صنعت است.

الهام طرح های صنعتی از طبیعت

این محتوا فقط برای کاربران وارد شده است.لطفا برای مشاهده این مطلب وارد شوید.

تعریف دیزاین از نگاه لوئیجی کولانی

لوئیجی کولانی | Luigi Colani
  • – دیزاین شیوه قانونمندی است که طراح باید طی مراحل متوالی به پاسخ در قبال نیاز دست یابد.
  • – زمانی که به طراحی های دست بشر نگاهی بیندازیم متوجه می شویم که تمام سازه های فوق العاده ای که بشر ساخته است در مقابل تار عنکبوت ارزشی ندارد. با چنین نقطه نظری است که می توان به طبیعت نگاهی عالی تر انداخت. برای طراحی در استودیو در ابتدا باید به طبیعت نگاه اندازیم که جواب سؤالات چندهزاره انسان ها را در خود دارد.

لوئیجی کولانی طراحی جسور بوده است. او با طراحی پیش طرح های مبتکرانه خود به آرمان شهری می اندیشد که هنوز بسیاری از آنها احتمال خلق شان نمی رود. در دنیایی که دهه هاست طراحی را با قانون و قاعده ها در هم آمیخته اند کولانی شیوه خود انتخاب نموده، دوره رنسانس طراحی را پشت سر گذاشته، تمامی قواعد را درهم شکسته تا تصویری بسازد از آینده ای که می توان طراحی نمود. شاید بدین دلیل باشد که اکنون در تمامی جهان به نظرات او نگاهی دوباره شده تا تفسیر دگرگونه ای از آن یابند. راس لاوگرو و کریم رشید از جمله طراحان نسل جدیدی هستند که با نگاهی به آنچه کولانی نموده معتقدند اگر قرار بر این است تا طراحی کل نگر باشد و نگاهی به موجودات زنده داشته باشد، آناتومی، فن آوری و شکل های 3 بعدی باید پایه طراحی امروز گردند.

لاس لاوگرو گفته است:

“کولانی به عنوان تأثیرگذارترین طراح صنعتی قرن بیستم جایگاه ویژه ای دارد. او رویاها را از مرز مکان و تکنولوژی به مرز واقعیت برده است. در زمانی که طراحی صنعتی مقبولیت و ضمانت جستجو می کرد او هنر و طراحی ارگانیک را در هم آمیخت. او توانست با روش های آرمانی خود انسان را به ماشین پیوند زند.

زمانی که در سن 15 سالگی کارهای او را دیدم بدین نتیجه رسیدم که در دنیای استنتاج امروز غریزه به عنوان نقطه آغاز تمام احتمالات مستحکم تر از منطق است. حال که 30 سال می گذرد همچنان قلب و روح افسانه ای مردی که با دستان و چشم هایش چنین مجموعه کارهای بی بدیلی را عرضه نموده است، مرا به عنوان دوست و کسی که چونان او به پیوند فن آوری و انسان معتقد است در مکان حل می کند و به من توانایی انسان را به اثبات می رساند.”

زمین گرد است و تمام اجسام الهی گردند. تما آنها بر گرد مدار های دوار و بیضی شکل می گردند. اجسام گرد دنیای کوچک ما که به دور خویش می گردند ما را به میکروکازم (دنیای صغیر) می برد. حتی چندی از اجسام بدن گردند پس چرا باید دنباله رو افرادی باشم که به زاویه می پردازند؟ من به فلسفه گالیله معتقدم: دنیای من نیز گرد است.

لوییجی کولانی در تاریخ 16 سپتامبر 2019 در سن 91 سالگی درگذشت.

در باره کولانی: http://www.colani.ch

دوستش داشتید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *