حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید

سالار کمانگر | Salar Kamangar

جامعه دیزاینر
سالار کمانگر | Salar Kamangar
سالار کمانگر | Salar Kamangar

مـلـیّـت: ایــرانی

سالار کمانگر (زادهٔ ۱۳۵۵ در تهران) از کارمندان شرکت گوگل و مدیرعامل سابق یوتیوب (۲۰۱۰–۲۰۱۴) است. او در این سمت جانشین چاد هورلی شد.

سالار کمانگر از  از 22 سالگی به استخدام گوگل درآمد , همینطور معاون برنامه های تحت وب گوگل از جمله جیمیل ، تقویم ، اورکات ، بلاگر ، پیکاسا و .. می باشد.

 یکی از ابتکار های سالار کمانگر Google Adwords بود که باعث ترقی بسیار زیاد کمانگر و البته موفقیت های اقتصادی فراوانی برای گوگل شد. در حال حاضر سالار کمانگر بعد از چاد هورلی مدیر عامل سابق و مشاور فعلی یوتیوب به مقام مدیر عاملی یوتیوب این سایت بزرگ گوگل قرار گرفته است. سالار کمانگر از جوانترین مدیران شرکت گوگل می باشد. بتازگی سالار مدیر گوگل تی وی نیز شده است.
او فارغ‌التحصیل رشته بیولوژی از دانشگاه استنفورد است و در مصاحبه‌ای که با بلومبرگ (Bloomberg) داشت درباره غیر مرتبط بودن رشته‌ تحصیلی خود با کاری که انجام می‌دهد، گفته است:

اوایل که به مدرسه می‌رفتم، بسیار مشتاقانه خیال پزشک شدن را در سر می‌پروراندم تا اینکه زمانی را به تماشای طبابت پزشکان اختصاص دادم. از آن به بعد بسیار مشتاق شدم که دانشمند شوم. بعدها وقتی دو هفته به صورت پاره‌وقت در گوگل مشغول شدم، فهمیدم که این کار به من انرژی و نیروی زیادی می‌دهد. درسی که من آموختم این بود که تنها تصور و خیالی که از یک کار داریم، کافی نیست و باید از اینکه یک حرفه به صورت روزانه هیجان و انگیزه لازم را فراهم می‌کند، مطمئن شویم.

دروس مرتبط در مدرسه دیزاین: تبلیغات چیست؟  

سالار کمانگر مدیر عامل گوگل

[um_loggedin]

سالار کمانگر ۲۲ ساله بود که به گوگل راه یافت و از جمله کارمندان قدیمی این شرکت بزرگ به شمار می رود. سالار کمانگر ۷ سال بعد و در حالی که هنوز به ۳۰ سالگی نرسیده بود به یکی از کلیدی ترین و مهم ترین کارمندان گوگل تبدیل شد.

یکی از بزرگ ترین و شناخته شده ترین موفقیت های این ایرانی تبار ابداع سیستم تبلیغات گوگل یا Google AdWords می باشد که باعث درآمدزایی بسیار زیادی برای گوگلی ها شده است. ضمن اینکه به پیشرفت و درخشش سالار کمانگر هم کمک شایانی کرده است.

نهمین کارمند گوگل، سابق بر این در رأس هرم بزرگ ترین سایت به اشتراک گذاری فیلم در دنیا یعنی همان یوتیوب قرار داشت که گوگل آن را درسال ۲۰۰۶ میلادی و به قیمت ۱/۶۵ میلیارد دلار خریداری کرد.

سالار کمانگر ۴۰ ساله، پیش تر معاون بخش برنامه های تحت وب گوگل نظیر بلاگر، پیكاسا، جیمیل، اوركات، تقویم گوگل و … بوده است.

سالار کمانگر اولین طرح تجاری شرکت گوگل را ارائه کرده و مسئولیت فعالیت های مالی و قانونی گوگل را از ابتدا به عهده داشته است.

سالار کمانگر اکنون به عنوان یکی از معاونان ارشد شرکت هولدینگ آلفابت (صاحب گوگل) مشغول به کار است.

سالار کمانگر این مدیر جوان در مصاحبه ای كه چند سال پیش با مجله معروف businessweek انجام داد در این باره که چگونه بعد از گرفتن مدرک در رشته ی بیولوژژی و درس خواندن در حوزه ی پزشکی سر از  فناوری اطلاعات درآورد، حرف های جالبی می زند:

“اوایل كه به مدرسه می رفتم، بسیار مشتاقانه خیال پزشک شدن را در سر می پروراندم؛ تا اینكه زمانی را به تماشای طبابت پزشكان اختصاص دادم. از آن به بعد بسیار مشتاق شدم كه دانشمند شوم. ولی هر چه می گذشت بیشتر متوجه می شدم كه این كار هیجان آور نیست. بعدها وقتی دو هفته به صورت پاره وقت در گوگل مشغول شدم، فهمیدم کارهایی که در گوگل درگیرشان می شوم،  به من انرژی می دهند. درسی كه من آموختم این بود كه تنها تصور و خیالی كه از یک كار داریم كافی نیست و باید مطمئن شویم که یك حرفه به صورت روزانه، هیجان و انگیزه ی لازم را فراهم می كند.”

سالار کمانگر، بودن در اتاقی که در آن گروهی از افراد خلاق هستند و اختیار این را دارد که با آن ها موافق یا مخالف باشد و نیز درباره ی بهتر کردن محصولات یا وضعیت داد و ستد صحبت کند، قسمت مورد علاقه ی کارش به حساب می آورد.

حرف های سالار کمانگر برای کسانی که می خواهند سالار کمانگر دیگری بشوند هم شنیدنی است:

ذهن مان را مشغول بدست آوردن یك شغل و كار عالی نكنیم. به سمت شغلی برویم كه علاقه داریم و به آن جذب شویم و بعد از مدتی در آن شغل پیشرفت كرده و به مقام های بالای آن برسیم.

سالار کمانگر مدتی قبل در نشستی درباره ی آینده ی یوتیوب و برنامه هایی که برای این سایت به اشتراک گذاری ویدئو با همکارانش دارد، به نکات جالب و حتی حیرت انگیزی اشاره کرد و درباره ی افزایش بعدها با همکاری بیننده نظر داد.

سالار کمانگر صحبت از بعد چهارم، پنجم و ششم کرد. سالار کمانگر با بیان مثالی از یک بیننده که مشغول تماشای مسابقه ای به صورت سه بعدی است توضیح داد که منظور از این بعدهای اضافه چیست. وقتی بیننده امکان انتخاب دوربین را در هر لحظه دارد بعد چهارم مطرح است. بعد پنجم به معنای ارتباط لحظه ای با دیگرانی است که در حال تماشای مسابقه اند (حتی اگر در استادیوم و از نزدیک در حال تماشای مسابقه هستند) و منظور او از بعد ششم نیز برخورداری از توان تعییر نتیجه مسابقه با حضور مجازی در صحنه است (همانطور که حاضرین در استادیوم امکان اثرگذاری غیر مستقیم در نتیجه را دارند).

سالار کمانگر در ویدئوی در یوتیوب خبر تعطیل شدن یوتیوب را اعلام کرده بود که خیلی زود مشخص شد دروغ اول آوریل یا همان دروغ سیزده خودمان است.

نقش های بیزنسی:

  • معاون برنامه های تحت وب گوگل از جمله جی میل ، تقویم ، اورکات ، بلاگر ، پیکاسا و ..
  • مدیر شرکت گوگل
  • مدیرعامل YouTube
  • مدیر پروژه
  • معاون ارشد شرکت هولدینگ آلفابت

 

[/um_loggedin]

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *