حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید

پارچه هوشمند و انواع آن | Smart Cloth

پارچه های هوشمند پارچه هایی می باشند که بتازگی و از سال 2019 به بازار معرفی شدند و هم اکنون در سال 2022 بازار بسیار داغی پیدا کرده اند و پیش بینی ها حاکی از استقبال فروان از پارچه های هوشمند در آینده مد و فشن و لباس دارد،  این پارچه ها دارای فناوری هایی هستند که نسبت به محرک هایی چون گرما، مواد شیمیایی و الکتریسیته واکنش نشان می دهند.

پارچه های هوشمند گزینه ای جذاب در دنیای مد می باشند. با توجه به اینکه تکنولوژی و فشن با سرعت زیادی در حال رشد می باشند لذا پیوند این دو حوزه نیز توانسته تا حد زیادی شگفت انگیز باشد. منسوجات هوشمند، منسوجاتی می باشند که دارای ابزارهای دیجیتال و الکترونیکی هستند. در داخل آنها اغلب باتری، مدار و سنسور تعبیه شده است تا به محیط واکنش نشان دهند. این منسوجات می توانند به کمک سیستم wifi یا بلوتوث به سایر موارد هوشمند متصل شده و داده رد و بدل نمایند.

smart cloth - آشنایی با اتواع پارچه های هوشمند

موارد کاربردی این محصولات و در واقع محرک های رشد آن ها ، بسیار گسترده می باشد از کالاهای ورزشی گرفته تا موارد پیچیده پزشکی و نظامی. در حال حاضر پارچه های هوشمند ابزاری هستند برای کنترل ورزشکاران، بهبود و به حداکثر رساندن کارایی آن ها؛ تنظیم دمای بدن افراد بیمار در بخش جراحی یا مراقبت های ویژه؛ تشخیص استرس و فشار در آتش نشان ها و سایر افرادی که در شرایط محیطی پر تنش قرار می گیرند و یا انتقال داده ها از سنسورهای تعبیه شده در منسوجات به گوشی های هوشمند یا نقطه کنترل مرکزی برای کنترل به موقع و انجام سر وقت عملیات پیشگیری کننده.

برای آنکه تصویر واقعی از پارچه های هوشمند داشته باشید، تصور کنید فردا صبح که از خواب بیدار شدید، به محض پوشیدن لباستان، کلینیک پزشکی کنترل سلامتی شما با شما تماس می گیرد!

“سلام، لطفا امروز آرامش بیشتری داشته باشید و آب بیشتری بنوشید، فاکتورهای ارسالی از جانب لباس شما امکان بالارفتن فشارخونتان را پیش بینی کرده اند…”

این سناریو آینده لباس های تهیه شده با پارچه های هوشمند است. نسل جدید پارچه هایی که علاوه بر زیبایی و راحتی، کاربردهای اعجاب انگیزی نیز دارند.

به زودی لباس هایی که از این پارچه های هوشمند ساخته می شوند سلامتی یک فرد را ردیابی می کنند و در مراقبت های پزشکی کمک شایانی خواهند کرد. به گفته محققان، روزی خواهد آمد که لباس ها را فقط به خاطر شکلشان انتخاب نخواهید کرد بلکه بیشتر به خاطر کاری که برای شما انجام می دهند آنها را انتخاب می کنید.

پارچه هایی که انرژی را ذخیره می کنند و امکان کنترل درجه حرارت را در شرایط آب و هوایی بسیار سرد یا بسیار گرم به فرد می دهند. روتختی هایی که دمای لازم را ایجاد می کنند و چرخه خواب ما را ردیابی می کنند. کمپانی نایک پتنت کفش کتانی را ثبت کرده است که به کمک یک ردیاب فعالیت داخلی اطلاعات را در اختیار یک اپلیکیشن موبایل قرار می دهد و سلامتی و موقعیت شما را کنترل می کند.

پارچه هوشمند چیست؟

پارچه های الکترونیک یا پارچه های هوشمند، به پارچه هایی گفته می شود که قطعات دیجیتالی از باطری و چراغ های ریز گرفته تا کامپیوتر های بسیار کوچک را در درون خود جای داده اند. این نوع پارچه ها ویژگی های جدیدی را ارائه می کنند که به نوبه خود انقلابی در صنعت پوشاک به حساب می آیند. از این ویژگی های خاص می توان به امکان بر قراری ارتباط و  انتقال داده ها اشاره کرد.

پارچه‌های هوشمند در حالت کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

[um_loggedin]

آنهایی که به هدف زیبایی و یا  آنهایی که به هدف رفع نیاز های بزرگتر و کاربردی تر طراحی شده اند.

  1. پارچه هایی که با هدف زیبایی و فانتزی تولید می شوند. بعضی از این پارچه ها رنگشان عوض می شوند. برخی از این پارچه ها انرژی هایی مثل ارتعاشات، صدا و گرما را تشخیص داده و به این نوع ورودی ها واکنش نشان دهند.
  2. پارچه هایی که جنبه ی کاربردی دارند. برای مصارف ویژه و خاصی مانند مصارف پزشکی و ورزشی و ایمنی تولید می شوند. برای مثال در لباس های ورزشی و لباس های سربازان ارتش  به منظور نظارت بر وضعیت کلی بدن از آنها استفاده می کنند. این پارچه ها تغییرات دمایی بدن افراد را کنترل کرده و برای پایش شرایط سلامتی افراد، اطلاعات را به صورت لحظه ای مشخص می کنند.

علاوه بر استفاده از پارچه های هوشمند در پوشاک، در طراحی داخلی نیز از آنها استفاده می شود.

منسوجات و پارچه های هوشمند خود به چند بخش اصلی تقسیم بندی می شوند که در زیر برایتان لیست شده است:

  • منسوجاتی که دارای مدار و LED هستند.
  • منسوجاتی که در ساختار آنها دیود، سیم و سلول های خورشیدی قرار دارد.

در نمونه های اولیه پارچه های هوشمند تنها امکان تغییر رنگ و گردش هوا را داشتند اما امروزه منسوجاتی وارد بازار شده اند که به راحتی نسبت به محیط واکنش نشان می دهند. آنها می توانند به انواع تلفن ها و دستگاه های هوشمند متصل گردند.

کاربردهای پارچه های هوشمند

مختص مشترکین دیزاین کلاب. شما به این سطح محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید.

ورود یا نام نویسی 🔗

برای دسترسی به صدها درس و محتوای تخصصی در دیزاین کلاب شما نیاز به ثبت نام و تهیه اشتراک دارید.

تمدید یا تهیه اشتراک 🔗 | ورود یا نام نویسی 🔗

.:برای دانلود کاتالوگ آشنایی با محتوای دیزاین کلاب کلیک کنید:.

 

 

[/um_loggedin]
لباس هوشمند
آشنایی با لباس های هوشمند و طرز کار آن

به صورت کلی باید در نظر داشته باشید که پارچه های هوشمند با دو هدف کلی به بازار مد و فشن معرفی شدند. این دو هدف عبارتند از:

  • پارچه هایی که صرفا به زیبایی توجه دارند و دارای طرح های فانتزی هستند. باید در نظر داشت که بعضی از این موارد رنگشان تغییر می یابد. البته در برخی دیگر نیز مشاهده شده است که نسبت به گرما و صدا واکنش نشان می دهند.
  • برخی دیگر از پارچه های هوشمند کاربرد بیشتری دارند. به طور مثال از آنها می توان برای ورزش یا مصارف پزشکی بهره برد. در واقع آنها تولید شده اند که عملکرد کلی بدن را نظارت نمایند. به کمک آنها شما می توانید وضعیت دمایی بدن خود را در شرایط مساعدی قرار دهید. آنها می توانند اطلاعات وضعیتی بدن را به صورت لحظه ای دریافت نمایند و سریعا نسبت به آنها واکنش دهند.

جمع‌بندی

با توجه به مواردی که در مورد منسوجات هوشمند بیان گردید، می توان متوجه شد که پارچه های هوشمند، پارچه هایی خاص هستند که می توانند جریان الکتریسیته را هدایت نمایند. آنها می توانند از محیط داده دریافت نمایند و به آنها پاسخ دهند. امروزه آنان دارای کاربردهای زیادی هستند. می توان از آنها برای برقراری ارتباط، انتقال انرژی، محافظت از فرد و مواردی از این قبیل استفاده نمود.

به صورت کلی باید در نظر داشته باشید که این لباس ها می توانند آینده مد و فشن را به صورت کامل تغییر دهند. لذا اگر شما نیز مایل هستید تا جایگاه خود را در این حوزه ثابت نمایید، لازم است تا حتما با این تکنولوژی جدید و چگونگی بکارگیری آن آشنا باشید. در این مقاله تلاش گردید تا نکات مهم و کاربردی بیان گردد. ولیکن بکارگیری این پارچه ها نیاز به تمرین و مهارت دارد.

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *