حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

خانه هوشمند و متعلقات آن | BMS

تصور کنید همه‌ی دستگاه‌ها در خانه‌ی شما به اینترنت متصل شوند؛ نه فقط کامپیوترها و گوشی‌های هوشمند، بلکه همه‌چیز از ساعت و بلندگو و زنگ در گرفته تا دوربین‌ها، پنجره‌ها، پرده‌ها، لوازم خانگی، وسایل آشپزخانه و غیره. حالا تصور کنید همه‌ی این دستگاه‌ها توانایی برقراری ارتباط داشته باشند، اطلاعات لازم را برای شما ارسال کنند و دستورات شما را نیز دریافت و اجرا کنند. این یک داستان علمی تخیلی نیست، این تکنولوژی اینترنت اشیاء است که جزئی اصلی در اتوماتیک‌سازی خانه و ایجاد خانه هوشمند (Smart Home) محسوب می‌شود. دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم هر روز شاهد ظهور تکنولوژی‌های جدیدی است که درصدد ساده ساختن زندگی و در خدمت آسایش بشر هستند. اتوماسیون خانگی نیز دقیقا همان چیزی است که به نظر می‌رسد: اتوماتیک کردن قابلیت کنترل وسایل خانه با فشار دادن ساده‌ی یک دکمه (یا یک فرمان صوتی).

برخی فعالیت‌ها مانند راه‌اندازی لامپ‌ها که به میل شما روشن یا خاموش شود، ساده و نسبتا ارزان هستند. برخی دیگر نیز مانند دوربین‌های مداربسته‌ی پیشرفته، ممکن است نیاز به سرمایه‌گذاری‌های بیشتری داشته باشند. 

در دنيای شلوغ و مدرن امروز سيستم هوشمند سازی ساختمان به يک مقوله بسيار حائز اهميت و ضروری در حيطه ساخت و ساز تبديل شده است . هوشمند سازی ساختمان نسل جديدی از ساختمان ها هستند که تعداد آن ها در سراسر دنيا در حال افزايش است.

هوشمند سازی ساختمان BMS یا Building management system  و یا مدیریت هوشمند ساختمان که مجموعه سخت‌افزارها و نرم‌افزارهایی هستش که برای مانیتور کردن و کنترل یکپارچه و مستقیم قسمت‌های مهم در ساختمان ما نصب و راه اندازی می‌شوندِ

برای هوشمند سازی یک خانه محصولات متعدد و متنوعی وجود دارد و شما می‌توانید همه چیز را کنترل کنید؛ از چراغ و دما گرفته تا قفل‌ها و دستگاه‌های امنیتی خانه.

در ادامه‌ی این مطلب به پرسش “خانه هوشمند چیست؟” پاسخ می‌دهیم و ضمن شرح مزایای خانه هوشمند، محصولاتی که برای هوشمند سازی خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد را معرفی می‌کنیم.

smart-home- خانه هوشمند

خانه هوشمند چیست؟

خانه‌ی هوشمند چیست؟ این سوال به ظاهر ساده پاسخ‌های متفاوت زیادی می‌تواند داشته باشد. به طور خلاصه می‌توان گفت “خانه هوشمند” یک محل اقامت مجهز به مجموعه‌ای از دستگاه‌های مختلفی است که کارهایی که معمولا انسان‌ها انجام می‌دهند را به طور خودکار بر عهده دارند.  برخی از این دستگاه‌ها به این هدف ساخته شده‌اند و برخی دیگر نیز این قابلیت بعدا به آنها اضافه شده است و صاحبان خانه با استفاده از برنامه‌ها، دستورات صوتی یا با استفاده از هوش مصنوعی آنها را اداره می‌کنند. برای برخی از صاحب خانه‌ها، تبدیل یک خانه‌ی معمولی به خانه هوشمند می‌تواند به سادگی خرید یک اسپیکر باشد. برای برخی دیگر نیز خانه هوشمند شامل اتصال چندین محصول متفاوت از جمله اسپیکرها، دوربین‌ها، کامپیوتر، تلفن‌های هوشمند، تبلت، تلویزیون، سیستم امنیتی، لوازم خانگی و غیره است.

تکنولوژی خانه هوشمند که اغلب به آن اتوماسیون خانگی نیز گفته می‌شود، با امکان کنترل دستگاه‌های هوشمند و اغلب از طریق یک برنامه در گوشی تلفن یا سایر دستگاه‌های متصل به اینترنت، امنیت، آسایش، راحتی و بهره‌وری انرژی را برای صاحب خانه فراهم می‌کند. بعلاوه بخشی از اینترنت اشیاء و دستگاه‌ها، سیستم‌های خانگی هوشمند اغلب با یکدیگر کار می‌کنند و مصرف داده‌ها را بین خود تقسیم می‌کنند و عملکرد این دستگاه‌ها کاملا بر اساس تنظیمات صاحبان خانه خواهد بود.

تفاوت خانه هوشمند و هوشمند سازی ساختمان چیست؟

هوشمند سازی ساختمان به انگلیسی BMS به یک سیستم یکپارچه در ساختمان گفته می شود که کنترل و مانیتورینگ تمام تجهیزات را بر عهده دارد. اما خانه هوشمند بخش کوچکی از یک سیستم هوشمند سازی ساختمان است.

برای مثال:
ممکن است شما فقط سیستم سرمایش و گرمایش مرکزی را کنترل و مانیتور کنید و بقیه سیستم ها به صورت سنتی و دستی تنظیم شوند. در این حالت خانه شما هوشمند شده ولی نمی توان گفت که هوشمند سازی ساختمان به طور کامل در آن اجرا شده است.

تفاوت دیگر خانه هوشمند و هوشمند سازی ساختمان هزینه اجرایی آن است که هوشمند سازی به مراتب هزینه بالاتری خواهد داشت.

و تفاوت آخر در خانه هوشمند کنترل تجهیزات در اختیار مصرف کننده است در حالی که در هوشمند سازی ساختمان کنترل تجهیزات در اتاق کنترل و در اختیار اپراتور است.

اهداف هوشمند سازی ساختمان

  • رفاه و آسایش
  • کاربری آسان
  • افزایش طول عمر تجهیزات
  • ایمنی و امنیت بالا
  • زیبایی منزل شما
  • بهینه سازی مصرف انرژی ساختمان
  • مدیریت و کنترل ساختمان
  • کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات
  • افزایش ارزش ملک و ساختمان

سیستم خانه هوشمند از چه اجزایی تشکیل می‌شود؟

[um_loggedin]

در ابتدایی‌ترین سطح ممکن، سیستم‌های اتوماسیون خانگی (تجهیزات خانه هوشمند) از سه عنصر تشکیل می‌شوند: یک دستگاه هوشمند، یک مرکز و یک برنامه‌ی متصل. در حالی که برخی از سیستم‌های هوشمند تنها با دو مورد از عناصر فوق کار می‌کنند (برای مثال یک دستگاه واحد که مستقیما با یک اپلیکیشن یا یک مرکز آزاددست که ابزارهای هوشمند را کنترل می‌کند، کار می‌کند) اما اکثر سیستم‌ها از هر سه عنصر تشکیل می‌شوند.

بعلاوه بیان این نکته نیز ضروری است که اتصال اینترنت، مودم و روتر اگرچه ممکن است از نظر فنی بخشی از سیستم اتوماسیون خانه نباشد اما نقش مهمی را ایفا می‌کند. یک اتصال اینترنت با سرعت بالا از اتصال روان و قابل اعتماد بین دستگاه‌های مجهز به وای فای اطمینان حاصل می‌کند.

خانه هوشمند 1

اجزای خانه هوشمند: 1. مرکز هوشمند یا Smart Hub

هاب مرکز فرماندهی اکوسیستم خانه هوشمند شما است. مرکز هوشمند قطعه‌ای است که دستگاه‌های جداگانه را به یکدیگر متصل می‌کند و به آنها امکان می‌دهد با یکدیگر مرتبط شوند؛ در واقع یک پد کنترل قابل حمل است که به شما امکان می‌دهد با هر کدام از دستگاه‌های متصل خود ارتباط برقرار کرده یا آنها را کنترل کنید. برخی از سیستم‌ها دارای مرکز هوشمندی هستند که تنها با دستگاه‌هایی از همان برند و سازنده کار می‌کنند اما برخی دیگر مانند آمازون اکو (Amazon Echo) قابلیت سازگاری با دستگاه‌های بیشمار را دارند. اگر فقط از یک یا دو دستگاه هوشمند استفاده می‌کنید احتمالا نیازی به هاب نخواهید داشت اما اگر به دنبال یک سیستم امنیتی جامع‌تر در خانه هوشمند خود هستید، باید مرکز هوشمند مناسبی را تهیه کنید.

مرکز هوشمند یا Smart Hub

اجزای خانه هوشمند: 2. اپلیکیشن کنترل از راه دور

اپلیکیشن یا برنامه همان چیزی است که به شما امکان می‌دهد دستگاه‌های هوشمند خود را از راه دور کنترل یا نظارت کنید. شما به سادگی می‌توانید برنامه‌ی همراه سیستم را بارگیری (دانلود) کرده و آن را با مرکز هوشمند خود متصل کنید. در حالی که برنامه‌ی هر محصول نسبتا متفاوت است اما عموما پاور کنترل، دسترسی تایمر و غیره را ارائه می‌دهند.

اجزای خانه هوشمند: 2. اپلیکیشن کنترل از راه دور

اجزای خانه هوشمند: 3. دستگاه‌های هوشمند

دستگاه‌های هوشمند اجزای اصلی سیستم خانه هوشمند هستند و بخش‌هایی هستند که در واقع دستورات را اجرا می‌کنند. در ادامه به چند نمونه از انواع مختلف دستگاه‌های هوشمند که می‌توانید در سیستم خانه هوشمند مورد استفاده قرار دهید، اشاره می‌کنیم:

اجزای تشکیل دهنده‌ی سیستم‌های خانه‌ی هوشمند

 

تجهیزات یک خانه هوشمند

مختص مشترکین دیزاین کلاب. شما به این سطح محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید.

ورود یا نام نویسی 🔗

برای دسترسی به صدها درس و محتوای تخصصی در دیزاین کلاب شما نیاز به ثبت نام و تهیه اشتراک دارید.

تمدید یا تهیه اشتراک 🔗 | ورود یا نام نویسی 🔗

.:برای دانلود کاتالوگ آشنایی با محتوای دیزاین کلاب کلیک کنید:.

 

 

انواع روش‌های هوشمند سازی ساختمان

برای هوشمند سازی ساختمان روش‌ها و پروتکل‌ها و استانداردهای متعددی مانند KNX،BACnet، Cbus، Lonworks و LON وجود دارند که از مهم‌ترین و معروف‌ترین آن‌ها Bacnet و KNX را می‌توان نام برد.

مزایای خانه هوشمند

مختص مشترکین دیزاین کلاب. شما به این سطح محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید.

ورود یا نام نویسی 🔗

برای دسترسی به صدها درس و محتوای تخصصی در دیزاین کلاب شما نیاز به ثبت نام و تهیه اشتراک دارید.

تمدید یا تهیه اشتراک 🔗 | ورود یا نام نویسی 🔗

.:برای دانلود کاتالوگ آشنایی با محتوای دیزاین کلاب کلیک کنید:.

 

 

[/um_loggedin]

بهترین برندهای هوشمند سازی ساختمان

تجهیزات هوشمند سازی ساختمان تحت پروتکل‌های مختلفی توسط شرکت‌های مختلفی تولید می‌شوند. برندهای HDL ، DEOS ، JAEGER ، BUSCH ، JUNG ، ABB ، Tis ، Ibit ، Gfr ، BUSCH ، JAEGER ، AIRTEK ، Fibaro ، Zipato ، Zoblin ، Berker ، Philio و … از بهترین برندها در زمینه هوشمند سازی ساختمان هستند.

سن سازه در هوشمند سازی ساختمان

هزینه هوشمند کردن ساختمان های تازه ساخت ، نسبت به ساختمان های قدیمی ، کمتر است.  علت آن ، نو بودن وسایل پایه برای هوشمند کردن است که ، نیازی به تعویض کردن ندارند.

اگر ساختمان نوساز دارید و الان که ساخت ساختمان تمام شده به فکر هوشمند سازی ساختمان افتاده اید، کار کمی سخت تر و پر هزینه تر خواهد بود. چون هزینه هوشمند سازی ساختمان بستگی به نوع سیم کشی ساختمان دارد. اگر سیم کشی بصورت سنتی انجام نشده باشد و طبق استاندارد های جدید سیم کشی شده باشد می توان تمام نیازهای مشتری را با محصولات بی سیم و تخریب کمتر برآورده کرد.

اسکیمر هوشمند استخر دیزاین کلاب

جمع‌بندی

در خانه هوشمند برخی از فعالیت های مورد نیاز زندگی روزمره را می توان به کمک تلفن همراه هوشمند انجام داد. این کنترل و دسترسی می تواند از هر کجای دنیا صورت بگیرد. کافی است سیستم هوشمند را در خانه خود نصب کنید و اپلیکیشن موبایل را با آن هماهنگ کنید.

استاندارد بودن تجهیزات هوشمندسازی ساختمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اغلب تجهیزات هوشمندسازی ساختمان جهت برقراری ارتباط با کنترل کننده مرکزی و سایر نودها از تکنولوژی ارتباط بی سیم استفاده می کنند.

ارتباط بی سیم انواع مختلفی دارد که بلوتوث و ارتباط رادیویی (RF) از انواع مختلف آن هستند. تمام تکنولوژی های ارتباط بی سیم، اطلاعات را از طریق امواج الکترومغناطیسی تبادل می کنند. چنانچه توان تولید موج نودهای ساختمان هوشمند زیاد (بیش از حد استاندارد) باشد، در دراز مدت آسیب های جبران ناپذیری به سلامتی افراد وارد می کند.

با توجه به اهمیت این موضوع، استاندارد بودن تجهیزات هوشمندسازی ساختمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در حال حاضر استاندارد داخلی در این زمینه تدوین نشده است. استانداردهای بین المللی IEC و CE از جمله مهمترین استانداردهای موجود در این زمینه است.

خانه هوشمند در کنار امکانات و مزایایی که برای کاربران دارد، می تواند چالش هایی برا نیز برای آن ها به وجود بیاورد. بزرگترین چالش ها زمانی به وجود می آیند که هنگام خرید دقت کافی را اعمال نکنید. علاوه بر نکات بیان شده در این مقاله، شناخت دقیق نیازهای پروژه و توانمندی محصولات از اهمیت بالایی برخوردار است.

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *