حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

طراحی رفتار | طراحی برای تغییر رفتار | علوم اعصاب و رفتار

طراحی رفتار  (به انگلیسی: Behavior Design) بزرگترین تفاوت ما با سایر موجودات کره زمین در مغز ماست، مغزی که به شدت رشد پیدا کرده و میزان اتصالات عصبی آن به طرز شگفت انگیزی افزایش پیدا می‌کنه.

رفتار شناسی نوعی کنجکاوی بشر برای شناخت دیگران می باشد.از دیرباز انسان در تلاش بوده تا رفتارهای دیگران را پیش بینی، و روابط خود را گسترش دهد.

طراحی رفتار - behavior

همه می‌دانیم که مغز یا بهتر بگوییم سیستم عصبی ما از رشته‌های کوچکی به نام عصب ساخته شده است. در علوم اعصاب به شناخت سیستم عصبی و کارکرد نواحی مختلف مغز می‌پردازیم. اگرچه امروزه یکی از بزرگترین کارکردهای علوم اعصاب در یکی از زیرمجموعه‌های آن به اسم علم عصب-روانشناسی است، اما می‌توان با شناخت دقیق کارکرد مغز به روش‌هایی دست یافت که در طراحی محصولات به طراحان کمک کند.

یکی از رشته‌های که امروزه سر و صدای زیادی کرده است رشته نوروساینس یا علوم اعصاب است،اما چرا ما باید از رشته علوم اعصاب و رفتار در طراحی محصولات دیجیتال و ux دیزاین استفاده کنیم؟

طراحی عصبی یک رویکرد است که به شما امکان می‌دهد عوامل عصبی-مغزی پشت تجربه کاربری خوب را بررسی کنید و از آن‌ها برای کمک به تصمیم‌گیری طراحی بهتر بر اساس رفتار مشتری، روندهای انسانی و تعاملات کلی مشتری یا شرکت استفاده کنید…

تعریف رفتار Behavior

  واژه‌ی رفتار برای همه‌ی ما قابل درکِ حتی اگر نتونیم اون رو به شکلی دقیق و علمی توصیف کنیم؛ بخش مهمی از آنچه از گذشتگان برای ما باقی مانده است، توصیه هایی در مورد رفتار است، اینکه چه کارهایی را انجام دهیم و چه کارهایی را انجام ندهیم؛  به همین علت گذشتگان ما، واژه‌هایی مانند خوش رفتاری و بدرفتاری و رفتار شایسته و ناشایسته را زیاد به کار می‌بردند؛

اما با توسعه‌ی صنعت، به تدریج رفتار، مفهوم گسترده‌تری پیدا کرد؛طراحی رفتار یک مهارت میان رشته ای از تخصص های روانشناسی، اقتصاد رفتاری، مدیریت محصول، طراحی تجربه کاربری و علم داده است که به بررسی شیوه تصمیم گیری و مداخله رفتاری در کاربران می پردازد؛ هدف از طراحی رفتار هدایتگری و تغییر رفتار کاربران در جهت اهداف کاربر و کسب و کار میباشد،  برای طراحی تجربه کاربری موفق باید به خوبی، نحوه تعامل با کاربران در راستای رسیدن به اهدافی که دارند، مورد بررسی قرار گیرد. در واقع باید به منظور درک موثرتر کاربران ، بر روی رفتار آن ها تمرکز داشت.

طراحی رفتار  Behavior Design

طراحی رفتاری یک چارچوب اخلاقی برای درک و تاثیر سیستماتیک بر رفتارهای انسانی در محیط های فیزیکی و دیجیتال است.این مقدار زیادی برای باز کردن در یک تعریف پیچیده است، بنابراین اجازه دهید ان را تجزیه کنیم:

مختص مشترکین دیزاین کلاب. شما به این سطح محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید.

ورود یا نام نویسی 🔗

برای دسترسی به صدها درس و محتوای تخصصی در دیزاین کلاب شما نیاز به ثبت نام و تهیه اشتراک دارید.

تمدید یا تهیه اشتراک 🔗 | ورود یا نام نویسی 🔗

.:برای دانلود کاتالوگ آشنایی با محتوای دیزاین کلاب کلیک کنید:.

 

 

این نکته را در نظر داشته باشید، همانطور که رفتار دیگران قابل مشاهده است، آنها تلاش می کنند که غیر قابل پیش بینی نیز باشند.به عبارتی دیگر انسانها برای مخفی نگه داشتن افکارشان محتاط عمل می کنند. این امر باعث گردیده که دانستن و شناخت رفتار انسانها در برخورد اول دشوار شود.

تا کنون روانشناسان در این باره تحقیقات فراوان کرده اند، آنها افراد را در موقعیت های متفاوت مورد مشاهده قرار دادند.

شباهتها و تفاوتهای آنها را با یکدیگر مقایسه کردند و انسانها را به گروه های مختلف رفتاری تقسیم نمودند.

تا بتوانند رفتارهایآینده افراد را از همان برخورد کوتاه اولیه پیش بینی کنند.

یک مثال از محصول تغییر رفتار

مختص مشترکین دیزاین کلاب. شما به این سطح محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید.

ورود یا نام نویسی 🔗

برای دسترسی به صدها درس و محتوای تخصصی در دیزاین کلاب شما نیاز به ثبت نام و تهیه اشتراک دارید.

تمدید یا تهیه اشتراک 🔗 | ورود یا نام نویسی 🔗

.:برای دانلود کاتالوگ آشنایی با محتوای دیزاین کلاب کلیک کنید:.

 

 

جمع‌بندی

روانشناسی رفتاری می تواند مانند یک هنر تاریک احساس شود، و در واقع خوب است که به صورت اخلاقی و شفاف انجام شود.

اگر از علوم اعصاب و رفتار در طراحی محصولات استفاده کنیم، تحقیقات علوم عصبی به ما اطلاعات خوبی  می‌دهند،  می‌توانیم بفهمیم تصمیم‌های ما چه تاثیری روی عملکرد کاربران دارند، این به طراحان و شرکت‌های UX اجازه می‌ده تا محصولاتی طراحی کنند که زیبا و در عین حال کاربردی‌تر باشند. با گذشت زمان ، این تصورات ساختار مغز افراد را تغییر می‌دهد و باعث می‌شود احساس ارتباط عمیق‌تری با یک محصول و یا یک نام تجاری داشته باشند.


  1. یکی از کتاب‌هایی که برای نخستین بار این مسئله را به صورت جدی مورد بررسی قرار داد کتاب Nudge بود؛ این کتاب تلاش می‌کند اثرات طراحی محیط بر رفتار انسانها را مورد بررسی قرار دهد. ↩︎

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *