مگامنو

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

طراحی رفتار | طراحی برای تغییر رفتار | علوم اعصاب و رفتار

طراحی رفتار  (به انگلیسی: Behavior Design) بزرگترین تفاوت ما با سایر موجودات کره زمین در مغز ماست، مغزی که به شدت رشد پیدا کرده و میزان اتصالات عصبی آن به طرز شگفت انگیزی افزایش پیدا می‌کنه، همه می‌دانیم که مغز یا بهتر بگوییم سیستم عصبی ما از رشته‌های کوچکی به نام عصب ساخته شده است. در علوم اعصاب به شناخت سیستم عصبی و کارکرد نواحی مختلف مغز می‌پردازیم. اگرچه امروزه یکی از بزرگترین کارکردهای علوم اعصاب در یکی از زیرمجموعه‌های آن به اسم علم عصب-روانشناسی است، اما می‌توان با شناخت دقیق کارکرد مغز به روش‌هایی دست یافت که در طراحی محصولات به طراحان کمک کند؛
یکی از رشته‌های که امروزه سر و صدای زیادی کرده است رشته نوروساینس یا علوم اعصاب است،
اما چرا ما باید از رشته علوم اعصاب و رفتار در طراحی محصولات دیجیتال و یوایکس دیزاین استفاده کنیم؟

طراحی رفتار - behavior

طراحی عصبی یک رویکرد است که به شما امکان می‌دهد عوامل عصبی-مغزی پشت تجربه کاربری خوب را بررسی کنید و از آن‌ها برای کمک به تصمیم‌گیری طراحی بهتر بر اساس رفتار مشتری، روندهای انسانی و تعاملات کلی مشتری یا شرکت استفاده کنید…

جعبه خدمات:

دوســت عزیــز ســلام،
 شما اولین بار است که به مدرسه دیزاین مراجعه می‌کنید و هنوز وارد اکانت کاربری خود نشده اید؛ مطالب این سایت برای کاربران ناشناس ناقص نمایش داده می‌شوند؛

در این سلسه مقالات که شما در حال حاضر اواسط اون هستید ما داریم با روند و اصول دیزایـن و مدیریت یک محصـول و یا همون مسیر دیزاینــر شدن آشنا می‌شیم، برای درک بهتر مفاهیم و قرار گرفتن در بهینه ترین مسیر  توصیه می‌شه از اولین‌قدم ایـن مسـیر با ما همراه بشید، چون لازمه حتما یک سری پیش نیاز هارو بـدونیـد تا مطالب براتون قابل هضم باشه؛ از طریق لینک زیر می‌تونی بری نقشه راه رو ببینی و از اولین قدم این مسیر با ما هم‌قدم بشی.

  • اهمیت طراحی رفتار
  • توضیح رفتار
  • توضیح طراحی رفتار
  • شناخت مغز و طراحی سیستم عصبی انسان
  • راحی برای تغییر رفتار
  • جمــع‌بندی

(برای پرش به موضوع کلیک کنید)

موقعیت شما در حال حاضر:

 

اگر تا به حال  به تابلوهای  در کنار جاده با کلمات “سرعت شما” نوشته شده در بالای یک خوانش عددی بزرگ و دیجیتال توجه کرده باشید، اونوقت شاهد قدرت متریک های مربوطه بوده اید و احتمالا ً يه کم هم سرعتت رو کم کردي. 

پس از مطالعه در کشورهای متعدد، این “علائم سرعت  مجهز به رادار موثرتر از تله سرعت و موانع مختلف در مهار سرعت عمل کردند.

 
طراحی برا تغییر رفتار - تابلو محدودیت سرعت جاده

این ممکن است تعجب آور به نظر می رسد, با توجه به اینکه نشانه ارائه هر گونه جریمه نیست, و تنها به شما ارائه با اطلاعات می‌دهد (با فرض که سرعت سنج ماشین خودشما را در حال کار است). اما همچنین در حال اهرم کردن یک درس قدرتمند است که توسط محققان طراح رفتار در طول سال ها طراحی و اجرا شده است.

در طراحی محصول برای تغییر رفتار، ایجاد حلقه بازخورد مربوطه و قابل عمل در نقطه عمل یک روش موثر برای کمک به افراد برای اصلاح رفتار خود است.

تغییر رفتار ما با این واقعیت ساده دشوار می شود که ما اغلب به کاری که انجام می دهیم توجه نمی کنیم. پس از همه, ما انجام ده ها تن از وظایف مختلف در هر ساعت, از تنفس به راه رفتن به تصمیم گیری که در آن به نقطه چشم ما هستند. اگر آگاهانه روی همه آن ها متمرکز بودیم، هرگز کاری انجام نمی دادیم.

استفاده از متریک ها در طراحی رفتار

این محتوا فقط برای کاربران وارد شده است.لطفا برای مشاهده این مطلب وارد شوید.

جمع‌بندی

اگر از علوم اعصاب و رفتار در طراحی محصولات دیجیتال استفاده کنیم، تحقیقات علوم عصبی به ما اطلاعات خوبی  می‌دهند،
 می‌توانیم بفهمیم تصمیم‌های ما چه تاثیری روی عملکرد کاربران دارند، این به طراحان و شرکت‌های UX اجازه می‌ده تا محصولاتی طراحی کنند که زیبا و در عین حال کاربردی‌تر باشند. با گذشت زمان ، این تصورات ساختار مغز افراد را تغییر می‌دهد و باعث می‌شود احساس ارتباط عمیق‌تری با یک نام تجاری داشته باشند.

درصـد پیشـرفت شما در این مسیـر:
مسیر دیزاینر 7.75%

دوستش داشتید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *