حرفه طراحی خود را با محتوای به‌روز و متفاوت ما که باهدفِ پرورش مهارت‌ها و رها کردن خلاقیت ایجاد شده است، به سطح بعدی ببرید

مشترک شوید
فیدها

فیگما | ابزار طراحی تیمی UI/UX

همانطور که Google Docs سرویسی برای پردازش کلمه و GitHub برای نگهداری و دسترسی کد است، استارتاپ فیگما، به عنوان یک ابزار طراحی رابط کاربری خودش را در سطح اول جا انداخته و شرکت‌هایی مانند Netflix ، AirBNB ، Zoom  و Discord هم از این ایده استارتاپ طراحی و نرم‌افزار طراحی فیگما برای طراحی محصولات خود استفاده می‌کنند.

 

فیگما یک ابزار طراحی و یک پلتفرم بر اساس فضای ابری (Cloud) است که در عملکرد و ویژگی ها مشابه اسکچ است، اما با تفاوت هایی که فیگما را برای همکاری تیمی بهتر می کند؛

پیش نیاز ها: طراحی رابط کاربری چیست؟ | استارت آپ چیست؟

FIgma-فیگما
[um_loggedin]

درحالی که نرم افزار فیگما بسیار شبیه به سایر گزینه‌های موجود در بازار به‌نظر می‌رسد، وجه تمایز اصلی این نرم‌افزار، توانایی کار با تیم‌ها در پروژه‌ها است به گونه‌ای که فیگما درحال حاضر یکی از بهترین ابزارهای طراحی رابط کاربری شناخته می‌شود.

این نرم‌افزار طراحی دیجیتال و نمونه‌سازی برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ ایجاد و عرضه شد و اخیراً پیشرفت‌های بزرگی در دنیای طراحی به‌همراه داشته است و اکنون، به عنوان یکی از ابزارهای کلیدی مورد استفاده توسط رهبران صنعت به‌شمار می‌آید و مجموعه مشتریان بزرگی از جمله Dropbox ،AirBnb، مایکروسافت، گیت‌هاب، زوم، News Uk و Notion و مشتریانی دیگر را به‌خود اختصاص داده است.

اگر بخواهیم بسیار ساده به این سوال که فیگما چیست؟ پاسخ دهیم، می‌توانیم بگوییم که فیگما (Figma) یک ابزار طراحی دیجیتال و نمونه‌سازی است که با استفاده از آن می‌توانید به طراحی سایت ها، برنامه‌ها یا اجزای کوچک‌تر رابط کاربری بپردازید و پروژه‌های مختلف و دیگر را نیز به طراحی‌های خود ادغام کنید. فیگما به تیم‌های مختلف کمک می‌کند تا طرح‌های بهتری را از ابتدا تا انتها ایجاد، آزمایش و ارسال کنند.

این نرم‌افزار با ویژگی‌های طراحی بسیار کاربردی و اختراعات منحصربه‌فردی مانند ابزار Arc و Vector Networks، شما کمک می‌کند تا ایده‌های خود را به درستی پیاده‌سازی کنید. برای نصب، ذخیره یا خروجی گرفتن در محیط فیگما نیازی به توقف کارتان ندارید و این، همان ویژگی مثبتی است که تقریباً در هر نرم‌افزار ابری یافت می‌شود.

figma چیست

فیگما یک ابزار مبتنی بر بردار است که در به‌نوعی در فضای ابری زندگی می‌کند و به کاربران این امکان را می‌دهد تا در هر جایی که هستند، تنها با استفاده از مرورگرشان، با آن کار کنند و فشرده بودن آن نیز برای طراحی، نمونه‌سازی، همکاری و سیستم‌های طراحی سازمانی ساخته شده است.

در مقام مقایسه نیز می‌توانیم نرم‌افزارهای رقیب دیگری مانند Adobe XD ،Sketch ،Invision و Framer را به‌عنوان رقیبان فیگما بدانیم. درست مثل بسیاری از نرم‌افزارهای دیگر، فیگما توسط یک جامعه قوی از طراحان و توسعه‌دهندگان پشتیبانی می شود که افزونه‌هایی را برای افزایش عملکرد و سرعت بخشیدن به گردش کار این نرم‌افزار، به اشتراک می‌گذارند و هرکسی می‌تواند در وارد این جامعه شده و در فعالیت‌های آن، مشارکت کند.

دو ابزار فیگما و فیگ‌جم، از نرم‌افزارهای محبوب طراحی رابط کاربری

در آوریل، دیلان فیلد دیوانه‌وارترین روز خود را از زمانی که از دانشگاه براون خارج شده بود، آغاز کرد. این در حالی بود که او تقریبا نزدیک به یک دهه در استارتاپ‌های مختلف تلاش کرده بود و تجربه‌های مختلفی را پشت سر گذاشته‌بود. وی در کنفرانس مجازی شرکت نرم‌افزاری طراحی خود، فیگما، دومین محصول خود را که ابزاری برای جلسات آنلاین به نام فیگ‌جم است، معرفی کرد. چند ساعت بعد، او متوجه شد همسرش، النا اولین فرزند خود را باردار است. محصول اصلی فیگما یک بوم مجازی را ارائه می‌دهد که در آن، طراحان و دیگران به صورت ریل‌تایم تصاویر و طراحی‌ها  را ایجاد می‌کنند. این محصول بیشتر برای طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ایده ابزار طراحی رابط کاربری فیگ‌جم از کجا شکل گرفت؟

در نرم‌افزار طراحی فیگما هیچ راهی وجود نداشت که از آن برای ترسیم ایده‌های اولیه یا ایجاد نمودارهای آنلاین استفاده کنند. در اینجاست که ایده استارتاپ طراحی فیگ‌جم وارد می‌شود و به عنوان نسخه دیجیتالی وایت‌بورد یا بوم طراحی عمل می‌کند. فیلد می‌گوید: «با یک جلسه طوفان فکری، شما سعی می‌کنید این فضای واقعا سیال را ایجاد کنید و همه را به عنوان همفکران با خود همراه کنید.» فیگما اطلاعات کافی از مشتریانی مانند Discord ، Netflix و Stripe برای راه‌اندازی نسخه آزمایشی عمومی FigJam داشت.

فیلد در دو فاز ۲ ماهه و ۶ماهه این نسخه آزمایشی را کامل کرد.  او می‌گوید: «وقتی اندازه‌گیری، یادگیری و اصلاح را به اندازه کافی انجام دادید، به این نتیجه رسیدیم که زمان ورود به بازار است. پیش از این فیگما پشتیبانی صوتی را برای چت با هم‌تیمی‌ها اضافه کرده بود و حالا با اضافه‌شدن فیگ‌جم به یک پلتفرم کامل برای تعامل تبدیل شده است.»

 مزایای استفاده از فیگما 

مختص مشترکین دیزاین کلاب. شما به این سطح محتوا دسترسی ندارید و یا وارد اکانت خود نشدید.

ورود یا نام نویسی 🔗

برای دسترسی به صدها درس و محتوای تخصصی در دیزاین کلاب شما نیاز به ثبت نام و تهیه اشتراک دارید.

تمدید یا تهیه اشتراک 🔗 | ورود یا نام نویسی 🔗

.:برای دانلود کاتالوگ آشنایی با محتوای دیزاین کلاب کلیک کنید:.

 

 

[/um_loggedin]

مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *